Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » sobota, 1 sierpnia 2020, 12:07

@kapciu75 Nie wiem jak w bitomatach shitcoinsow, ale w Flyingatom możesz kupić chyba nawet za 10zł. Sprzedać możesz za 100zł, bo takie są najmniejsze banknoty - u shitów zapewne podobnie.

Każda transakcja musi zostać dołączona do rejestru blockchain. Nikt nie zrobi tego za darmo, dlatego należy zawsze dodać opłatę dla tych, którzy to zrobią (górników). Im dasz wyższą opłatę, tym teoretycznie szybciej przejdzie twoja transakcja, bo górnicy chcą zarobić jak najwięcej, więc się szybciej za nią wezmą.

Transakcje grupowane są w tzw. bloki - średnio co około 10 minut. Niestety taki blok ma ograniczona wielkość ok. 1mb, a każda transakcja waży (średnio koło 225 kb). Oznacza to, że nie wszystkie transakcje zmieszczą się do jednego bloku od razu. Kiedy zatem wejdzie moja transakcja? Cóż, górnicy zajmują się w pierwszej kolejności największymi opłatami, bo wiadomo że chcą zarobić. Mogę zatem zapłacić niewiele i czekać, albo dać dużą opłatę i być obsłużonym z pierwszym blokiem.

Transakcja waży ileś kb - średnio 225kb. Ty musisz zapłacić ileś btc, np 0,00000034 BTC. Aby móc szybko porównać jak dużą opłatę trzeba ustawić przyrównuje sie jedno do drugiego (tak samo jak nic mi nie mówi, że mam do pokonania drogę 1000km, ale już więcej wiem jeżeli jadę z prędkością 100km/h) wyjdzie ci btc/kb. Ponieważ jednak niepraktycznie jest używać tylu zer społeczność wymyśliła jednostkę 1 satoshi = 0,00000001 BTC. Jeszcze nie tak dawno średnie opłaty wynosiły np 30 satoshi/byte. Obecnie musisz bulić już nawet 200 sat/b, by być pierwszym w kolejce.

Dlaczego tak się dzieje? Oczywiście ograniczenia natury technicznej (teoretycznie możnaby zwiększyć wielkość bloku), w które tutaj wchodzić nie będziemy. Bardziej prozaiczną przyczyną jest po prostu ruch w sieci. PRzez ostatnie parę miesięcy cena się kisiła i większośc osób wyczekiwała w niepewności co się stanie. Gdy już kurs obrał kierunek, to bardzo dużo ludzi rzuciło się do robienia transakcji. Ponieważ blok ma ograniczoną wielkość, to nie wszystkie transakcje sie od razu zmieszczą do niego. A z racji, że górnicy faworyzują transakcję z największa opłatę, to te rosną ponieważ ludziom się spieszy i są skłonni więcej zapłacić. Gdy przychodzi następni, którzy chcą dokonać transakcji widzą, że ruch jest duży. Więc dają jeszcze większa opłatę, by wskoczyć na początek kolejki. Potem robią tak kolejni i opłaty rosną lawinowo. Na szczycie poprzedniej bańki płacono nawet 150$ za przepchanie transakcji z pierwszym blokiem.

W elektrum powinieneś mieć właśnie możliwośc ręcznego ustawienia opłaty wg jednostki sat/byte (coś jak km/h). Aktualny opłaty w sieci możesz sprawdzić np. tutaj: https://bitcoinfees.earn.com

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 lipca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: kapciu75 » niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:53

Dziękuję. Przepraszam Was jeżeli moje pytania są głupie. Jestem taaaki zielony, ale obiecuję się uczyć.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 8 sierpnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Stanleyx » poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:59

Witam wszystkich.

Temat rozpoczęty prawie rok temu więc powtarzam pytanie:

1) Na chwilę obecna jakie są najlepsze (chodzi o najniższa prowizje) i najbezpieczniejsze gieldy gdzie można wpłacić pieniądze i kupić krypto?
I takie gdzie można przelać krypto na fizyczne portfele.

