Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Gaduła
Posty: 382
Rejestracja: 29 marca 2013
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: kierownik » niedziela, 23 listopada 2014, 13:23

Witam,

Chcę przenieść swoje LTC z giełdy na portfel. Do wyboru mam dwie aplikacje: Litecoin-QT (ściąga wszystkie transakcje) oraz Electrum Litecoin Wallet (działa od razu po instalacji, bez pobierania wszystkich transakcji).

Zainteresowała mnie ta druga aplikacja, czyli Electrum Litecoin Wallet. Pobrałem wersję portable i podczas pierwszego uruchomienia zostało wygenerowanych 12 losowych wyrazów które mam zapamiętać aby w przyszłości odzyskać swój portfel. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Przecież to są zwykłe wyrazy ze słownika i gdyby ktoś bardzo chciał, to jakimś automatem po czasie złamałby powyższe zabezpieczenie. A może istnieje funkcja samodzielnego ustalenia tych 12 słów (kiedyś ktoś na forum wspominał np. o co 3 słowie z wybranej książki, ale nie znalazłem w programie opcji zmiany tego).

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Re: Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: Chancellor » niedziela, 23 listopada 2014, 14:01

kierownik pisze:Pobrałem wersję portable i podczas pierwszego uruchomienia zostało wygenerowanych 12 losowych wyrazów które mam zapamiętać aby w przyszłości odzyskać swój portfel. Czy to bezpieczne rozwiązanie?
To zależy od rozmiarów słownika. Jeżeli słownik ma np. 10 000 słów, to przy łamaniu jest do sprawdzenia (10^4)^12 = 10^48 kombinacji. Jeżeli mamy przykładowo możliwość sprawdzania biliona (1000 miliardów) kombinacji na sekundę, to trzeba około 31 700 000 000 000 000 000 000 000 000 lat na sprawdzenie wszystkich... Więc raczej dość bezpieczne. Co to jest bilion kombinacji na sekundę? Weźmy peceta z 8-rdzeniowym procesorem 3,0 GHz i optymistycznie załóżmy, że jedno sprawdzenie hasła do portfela to jeden takt procesora. To baaaardzo optymistyczne założenie. Taki pecet by nam sprawdzał 24 miliardy haseł na sekundę, więc jak byśmy postawili obok siebie 40 takich pecetów, to mielibyśmy ten bilion na sekundę i tę nieprawdopodobną ilość lat... Ba nawet jak byśmy wzięli miliard takich pecetów (kto by to zasilił i z czego...) to i tak wiek Wszechświata jest mrugnięciem okiem w porównaniu do potrzebnego czasu :mrgreen:.

Gaduła
Posty: 382
Rejestracja: 29 marca 2013
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: kierownik » niedziela, 23 listopada 2014, 14:13

OK, a czy te 12 słów można zmienić na własne (łatwiejsze do zapamiętania)?

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14347
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Re: Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 23 listopada 2014, 14:16

Nie.
Jest to "zgodne ze standardem" po to, żeby ta sama metoda mogła funkcjonować w różnych portfelach.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.25
Linki do YT, TT, LI i reszty

Gaduła
Posty: 382
Rejestracja: 29 marca 2013
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: kierownik » niedziela, 23 listopada 2014, 15:08

Załóżmy, że jednak ktoś w jakiś sposób odgadnie te 12 słów. Wówczas będzie miał dostęp do mojego portfela LTC. Ale co dzieje się w sytuacji gdy ten portfel zaszyfrowałem? Czy włamywacz będzie coś zrobić z LTC zgromadzonymi w takim portfelu?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: pm7 » niedziela, 23 listopada 2014, 15:57

kierownik pisze:Załóżmy, że jednak ktoś w jakiś sposób odgadnie te 12 słów. Wówczas będzie miał dostęp do mojego portfela LTC.
Czemu sądzisz, że ktoś będzie próbował włamać się do Twojego portfela, zamiast zgadywać liczby w lotto? Mniej wartości do zgadnięcia, mniejszy zakres (kilkadziesiąt możliwych liczb, a kilka[naście] tysięcy słów), wyższa nagroda... Zgadnięcie tych 12 słów nie jest czymś realnym.
kierownik pisze:Ale co dzieje się w sytuacji gdy ten portfel zaszyfrowałem? Czy włamywacz będzie coś zrobić z LTC zgromadzonymi w takim portfelu?
Szyfrowanie oznacza, że ta sama fraza jest zapisana na dysku zaszyfrowana, dzięki czemu ktoś kto ukradnie komputer nie będzie mógł jej odczytać. Jeżeli ma się dostęp do frazy, użycie szyfrowania nic nie zmienia.
kierownik pisze:OK, a czy te 12 słów można zmienić na własne (łatwiejsze do zapamiętania)?
Jest to teoretycznie możliwe, ale zdecydowanie odradzane. Ludzie są do niczego jeżeli chodzi o entropię i wymyślanie haseł. Łatwiejsze do zapamiętania prawdopodobnie będzie znacznie łatwiejsze do złamania. Ostatnie słowo jest sumą kontrolną.
rav3n_pl pisze:Nie.
Jest to "zgodne ze standardem" po to, żeby ta sama metoda mogła funkcjonować w różnych portfelach.
Da się. Electrum niestety obecnie używa własnego standardu, niekompatybilnego z tym używanym przez Trezor, Armory, Mycelium HD...
kierownik pisze:Chcę przenieść swoje LTC z giełdy na portfel. Do wyboru mam dwie aplikacje: Litecoin-QT (ściąga wszystkie transakcje) oraz Electrum Litecoin Wallet (działa od razu po instalacji, bez pobierania wszystkich transakcji).
Poleciłbym Electrum, ale większe środki trzymać na paper wallet, poza komputerem.
kierownik pisze:A może istnieje funkcja samodzielnego ustalenia tych 12 słów (kiedyś ktoś na forum wspominał np. o co 3 słowie z wybranej książki, ale nie znalazłem w programie opcji zmiany tego).
To było w kontekście Brainwallet, który jest czymś innym. Wspomniana metoda NIE jest bezpieczna.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: amneziahaze » środa, 17 maja 2017, 18:59

