Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: trzeźwy inaczej » czwartek, 16 czerwca 2022, 18:16

Płacisz najemcy czynsz w krypto? Czyli najemca dolicza Ci 19% do czynszu tylko dlatego że płacisz w krypto?
Który operator przyjmuje płatności w krypto?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: Kutalisk » czwartek, 16 czerwca 2022, 18:29

@trzeźwy inaczej rozumiem Twój brak entuzjazmu. Sam próbowałem wielokrotnie płacić F2F przy pomocy krypto (wśród znajomych) i sporadycznie mi się to udawało. Najczęściej odbijałem się od ściany.

- Kupowałem złoto w biurze FA ale tak technicznie mówiąc to za FIAT, które dostawałem za sprzedane u nich krypto.
- Wystawiłem w 2018 samochód na sprzedaż za BTC i tylko jedna osoba była zainteresowana (znajomy, stary HODLer). Niestety transakcja nie doszła do skutku, bo autko się nie spodobało. Z ogłoszenia na allegro/zza szyby samochodu nie zainteresował się nikt.
- Kupiłem kilkanaście kart za pomocą krypto ale właściwie to za stablecoiny.
- Abonament za HiveOS.

Czyli patrząc obiektywnie to akceptacja płatności tylko w naszym "krypto-światku"
Jak dzieci podrosną będą dostawać kieszonkowe w krypto. Na tą chwilę wróżka-zębuszka przynosi im srebrne bulionówki 1oz.

PS. Pyszne.pl i narkotyków JESZCZE nie testowałem ;)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: adiqq » czwartek, 16 czerwca 2022, 19:19

Kutalisk pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 18:29- Kupowałem złoto w biurze FA ale tak technicznie mówiąc to za FIAT, które dostawałem za sprzedane u nich krypto.
- Wystawiłem w 2018 samochód na sprzedaż za BTC i tylko jedna osoba była zainteresowana (znajomy, stary HODLer). Niestety transakcja nie doszła do skutku, bo autko się nie spodobało. Z ogłoszenia na allegro/zza szyby samochodu nie zainteresował się nikt.
- Kupiłem kilkanaście kart za pomocą krypto ale właściwie to za stablecoiny.
- Abonament za HiveOS.
Z tych wszystkich pozycji nie próbowałem z samochodem, ale jak kiedyś miałem wystawioną koparkę na OLX, to dostałem zapytanie, czy nie chcę wymienić na opla :)
Pozostałe pozycje wielokrotnie tak samo jak kolega wyżej, tyle , że z tego co się orientuję, to za sprzęt komputerowy wielokrotnie więcej i częściej płaciłem w krypto. Oprócz tego robiłem darowizny w krypto, także za zakupy w drogerii płaciłem BTC - przy okazji, żeby uświadomić niektóych osobom, że płacenie w BTC jest TANIE.
Płaciłem też za różne usługi w krypto
Tak samo przyjmowałem też zapłatę w krypto ;)

Służę linkiem
viewtopic.php?f=57&t=35916&p=709634&hilit=iwos#p709634
np. tutaj przyjmują płatności w krypto
https://www.kombo.krakow.pl/Regulamin.htm#krypto

Można oczywiście zamówić kartę Prepaid doładowaną krypto i płacić jak każdą inną kartą. I tak, tutaj przydają się stable - po doładowaniu karty wymieniasz od razu na stabla i nie przejmujesz się zmianami ceny.
@trzeźwy inaczej
Jak się obracasz w środowisku w którym jest dużo kryptowalut, to nie mas najmniejszego problemu, żeby rozliczać się w kryto.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 16 czerwca 2022, 19:21

@trzeźwy inaczej nie mieszkam w Polsce, tu da się to robić.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: krystian » czwartek, 16 czerwca 2022, 19:54

