Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 7 lutego 2023
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: dyletant » wtorek, 7 lutego 2023, 18:21

Po przejrzeniu forum nie znalazłem tematu, który mnie interesuje tzn. odpowiednika bitcoin’a z 2009 roku lub ethereum z jego początków, czyli projektu, który umożliwiałby mi jako kompletnemu świeżakowi w tej dziedzinie przetestowania użycia krypto walut w 2023 roku. Nie zależ mi na projektach do spekulacji, ale podpowiedzenia, którymi projektami należy się zainteresować, jeżeli ma się ochotę przetestować działanie krypto walut tzn. na przykład przelew krypto waluty z jednego portfela do drugiego, bez jakiś astronomicznych koszt tego przedsięwzięcia, a najlepiej bez kosztowy. Interesuje mnie też to żeby, taką krypto walutę zdobyć poświęcając na to moc obliczeniową komputera lub swój czas, bo nie chcę rejestrować się na giełdach krypto walut i płacić za taką krypto walutę.

Podsumowując krypto waluta do testów, która spełnia następujące założenia:
1. Można ją zdobyć jak na początku bitcoin’a (czyli wykopując ją, nawet gdy nie posiadamy superkomputera) lub w inny sposób, bez zakupów na giełdzie krypto walut i wydawania ogromnych sum pieniędzy.
2. Taka krypto waluta, która jest obsługiwana przez jakiś portfel, który nie jest złośliwym oprogramowaniem (portfel można zainstalować na Androidzie lub Linuxie, lub macOS, lub Windows).
3. Transakcja przesłania tej krypto waluty, z jednego portfela do drugiego portfela jest bezkosztowa, ewentualnie taka transakcja kosztuje grosze i jest zaksięgowana w rozsądnym czasie (np. 1 dzień).

Prosiłbym starszyznę tego forum o potwierdzenie tego, że nie szukam „jednorożca”, czyli czegoś, co nie istnieje i wskazanie mi takich projektów krypto walut, które mi umożliwią przeprowadzenie testów. Jeśli temat był już wałkowany na forum, to prosiłbym o przekierowanie mnie do niego.
Pozdrawiam całą społeczność forum i z góry dziękuję za odpowiedź.

Początkujący
Posty: 69
Rejestracja: 6 listopada 2022
Reputacja: 93
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: witja1 » wtorek, 7 lutego 2023, 20:41

dyletant pisze: wtorek, 7 lutego 2023, 18:21Podsumowując krypto waluta do testów, która spełnia następujące założenia:
1. Można ją zdobyć jak na początku bitcoin’a (czyli wykopując ją, nawet gdy nie posiadamy superkomputera) lub w inny sposób, bez zakupów na giełdzie krypto walut i wydawania ogromnych sum pieniędzy.
2. Taka krypto waluta, która jest obsługiwana przez jakiś portfel, który nie jest złośliwym oprogramowaniem (portfel można zainstalować na Androidzie lub Linuxie, lub macOS, lub Windows).
3. Transakcja przesłania tej krypto waluty, z jednego portfela do drugiego portfela jest bezkosztowa, ewentualnie taka transakcja kosztuje grosze i jest zaksięgowana w rozsądnym czasie (np. 1 dzień).
Oba kryteria spełnia i KAS (Kaspa) i NEXA (Nexa) i DNX (Dynex Coin)
https://kaspa.org/
https://nexa.org/
https://dynexcoin.org/
księgowanie transakcji jest błyskawiczne
I pewnie jeszcze sporo innych coinow, ale ja akurat trafiłem na te

Początkujący
Posty: 152
Rejestracja: 23 lipca 2017
Reputacja: 18
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: Daytrader » wtorek, 7 lutego 2023, 21:03

Polcoin idealny do testów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1129
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3357
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: fusywszklanejkuli » środa, 8 lutego 2023, 00:28