2) czy bardziej opłaca się kupywac alty za BTC czy za USD?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 23:28

Stanleyx pisze: poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:59najbezpieczniejsze gieldy
1. Pierwsza najważniejsza zasada - NIE MA BEZPIECZNEJ GIEŁDY
2. Druga najważniejsza zasada - NIE MA BEZPIECZNEJ GIEŁDY
3. Trzecia najważniejsza zasada - ŚRODKI, KTÓRE TRZYMASZ NA GIEŁDZIE NALEŻĄ DO GIEŁDY - NIE DO CIEBIE, BO NIE MASZ DO NICH KLUCZY PRYWATNYCH
4. Czwarta najważniejsza zasada - NIE TRZYMAJ ŚRODKÓW NA GIEŁDZIE DŁUŻEJ NIŻ MUSISZ, BO GIEŁDA MOŻE UPAŚĆ LUB BYĆ ZHACKOWANA I WTEDY JUŻ SWOICH MONET NIE ODZYSKASZ

Jeżeli zapamietasz te zasady, to możesz iść dalej:

1. Najlepsze są raczej giełdy największe i najbardziej popularne (jeżeli jakaś nieznana giełda kusi cię mała prowizją i super warunkami, to lepiej uważaj). Dobrze to świadczy o ich płynności (skoro są duże), o ich stabilności i jakości usług (skoro zebrały duża liczbę użytkowników). Takie giełdy to, np. Bitfinex, Binance czy w Polsce Bitbay (jednak on jest o rzad wielkości mniejszy niż te ogólnoświatowe). Ale raz jescze patrz zasada nr 1.

2. Wypłacić krypto na fizyczny portfel (rozumiem, że chodzi ci o portfel, który ty kontrolujesz, np.: na komputerze, telefonie czy portfel sprzetowy) możesz na każdej giełdzie. Przecież na tym to polega, że wymieniasz/handlujesz, a potem masz możliwość wypłacić środki z giełdy.

3. Co do opłacalności musisz patrzyć na tabele opłat i prowizji danej giełdy. Ogólnie prowizje są zwykle te same niezależnie czy handlujesz na parze BTC czy USD (zwróć uwagę, że mało która giełda ma dolary amerykańskie, a większośc używa tzw. stablecoina Tether - w skrócie USDT). Jednakże z reguły najwięcej altcoinów wymienisz w parze do BTC, gdyż tam jest największa płynność/głębokość rynku. Na popularnych monetach takich jak np. ETH, XRP czy LTC raczej nie będzie większej różnicy między parą do BTC, a do USD. Z kolei na kojnach niżej niż 50 pozycja kapitalizacji raczej nie uświadczysz pary do dolara. Ogólnie zasada jest taka, że zwykle para do BTC jest bardziej płynna.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: amneziahaze » wtorek, 11 sierpnia 2020, 01:15

Stanleyx pisze: poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 20:591) Na chwilę obecna jakie są najlepsze (chodzi o najniższa prowizje) i najbezpieczniejsze gieldy gdzie można wpłacić pieniądze i kupić krypto?
Nie ma bezpiecznych giełd. Przed zdecydowaniem się polecam szczegółowo sprawdzać tabelę opłat, withrawal i wszystko po swojemu przekalkulować https://withdrawalfees.com/exchanges. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdzie najtaniej, zależy też od kwót jakie są podejmowane. W przypadku mniej znanych altów pozostają giełdy z dobrą płynnością. Uwaga na przeklejanie adresów wpłat/wypłat, Google Auth, Ledger/Trezor hardware minimum jeśli chodzi o security. Polecam przyjrzeć się opłatom w różnych sieciach - porównać, tak samo intensywność wpadania bloków https://blockchair.com/ Niektóre blockchainy z top10 zamulają konkretnie. I polecam kupować raczej na większych przecenach. ;)

