Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Yogi77 » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 18:31

Krizu4 pisze: poniedziałek, 8 stycznia 2024, 15:44 bo dziwne te wszystkie coldy drogie a tu idzie taniego pendrive oczywiście no lepiej nie najtańszego :D

Ludzie kupują portfele sprzętowe, bo ponad 95% z nich nie ma czasu ani umiejętności, żeby samodzielnie przechowywać klucze prywatne w bezpieczny sposób

Ja sobie tak zrobiłem na pendrive - ale to niestety trzeba mieć pewną wiedzę, a z tego co piszesz, to ja nie wiem czy dasz radę wykonać to bezpiecznie. Nie jest to takie proste dla osoby początkującej

Możesz mieć partycję zaszyfrowaną typu LUKS na pendrive i na tym możesz trzymać binarkę electrum

Dostęp tylko z systemu Live

Do tego od razu ściągnij i zapisz sobie lokalnie na tym pendrive też klucz GPG:

https://github.com/spesmilo/electrum/bl ... homasV.asc

bo pewnie za kilka lat i tak będziesz musiał pobrać aktualniejszą wersję portfela - więc będziesz musiał to lokalnie zweryfikować

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 7 stycznia 2024
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Krizu4 » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 19:56

Ok, zakupione narazie 300PLN na bitcan. :) no to moje pierwsze :D mam wrażenie że to spadnie, jakoś w brzuchu mnie wierci także nie szaleje na początek. Co chciałem to osiągnąłem czyli pierwszy przelew. Bardzo Wam dziękuję, będę się częściej udzielał na forum. Wyśpię się dobrze przemyślę ten portfel i do przodu. Mam nadzieje że spadnie bo jeszcze mam troszkę pieniążków które chętnie bym zainwestował

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 20:54

Yogi77 pisze: poniedziałek, 8 stycznia 2024, 18:31a sobie tak zrobiłem na pendrive - ale to niestety trzeba mieć pewną wiedzę, a z tego co piszesz, to ja nie wiem czy dasz radę wykonać to bezpiecznie. Nie jest to takie proste dla osoby początkującej
Wszyscy bardziej biegli w informatyce i krypto nie dopuszczają myśli że to wszystko może być za trudne albo niepotrzebne dla zwykłych zjadaczy chleba kupujących krypto tylko celem gromadzenia wartości.
Kiedyś byłem fanem "Paper walleta" gdyż Ledger prawie od początku był nie do przyjęcia.
Obecnie w ramach doskonalenia projektu Emerytura+Bitcoin+Blockchain za najlepszy cold wallet uważam:
Przechowywanie BTC na zlikwidowanym zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
portfelu Electrum z którego zostanie zachowane tylko ziarno -12 słów (recovery seed w zalakowanej kopercie) i adresy wprowadzone w aktywny portfel Electrum do kontaktów.
No i chwaląc się projektem E+B+B za 49 m-cy gromadzenia na podstawie zakupów cyklicznych BTC moja stopa zwrotu wynosi 103,86%.
Wszystkie filary dodatkowych zabezpieczeń emerytalnych dla kryptowaluciarzy są okradaniem ludzi!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Yogi77 » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 21:26

@ikswodnal Ok, trzymasz sobie seed np. na papierze, ale teraz kluczowy jest ponowny dostęp do tych środków w bezpieczny sposób. A więc musisz uzyskać przynajmniej dwie rzeczy: 1) bezpieczne środowisko (np. system uruchomiony jako Live) 2) zapewnić integralność przy ponownym pobieraniu portfela (np. klucz GPG)

Weteran
Posty: 2901
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 443
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: adamu79 » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 21:56

Krizu4 pisze: poniedziałek, 8 stycznia 2024, 15:44pytanie czy ten pendrive jest bezpieczny? Czy tego Pendriva mogę zrobić 2 pendriv i mieć na 2 to samo? jakby padł ten pendrive to mam jeszcze 2?
Jeśli wpadnie w niepowołane ręce to ta osoba będzie musiała znać seed lub hasło by przejąć środki. Nie ma potrzeby robić 2 pendrive. Lepiej mieć 2 kopie seed pochowane w różnych miejscach. Seed jest zabezpieczeniem przed awarią czy utratą pendrive. Za jego pomocą możesz odtworzyć swój portfel na drugim pendrive (import) czy też w dowolnej apce obsługującej portfel BTC.

