Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: cat11 » wtorek, 29 października 2019, 21:50

Po pierwsze witajcie, jestem tu nowy, zapoznałem się z FAQ i innymi tematami dla początkujących ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na pytania mnie nurtujące:

1. Gdzie kupić pierwsze BTC ? Są kantory, są bitomaty i są nieliczne giełdy przy których można płacić kartą. Niestety w większości przypadków są one zwyczajnie bardzo drogie. Giełdy z płatnością kartą 2-5%, bitomaty ok 5% a do tego jeszcze cena do której doliczają te % jest mało ciekawa, szczególnie przy większych sumach to boli. Czy ktoś może coś polecić? Są też (mało) takie na które można przelać kasę ale to trwa i nie ma szans na ustrzelenie dobrego kursu.(tu dochodzimy do pytania 2, a gdyby kupić stable coina i czekać na odp moment na wejście?)

2. W co wychodzić po sprzedaży BTC aby nie bawić się ciągle w wyjście do walut FIAT (drogie, wolne no i wracamy wtedy do punktu 1). Jest Tether USDT który wydaje się stabilny i to byłby mój wybór gdyby nie niejasności związane z emisją i centralizacją tej waluty. Jak to kiedyś jeb..e to będzie gruuubo. Także trochę strach w tym siedzieć dłuższy czas. Czy są inne stable coiny lub rozwiązania żeby mieć gotówkę pod ręką, wrzucić na giełdę i w moment dokonać zakupu? Będę wdzięczny za sprawdzone pomysły.

Moderator
Posty: 9625
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5803
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: koparki » środa, 30 października 2019, 00:34

@cat11 , witaj.
ad pkt 1 , wyszukaj wszystkie kantory w PL i musisz negocjować, drugi w kolejności jesli chodzi o opłacalność to bankomat bitcoinowy. Czasem się opłaca zakup lub sprzedaż u ShitcoinsClub(niesymetryczna prowizja).
Face2Face chyba umarło.
ad pkt 2 Chcesz zamrozić wartość ale nie wychodzić na fiat? Od czasów bańki w 2017 takim medium stał się USDT, wcześniej był niepłynny i nie korzystano z niego powszechnie, zwsze było wielu uczestników rynku którym nie pasowało wyjście na fiat ale też trudno było bezczynnie się przygladać sporym ruchom cen, w takim wypadku kupowało się alty, dlatego często była prawidłowość że jak bitek rósł to alty spadały a jak bitek spadał to alty wzrastały , kapitał migrował w ten sposób. Dzisiaj zamiast ryzykownego USDT zrobiłbym właśnie tak jak kiedyś robiono. Czyli zejscie z bitka robiłbym do najpłynniejszych altów(dywersyfikując na kilka), po tak długich i głębokich przecenach są na przyszłość lepszym zamrażaczem wartości niż m.zd. ryzykowny USDT, firma powiązana z USDT jest ciągana obecnie o sprawy prania hajsu przez wielkie kartele narkotykowe.
Jesli jednak chcesz stablecoina zamiast w/w spekulacji to szukaj kolejnego najpłynniejszego po USDT.
Technicznie DAI jest genialnym substytutem dolara, zdecentralizowanym, https://makerdao.com/en/dai/
---

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 09:56

Dziękuję za odpowiedź, dopytam jeszcze:

ad 1. - bitomaty są drogie więc raczej odpadają, z kantorów wg mojego sprawdzenia najlepiej wychodzi kantorbitcoin.pl ale nieco korzystniejszy jest Hash-back.net z Łodzi, cena dobra i jest możliwość negocjacji ale strasznie mało o nich jest w sieci. Działają jakiś rok dopiero. Jakieś newsy na insta wrzucają pisane na pół gwizdka (pare zdań) i ze 2 art sponsorowane, znikoma aktywność na FB a poza tym cisza. Nie znalazłem żadnych obiektywnych opinii o nich - czy ktoś coś? WYmienialiście większe kwoty? jak dawno?