A miał ktoś taką sytuację, że electrum litecoin na linuxie nie chciał się zsynchronizować ?

Wszystko działa dobrze i płynnie, zwłaszcza na starszych windowsach(xp, 7), ale na linuxie czasami się zawiesza i nie może połączyć się z siecią albo synchronizuje do nieskończoności. Ostatnim razem miałem podobnie na portfelach źródłowych, na digibyte, na etc - czyli synchronizuje dniami, tygodniami, postępu nie widać, ale coś tam robi. na windowsach to i tak większość nowego softu już nie chodzi to inna sprawa, no ale mimo wszystko no błagam, ten proces jest po prostu niewidoczny dla przeciętnego człowieka.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: pm7 » środa, 17 maja 2017, 22:52

Czy próbowałeś wymusić połączenie z innym serwerem? Electrum chyba przy każdym uruchomieniu łączy się z innym, ale czasami miałem wrażenie, że się zacina. Electrum-LTC / Electrum-Dash nie są niestety tak dopracowane jak główna wersja BTC :(

Początkujący
Posty: 104
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: snajp » niedziela, 19 listopada 2017, 18:23

Czym się różnią te wersje Electrum Litecoin Wallet?
Standalone Executable
Windows Installer
Portable version
Która wersje wybrać na Windows 7 32bit

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: Steefan » poniedziałek, 20 listopada 2017, 16:00

snajp pisze: Czym się różnią te wersje Electrum Litecoin Wallet?
Tym czym każde inne oprogramowanie:

Standalone Executable - ściągasz i odpalasz, nie potrzeba instalacji.
Windows Installer - instalator, ściągasz, odpalasz, program się instaluje i potem go sobie uruchamiasz.
Portable version - wersja, którą możesz zainstalować na przykład na pendrive i uruchamiać na różnych komputerach, wszystkie potrzebne pliki będą tworzone w katalogu aplikacji.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 4 grudnia 2017
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: bartolini9 » niedziela, 10 grudnia 2017, 07:44

Witam,
Zainstalowałem Electrum LTC i przelałem tam zakupione LTC. Natomiast nie mogę ich zobaczyć, bo nie można się połączyć z serwerem (non stop czerwona kropka) Sprawdzałem - transakcja się udała. Firewall wyłączony, antywirus też. Dziwi mnie tylko jeszcze, że Electrum non stop coś ściaga, już pareset MB ściągnęło samemu bez żadnego pytania. O co tu może chodzić? Mam limitowany internet i nie mogę sobie na to pozwolić.

Co teraz miałbym zrobić, żeby przelać je z adresu portfela electrum na jakąś giełdę skoro nie mogę się połączyć? Jest jakaś inna szansa? Jestem mało doświadczony jeszcze.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 10 grudnia 2017, 11:31

Electrum musi się zsynchronizować. Niech sobie ściągnie, to co ma ściągnąć i wtedy będziesz mógł wydać środki. Kupiłbyś Ledger za parę stówek i miałbyś spokój.

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 4 grudnia 2017
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: bartolini9 » niedziela, 10 grudnia 2017, 14:31

A dużo tego będzie?

Już mam zamówionego Ledgera, ale jestem za granicą i nie mam do niego dostępu.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy Electrum Litecoin Wallet jest bezpieczny?

Postautor: pm7 » sobota, 16 grudnia 2017, 17:00

@bartolini9, Electrum powinno się zsynchronizować momentalnie, nie używając dużej ilości danych.
Czerwona kropka oznacza, że nie udało się nawiązać połączenia z serwerem.
Upewnij się, że masz aktualną wersję i zaznaczone automatyczne wybieranie serwera.

Wróć do „LiteCoin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości