Kryptowaluty a prawo

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2020
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty a prawo

Postautor: Benuu_120 » sobota, 2 marca 2024, 18:42

Dzień dobry po pierwsze co chciałem powiedzieć to zgłosić zażalenie ,że na tym forum nie ma osobnego działu dotyczącego prawa polskiego względem kryptowalut a tu jest dużo od powiedzenia.

Przechodząc do tematu głównego planowałem po raz pierwszy w życiu zainwestować większą kwotę w kryptowaluty.
Jednak mam parę wątpliwości dotyczących prawa Polskiego dlatego podam kilka scenariuszy i pytań z nimi związanych:

1.Scenariusz pierwszy- zainwestowałem powiedzmy 2000 zł w kryptowaluty ale po roku nie wypłaciłem ich czyli oszczędności nadal są w formie kryptowalut. Wiem ,że w takim wypadku trzeba zgłosić podczas zeznań podatkowych ale pytanie brzmi czy w takim przypadku jest jakiś podatek i czy wartość oszczędności w krypto jest doliczana do podatku bo wtedy nie dosyć ,żebym nie dostał zwrotu z podatku to jeszcze bym musiał dopłacać tak jak by to kara była za posiadanie kryptowalut??? Mam nadzieję ,że się mylę.

2.Scenariusz 2 -Zainwestowałem w krypto 2000zł wypłacam przed końcem roku ale nie mam zysków lub są marginalne jak np. prę złotych czy jest jakiś obowiązek prawny? I to samo ale wypłacam po roku?

3.Scenariusz 3-Mam spore zyski pod koniec roku i wypłacam jaki podatek odprowadzam i jakie dokumenty są potrzebne?
Ostatnie pytanie to czy muszę odprowadzać podatek po roku a nie np. wcześniej bo jak wydam już te pieniądze to mogę nie mieć z czego podatku odprowadzić ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1077
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty a prawo

Postautor: kemot80 » sobota, 2 marca 2024, 20:05

Ad. 1. Nie ma podatku, nic nie jest doliczane do podatku, zgłaszasz i tyle
Ad.2. Musisz rozliczyć:
"Kryptowaluty: podatnik musi rozliczyć się z fiskusem, nawet jeśli nie osiągnął przychodu. Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby do końca kwietnia złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38."
Ad.3. Odprowadzasz podatek 19% od zysków kapitałowych
Ad.4. No a jak chcesz odprowadzić podatek bez deklaracji podatkowej, którą składasz w roku następnym? ;)

https://www.pit.pl/pit-38/kryptowaluty- ... du-1006906

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2020
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty a prawo

Postautor: Benuu_120 » sobota, 2 marca 2024, 20:40

@hemot80 A nie mogę pójść do urzędu skarbowego odprowadzić podatek, dostać jakieś zaświadczenie że odprowadziłem podatek a potem w następnym roku jakoś umieścić to w deklaracji ,że zapłaciłem wcześniej?

Początkujący
Posty: 93
Rejestracja: 16 kwietnia 2021
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty a prawo

Postautor: dopra » sobota, 2 marca 2024, 20:50

Żeby złożyć pit trzeba być pełnoletnim. Tutaj mamy doczynienia z chyba uczniem szkoły podstawowej. Składanie pit co roku to chleb powszedni, nigdzie się nie chodzi, wysyłasz pit i płacisz podatek, od zysku, nie zakupów. Podstawy są na stronach gov.pl

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7693
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 671
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty a prawo

Postautor: l3sny » niedziela, 3 marca 2024, 00:27

Coś się tam szykuje w sejmie względem MICA. Podobno masakryczny shit będzie jak kasyna czy cuś...
Tyle w Polsce. U nas w IRL 33% podatku od crypto także gorzej być nie może.
“U.S. Empire will either lose Ukraine to Russia, or fail to win Taiwan from China — or both”

Всем похуй

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 91az, CzarnaOwca, Ratchet i 41 gości