Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: boskidiegoo » czwartek, 4 marca 2021, 22:54

Witam wszystkich, zaczynam swoją przygodę z kryptowalutami. Jeśli powielam temat to bądźcie tak mili i skierujcie mnie do rozwiązania :twisted:
Bawię się na chwilę obecną z mini kopareczką zbudowaną na dwóch kartach graficznych mianowicie są to RX 590 Msi Armor 8GB + RX470 Sapphire Nitro 4GB osadzone na płycie głównej MSI z170a z procesorem Intel Pention G4560. HiveOs odpalony z pendrive. Jedna kość ramu 8gb. Zasila to Chieftec 500W. Testuje wszystko i próbuje zrozumieć procesy wydobycia krypto.

I tutaj pierwsze zdziwienie przy pomiarze prądu. HiveOs pokazuje pobór przez karty o wartości 160W (81W i 79W). Natomiast Watomierz 345W. Według producenta procesor potrzebuje 54W. Sam RX 590 łącznie z pozostałym osprzętem pobierał okolice 200W (co i tak wydaję się dużo). Co z prostego rachunku ucieka mi gdzieś w gwizdek 66W+. Na filmikach na youtube widziałem zestawy które przy 6 kartach pobierały okolice 100W więcej niż podawał HiveOs co jest zrozumiałe. W zestawie chodzi również karta sieciowa wifi Gigabyte. Pomiar prądu dokonuje przez coś podobnego: https://allegro.pl/oferta/neo-gniazdo-e ... 0096405686

Gdzie szukać przyczyny? Pomiar prądu napewno nie jest idealny ale wydaję mi się że o więcej jak 5% pomyłki nie ma. Wgrać inny bios płycie głównej? Czy winę ma zasilacz? Gdzie mogę szukać rozwiązania?

Przy okazji co myślicie o takim produkcie: https://allegro.pl/oferta/coldcyptowall ... OhEALw_wcB

Czy taki portfel jest bezpieczny?

Początkujący
Posty: 165
Rejestracja: 3 lutego 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd?

Postautor: Sałata » czwartek, 4 marca 2021, 23:24

Karta pokazuje tylko pobór ze złącza PEG a dostaje jeszcze zasilanie po PCI-Express. Takie klasyczne ustawienia, które na 99% powinny działać bezbłędnie to:
- GPU 1100 MHz
- pamięć 2000 Mhz
- napięcie GPU/pamięci 850 mV
- jest jeszcze w HiveOS parametr REF (zwany rxboost), ustaw 20 i powinno być ok.

Jak chodzi stabilnie, bez błędów to możesz się bawić ustawieniami i znaleźć swój złoty środek :)

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd?

Postautor: boskidiegoo » piątek, 5 marca 2021, 22:45

Obrazek

Ustawiłem, wydaję mi się to jest moje optimum ale dalej na Woltomierzu 337W. Rozumiem że te karty mają pobór w okolicach 120W. Reszta powyżej 240W to pozostały osprzęt. Pytanie czy ktoś się bawił w Underclocking procesora? I czy to ma jakiś sens? Domyślam się że u Intela opcje będą ograniczone ale zamiana na Ryzena może przynieść efekt tylko czy gra jest warta świeczki? Lub czy z drugiej strony wykorzystać go do kopania ? Skoro i tak prąd zżera to może chociaż niech sra krypto, ile by nie było :D

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd?

Postautor: koparki » sobota, 6 marca 2021, 06:55

@boskidiegoo na windowsie po odpowiednim undervolt miałbyś przy tej konfiguracji pobór ok 240W-270W , niestety w linuxie są (przynajmniej były gdy testowałem 3 lata temu) ograniczone możliwości obniżenia napięć więc żre prąd jak szalony.
gdy używałem swoją koparkę na simpleminingos (coś w stylu HIVEOS) to na simplemining pobór był ok 1000w , suwaczki obniżenia napięć dawały w tym linuxie marny efekt. Pod Windowsem gdzie obniżasz napięcia jak Ci się podoba (rx-4xx i 5xx mogą działać nawet poniżej 0.8v) ta sama konfiguracja 770-780W ! :shock: ... oczywiście co za tym idzie spadek temperatur na rdzeniach , spadek prędkości obrotów wentylatorów itd
Jak ustawisz bardzo agresywnie timingi na pamięciach(o ile masz fajne pamięci) to możesz uzyskać podobną wydajność miningu jaką popularnie mają inni ale na na niższych zegarach więc i na niższych napięciach, karty mogą działać stabilnie na poniżej 0.8v ale zdaje się że nie zrobisz tego pod Hiveos i podobnymi systemami.
---

