Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » czwartek, 11 listopada 2021, 17:40

Witam wszystkich.
Jestem nowy na forum i całkiem nowy w świecie kryptowalut tak więc sorry jeśli moje pytanie wyda się komuś głupie.
A mianowicie założyłem sobie portfel Coinomi, następnie za pomocą karty kredytowej
(debetowej) zakupiłem sobie pewna ilość pewniej kryptowaluty. No i teraz chciałbym ją sobie zatrzymać na jakiś nie określony termin. Z tego co wyczytałem w sieci i zrozumiałem (???) zimnym portfelem może być poprostu kartka papieru i zapsany na niej klucz publiczny i klucz prywatny. I teraz moje pytanie, czy jeśli zrobię sobie taki zimny portfel ( zapisze na kartce papieru klucze prywatny i publiczny) a następnie usunę aplikacje/portfel Coinomi i po jakimś czasie np. rok czy dwa będę chciał z powrotem ,,ożywić'' ten portfel Coinomi lub jakiś inny to wystarczy wprowadzić do aplikacji oba klucze i ta kryptowaluta bedzie powiedzmy znowu ,,aktywna do handlu,,?
Z góry dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedzi.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 11 listopada 2021, 19:06

Dobrze myślisz, choć nie jest to 100% bezpieczne, bo najpierw klucze były obecne w aplikacji na smartfonie/ kompie, które były w sieci, ale nie popadając w paranoję to powinno wystarczyć.
Z tym, że potrzebujesz tylko seed. Zapisz go dobrze, w 3 kopiach. gdyby Coinomi zniknął i nawet nie byłbyś wstanie skorzystać z jakiejś kopii portfela u znajomego, to na tej stronie odtworzysz wszystkie adresy i klucze prywatne.
https://iancoleman.io/bip39/ tylko nie wpisuj seeda online. strona prywatna i wyłączasz net po chwili. Wtedy wprowadzasz seed.

Ale... jeśli to ma być odłożone na 10 i więcej lat, to istnieje niebezpieczeństwo, że sposób wyliczania kluczy z seeda sie pozmienia, ta strona zniknie i bez fachowej pomocy krypto informatyka możesz nie dotrzeć do swoich środków. Na zawsze pozostanie tylko "goły" klucz prywatny. on daje pewność, byle tylko blockchain pracował.

Ale myślę, że opis wyżej jest dość ekstremalny i dla Ciebie wystarczy b.dobrze zabezpieczyć seed.
I możesz wtedy skasować aplikacje, zresetować telefon.

Dodano po 1 minucie 45 sekundach:
a swoja drogą, jak duża prowizja była przy zakupie kartą? Dla porównania bitomaty biorą od 3 do 5%, giełdy 0.2%, ale tam trzeba DNA swoje zostawić ;-) Kyc/Aml

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » czwartek, 11 listopada 2021, 20:26

Dzięki za odpowiedź. Co do prowizji to ciężko mi powiedzieć ponieważ transakcja była w USD a karta w PLN, tak więc koszty przewalutowania...
a nie chcem pisać nieprawdy. Bynajmniej nie zauważyłem informacji o wysokości prowizji podczas transakcji...ale następną zrobię już z karty USD to wtedy będę mógł coś powiedzieć.
Co do przechowywania, hipotetyczna sytuacja...
zapisuje sobie seed oraz klucze, usuwam aplikację, czysze telefon. Po roku zmieniam zdanie i chcem np. sprzedać krypto jakie mam, ale zapominam ze korzystałem z Coinomi i instaluje inny portfel na telefonie. Czy wtedy wystarczy wprowadzić seed i klucze i będzie to działać?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: ikswodnal » czwartek, 11 listopada 2021, 20:56