ad 2. Dziękuję za wskazanie DAI, poczytam coś więcej o nim i pomyślę. Zaskoczyłeś mnie co do altcoinów bo z mojego (bądź co bądź małego ale jednak) rozeznania w nich zauważyłem że idą w ślad za BTC, wykresy są niemal kopią, niemniej jednak nie zauważyłem żeby w chwilach spadków alty ragowały inaczej. Może to wynikać z tego co napisałeś (kiedyś wychodzono w alty a teraz jest USDT więc nikt tego nie robi i kurs podąża za BTC). To mam zagwozdkę do przetrawienia bo trzymać na USDT można bez problemu dekadę albo tydzień, nigdy nie wiadomo kiedy np zamkną firmę emitującą i np unieważnią walutę(np pod pretekstem walki z terro zmuszą wszystkie kraje do delegalizacji ich na giełdzie). Nie wiem jak działa USDT, czy jest to też typowy zdecentralizowany blockchain? Tzn wiem że jest scentralizowany ale mam na myśli to co się stanie w wypadku zniknięcia nagle firmy wydawcy tej waluty, waluta znika? Rząd emituje kosmiczną ilość żeby ją zniszczyć? Żyje własnym życiem w takiej ilości jaką wyemitowano?(wątpliwe)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: adiqq » środa, 30 października 2019, 10:50

cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 09:56Działają jakiś rok dopiero. Jakieś newsy na insta wrzucają pisane na pół gwizdka (pare zdań) i ze 2 art sponsorowane, znikoma aktywność na FB a poza tym cisza. Nie znalazłem żadnych obiektywnych opinii o nich - czy ktoś coś? WYmienialiście większe kwoty? jak dawno?

firma działa stosunkowo krótko, ale mogę ich polecić. Można się przyczepić do czasu oczekiwania na przelew krypto od nich, ale na pewno będzie po cenie z momentu zakupu, jak od razu zrobisz przelew. A ceny mają konkurencyjne. Na Fb odpisują bardzo szybko.
A wszystko zależy, co kto rozumie przez większe kwoty...

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 12:12

adiqq pisze: środa, 30 października 2019, 10:50firma działa stosunkowo krótko, ale mogę ich polecić. Można się przyczepić do czasu oczekiwania na przelew krypto od nich, ale na pewno będzie po cenie z momentu zakupu, jak od razu zrobisz przelew. A ceny mają konkurencyjne. Na Fb odpisują bardzo szybko.
A wszystko zależy, co kto rozumie przez większe kwoty...


Dzięki, cenne info, zatem może spróbuję. Ciekawe jak radzą sobie z ryzykiem kursowym jeśli cena skoczy np 20% przez noc a ja wpłacę o 23 kasę.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: adiqq » środa, 30 października 2019, 12:50

tutaj byłbym ostrożny. Prawie na pewno będzie się liczyć moment księgowania kasy na koncie bankowym przez nich, a nie moment wpływu...

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 12:53

cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 12:12ale na pewno będzie po cenie z momentu zakupu, jak od razu zrobisz przelew.

ano właśnie, bo napisałeś wcześniej jw. a to już co innego. No nic, jak zaboli to tylko raz na wejściu, potem stable coin i już tylko marża giełd i koszt niższy. Dzięx za pomoc.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: mecenas » środa, 30 października 2019, 13:00

cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 12:53No nic, jak zaboli to tylko raz na wejściu, potem stable coin i już tylko marża giełd i koszt niższy.

Marża giełd i ryzyko giełd.
Szukaj rozwiązań DEXowych, unikaj sytuacji w których nie masz władzy nad kluczem prywatnym.
Oczywiście jeśli już tracisz kontrolę nad kluczem prywatnym - to niech to trwa minimalny możliwy czas.
Wzrost czasu utraty kontroli nad kluczem prywatnym = wzrost ryzyka.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 13:11

Dzięki za wskazówki ale potrzebuję głębszych wyjaśnień by z nich skorzystać:
mecenas pisze: środa, 30 października 2019, 13:00Szukaj rozwiązań DEXowych,

Czyli jakich? Nie wiem co to jest DEX ale wyczytałem na szybko że to zdecentralizowana giełda. Czy tak? Które znane giełdy są zdecentralizowane? Jak to poznać i dla czego to jest lepsza opcja?
mecenas pisze: środa, 30 października 2019, 13:00unikaj sytuacji w których nie masz władzy nad kluczem prywatnym.