@Kutalisk @adiqq
Niestety, z powodu podatku 19%, wszystkie czynności zakupu za krypto robiliście "na czarno" (no chyba, że odprowadzaliście podatek).
Nie macie pewności, że np. sklep w którym robliście zakupy lub koleś który sprzedał Wam koparkę zostanie skontrolowany i US trafi do Was. A wtedy naliczy Wam 75% karnego podatku.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: adiqq » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:00

krystian pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 19:54Niestety, z powodu podatku 19%, wszystkie czynności zakupu za krypto robiliście "na czarno" (no chyba, że odprowadzaliście podatek).
To chyba oczywiste, że podatek został odprowadzony, prawda? Inaczej nie pisałbym w ogóle o tym ;)
krystian pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 19:54koleś który sprzedał Wam koparkę zostanie skontrolowany i US trafi do Was
Co masz tutaj na mysli? Pan Kowalski kupił sobie 6 GPU,do tego na allegro mobo,ram,procka,stelaż i zasilacz. Złożył to, pokopał trochę, ale rozmyślił się i wystawił na OLX. Pan Nowak znalazł ogłoszenie na OLX, po czym podjechał i kupił.
Jak niby US ma trafić do pana Nowaka lub Kowalskiego? Tak, mam kilka pomysłów jak mogłoby się to stać, ale to musiałby być raczej nietypowy zbieg okoliczności, żeby tak się stało.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: miso20 » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:28

krystian pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 19:54Niestety, z powodu podatku 19%, wszystkie czynności zakupu za krypto robiliście "na czarno" (no chyba, że odprowadzaliście podatek).
Nie da się automatycznie tego stwierdzić, bo żeby był podatek musi być dochód. Nie ma znaczenia, że zdarzeniem powodującym powstanie zobowiązania podatkowego jest wymiana na towar czy usługę, a nie FIAT.

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 14 grudnia 2021
Reputacja: 186
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: trzeźwy inaczej » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:32

miso20 pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:28Nie da się automatycznie tego stwierdzić, bo żeby był podatek musi być dochód
Nasz system podatkowy nie uznaje czegoś takiego jak kryptowaluty. Dlatego płacąc krypto z automatu musisz zapłacić 19%. Dlatego ja twierdzę, że to krypto to nie jest pieniądz a bańka. Nigdzie tym nie można zapłacić.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: adiqq » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:49

trzeźwy inaczej pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:32Nigdzie tym nie można zapłacić.
Jak to leciało...złej baletnicy przeszkadza rąbek od spódnicy, czy jakoś tak...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: garlonicon » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:50

Nigdzie tym nie można zapłacić.
Na tym polega zadanie ludzi siedzących w temacie, żeby zmienić ten stan rzeczy. Oczywiście to nie jest takie proste, bo niektórzy (patrz: Pyszne.pl) wycofali się z krypto ze względu na problemy techniczne, które występowały w niektórych sieciach (na przykład BTC, gdy czasem bywało drogo i mieli reklamacje). Na pewno nie jest tak, że "nigdzie" się nie da. Tak mogło być w 2009, może nawet nieco później, ale zdecydowanie nie teraz, nie w sytuacji, w której prężnie działa wymiana z fiatami i w której masz firmy idące w krypto (choćby te, co obsługują bitomaty, jakieś giełdy, procesory płatności, czy też nawet po prostu ludzi, którzy lokalnie coś sprzedają za krypto na lokalnych stronach z ogłoszeniami, albo nawet hobbystycznie na jakiejś własnej stronce, nawet hosting da się kupić za krypto).
Nasz system podatkowy nie uznaje czegoś takiego jak kryptowaluty. Dlatego płacąc krypto z automatu musisz zapłacić 19%. Dlatego ja twierdzę, że to krypto to nie jest pieniądz a bańka.
To jest po prostu koszt. Nie mniej i nie więcej. Tak samo, jak 23% podatek na inne rzeczy jest kosztem. I albo się ten koszt akceptuje, albo się ma inną rezydencję podatkową w innym miejscu na świecie. Natomiast jak się żyje w Polsce, to niestety, tak to bywa. Swoją drogą, to jest jeden z hamulców, który mnie skutecznie zniechęca do zamiany wszystkiego na przykład na złotówki: zapłacenie tych 19% z automatu "za nic" by było wkurzające. No i nawet te 19% od jakiegoś obiadu zdecydowanie mniej boli kwotowo niż takie 19% od całości. Dlatego nie mam powodu wychodzić do takich złotówek, skoro jestem za to karany finansowo.