Karol1992 pisze: czwartek, 11 listopada 2021, 17:40 tego co wyczytałem w sieci i zrozumiałem (???) zimnym portfelem może być poprostu kartka papieru i zapsany na niej klucz publiczny i klucz prywatny. I teraz moje pytanie, czy jeśli zrobię sobie taki zimny portfel ( zapisze na kartce papieru klucze prywatny i publiczny) a
Bardzo dobre rozwiązanie "portfel papierowy" należy wygenerować po odłączeniu od internetu! ze strony https://segwitaddress.org/bech32/ i po odpisaniu adresu nie klucza prywatnego! schować "papier" do koperty zalakować kopertę i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Na ten adres można wpłacać BTC i sprawdzać na stronie (na przykład) https://www.blockchain.com/explorer. Pamiętać tylko należy że wpłacać na tak stworzony portfel można wiele razy - natomiast wycofać należ środki tylko raz w całości. Można stworzyć sobie następny portfel papierowy. Coinomi jest dobrym portfelem na smartfona do wycofywania środków z portfela papierowego. Do przechowywania środków ze względu na niejawny kod - nie wiem. Wolę Electrum.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: garlonicon » czwartek, 11 listopada 2021, 21:57

wpłacać na tak stworzony portfel można wiele razy
Można, ale lepiej mieć deterministyczny klucz publiczny, wtedy seeda można trzymać w kopercie, natomiast z głównego klucza publicznego da się generować wiele różnych adresów. Dzięki temu prywatność jest większa, bo każda wpłata idzie na osobny adres. Koszty wydania tego później są identyczne, bo zależą od liczby monet, a nie od liczby użytych adresów. Oprócz tego warto wiedzieć, że skoro koszty zależą od liczby monet, to jak ruch w sieci jest niewielki, to warto łączyć małe monety w większe, wtedy później przelewy są tańsze, bo się płaci od monety, a nie od przesyłanej kwoty.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » czwartek, 11 listopada 2021, 22:40

@Karol1992 w tego typu portfelach wystarczy seed, klucze to dodatkowy kłopot w przechowywaniu. zapisujesz tylko seed. Zobacz na te stronę, którą linkowałem wcześniej i wygeneruj sobie seedem adresy, klucze, zobaczysz jak to działa.

seed z Coinomi moze, ale nie musi pasować do innych portfeli, trzeba sprawdzać

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 08:25

Muszę przyznać że póki co to czarna magia dla mnie.....
Ok to co wiem, mam seeda który wygenerowałem w Coinomi, mam adres publiczny który Coinomi dla mnie wygenerował. Wchodząc do aplikacji portfela Coinomi pokazuje mi stan posiadania krypto, są tam dwie transakcję i pokazuję ilość oraz pewien adres opisany jako ,,received from",
czy to jest klucz prywatny tej waluty czy adres publicznych osoby od której odkupiłem tą walutę?
Przeglądalem różne strony oraz oglądałem filmiki na yt, gdzie są pokazane sposoby jak wygenerować ,,ładny" portfel papierowy w kształcie koperty itp. A ja chciałbym poprostu,,ukryć" tą walutę w sieci ale z możliwością,,aktywacji" po jakimś czasie.
Sorry za mało fachowy język ale dopiero zaczynam i próbuje się dowiedzieć jak to funkcjonuje.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 12 listopada 2021, 08:50

Twoja kopia bezpieczeństwa to seed. Nie wpisuj go nigdzie w sieci, nie rób zdjęć. 2, 3 kartki i tyle.
"received from" oznacza adres na jaki otrzymałeś środki w Coinomi, chyba nie jest to najlepszy opis, bo sugeruje adres z którego przyszły monety.

Możesz to sprawdzić klikając "poprzedni adre" w zakładce odbieranie środków. Zobaczysz tam właśnie ten, który został w poprzedniej transakcji zasilony.
Do każdej nowej transakcji portfel generuje nowy adres, poprzednie istnieją, sa ważne, można na nie przesyłać monety.

Z tymi ładnymi portfelami papierowymi trzeba uważać, jest mnóstwo spamerskich stron.
Dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem jest seed, który w Coinomi generuje całą paletę monet (btc, ltc monero itd)

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 08:58

Ale czy ten adres ,,received from" to adres publiczny czy prywatny?