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 6 września 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

POMOC

Postautor: 1Q2W3E4R5T6Y7U » niedziela, 6 września 2020, 08:03

Witam
poszukuje kogos kto mi pomoze z Bitcoiny wyjasni jak kupic jak placic nimi itp
ka*************2.pl

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: koparki » niedziela, 6 września 2020, 08:45

@1Q2W3E4R5T6Y7U
W tym wątku masz wszystko co potrzebujesz a także w innych wątkach które możesz przeglądać po strukturze katalogów i wyszukiwarką, usunąłem z Twojego posta maila na którego spodziewasz się dostać pomoc bo forum działa inaczej - najpierw sama poszukaj informacji których np. w tym wątku jest sporo, potem jak wiesz jakie pytanie zadać to je zadaj publicznie, może ktoś na nie odpowie. Te pytania i odpowiedzi tu pozostaną i kolejna osoba z podobnym problemem może je znaleźć.
---

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 czerwca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Pokemon » środa, 9 września 2020, 13:27

www.binance.com - jest opcja dla poczatkujących, są możliwości dla zaawansowanych. znajdziesz dużo materiałów jak zacząć, na co zwrócić uwagę itp w Binance Academy.
jest w po polsku :)

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 września 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: jarek72m » sobota, 26 września 2020, 23:32

Potrzebuję wpłacić 100-150zł na pewien portfel bitcoin, najprościej bez weryfikacji zrobić to w bitomacie shitcoin który daje możliwosc wpłaty bezposrednio na obcy portfel? - takie cos widziałem na jutub. Zalozylem konto w 4coins ale wymagaja selfie, a nawet jakbym chcial z innego konta bankowego wyslac to tez musi sie zgadzac wlasciciel konta z wlascicielem portfela. prosze o rade

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » niedziela, 27 września 2020, 00:05

@jarek72m NIe, bitomat shitcoins wydrukuje ci tylko klucz prywatny i dopiero musiałbyś importować te btc.

Idziesz do Bitomatu Flyingatom i tam skanujesz adres btc, na który chcesz wysłać środki. Musisz mieć QR kod tego adresu. Jak nie masz to po prostu wpisz sobie ten adres w eksplorator blockchain (np. tutaj https://www.blockchain.com/explorer) i tam ci wyskoczy kod. Potem możesz zrobić zdjęcie telefonem i przyłożyć go do skanera w bitomacie.

Nie potrzeba żadnych skanów dowodów, weryfikacji. Przychodzisz do bitomatu, klikasz kup btc, podajesz adres i wsadzasz banknoty. Tyle.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 9 listopada 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: karasinskikrzycho » poniedziałek, 9 listopada 2020, 13:09

hej! ja bym się chciał zapytać czy warto kupić bitcoin przez bot-bitcoin i ogólnie korzystać z tego serwisu? znajomy mi polecał, ale wolę się zapytać na forum dla osób, które siedzą w tym dłużej

Początkujący
Posty: 52
Rejestracja: 26 czerwca 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: a_light » wtorek, 17 listopada 2020, 00:58

Mam pytanie odnośnie kwot przelewów. Chciałbym kupić trochę krypto w większej ilości, natomiast z tego co wiem przy kwotach powyżej 15k zł BitBay się "czepia" i wymaga jakichś chorych weryfikacji. Jak najlepiej jest kupić krypto za większą kwotę? Czy dobrym pomysłem jest np kupno LTC ze strony litecoin.com?

W sumie jak to zrobić? Da się takie kwoty przelać z konta bankowego bez problemu?