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: fetek » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 22:07

btc_cymbal pisze: środa, 20 grudnia 2023, 21:03Hej. Ja zakładam, że jest bezpieczne jak wszędzie indziej - czyli nie jest. Ale niestety nie ma innej opcji. Mi KYC ze znakami wodnymi nie przeszedł, ale było to już jakiś czas temu.
robiłem kilka lat temu na kilku giełdach i nie miałem żadnych problemów.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: ikswodnal » poniedziałek, 8 stycznia 2024, 22:22

adamu79 pisze: poniedziałek, 8 stycznia 2024, 21:56Nie ma potrzeby robić 2 pendrive. Lepiej mieć 2 kopie seed pochowane w różnych miejscach. Seed jest zabezpieczeniem przed awarią czy utratą pendrive.
Oczywiście - im mniej możliwości ataku, utraty tym mniej zagrożeń.
Yogi77 pisze: poniedziałek, 8 stycznia 2024, 21:26le teraz kluczowy jest ponowny dostęp do tych środków w bezpieczny sposób.
Zwyczajnie tworzę nowy portfel Electrum wpisując 12 słów z zabezpieczenia zlikwidowanego portfela.
Wszystko jest odtwarzane wartości, zmiany, włącznie z całą pulą adresów.
Coś mi nie wyszło piszę drugi raz odpowiedź na stwierdzenia poprzedników :-(

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 176
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Yogi77 » wtorek, 9 stycznia 2024, 07:27

@ikswodnal No to uważaj żebyś nie ściągnął kiedyś fałszywego portfela albo nie miał zasyfionego systemu

Dlatego pisałem o systemie Live i weryfikacji kluczem GPG

Początkujący
Posty: 178
Rejestracja: 14 marca 2020
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: nrth » wtorek, 9 stycznia 2024, 07:38

Prawda jest taka że można sobie zapisać na kartce 11 słów i powiesić nad drzwiami do domu a to jedno słowo zapamiętać w głowie i różnymi kombinacjami wpleść je do książki kucharskiej itp 😀

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: ikswodnal » wtorek, 9 stycznia 2024, 07:59

Yogi77 pisze: wtorek, 9 stycznia 2024, 07:27No to uważaj żebyś nie ściągnął kiedyś fałszywego portfela albo nie miał zasyfionego systemu
Tak to ważne - bezpieczeństwo! Dlatego na forum 1 dział jest temu poświęcony.
Dzięki radom na forum "wpuściłem się" niemożebnie - kupiłem laptopa z odzysku za 200 zł(?)
zainstalowałem tam jakiegoś Linuksa i potrzebne programy. Tj Electrum wersja 3.7 (?) no i kiedyś
najczęściej używany "Paper Wallet" - teraz tylko z okazji corocznych prezentów w BTC. No i do tego
mam osobną drukarkę którą dostałem jako prezent. Wszystko używam bez dostępu do internetu.
Chyba nic bezpieczniejszego nie można wymyślić.
Wady - żeby zainstalować tam nową wersję Electrum to potrafiłem ściągnąć ale uruchomić już
nie potrafię, mimo zdalnej pomocy zacnego informatyka. ;-(
Tak że z bezpieczeństwem przesadziłem ale wycofywać się z tego nie mam zamiaru.

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: fetek » wtorek, 9 stycznia 2024, 10:39

jak ktoś nie ma wiedzy niech się skupi na prostych zasadach, im głębiej w las tym więcej błędów możemy popełnić. Analogicznie najlepsze zabezpieczenia przy pogwałceniu podstawowych zasad może polec.

Po za tym kto powiedział że systemy live są bezpieczne, kto powiedział że linux nie szpiegu albo nie może być zainfekowany... to wszystko stereotypy, czasy się zmieniły.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Yogi77 » wtorek, 9 stycznia 2024, 11:08

@ikswodnal Polecam żebyś się jeszcze nauczył weryfikować integralność binarki electrum przy pomocy klucza GPG zapisanego lokalnie na tym laptopie

To nie przesada, szczególnie gdy w grę wchodzą poważne pieniądze

Bo np. podmienić DNSy i przekierować cię na stronę z fałszywym portfelem to może być nieduży problem

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: fetek » wtorek, 9 stycznia 2024, 12:37

Yogi77 pisze: wtorek, 9 stycznia 2024, 11:08 Bo np. podmienić DNSy i przekierować cię na stronę z fałszywym portfelem to może być nieduży problem
to nie jest żaden problem, zwłaszcza że takie przypadki w historii były a dziur w ruterach nie brakuje.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: ikswodnal » wtorek, 9 stycznia 2024, 13:25

