Zasilanie riser + GPU (okablowanie)

LMS
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 listopada 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie riser + GPU (okablowanie)

Postautor: LMS » piątek, 19 listopada 2021, 14:19

Dzień dobry.

Przeczytałem wiele tematów na tym forum na temat zasilania... jednak wciąż nie jestem pewien (nie znalazłem odpowiedzi).

Stan faktyczny:
Na chwilę obecną mam 4x GTX 1660 Super oraz zasilacz Corsair HX850.
Wzmiankowany zasilacz ma trzy sloty PCIe oraz trzy kable PCIe każdy po dwa złącza 6+2 PIN.


Problem: Jak wygląda prawidłowe podpięcie?

Założenia względem okablowania:

Opcja A)
Pierwszy kabel -> Jedno złącze riser (1) i drugie złącze karta (1);
Drugi kabel - jedno złącze riser (2) i drugie złącze karta (2);
Trzeci kabel analogicznie.
Brak czwartego kabla (oraz slotu w zasilaczu) - niemożliwość 4 karty graficznej.

Opcja B)
Pierwszy kabel -> Jedno złącze riser (1) i drugie złącze riser (2);
Drugi kabel - jedno złącze riser (3) i drugie złącze riser (4);
Trzeci kabel:
-- Pierwsze złącze - rozgałęźnik 8 PIN -> 2x 6+2 PIN -> Zasilanie dla dwóch GTX 1660S
-- Drugie złącze - rozgałęźnik 8 PIN -> 2x 6+2 PIN -> Zasilanie następnych dwóch GTX 1660S


Opcja C) // Edytowałem post, aby jeszcze odnieść się do następnej koncepcji.
Pierwszy kabel -> Jedno złącze riser (1) i drugie złącze - rozgałęźnik 8 PIN -> 2x 6+2 PIN -> Zasilanie GPU (1) i GPU (2);
Drugi kabel -> Jedno złącze riser (2) i drugie złącze riser (3);
Trzeci kabel -> Jedno złącze riser (4) i drugie złącze - rozgałęźnik 8 PIN -> 2x 6+2 PIN -> Zasilanie GPU (3) i GPU (4).

Założenie opcji B (oraz C) wynika z tego, że do Risera (z tego co wyczytałem) może być dostarczone maksymalnie 75W. Karta GTX 1660 super pobiera w zasadzie 80/85 (natomiast zakładam powiedzmy, że będzie pobierała 100W maksymalnie).

Naturalnie nie chcę wykorzystywać złącz SATA z uwagi, gdyż robiłem testy (podłączenie do risera), które zakończyły się gorącymi przewodami (15 minut testu). Wracając do meritum - czy obie opcje są w porządku, czy jest jednak ryzyko? Ewentualnie poprosiłbym o wskazanie prawidłowego rozwiązania. Nie chciałbym wywołać pożaru, bądź uszkodzenia sprzętu przez partactwo z mojej strony.

Uprzejmie dziękuję za odpowiedzi. Naturalnie, jeżeli temat jednak gdzieś się powtórzył (w takim brzmieniu), to proszę o przeniesienie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zasilanie riser + GPU (okablowanie)

Postautor: tonyxxl » piątek, 19 listopada 2021, 16:58

Najprościej to potrzebujesz 6 rozdzielaczy PCI8pin>2x pci6+2. Wykorzystasz 2 linie PCIe. Jedna zostanie ci wolna na następne 2 karty.
2 karty potrzebują w porywach 200W, a jedna linia potrafi dostarczyć spokojnie 250-280W. Wszystko będzie w normie, testowane na mocniejszych kartach latami.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Azeldoh i 29 gości