Użyj blockchaina Goerli, testowej sieci Ethereum. Będziesz mógł wypróbować więcej niż zamierzasz, na dodatek używając najważniejszej poza Bitcoinem kryptowaluty: przesyłanie ETH, przesyłanie tokenów, a nawet wymianę ETH <=> token lub token X <=> token Y przy użyciu Uniswapa, czołowej zdecentralizowanej giełdy. Zainstaluj MetaMaska, od razu przestaw tam sieć na Goerli. Możesz też skonfigurować kilka adresów, bo pewnie będziesz chciał przesyłać środki pomiędzy nimi. Za pomocą kranika pobierz swoje pierwsze 0,2 (goerli-)ETH (wymagana nieweryfikowana rejestracja w serwisie Alchemy to raczej nieistotna przeszkoda). Efekt tego za kilkanaście bądź kilkadziesiąt sekund zobaczysz w MetaMasku. Otwórz aplikację Uniswap, naciśnij przycisk w rogu, żeby połączyć ją z MetaMaskiem, i kup za część swoich ETH jakiś token. Wybrałem Ci parę wymienialnych na Uniswapie, bo w przeciwieństwie do podstawowej sieci Ethereum, na Goerli mógłbyś mieć kłopot z ich znalezieniem (specyfika sieci testowej - sporo kopii tokenów, czasem o tych samych nazwach, często niedostępnych albo bez płynności na Uniswapie, itp.): (goerli-)BAT, (goerli-)LINK, (goerli-)UNI. Jeśli tokeny nie będą dostępne na Uniswapie, będziesz musiał tam podać ich adresy. Adresy będą też potrzebne podczas dodawania nabytych tokenów w MetaMasku, ponieważ tokeny nie pojawią się tam automatycznie. Wykonane transakcje oraz salda swoich adresów możesz przejrzeć w eksploratorze bloków. Wystarczy na pierwszą wycieczkę po krainie Ethereum?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 7 lutego 2023
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: dyletant » środa, 8 lutego 2023, 06:50

Dzięki @fusywszklanejkuli za pomoc, przetestuję

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1031
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: zdch » środa, 8 lutego 2023, 16:27

@dyletant BSV można łatwo zdobyć, wystarczy dołączyć do twetcha (który oprócz sieci społecznościowej jest jednocześnie portfelem) albo napisać na twitterze i ktoś z BSV zwykle sypnie groszem na start. Do samodzielnego kopania się nie nadaje, bo to jednak PoW konkurujący z BTC.
Co do samodzielnego portfela, który przy okazji można łączyć z różnymi apkami, to polecałbym na start Handcash. Może być używany zarówno online przez przeglądarkę, jak i jest aplikacja na android/ios.

Tutaj mój link referencyjny do Handcash https://handcash.io/#/invite/zdch
a tutaj link referencyjny do twetch https://twet.ch/inv/register

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 7 lutego 2023
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: dyletant » środa, 8 lutego 2023, 19:15

Dzięki za odpowiedź @zdch, ale wolałbym nie "żebrać" o BSV, a na twetch'e rozumiem że musiał bym jakoś zarobić BSV. Na tą chwilę najbardziej przekonuje mnie sposób pozyskania Goerli zapropowany przez @fusywszklanejkuli

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: garlonicon » środa, 8 lutego 2023, 22:00

Użyj sieci testowych. Masz kilka do wyboru i możesz tworzyć własne:

testnet3: bardzo popularna, każdy może wykopywać nowe bloki, po 20 minutach od braku nowego bloku, trudność spada do minimum, przez co można to robić nawet na CPU
regtest: sieć całkowicie lokalna, możesz wykopać wszystkie możliwe monety w ciągu paru minut na CPU, trudność jest absolutnie minimalna, statystycznie co drugi hash daje prawidłowy blok
signet: sieć podobna do testnetu, ale trudność jest nieco niższa oraz bloki są podpisywane, można bez problemu ustawić tak zwany "signet challenge" na dowolny Script, określając w ten sposób, jak mają być podpisane bloki (przy OP_TRUE żaden podpis nie jest wymagany)

