NFT, czy warto, będąc artystą

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

NFT, czy warto, będąc artystą

Postautor: EmZet » sobota, 13 sierpnia 2022, 15:44

Hej,

Wiem, że wiele osób nie cierpi NFT. Jestem kompletnym newbie w temacie, ale to jedna z pierwszych rzeczy, jakie wyskakują w researchu, jak i to, że obroty w czerwcu na Opensea spadły o 74%.
Więc trochę się dziwnie czuję, pytając Was:

Czy będąc artystą warto iść w stronę NFT?
Mój background jest taki - mam wykształcenie artystyczne. Tworzę mega szczegółowe, cyfrowe kolaże z pomocą Photoshopa, korzystając z setek zdjęć i rozmaitych opcji warstw na PSie. Stworzyłam własny, unikatowy styl. Niestety jeżeli nie namaluję tego samego z pomocą farb olejnych, nikt tego jako "unikatu" nie potraktuje, niezależnie od moich umiejętności, włożonego czasu, etc. Jednak nie ma sposobu, by stworzyć tak złożony obraz z pomocą tradycyjnych narzędzi, w tej technice i właśnie w takim stylu. Ma ten mój kolaż więc przynajmniej parę aspektów czegoś oryginalnego. Z jednym wielkim ALE dla kolekcjonerów - jest zrobiony z pomocą kompa.
No, więc, w tej sytuacji pomyślałam, że te NFT to może być rozwiązanie mojego problemu. Ale nie bardzo chce mi się być głodującym artystą :P

Czy Waszym zdaniem iść w stronę NFT jest obecnie zupełnie bez sensu?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

NFT, czy warto, będąc artystą

Postautor: garlonicon » poniedziałek, 15 sierpnia 2022, 14:05

Moim zdaniem nie warto. No ale to moje zdanie. Ogólnie ze sztuką jest krucho, bo na razie ludzie bawią się zalążkami sztucznej inteligencji (bo do prawdziwej jeszcze paru rzeczy brakuje) i uzyskują takie obrazki, że to mogłoby wisieć w jakiejś galerii: viewtopic.php?f=16&t=30848&start=80#p747744

Co do samego NFT, to już o tym pisałem, więc po prostu zalinkuję: viewtopic.php?f=31&t=36711&p=736092#p736174
Moje zdanie od tamtego czasu pozostało bez zmian: jeśli każdy może to kopiować bez ograniczeń, a jedynie można się szczycić tytułem "właściciela", to dość kiepski model biznesowy. Jak masz fizyczne obrazy, to masz zakazy robienia zdjęć nie bez powodu. Tutaj każdy może nie tyle zrobić średniej jakości zdjęcie, co uzyskać pełną, w 100% identyczną kopię.

Także cóż, tworzenie dzieł fizycznych ma sens, bo wtedy trudno jest je właściwie powielić. Tworzenie cyfrowych dzieł ma średni sens, ponieważ trzeba byłoby latać po sieci i zdejmować pirackie wersje (dokładnie tak, jak się to robi z filmami), ewentualnie pierwszy nabywca musiałby zapłacić tyle, aby pokryć koszt upublicznienia tego.
obroty w czerwcu na Opensea spadły o 74%
Nie dziwi mnie to. Dawno, dawno temu, istniało coś takiego, jak Colored Coins. Działało to tak, jak NFT, tylko po prostu nie było modne i temat ucichł. Dlatego też boom na NFT jest chwilowy, nie stoi za tym żadne rozwiązanie technicznego problemu, żaden twórca NFT nie sprawił, aby artyści byli wystarczająco wynagradzani i aby własność dzieł była zachowana, nie, każdy może wszystko kopiować, co sprawia, że sam pomysł skończy marnie, jeśli nikt niczego nie wymyśli.

Edit: dwa jako-takie wyjaśnienia dla ludzi mniej technicznych:




Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 sierpnia 2022
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

NFT, czy warto, będąc artystą

Postautor: EmZet » poniedziałek, 15 sierpnia 2022, 16:18

garlonicon,
dzięki wielkie za opinię i linki. AI już faktycznie robi cuda niewidy i w którymś momencie osiągnie poziom "genialnego artysty". Tylko ucha sobie nie odetnie ;P

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

NFT, czy warto, będąc artystą

Postautor: Kutalisk » wtorek, 16 sierpnia 2022, 08:40

@EmZet niestety najczęściej dzieła zyskują sporo na wartości PO śmierci artysty. ;)

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], grzeg, mistrzyoda2029 i 7 gości