Yogi77 pisze: wtorek, 9 stycznia 2024, 11:08Bo np. podmienić DNSy i przekierować cię na stronę z fałszywym portfelem to może być nieduży problem
Nie rozumiem o co ci chodzi. Laptop z Linuxem jest na stałe odłączony od Inetrnetu.
Wpływy na adresy z Electruma zlikwidowanego odbywają się poza tym komputerem a
sprawdzane sią na blockchainie w przeglądarce.
Z kolei eksport polega na tym że operacje będę przygotowywał na laptopie a dokonuję jej
na komputerze z Internetem.
O poważnych pieniądzach (wartościach BTC) będę myślał jak je będę miał.:D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Yogi77 » wtorek, 9 stycznia 2024, 18:34

@ikswodnal chodzi mi o wypłatę :D najprawdopodobniej będziesz musiał wtedy pobrać aktualny portfel a to rodzi ryzyko, bo jak podpiszesz transakcje fałszywym portfelem to może nie pójść tam gdzie trzeba :D No chyba że przenosisz transakcje na inne urządzenie i tam sprawdzasz czy adres docelowy jest taki jak trzeba, no ale portfel na urządzeniu online jest jeszcze mniej zaufany :D Dlatego używa się GPG do weryfikacji czy portfel nie jest fałszywy

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: ikswodnal » wtorek, 9 stycznia 2024, 19:39

Yogi77 pisze: wtorek, 9 stycznia 2024, 18:34chodzi mi o wypłatę najprawdopodobniej będziesz musiał wtedy pobrać aktualny portfel a to rodzi ryzyko, bo jak podpiszesz transakcje fałszywym portfelem
No to jeszcze trochę czasu do pierwszej wypłaty mam. Na pewno będę to konsultował bo paru mentorów mam. Pytanie - nie wystarczy HastTab?
Zresztą to dotyczy 2 części projektu Emerytura+Bitcoin+Blockchain by stworzyć narzędzie do cyklicznej wypłaty BTC najlepiej już z przekonwrtowaniem na PLN - no ale do tego to chyba któryś bank będzie musiał uruchomić obsługę kryptowalut (tak jak dzisiaj mają kantory do walut obcych). Wszystko w taki sposób by po jednorazowym początkowym zleceniu co miesiąc otrzymywać na swój adres/portfel/rachunek bankowy wartość przez x lat.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 176
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Yogi77 » wtorek, 9 stycznia 2024, 19:57

@ikswodnal Z tego co sprawdziłem, to narzędzie oblicza tylko hash

Zazwyczaj do binarki dołączany jest podpisany przez GPG plik z hashem

A więc należy porównać czy hash się zgadza i jeszcze przez GPG sprawdzić czy plik z hashem jest prawidłowo podpisany

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: ikswodnal » wtorek, 9 stycznia 2024, 20:29

Yogi77 pisze: wtorek, 9 stycznia 2024, 19:57A więc należy porównać czy hash się zgadza i jeszcze przez GPG sprawdzić czy plik z hashem jest prawidłowo
Rozumiem, choć nie jestem informatykiem. Cały problem jak sądzę będzie polegał na tym, by tego nie robić "ręcznie" tylko aby to sam program E+B+B to sprawdzał/wykonywał.
Dodam - sądzę że tutaj możemy szkodzić tematowi który jest nastawiony na pomoc i odpowiedzi ludzi którzy dopiero chcą dokonać pierwszych operacji na BTC

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: fetek » wtorek, 9 stycznia 2024, 21:00

chodzi o sprawdzanie zwykłej sumy kontrolnej, to są podstawy. Jak pisałem wyżej, gdy ktoś sobie nie radzi niech korzysta z prostych sposób zachowując podstawy bezpieczeństwa.

@Yogi77 uważaj bo zaraz wyzwał od spamerów i będzie prosić moderacje by nas pogoniła.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2020
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Benuu_120 » środa, 6 marca 2024, 01:42

Dzień dobry mam pytanie chodzi o to ,że kiedyś przeczytałem w internecine ,żeby rozliczać kryptowaluty
potrzeba jakiś zaświadczanie albo dowodów kupna i ,że niektóre serwisy/giełdy kryptowalutowe takich nie wystawiają przez co ciężko później rozliczyć się z fiskusem. Więc pytanie gdzie kupować krytpowaluty?
Ja jestem zarejestrowany na trzech sewisach Skrill,Revolut i Coinbase który wybrać ?

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, Bing [Bot], Google [Bot] i 32 gości