Liquidity Provider [LP] - jak to działa?

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Liquidity Provider [LP] - jak to działa?

Postautor: malpitrzon » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 16:48

Cześć,

jeśli chodzi o staking to wydaje mi się to dość proste, wkładam kwotę X i po jakimś czasie wyciągam kwotę X powiększoną o jakiś tam procent. Jeśli zerwę staking przed czasem to dostanę wyłącznie kwotę X. Generalnie wydaje się to być proste a ryzyko zerowe.

Jeśli chodzi o LP to wydawało mi się, że zaczynam to rozumieć ale trafiłem na ten filmik:

(od 11:52 do 13:32)
i nic z tego nie zrozumiałem :D Może mi to ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć? Jak działa LP i na czym polega Impermanent Loss?

Czy jak wrzucam jakieś coiny do LP to tak na prawdę te coiny tam są czy tylko ich odpowiednik w USD na chwilę uruchamiania LP?

Za jakiekolwiek wyjaśnienia albo łatwe w przyswojeniu materiały z góry dziękuję!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5280
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2580
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Liquidity Provider [LP] - jak to działa?

Postautor: domator » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 16:58

Ja ci polecam te 2 filmy:


Jak dalej nie ogarniesz to pytaj.
Impermanent Loss ma bardzo mylaca nazwe. Chodzi w skrocie o to ze wsadzasz 100 usdt i ETH warte 100 usdt (50:50) a jak kurs pojedzie w gore czy w dol to owszem zarabiasz fee ale koniec koncow wyjmiesz np. 80 usd i eth warte 115 usd. Masz 5 usd loss. A on byl impermanent bo "dopoki nie wyjmiesz to nie nie masz straty" :-)
Jak wyjmiesz dokladnie przy tym kursie przy jakim wkladales - nie masz IL.
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Liquidity Provider [LP] - jak to działa?

Postautor: maky » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 17:03

malpitrzon pisze: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 16:48i nic z tego nie zrozumiałem :D Może mi to ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć? Jak działa LP i na czym polega Impermanent Loss?

Najprościej pisząc masz token A i B. Cena A do B zmienia się w czasie. Przy zmianie ceny kupujesz "tańszy" token za "droższy" i robisz to w sposób ciągły. Dlatego przepłacasz cały czas. Oczywiście jeśli stosunek cen wróci do stanu wyjściowego to nie ma to znaczenia. Masz tokeny A i B w takiej ilości w jakiej je włożyłeś plus prowizje z wymian. Jeśli natomiast wyjdziesz przy innym stosunku A do B to masz stratę minus zysk z prowizji.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Liquidity Provider [LP] - jak to działa?

Postautor: malpitrzon » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 19:46

domator pisze: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 16:58Jak dalej nie ogarniesz to pytaj.

Coraz więcej informacji, coraz więcej pytań, coraz mniej rozumiem :D

Ten drugi filmik 2 razy obejrzałem ale jestem za głupi. Powiedzmy, że kupiłem tak jak w filmiku 10'000 DAI warte $10'000 oraz 20 ETH warte $10'000 (po $500 każdy). Wrzucam to do LP. No i teraz:
1) Nie jestem w stanie zrozumieć wyliczeń. Powiedzmy przez miesiąc miałem LP i po tym miesiącu to likwiduję a rynkowa cena DAI to $1 oraz ETH $550. Jak to sobie mogę policzyć? Koleś w filmiku zrobił jakąś magię. Domyślam się, że przed wpakowaniem pieniędzy w LP siadacie sobie z kartką i ołówkiem i robicie założenia, że cena przy wyjściu wyniesie maksymalnie oraz minimalnie ileś tam i na tej podstawie liczycie ewentualną maksymalną stratę IL? Jaki jest na to wzór?
2) Czy to jest tak, że im więcej ludzie swapują na DEXie tym więcej zarabiam na prowizjach czy może to jest X procent w skali roku i jest to niezmienne?
3) Czy rynek oferuje tworzenie LP na parach stablecoinów a jeśli tak to czy na nich da się jakkolwiek stracić?
4) Zazwyczaj wszystko spada i rośnie podobnie więc czy dobrze myślę, że lepiej mieć parę, w której nie ma stablecoina?

Jak generalnie podchodzicie do LP? Łatwy zarobek, łatwa wtopa?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Liquidity Provider [LP] - jak to działa?

Postautor: adiqq » poniedziałek, 24 stycznia 2022, 19:55

@malpitrzon
2) - udział w fee zależy od twojego udziału w poolu, generalnie im więcej swapów, tym więcej zarabiasz
3) Tak - są pary na stablach - na nich nie stracisz, natomiast zyski są małe, pewnie porównywalne z wrzuceniem stabla na lokatę ;)
4) Para coin-coin to zupełnie inne ryzyko, niż para do stabla. Bo jak rosną oba coiny, to dodatkowo zarobisz na coinie, a jak spadną oba o 90% to mało ci zostanie...

Przykład z ostatniego okresu - THO - można bylo farmić na różnych parach. Jak farmiłeś na parze THO-coin to jesteś mocno w plecy. A jak na stablach - to jesteś mało bo mało, ale do przodu (To na sieci AVAX) Na parze STATIK-USDC.e jestem do przodu - za farmienie dostałem THO, któe stakuje...THO spadł w tym okresie co obserwowałem lekko licząc 60% do $. Dlatego mały zysk, ale nie strata

Dodano po 49 sekundach:
tutaj

https://app.thorus.fi/farm
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, Jahu, Pan Inwestor i 23 gości