Aha, ważna uwaga: monety z sieci testowych mają wartość równą dokładnie zero. Próba handlowania tymi monetami na szerszą skalę może doprowadzić do tego, że programiści zresetują sieć, ewentualnie po prostu przerzucą się na inne łańcuchy testowe i takie sieci zostaną opuszczone. Dlatego też pierwsza z tych sieci nazywa się "testnet3", bo już dwie wcześniejsze wersje zostały opuszczone z powodu nadużyć.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 7 lutego 2023
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: dyletant » czwartek, 9 lutego 2023, 18:45

fusywszklanejkuli pisze: środa, 8 lutego 2023, 00:28Zainstaluj MetaMaska, od razu przestaw tam sieć na Goerli.
Zainstalowałem MetaMask'a, ale nie mogę się w nim przestawić na sieć Goerli (znajduje ja, ale jest z zamkniętą kłódką i nie mogę jej dodać w MetaMask). Gdy próbuję dodać sieć Goerli manualnie tam też nie chce przejść.
fusywszklanejkuli pisze: środa, 8 lutego 2023, 00:28Za pomocą kranika pobierz swoje pierwsze 0,2 (goerli-)ETH
Zalogowałem się na kranik i wkleiłem adres portfela z MetaMaska, transakcja niby wyszła, ale w portfelu mam nadal 0 (chodzi o to że podałem adres portfela ETH, a nie Goerli i dlatego jest 0? dobrze rozumiem?).
Moje pytanie co robie złe? Proszę o wyrozumiałość to moje początki.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1129
Rejestracja: 12 sierpnia 2017
Reputacja: 3357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: fusywszklanejkuli » czwartek, 9 lutego 2023, 20:26

Skoro wspominasz o kłódce, to zapewne masz na myśli okno ustawień z listą i parametrami sieci. Niepotrzebnie tam zabrnąłeś, bo Goerli, jako jedna z sieci standardowych (i dlatego okłódkowana), już tam jest. Nie otwieraj ustawień. Przestawiasz sieć przyciskiem-listą rozwijaną na górze okna MetaMaska, masz tam teraz pewnie "Ethereum Mainnet". Jak przestawisz, to zobaczysz swoje zdobyte ETH. Adres się nie zmienia.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: garlonicon » czwartek, 9 lutego 2023, 20:32

Zwykle trzymam się z dala od Ethereum, więc tutaj nie pomogę. Ale mogę objaśnić, jak postawić pierwsze kroki w sieciach testowych na Bitcoinie.

1. Pobierasz pełny węzeł z oficjalnej strony: https://github.com/bitcoin/bitcoin/releases/latest
2. Nie uruchamiasz głównej sieci od razu po instalacji. Potrzebujesz sieci testowej.
3. W folderze z klientem uruchamiasz konsolę i wpisujesz "bitcoin-qt -regtest".
4. Od tej pory masz do dyspozycji pusty łańcuch dostępny wyłącznie lokalnie, na którym możesz robić absolutnie wszystko. Możesz zmienić opcje na "-testnet" albo "-signet", jeśli potrzebujesz innej sieci testowej.

Ważna uwaga: jeśli chodzi o publicznie dostępne sieci, to nie musisz pobierać całego łańcucha, jeśli tego nie potrzebujesz. Spod konsoli możesz tworzyć i podpisywać całkowicie dowolne transakcje, w tym nieprawidłowe, a następnie je kopiować i wysyłać do sieci.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 7 lutego 2023
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pomoc nowicjuszowi w znalezieniu idealnej krpto waluty do testów.

Postautor: dyletant » czwartek, 9 lutego 2023, 21:14

Dzięki za pomoc, ale ustawiłem w MetaMasku w ustawieniach>zawansowane>"Show test networks" na ON i mogłem dodać sieć Goerli i widzę ETH z kranika. Wiec już mogę testować.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, Pytek, shinya56, Tazz28 i 20 gości