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: boskidiegoo » sobota, 6 marca 2021, 09:01

Przy takim obniżeniu napięć gra jest warta świeczki, zakładam pracę koparki 24/7 więc korzyści energetyczne są wymierne. Przetestuję to napewno. Tylko teraz nasuwa mi się pytanie czy na nieaktywowanym Windowsie uda mi się to zrobić. Niby taka wersja działa normalnie ale kilka ograniczeń jednak ma oraz jak to jest z bezpieczeństwem tzn. czy instalujecie jakiegoś antywirusa na taką koparkę postawioną na Winie. Koszty dobrego oprogramowania jednak nie są małe.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: koparki » sobota, 6 marca 2021, 12:13

@boskidiegoo to już Twoja sprawa czy aktywujesz, będzie działać ale radziłbym aktywować (z pewnych powodów), przecież za simplemining tez płacisz tylko że na raty. Da się znaleźć windowsa tanio, używanego.
Nie instalujesz absolutnie żadnych antywirów, wręcz blokujesz firewallem (istnieje nakładka na windowsowego) absolutnie wszystko poza softem do miningu, blokujesz ściąganie i instalowanie aktualizacji. Na Github masz opensourcowe skrypty do całkowitego wyczyszczenia windowsa do niezbędnego minimum z opcjami do miningu. Jest też skrypt który blokuje IP korporacji microsoft w celu zapobiegania przed niepotrzebną zajętością sieci podczas dialogu Windowsa z wujkiem Orwellem z Ameryki.
Jak korzystasz z firewalla firmy trzeciej, czego nie polecam to zablokuj tymże firewallem gadulstwo softu z firmą, która jest producentem tego firewalla - darmowy soft jest darmowy nie bez powodu.
---

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: boskidiegoo » sobota, 6 marca 2021, 17:45

a czy wykorzystanie procesora do kopania ma jakiś sens? Na HiveOs pobór prądu wzrósł o 10W przy minimalnej stracie na kopaniu ETH (okolice 0.5mh/s) ale w moim przypadku Monero kopie z prędkością 650H/S.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 172
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 80
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: Czeslaw » sobota, 6 marca 2021, 17:59

boskidiegoo pisze: sobota, 6 marca 2021, 17:45a czy wykorzystanie procesora do kopania ma jakiś sens?
Nie

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: tonyxxl » sobota, 6 marca 2021, 23:40

Jakiej klasy ten zasilacz masz? Bronze chociaz?
2 karty zawsze będą słabo wychodziły w koparce. Im więcej tym mniej prądu z całej koparki przypada na kartę.
Żadnego Windowsa nie potrzebujesz, w HiveOS możesz zejść poniżej 700W na 6 takich kartach jak masz na zdjęciu i okolice 180Mh/s.
Na zuzycie jakie pokazuje Hiveos wogóle nie patrz, liczy sie tylko to co pokaze watomierz z gniazdka. I to trzeba mieć taki który pokazuje dobrze, bo dużo tanich potrafi ustawiac się wyżej albo niżej od prawdy nawet o 10-15%.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 24 lutego 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie ten prąd? nadmierny pobór energii, soft pokazuje niższy pobór niż watomierz ze ściany.

Postautor: boskidiegoo » niedziela, 7 marca 2021, 06:54

Tak, zasilacz ma certyfikat bronze plus. Sugerujesz że lepszy zasilacz ograniczy zużycie prądu? Jaki watomierz polecasz?

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Karolak, remix i 39 gości