Edit: apropo, siódmy punkt do listy: kupowałem hosting za krypto.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 czerwca 2022, 20:54 przez garlonicon, łącznie zmieniany 1 raz.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: Kutalisk » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:50

trzeźwy inaczej pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:32Dlatego płacąc krypto z automatu musisz zapłacić 19%.
Z automatu powstaje zdarzenie podatkowe. NIe musisz z automatu zapłacić 19% podatku ani żadnej zaliczki podatku jak np. w przypadku otrzymania wynagrodzenia od pracodawcy. Jak dobrze policzysz, kupisz pod koniec roku krypto za konkretną kwotę, to legalnie nie zapłacisz podatku.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: adiqq » czwartek, 16 czerwca 2022, 20:56

garlonicon pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:50To jest po prostu koszt. Nie mniej i nie więcej. Tak samo, jak 23% podatek na inne rzeczy jest kosztem. I albo się ten koszt akceptuje, albo się ma inną rezydencję podatkową w innym miejscu na świecie.
Wężykiem, Jasiu, wężykiem
Kutalisk pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:50NIe musisz z automatu zapłacić 19% podatku ani żadnej zaliczki podatku jak np. w przypadku otrzymania wynagrodzenia od pracodawcy. Jak dobrze policzysz, kupisz pod koniec roku krypto za konkretną kwotę, to legalnie nie zapłacisz podatku.
Otóż to. Sprzedałem kryptowaluty na początku roku - mam dokument potwierdzający sprzedaż, podatek muszę zapłacić do 30.04 przyszłego roku, czyli mam sporo ponad rok czasu.
Dlatego całkiem niedawno udałem się w te samo miejsce i zrobiłem zakupy, żeby mieć dokument potwierdzający zakup. Przyda się przy wypełnianiu PIT38 ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: miso20 » piątek, 17 czerwca 2022, 08:17

trzeźwy inaczej pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:32
miso20 pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:28Nie da się automatycznie tego stwierdzić, bo żeby był podatek musi być dochód
Nasz system podatkowy nie uznaje czegoś takiego jak kryptowaluty. Dlatego płacąc krypto z automatu musisz zapłacić 19%. Dlatego ja twierdzę, że to krypto to nie jest pieniądz a bańka. Nigdzie tym nie można zapłacić.
Bzdurę napisałeś, jak już zaznaczałem wcześniej. Żeby był podatek musi być dochód. Jak nie masz dochodu z krypto, to nie ma znaczenia, że płaciłeś za coś bezpośrednio kryptowalutą. Podatku wtedy nie ma, bo były większe koszty niż przychód. Jeżeli kupiłeś krypto za 1000zl, a potem zapłaciłeś w btc 600zl hydraulikowi, to nie płacisz podatku.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: krystian » piątek, 17 czerwca 2022, 08:28

adiqq pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:00Co masz tutaj na mysli? Pan Kowalski kupił sobie 6 GPU,do tego na allegro mobo,ram,procka,stelaż i zasilacz. Złożył to, pokopał trochę, ale rozmyślił się i wystawił na OLX. Pan Nowak znalazł ogłoszenie na OLX, po czym podjechał i kupił.
Jak niby US ma trafić do pana Nowaka lub Kowalskiego? Tak, mam kilka pomysłów jak mogłoby się to stać, ale to musiałby być raczej nietypowy zbieg okoliczności, żeby tak się stało.

Sytuacja prawie z życia wzięta.
Młody student Kowalski złożył sobie koparkę, zaczął kopać, co jakiś czas dokupywał karty i w końcu sprzedał cały sprzęt Nowakowi za btc, btc sprzedał i kupił sobie drogie auto. Jako student nie miał dochodów, nie poprosił rodziców o darowiznę, więc wpadł do Niego US z pytaniem skąd wziął kasę na auto (może zazdrosny kolega go podkapował). Kowalski nie umiał kłamać więc powiedział prawdę i w ten sposób US wpadł do Nowaka.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: Kutalisk » piątek, 17 czerwca 2022, 08:39

Nowak złożył PIT38, w którym wyspowiadał się z kosztów i przychodów. K>P rozliczył w formularzu i nie zapłacił podatku (bo kupił BTC na koniec roku podatkowego za wyliczoną kwotę, po czym sprzedał go w styczniu kolejnego roku. Po co rozkminiacie takie wyimaginowane problemy? Przecież to jest banalne do ogarnięcia.