Tu proszę o wyjaśnienia, w jakich sytuacjach tracę klucz prywatny lub kontrolę nad nim?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: mecenas » środa, 30 października 2019, 13:34

Jeśli potrzebujesz wymian ze stablecoinem (np. USDC) to pojawiła się (na razie v. beta) fajna opcja od komodo: https://atomicdex.io/
Tutaj nawet przez sekundę nie tracisz władzy nad swoimi monetami, ponieważ całość wymian odbywa się na tzw. atomic_swapach.

Jeśli potrzebujesz prostych wymian znanych crypto_krypto to można bawić się platformą Waves:
https://wavesplatform.com/technology/wallet
Tutaj również jest w miarę bezpiecznie dopóki funkcjonuje blockchain Waves i dopóki bramka coinomat jest wypłacalna. Osobna kwestia to sprawa płynności, bo ta może być niezadowalająca i generująca nieakceptowalne spready.

Generalnie ideałem byłyby bezkosztowe swapy atomowe, ale to dopiero początek tej technologii.

cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 13:11w jakich sytuacjach tracę klucz prywatny lub kontrolę nad nim?
W momencie transakcji zasilającej depozyt na każdej scentralizowanej giełdzie przekazujesz władzę nad swoimi monetami osobom trzecim. Teraz nie jesteś już właścicielem monet a jedynie adresatem obietnicy ich oddania. Jeśli padnie giełda - tracisz kasę bezpowrotnie. Wynika to z faktu, iż monety lądują na adresie giełdy (nie Twoim) i tylko giełda zna klucz prywatny do tego adresu (a tym samym staje się jedynym dysponentem otrzymanych od Ciebie monet).
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 15:12

rozumiem (z tą utratą kontroli) czyli sytuacja taka sama jak na cinkciarzu. Wydaje mi się jednak że ryzyko jest niewielkie bo sama wymiana trwa dość krótko (o ile nie żądamy jakiegoś mega kursu) ale oczywiście jest bo kiedyś giełda X padnie i ktoś te środki straci wówczas, może mała szansa że ja/Ty ale jest.
Co do atomic-swapów to nie znam tej technologii, będę musiał jeszcze się sporo dowiedzieć widzę. Co do waves to widzę że to rodzaj portfela (i coś więcej) ale nie widzę w nim stable coinów więc odpada (rynek crypto jak każdy ma fluktuacje całego rynku i w danej chwili na dołku znacznie lepiej jest czekać na stable coinie lub FIAT niż innym krypto aby potem wejść przy dołku znacznie korzystniej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: mecenas » środa, 30 października 2019, 15:20

cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 15:12w danej chwili na dołku znacznie lepiej jest czekać na stable coinie lub FIAT niż innym krypto aby potem wejść przy dołku znacznie korzystniej.
Możliwe, nie wnikam. ;)
Tylko skąd wiesz kiedy jest dołek? :mrgreen:
Ale to tak na marginesie.

Tymczasem życzę powodzenia i proponuję dużo studiować tematykę krypto, bo to jakby nie było rozgrywka "jednego błędu".
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 15:27

Temat rzeka, swoje teorie i definicje kiedy jest dołek mam ale nie wiem czy prawidłowe i nie przyszedłem tu pouczać dłużej siedzących w tym odemnie :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: mecenas » środa, 30 października 2019, 15:37

cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 15:12Wydaje mi się jednak że ryzyko jest niewielkie bo sama wymiana trwa dość krótko

Warto też pamiętać, że scentralizowana giełda może Ci natychmiast po wpłacie zablokować bezterminowo środki, gdy np. uzna, że były bezpośrednio lub pośrednio powiązanie z czynnościami przestępczymi.
Tak to już nieszczęśliwie w świecie krypto się przyjęło, że użytkownik pieniędzy ponosi odpowiedzialność za ich historię, co z pkt widzenia cechy pieniądza jaką jest zamienność jest iście absurdalne. To tak jakbyś wpłacił do wpłatomatu banknot 200zł na którym były ślady kokainy i z tego powodu z automatu straciłbyś tę kasę. Taki "nowoczesny" styl myślenia...
- Dlatego jest to kolejne realne ryzyko utraty kasy na giełdzie.

Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
cat11 pisze: środa, 30 października 2019, 15:27nie przyszedłem tu pouczać dłużej siedzących w tym odemnie

Nie jesteśmy tutaj, żeby się nawzajem pouczać.
Forum to miejsce wymiany poglądów, informacji i wzajemnej pomocy - to miejsce zdecentralizowania wiedzy i doświadczeń użytkowników.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 29 października 2019
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dwa pytania praktyczne nowicjusza o handel BTC

Postautor: cat11 » środa, 30 października 2019, 16:11

mecenas pisze: środa, 30 października 2019, 15:37giełda może Ci natychmiast po wpłacie zablokować bezterminowo środki, gdy np. uzna, że były bezpośrednio lub pośrednio powiązanie z czynnościami przestępczymi.

no to faktycznie chore bo przecież każdy BTC może być prześledzony i gdyby nagle się okazało że giełda wymieniła mi moje USDT na BTC które miał jakiś kolega po fachu El Chapo to co? mam mieć problemy? Chore ale z drugiej strony nie ma innej opcji bo wymiany f2f są dużo mniej bezpieczne o wygodzie nie wspomnę.

Zgadzam się z ostatnim zdaniem, po to też tu wpadłem. Nie chciałem się mądrzyć bo gdy zapytasz "na jakiej podstawie" nie poprę tego mega długim wykładem i analizą ale myślę że możemy jeszcze zobaczyć BTC po 3-5 tys USD jak i po 30-50 tys (w dłuższym terminie jak napłynie do niego więcej kasy). Czeka nas kryzys, wtedy zobaczymy jak się zachowa BTC, poza tym jego technologia jest o niebo lepsza niż obecne waluty bo jest uczciwa więc popularność powinna rosnąć stąd i średnie ceny nieustannie rosną (kiedyś kilka USD potem 100-200 potem 3 tys, teraz bliżej 10 tys, za 3 lata może to być 20+ tys a w hossie do 40-50. Sytuacja jest ewidentnie rozwojowa a z drugiej strony nagle może się okazać że BTC i pokrewne są warte wielkie okrągłe zero.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupie dogecoin za pln

Postautor: Morricorne » niedziela, 29 grudnia 2019, 10:51

Podpinam się pod temat. Bo chciałbym zacząć swoją przygodę z kryptowalutami. I kupić jakąś ilość doge. Co miesiąc kilka drobnych mi zostaje a zainteresował mnie temat kryptowalut. Po tym jak dowiedziałem się ile płacą za jednego BTC.
Dopiero zacząłem się interesować tym tematem i założyłem portfel na EDGE. Ale jak się kupuje i sprzedaje te całe kryptowaluty to dla mnie czarna magia obecnie

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kupie dogecoin za pln

Postautor: Bit-els » niedziela, 29 grudnia 2019, 11:21

Skocz do najbliższego bitomatu, kup ltc lub dasha, a potem w portfelu Edge wymień na doge. W edge jest zintegrowany serwis wymiany.

https://shitcoins.club/

Moderator
Posty: 9625
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5803
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kupie dogecoin za pln

Postautor: koparki » niedziela, 29 grudnia 2019, 11:39

jakiś czas temu porównywałem bankomaty 2 konkurentów shitcoinsclub i flyingatom i wychodziło że zakup bardziej opłaca się we flyingatom obecnie, negatywem jest fakt że mają możliwość zakupu wyłącznie btc

Dodano po 12 minutach 1 sekundzie:
@Morricorne tu masz dużo lepszą rozpiskę bankomatów kryptowalutowych : https://coinatmradar.com/country/171/bi ... tm-poland/
jest ich już w Polsce 56sztuk !
(ciekawostka 110szt w dużo mniejszych Czechach+Słowacji )

EDIT... niestety ten spis jest nieaktualny flyingatom nie dopilnowało aby sie znaleźć na tej mapie
---

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 29 grudnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupie dogecoin za pln

Postautor: Morricorne » niedziela, 29 grudnia 2019, 13:58

Normalnie mogę pójść znaleźć ten bitomat, po wybraniu płacę dajmy na to kartą bankową. Podaję adres portfela i wszystko. Czy jak to wygląda?
Pytam bo założyłem portfel ale nie ogarniam jeszcze do końca jak to się kupuje i sprzedaje.
Muszę poszukać czy w Łodzi jakiś bitomat jest

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kupie dogecoin za pln

Postautor: Bit-els » niedziela, 29 grudnia 2019, 15:07

w bitomatach jest tylko za gotówkę. Na stronie shitcoinsa jest film instruktażowy

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bemx2k, MrShadow i 12 gości