Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Postautor: gollum » wtorek, 26 października 2021, 14:01

Cześć, jestem nowy na forum (więc nie krzyczcie za bardzo) i w miarę nowy też na giełdzie krypto choć na giełdach tradycyjnych od 20 lat.

Mam konta na Binance i na Kanga. Kupowałem sobie czasem po trochę krypto no i uznałem że uzbierało się tego tyle że czas już przenieść na sprzętowy portfel, to już jest za dużo żeby trzymać na giełdzie. Zamówiłem więc Ledgera Nano X.

I problem mam taki:

Dotąd nie wypłacałem krypto z giełdy i nie bardzo wiem jak się to robi. Kiedy oglądałem tę część serwisu Binance dotyczącą wypłat to wyraźnie tam ostrzegają żeby użyć właściwej sieci bo użycie złej może skutkować utratą środków.

Zanim postanowiłem utworzyć temat próbowałem poczytać i pooglądać tutoriale ale kurde to nie jest dla mnie jasne. Niech mnie ktoś oświeci. Powiedzmy że mam już tego ledgera. Doinstalowuję mu aplikacje - oddzielną dla każdej z walut. Chcąc wysłać muszę wybrać sieć. Najniższe fee jest na BSC. Ale z tego co czytam to jeśli np. wyślę bitcoina przez BSC to będzie on zapisany w blockchainie Binance. Jeśli dobrze rozumiem to na moim cold wallecie nie ma wcale moich kryptowalut lecz tylko klucze prywatne do miejsca w którym je trzymam. A miejscem jest właśnie ta sieć którą przesyłam. Zatem skoro wybiorę BSC to wszystko jest OK dopóki Binance istnieje. Gdyby zdechł razem ze swoim blockchainem to koniec, krypto nie ma ponieważ jest to prywatny blockchain. Inaczej jest z innymi blockchainami np bitcoin czy ethereum które są zdecentralizowane i nie mają właściciela któremu grozi upadek.

Krótko mówiąc:
1. Czy ja dobrze rozumiem mechanizm? Czy to jest tak jak napisałem powyżej?
2. Jak wybrać sieć natywną dla danego tokena czy coina? Jak to sprawdzić?
3. Kiedy zły wybór sieci kończy się tylko ryzykiem siedzenia w niewłaściwym blockchainie a kiedy następuje wyparowanie środków? Na czym polega ten krytyczny błąd przy wyborze sieci przed którym binance ostrzega lecz nie wyjaśnia niczego?

Jak ktoś to dogłębnie rozumie i zechce pomóc będę wdzięczny. A może prócz mnie przyda się też innym.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Postautor: KamilZ » wtorek, 26 października 2021, 15:15

1. Raczej dobrze rozumiesz.
2. Token powinien być opisany na giełdzie czy jest to np. USDC Erc-20 (token USDC na sieci ETH) czy może na sieci Binance lub na jeszcze czymś innym.
Podobnie z ETH. Możesz wysłać przez pomyłkę na adres ETC (Ethereum Classic - jest to fork ETH, który trzyma się sztywno zasad block-chain i nie cofa transakcji), bo te adresy ETC i ETH są generowane w identyczny sposób.
Z podstawowych błędów to można jeszcze czasami pomylić BTC z BCH (Bitcoin Cash).
Kanga z tego co się orientuję działa tylko na ETH Erc-20 (USDT i USDC).

Sieć na portfelu sprzętowym musi się w 100% zgadzać z siecią z której wysyłasz z giełdy. Jeśli wyślesz środki na adres, do którego nie masz możliwości wygenerowania kluczy prywatnych, to tracisz do nich dostęp na zawsze.
Tak jakby twoja paczka doszła do miasta na właściwą ulicę i numer domu, ale w innym kraju.
Czasami można to odzyskać, ale lepiej sprawdzić 2 razy niż później tracić czas i nerwy.

Dodano po 5 minutach 56 sekundach:
Spoiler:
gollum pisze: wtorek, 26 października 2021, 14:01nie krzyczcie za bardzo
Krzyczenie na osobę szczerze próbującą poszerzyć wiedzę świadczy raczej o indolencji krzyczącego. To chyba jakaś smutna spuścizna czasów sowieckich, gdzie przyznanie się do niewiedzy lub błędu było poważnie karane.
Skrajne przypadki gdy ktoś pyta o podstawowe rzeczy też można załatwić odsyłając do FAQ, lub pokazując źródła. Nie przejmuj się.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 października 2021, 15:25 przez KamilZ, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Postautor: gollum » wtorek, 26 października 2021, 15:25

No dobrze to teraz tak. Jest sobie token GALA na przykład na Binance. Jak sprawdzić która sieć jest jego siecią natywną? Binance do wyboru daje ethereum lub BSC. Ale BSC też może być jeśli dobrze czytam natywną siecią jest tak np w przypadku tokena METAHERO (HERO).

Jak to sprawdzić?

Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2021
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Postautor: crezo » wtorek, 26 października 2021, 15:32

Zacznij od tego które tokeny i kryptowaluty możesz przechowywać na LNX, nie każde :)
Przyjrzyj się temu: https://www.ledger.com/supported-crypto-assets
Jak zjedziesz niżej, masz wyszukiwarkę co jest obsługiwane - jeśli nie ma tego na liście, Ledger tego nie przechowa.

Dodatkowo sprawdzisz tam tez na jakim chainie są dostępne tokeny, w przypadku usdt masz np ERC20, wtedy wysyłając z giełdy wybierasz sieć ERC20 - pod żadnym pozorem inną bo środki przepadną.

Jedyny token na chainie bep20 na LNX/LNS to Binance Coin

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 417
Rejestracja: 4 sierpnia 2017
Reputacja: 310
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Postautor: KamilZ » wtorek, 26 października 2021, 15:32

W tym przypadku możesz chyba wybrać na jakiej sieci chcesz to mieć. Sprawdź na portfelu sprzętowym co wspiera, sprawdź która sieć jest bardziej popularna (aby w przyszłości przesłać środki na inną giełdę np.), która jest bardziej niezawodna (decentralizacja czy własnościowa) oraz koszty przesyłu w danej sieci. W skrócie wyobraź sobie, że chcesz te środki odebrać i co z nimi zrobić dalej. Jeśli mają siedzieć 2 lata na portfelu, to lepsza będzie sieć duża i popularna np. ETH, bo mniejsza szansa, że się zwinie, jak już pisałeś. Jeśli tylko 2 tygodnie, to możesz zaryzykować mniejsze opłaty w tańszej, ale mniej popularnej/niezawodnej sieci.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 października 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początki są trudne czyli wybór sieci do przesłania aktywów

Postautor: gollum » wtorek, 26 października 2021, 21:31

Chyba rozumiem coś więcej. Dzięki za support panowie. Muszę poczekać aż przyjdzie mój ledger i niechybnie wrócę do Was z tematem bo na pewno jakieś wątpliwości się jeszcze pojawią.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: baranzii, bn801 i 17 gości