I kolejna sprawa, ktoś nie rozlicza się z US i kupuje (za drogie na jego status) auto dla szpanu, które jest z automatu raportowane do US. Sam się podpieprzył i zdziwiony.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 czerwca 2022, 08:55 przez Kutalisk, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: krystian » piątek, 17 czerwca 2022, 08:49

miso20 pisze: czwartek, 16 czerwca 2022, 20:28Nie da się automatycznie tego stwierdzić, bo żeby był podatek musi być dochód. Nie ma znaczenia, że zdarzeniem powodującym powstanie zobowiązania podatkowego jest wymiana na towar czy usługę, a nie FIAT.

Niestety, ale wymiana btc za towar lub usługę z automatu powoduje powstanie zobowiązania podatkowego.
Każdy wydany przedmiot lub usługa stanowi przychód, więc przy barterze przychód występuję dla obu stron.
Osoba płacąca w krypto powinna zapłacić 19% od (wartość przedmiotu/usługi minus wartość po której kiedyś kupił btc).

Dodano po 3 minutach 13 sekundach:
Kutalisk pisze: piątek, 17 czerwca 2022, 08:39Nowak złożył PIT38, w którym rozliczył się z kosztów i przychodów. K>P rozliczył w formularzu i nie zapłacił podatku. Po co rozkminiacie takie wyimaginowane problemy?

Nowak zapłacił mu w BTC, a btc miał z miningu więc musiał zapłacić 19% od pełnej kwoty.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: Kutalisk » piątek, 17 czerwca 2022, 08:59

@krystian doczytaj proszę obecnie obowiązujące przepisy podatkowe. Wprowadzasz ludzi w błąd. Nic nie musiał. Będzie musiał jeśli nic nie zrobi w danym roku podatkowym. A sposobów na legalne zmniejszenie podatku jest sporo.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: krystian » piątek, 17 czerwca 2022, 09:04

Kutalisk pisze: piątek, 17 czerwca 2022, 08:59@krystian doczytaj proszę obecnie obowiązujące przepisy podatkowe. Wprowadzasz ludzi w błąd. Nic nie musiał. Będzie musiał jeśli nic nie zrobi w danym roku podatkowym. A sposobów na legalne zmniejszenie podatku jest sporo.

Przychodów z krypto nie możesz bilansować z kosztami pochodzącymi z innych źródeł.

Weteran
Posty: 2795
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: miso20 » piątek, 17 czerwca 2022, 09:06

krystian pisze: piątek, 17 czerwca 2022, 08:53Osoba płacąca w krypto powinna zapłacić 19% od (wartość przedmiotu/usługi minus wartość po której kiedyś kupił btc).

Bzdura wierutna i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Wymiana btc na towar lub usługę powoduje powstanie PRZYCHODU. Podatek od kryptowalut to podatek DOCHODOWY, co niesie ze sobą oczywiste implikacje. Jeżeli nie rozróżniasz tych dwóch pojęć, to nie wypowiadaj się na tematy podatkowe.

A jeszcze dodatkową kwestią jest, że inaczej niż w podatku PCC, w krypto rozliczasz się jednorazowo na koniec roku, a nie przy każdej transakcji.
krystian pisze: piątek, 17 czerwca 2022, 09:04Przychodów z krypto nie możesz bilansować z kosztami pochodzącymi z innych źródeł.

Ale możesz z kosztami krypto, które poniesiesz później. Jeżeli kupisz grill za btc o wartości 1000zł w styczniu, a we wrześniu kupisz ethereum za 2000zł, to znaczy, ze zapłacisz 0zł podatku.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Kryptowaluty? - A na co to komu!? Bańka czy nie bańka?

Postautor: Kutalisk » piątek, 17 czerwca 2022, 09:09

krystian pisze: piątek, 17 czerwca 2022, 09:04Przychodów z krypto nie możesz bilansować z kosztami pochodzącymi z innych źródeł.
Ale ja cały czas mówię o zrobieniu kosztów w postaci zakupu krypto pod koniec roku. Nie czytasz moich postów, a na nie odpowiadasz...

Mylisz powstanie zdarzenia podatkowego z obowiązkiem zapłaty należnego podatku. To nie to samo.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, atlas1234, Bing [Bot], Tazz28 i 12 gości