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 12 listopada 2021, 09:18

adres odbiorczy, możesz go upubliczniać, widnieje w blockchainie

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 09:32

W takim razie gdzie znajdę adres prywatny ?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: ikswodnal » piątek, 12 listopada 2021, 09:45

garlonicon pisze: czwartek, 11 listopada 2021, 21:57Można, ale lepiej mieć deterministyczny klucz publiczny, wtedy seeda można trzymać w kopercie, natomiast z głównego klucza publicznego da się generować wiele różnych adresów
Tak to wszystko prawda. Jednak dla mnie przy forsowanym regularnym, comiesięcznym, zakupie BTC na podstawie zleceń stałych z banku i w kantorze zdaje egzamin tylko jeden adres.
Jako nieinformatyczny dążę do uproszczeń choć doceniam różnorodność rozwiązań
zdzicho2000 pisze: piątek, 12 listopada 2021, 08:50Z tymi ładnymi portfelami papierowymi trzeba uważać, jest mnóstwo spamerskich stron.
Dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem jest seed, który w Coinomi generuje całą paletę monet (btc, ltc monero itd)
W sprawie portfela papierowego poleciłem wyżej https://segwitaddress.org/bech32/ z niego korzystam bo jak twierdzą mądrzejsi jest on otwarto źródłowy. W sprawie "palety monet" dla początkujących w kryptowalutach zalecać należy ostrożność - najpierw trzeba opanować BTC, blockchain. Dopiero następnie i to przy dobrym zorientowaniu w informatyce ale i wiedzą o operacjach na giełdach można bezpiecznie oddać się hazardowi/handlowi/spekulacji.
.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 09:47

Zastanawiam się jak by to wyglądało gdybym chciał te krypto po jakimś tam czasie wpuścić na któraś z giełd. Bez korzystania ponownie z Coinomi.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 12 listopada 2021, 12:03

klucz prywatny musisz wprowadzić do jakiegoś portfela, żeby zrobić przelew. A klucze są generowane z seeda. Czyli znajdujesz portfel, który obliczy z Twojego seeda te same pary adres-priv, albo korzystasz z narzędzi programistycznych, najprostsza to strona
https://iancoleman.io

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 13:55

Ok, ale teraz jak dalej mam te krypto w portfelu Coinomi to gdzieś jest zapisany klucz prywatny? Gdzie mogę go znaleźć?

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 12 listopada 2021, 16:32

@Karol1992 klucze są zaszyfrowane w portfelu, nie są widoczne. Inne portfele pokazuję je, coinomi nie.

Wejdz do menu, ustawienia na dole i export keys. Przekieruje Cie na strone iancoleman, tam wpisujesz seed i szukasz adresow, kluczy.

Takie cos tylko offline

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 17:05

Teraz rozumiem. Czy po wygenerowaniu tych adresów mam w jakiś sposób wysłać krypto z portfela Coinomi na papierowy portfel ?

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 12 listopada 2021, 17:28

a chcesz to robić?? Twoim backupem jest zapisany offline seed, możesz skasować portfel, zresetować tel, utopić go ;-)

Zakładając portfel aplikacja wymuszała wpisanie seeda z kartki, tak? To ma być sprawdzenie, że wszystko jest ok.
Dla 100% pewności wpisz seed do iancoleman i porównaj adresy, jeśli tworzą nie te same jest ok.

Tylko offline i zamknij potem przeglądarki, wyczyść wszystkie dane w niej

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 listopada 2021
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: Karol1992 » piątek, 12 listopada 2021, 17:36

Dla mnie pytaniem jest to czy powinienem :D
Zastanawiam się nad sytuacją co by było gdyby coś się zmieniło lub coinomi upadł itd. Czy nie będzie problemów z odtworzeniem tego za np 2 czy 3 lata.

Początkujący
Posty: 2365
Rejestracja: 4 kwietnia 2020
Reputacja: 386
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LaJyKiGrGR82QJH9NRU5N2XqDsGxsjfSuW

Przechowywanie kryptowaluty - portfel papierowy.

Postautor: zdzicho2000 » piątek, 12 listopada 2021, 17:43

Obliczanie kluczy z seeda to pewien programistyczny standard. Sa narzędzia w sieci, w normalnych czasach zawsze znajdziesz albo portfel do którego wprowadzisz seed, albo strona typu iancoleman.
W najgorszym razie jakiś bittcoinowy programista zrobi to ręcznie, ale to skrajna sytuacja.
na dziś tak, seed jest pewnym backupem.
Obok seeda dla pewności możesz wpisać algorytm obliczania, tzw ścieżką dostępu
pod adresem odbiorczym w portfelu te małe szare znaki, dla btc to:
M84H/0H/0H/0/33
kazda moneta ma inną

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Sałata i 38 gości