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 20 listopada 2020, 00:29

@a_light Wydaje mi się, że weryfikacje to oni chcą już od mniejszych kwot. Jak cos kupiłeś, to spróbuj to wypłacić :D

Na giełdach nie dostaniesz dużych przelewów bez pełnej weryfikacji. Możesz za gotówkę ganiać po bitomatach (w Pl są shitcoins.club i flyingatom.com) albo po kantorach stacjonarnych - też te dwie firmy. Przy czym tam też obowiązuje AML i limity 15k eur, ale jak pójdziesz raz na tydzień, to cię może nie rozpoznają :D
a_light pisze: wtorek, 17 listopada 2020, 00:58kupić krypto za większą kwotę?
Musiałbyś bardziej sprecyzować, co rozumiesz pod tym pojęciem. Dla jednego to 10k pln, a dla drugiego milion.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Kutalisk » piątek, 20 listopada 2020, 07:53

miso20 pisze: piątek, 20 listopada 2020, 00:29Możesz za gotówkę ganiać po bitomatach (w Pl są shitcoins.club i flyingatom.com) albo po kantorach stacjonarnych - też te dwie firmy.
Ze stacjonarnych masz jeszcze kantory kanga exchange (trochę się zrehabilitowali u Nas na forum ostatnio).

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 20 listopada 2020, 09:10

@Kutalisk jak tam sytuacja wyglada, korzystałeś? Bo podobno 200 placówek do końca roku mieli mieć, a jak kiedyś dzwoniłem pod numery, to połowa nie wiedziała o co chodzi :D

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Kutalisk » piątek, 20 listopada 2020, 13:39

@miso20 korzystałem (dokładnie z 3).
miso20 pisze: piątek, 20 listopada 2020, 09:10a jak kiedyś dzwoniłem pod numery, to połowa nie wiedziała o co chodzi
Obsługa na miejscu to najczęściej tempe laski, które nic nie ogarniają i sam musiałem im pokazywać jak w tym systemie generować kody do transakcji.

Numery są nieaktualizowane na stronach (podobnie jak godz. otwarcia). Trochę to nieprofesjonalnie wygląda ale taki model biznesowy sobie przyjęli.

Problem jest taki, że to nie ich placówki tylko partnerskie. Tzn. masz kantor $$$ i dodatkowo handlujesz krypto na ich (kangi) serwisie. Są też lombardy i szulernie z automatami - trochę słabo tam z komfortowymi warunkami do wymiany, bo wiadomo - klientela jest szemrana. Generalnie polecam w kantorze.

Dodatkowo możesz robić wpłaty/wypłaty BLIKiem w normalnych bankomatach ale nie testowałem.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 listopada 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Osama » wtorek, 24 listopada 2020, 11:40

Są jakieś limity na kupno btc?
Firma zagraniczna chce zainwestować w btc trochę gotówki.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » wtorek, 24 listopada 2020, 23:02

@Osama w PL gotówką możesz zrobić 15k pln jako firma

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: RevWolt » piątek, 4 grudnia 2020, 16:48

Witam, jak płacić podatek od kryptowalut na takim przykładzie. Za 20000 kupiłem BTC i po 2 miesiącach sprzedałem za 30000zł, potem był spadek i znowu za 30000 kupiłem btc. Po 2 latach sprzedałem to co kupiłem za 30000 za 90000. Pytanie, ile podatku zapłacę jako osoba mająca zwykłą umowę o pracę? Głównie mi chodzi o to czy póki nie przeleje tego na kontu muszę co roku odprowadzać jakiś podatek?

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 4 grudnia 2020, 21:25

@RevWolt prawdopodobnie jakieś 13 300zł podatku, bo masz 70k zysku i 19%. Podatek odprowadzasz za rok, w którym osiągnąłeś zysk. Jeżeli pod koniec roku reinwestujesz złotówki, to jest to twoim kosztem, więc zysku nie ma.

Ale to tylko taka poglądowa odpowiedź. Jak chcesz fachowej i pewnej rady, to śmigaj do doradcy podatkowego.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: fledermaus, Pan Inwestor, Ratchet, Sałata, Tomasz_Es i 41 gości