Ile można stracić kupując BTC?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 27 czerwca 2023
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ile można stracić kupując BTC?

Postautor: arturek1980 » środa, 20 marca 2024, 12:52

Witam wszystkich. Od razu zaznaczę że jestem całkowicie zielony więc pewnie niektórym moje pytania mogą wydawać się nieco dziwne.
A więc tak :
Chcę kupić część bitcoina za 5000 złotych i chcę to zostawić żeby "leżało". Wiadomo że jak notowania wzrosną to wzrośnie też ten kapitał, w przypadku spadku notowań będzie spadek kapitału. Ale gdy notowania spadną "sporo" i kapitał spadnie do zera - czy może wejść na minus (jakiś debet)?
Chodzi mi o to że mogę zaryzykować te 5000 ale nie chcę sytuacji w której muszę jeszcze dopłacać bankom/brokerom. Czy w takim przypadku bank/broker zamknie mi konto i jest "po sprawie" czy będę na minusie.
Mam nadzieję że napisałem to zrozumiale. Dziękuję za odpowiedzi.
 ! Wiadomość z: rav3n_pl
Poprawiłem temat...

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ktoś pomoże?

Postautor: ZielonaMila » środa, 20 marca 2024, 13:50

Jeśli kupisz bitcona za 5000 zł to maksymalnie możesz stracić 5000 zł (chociaż wtedy btc musiałby spaść do zera lub ktoś musiałby Ci go ukraść).
Tak samo jakbyś inwestował w złoto 5000 zł. Nie możesz stracić więcej niż 5000 zł.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 37
Rejestracja: 7 czerwca 2023
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Ktoś pomoże?

Postautor: baranzii » środa, 20 marca 2024, 14:26

@arturek1980 Jeśli założysz sobie własny, prywatny portfel (nie konto na giełdzie) i zasilisz je jakąś ilością BTC (na przykład w kantorze stacjonarnym za gotówkę) to nie ma tutaj żadnego brokera/banku - kogokolwiek. Będziesz miał określoną ilość środków na własnym rachunku która będzie zawsze odzwierciedlać wartość BTC w danym momencie.
Twoja obawa dotyczy sytuacji w której zechciałbyś założyć sobie konto na giełdzie i bawić się w trading na lewarze. Wtedy rzeczywiście mógłbyś zejść "poniżej zera" tj zadłużyć się u brokera i musiałbyś się z tej różnicy rozliczyć.

Poczytaj sobie jak założyć swój własny portfel do przechowywania BTC, następnie poszukaj informacji jak najwygodniej i najbezpieczniej zasilić go bitcoinem za PLN i działaj :)

https://coinnector.com/portfele-kryptowalutowe/

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ktoś pomoże?

Postautor: ikswodnal » środa, 20 marca 2024, 14:49

baranzii pisze: środa, 20 marca 2024, 14:26Poczytaj sobie jak założyć swój własny portfel do przechowywania BTC, następnie poszukaj informacji jak najwygodniej i najbezpieczniej zasilić go bitcoinem za PLN i działa
Słusznie - dodam tylko że koniecznie przed tym należy poczytać:
viewforum.php?f=21 bo zastraszająco dużo ostatnio prób przekrętów.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Ktoś pomoże?

Postautor: rav3n_pl » czwartek, 21 marca 2024, 12:12

@arturek1980
- zakładasz SAM portfel
- kupujesz na giełdzie lub w kantorze czy bitmacie
- podajesz do wypłaty adres SWOJEGO portfela

NIGDY NIGDZIE NIKOMU nie podajesz mnemonika.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 38
Rejestracja: 10 marca 2024
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ktoś pomoże?

Postautor: Zmarzniety0 » sobota, 23 marca 2024, 21:02

Przepraszam że się wpycham w nie swój wątek, ale też mam pewne wątpliwości co do tematu przelewania na portfel.
Otóż. Mam na Binance właśnie 5 koła kasy którą sobie zmieniłem w BTC i uczę się tradingu. Taniej kupić, drożej sprzedać itd. Mam nawet Ledgera którego kupiłem z myślą o trzymaniu BTC, ale ponieważ mój handel dzieje się "na żywo" zacząłem się zastanawiać nad sensem tego przelewania.
Nie dość że opłaty za przesłanie to jeszcze mogą być za chwilę potrzebne z powrotem żeby zrobić transakcję.
Wiem że istnieje coś takiego jak portfel w sieci, ale jeszcze nie zgłębiałem tego tematu bo założyłem że będę używał Ledger-a.
Pytanie czy taki portfel w sieci jest bezpieczniejszy niż giełda Binance ? No i kwestia opłat. Przelewanie w tę i nazad z takiego portfela sądzę że nie jest darmowe czyli kolejne pieniądze będą wyciekać bokiem...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1077
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ktoś pomoże?

Postautor: kemot80 » sobota, 23 marca 2024, 21:25

nic co w sieci NIE JEST bezpieczne. Złota zasada. Portfel sprzętowy czy nawet zwykły pendrive z twardym walletem to znacznie większe bezpieczeństwo

Początkujący
Posty: 74
Rejestracja: 6 stycznia 2024
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Ktoś pomoże?

Postautor: pomocny » sobota, 23 marca 2024, 21:50

Zmarzniety0 pisze: sobota, 23 marca 2024, 21:02Przepraszam że się wpycham w nie swój wątek, ale też mam pewne wątpliwości co do tematu przelewania na portfel.
w takim przypadku nie ma to większego sensu.
Kolega zakładający wątek miał zupełnie coś innego na myśli.
W twoim przypadku, gdy chcesz regularnie tradować, akceptujesz ryzyko związane z trzymaniem kapitału na giełdzie i nie przelewasz tam i z powrotem, a już na pewno nie bitka.
A Jak już kiedyś będziesz obracać większym kapitałem, to sam dojdziesz do tego jak to optymalnie (dla własnych potrzeb) ustawić

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: snajp i 46 gości