Podstawy Bitcoin

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: woskod » niedziela, 17 maja 2020, 18:29

Witam,
Mam kilka pytań:
1. Gdzie jest spisany blockchain? Rozumiem że jest zdecentralizowany no ale gdzieś są te serwery na których się znajduję. I czy teoretycznie ja również mógłbym spisywać historię transakcji bitcoin na swoim serwerze?
2. W jaki sposób generowane są adresy portfeli?
Na razie to chyba tyle. Przepraszam za takie proste pytania, ale nie mogłem znaleźć żadnej konkretnej odpowiedzi w internecie, a zacząłem się interesować kryptowalutami.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: benq » niedziela, 17 maja 2020, 18:39

@woskod
Ad 1,
bingo, sam sobie odpowiedziałeś. Instalując pełnego klienta (Full Node) i pobierając cały blockchain stajesz się oficjalnym rejestrem.
Ad 2,
A jak z angielskim u Ciebie?
https://en.bitcoin.it/wiki/Address

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: woskod » niedziela, 17 maja 2020, 20:49

@benq
Ok, rozumiem więcej ale mam jeszcze pytanie. Czy jak uruchomię węzeł, to górnicy będą na nim weryfikować transakcje? W jaki sposób inne węzły odnajdą mój?

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: ttbit » niedziela, 17 maja 2020, 21:38

@woskod Odwrotnie, Ty będziesz weryfikował bloki zgłoszone przez gorników, przechowując 100% zgodną z konsensusem wersję blockchain, twój węzeł będzie odrzucał błędne transakcje, bloki i banował inne, źle zachowujące się nody. Twój node gdy odpytany, będzie wysyłał innym poprawną wersję bloków, jest też szereg dodatkowych usług, które możesz włączyć w swoim node, np. wysyłanie pojedyńczych transakcji czy historii adresów, oprócz rozsyłania do sieci samych bloków.

Inne węzły łączą się z twoim poprzez szereg technologii peer to peer, tj: DNS Seed (odpytany serwer poda setki adresów innych nodów gotowych na przyjęcie połączenia), czy permanentne adresy IP zakodowane w programie (aby się połączyć gdy inne metody zawiodą). Jak już uzyskasz połączenia chociażby do 1 noda, to między sobą nody wymienią się adresami innych nodów i wkrótce już będziesz miał w pełni połaczonego noda. Dodatkowo, twój klient będzie przechowywał na dysku listę wszystkich adresów IP, na których są nody, przy kolejnym uruchomieniu połączy się do losowych adresów bardzo szybko.
Dodatkowo, całość komunikacji może się odbywać w sieci Tor, gdzie pojedyńczych "adresów" IP nie ma za to są adresy onion, których nie można tak łatwo fizycznie wyśledzić czy zablokować jak zwykłe adresy IP.
Możesz też otworzyć port na routerze aby akceptować połączenia przychodzące od innych nodów, a nie tylko samemu wysyłać prośby o połączenia innym nodom.
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 maja 2020, 21:45 przez ttbit, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: woskod » niedziela, 17 maja 2020, 21:44

@ttbit
To jeszcze dla pewności czy dobrze rozumiem :D
1. Użytkownik zleca transakcje
2. Transakcja trafia do mempool na jakimś węźle
3. Górnicy weryfikują
4. Gdy zakończą kopać, transakcja jest dopisywana do blockchain i inne węzły są powiadamiane aby też sobie dopisały.
Dobrze rozumiem?

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: ttbit » niedziela, 17 maja 2020, 21:49

Tak, zgadza się :) Z małymi komentarzami:

1. Tak
2. Transakcja trafia do mempoola wszystkich nodów na całym świecie w ciągu paru sekund (oprócz nodów, które np. zmieniły ustawienia domyślne i nie mają tej transakcji)
3. Wszyscy górnicy wiedzą o tej transakcji i próbują rozwiązać blok zawierający tą transakcję (jeśli mempool jest pełny, to będzie ona czekała w swojej kolejce na wykopanie do bloku; jeśli górnik używa node ze zmienionymi ustawieniami, to może nie wykopać tej transakcji, ale inny górnik już ją wykopie, i tak dalej)
4. Tak, gdy jeden górnik znajdzie blok, to jego node powiadamia wszystkich sąsiadów o tym, i w ciągu paru sekund wszystkie nody na całym świecie już o tym wiedzą i mają dopisany blok do blockchain. Techniczna uwaga: cała sieć wie o tej transakcji od momentu jej ogłoszenia, wykopanie bloku przez górników zmienia tylko jej status z niepotwierdzonej (można niektóre z jej parametrów jeszcze zmienić) na potwierdzoną (permanentnie).

Ważna uwaga: to nody weryfikują wszystkie transakcje, a nie górnicy. Nody sprawdzają transakcje i sprawdzają bloki, które wykopują górnicy. Górnicy są "niewolnikami", robią to, na co pozwala im consensus i dostają za to kasę; nody są policjantami, patrzącymi na ręce górnikom; jakakolwiek nieprawidłowa akcja to blok górnika zostaje odrzucony a jego praca idzie na marne; tak samo nody banują inne nody, które się źle zachowują.
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 maja 2020, 22:09 przez ttbit, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: woskod » niedziela, 17 maja 2020, 22:05

W takim razie dziękuję wszystkim za pomoc. Mam wolny i niepotrzebny komputer, dlatego myślę o uruchomieniu węzła ale najpierw chciałem dowiedzieć się z czym to się je

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 30 stycznia 2020
Reputacja: 113
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podstawy Bitcoin

Postautor: ttbit » niedziela, 17 maja 2020, 22:08

Powodzenia i miłej zabawy :) Jak coś to pisz tutaj albo do mnie na priva, mam u siebie noda w sieci Tor z szeregiem dodatkowych usług od wielu miesięcy, podpiąłem pod niego swoje wallety SPV a więc nie używam zadnych zewnętrznych usług aby wykonywać moje transakcje czy odpytywać salda moich adresów.

I jeszcze na koniec ostrzeżenie: Uważaj na podszywające się pod bitcoin projekty, takie jak BitcoinCash czy BitcoinSV. Obie te marki używają nazwy Bitcoin i twierdzą, że są prawdziwym Bitcoinem, co miesza świeżakom w głowach, stawka jest wysoka a więc wszelkie środki manipulacji są używane, na tym forum nie jest inaczej. Tutaj mój ostrzegawczy post na ten temat: viewtopic.php?f=45&t=31171&start=1320#p645282

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Podstawy Bitcoin

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 17 maja 2020, 22:56

Transakcja jest rozgłaszana pomiędzy węzłami natychmiastowo i przez każdy węzeł niezależnie weryfikowana.
Kopanie to proces w którym węzeł kopalni wybiera ze swojego mempoola czekające transakcje (te które się najbardziej opłacalne) i buduje z nich nowy blok.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości