Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: RevWolt » piątek, 4 grudnia 2020, 21:55

@m@miso20 Dobrze zapytam, kolejna sprawa ile max dziennie mogę sprzedawać/kupować by nie uznali to jako działalność gospodarczą?

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 4 grudnia 2020, 22:20

@RevWolt W różnych ustawach są różne definicje działalności gospodarczej. Wspólnym mianownikiem jest chyba zewnętrzność, czyli nakierowanie działalności na zaspokajanie potrzeb innych i czerpanie z tego zysku. Jeżeli handlujesz dla siebie, to nie powinno się to mieścić w definicji i wtedy nie wpadasz w pułapkę działalności. Ale ponowie wniosek z poprzedniego posta, czyli fachową opinie dostaniesz od fachowca.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: dondziadzia » sobota, 5 grudnia 2020, 19:24

RevWolt pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 21:55ile max dziennie mogę sprzedawać/kupować by nie uznali to jako działalność gospodarczą?
Raczej nie jest to kwestia jakiejś konkretnej kwoty, a tego w jaki sposób wygląda Twoja aktywność. Główne trzy przesłanki wg. których US mogą ją zakwalifikować jako działalność gospodarczą to ukierunkowanie na zarobek oraz ciągły i zorganizowany charakter.

Jeśli tak jak pisałeś wcześniej wykonujesz powiedzmy kilka transakcji w roku to nie ma opcji żeby było to uznane za DG.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: RevWolt » sobota, 5 grudnia 2020, 20:59

Kolejne pytanie, jeśli kupie powiedzmy za 20k BTC albo coś innego co będzie rosło cały czas to czy podatek muszę odprowadzać co roku czy tylko wtedy kiedy wymienię na złotówki?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: dondziadzia » sobota, 5 grudnia 2020, 22:26

RevWolt pisze: sobota, 5 grudnia 2020, 20:59jeśli kupie powiedzmy za 20k BTC albo coś innego co będzie rosło cały czas to czy podatek muszę odprowadzać co roku czy tylko wtedy kiedy wymienię na złotówki?
Coś innego? Zakładam, że chodzi Ci o wymianę krypto/krypto (np. BTC na ETH). Taka wymiana jest neutralna podatkowo i nie musisz się z niej rozliczać. Obowiązek podatkowy powstaje kiedy uzyskasz przychód, np. wymieniasz krypto na waluty fiat (to nie jedyna sytuacja ale najczęstsza). Czyli jeśli tak jak napisałeś wymienisz swoje krypto na złotówki musisz złożyć zeznanie podatkowe. Co więcej powinieneś je złożyć nawet jeśli nie uzyskałeś dochodu/poniosłeś stratę.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » sobota, 5 grudnia 2020, 22:57

RevWolt pisze: sobota, 5 grudnia 2020, 20:59tylko wtedy kiedy wymienię na złotówki?


Tak, pisałem ci to już wyżej. Zasadniczo rozliczasz podatek wtedy, gdy na 31 grudnia 23:59:59 masz zysk w złotówkach. ZYSK a nie stratę.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: RevWolt » sobota, 5 grudnia 2020, 23:14

dondziadzia pisze: sobota, 5 grudnia 2020, 22:26Co więcej powinieneś je złożyć nawet jeśli nie uzyskałeś dochodu/poniosłeś stratę.
Troszkę zaciekawiło mnie to, czyli jak np. teraz wpłaciłem powiedzmy 150zł w celu weryfikacji konta i kupiłem za to btc którego do końca roku nie sprzedam to za 2020 muszę wpisać w koszty 150zł, a w przychód 0 i od tego nie będę odprowadzać podatku ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 86
Rejestracja: 3 września 2016
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: dondziadzia » niedziela, 6 grudnia 2020, 10:12

RevWolt pisze: sobota, 5 grudnia 2020, 23:14np. teraz wpłaciłem powiedzmy 150zł w celu weryfikacji konta i kupiłem za to btc którego do końca roku nie sprzedam to za 2020 muszę wpisać w koszty 150zł, a w przychód 0 i od tego nie będę odprowadzać podatku ?
Nie. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie uzyskania przychodu, a w opisanej przez Ciebie sytuacji takiego nie ma. Na pewno polecam dokumentować sobie transakcje, np. poprzez ściąganie raportów z giełdy. Kosztów uzyskania przychodu nie możesz wpisać bo nie ma przychodu.
miso20 pisze: sobota, 5 grudnia 2020, 22:57Zasadniczo rozliczasz podatek wtedy, gdy na 31 grudnia 23:59:59 masz zysk w złotówkach. ZYSK a nie stratę.
Tutaj się nie zgodzę. Obowiązek rozliczenia wynika z uzyskania przychodu i nie ma znaczenia czy ma się zysk czy stratę. Co więcej wykazanie straty może stanowić podstawę do przyszłego odliczenia jej w latach kolejnych (50% z ostatnich 5 lat).

PS Zrobiliśmy trochę OT. Polecam przenieść dyskusję na forum Kwestie prawne ;)

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » niedziela, 6 grudnia 2020, 11:05

@dondziadzia Tak masz racje, rzeczywiście rozliczyć trzeba wszystko. Chodziło mi o to, że zysk jest tym co nas najbardziej interesuje i w tej dacie należy go rozliczać. Dużo osób jak ma straty czy same koszty, to niestety o tym zapomina.
dondziadzia pisze: niedziela, 6 grudnia 2020, 10:12Kosztów uzyskania przychodu nie możesz wpisać bo nie ma przychodu.
Skądś te 150zł musiał wziąć, więc powinien to odnotować.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: RevWolt » czwartek, 24 grudnia 2020, 16:43

Lepiej na giełdzie trzymać złotówki i wymieniać je na pln-krypto krypto-pln czy lepiej kupić za wszystko btc i wymieniać btc-krypto krypto-btc?

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 25 grudnia 2020, 00:26

@RevWolt Zależy jakie krypto chcesz kupować, ale zasadniczo największa płynność jest na parach btc/alt. Na parach ust/alt jest mniejsza płynność, zresztą w mniejszości w ogóle takie pary są. A para pln/alt to już w ogóle egzotyka...
RevWolt pisze: czwartek, 24 grudnia 2020, 16:43Lepiej na giełdzie trzymać złotówki
RevWolt pisze: czwartek, 24 grudnia 2020, 16:43lepiej kupić za wszystko btc
Pytanie mało precyzyjne. Jak trzymasz złotówki, to nie masz ryzyka zmiany kursu (poza zmianą kursu samej złotówki). Jak kupisz za wszystko BTC, to twój majątek ma dzienne wahania na kilkanaście kilkadziesiąt procent. To zależy co chcesz robić. Jak mieć płynniejsze i tańsze pary walutowe, to lepiej mieć samo btc i handlować alt/btc, ale tak jak mówię masz wtedy dużo większe wahania samego bitcoina.

Weteran
Posty: 1884
Rejestracja: 21 listopada 2020
Reputacja: 722
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: RevWolt » piątek, 25 grudnia 2020, 12:25

Za 10k kupiłem eth i lsk, i właśnie nie wiem czy jest sens wymieniać eth na btc bo oba praktycznie idą tak samo . Chciałbym właśnie zarabiać na kursie 2150 a 2400.

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 25 grudnia 2020, 14:23

@RevWolt Może jeszcze frytki do tego? Oczekujesz, że ktoś ci powie kiedy kupić i kiedy sprzedać, by zarobić? xD
RevWolt pisze: piątek, 25 grudnia 2020, 12:25Chciałbym właśnie zarabiać na kursie 2150 a 2400.
No to zarabiaj, w czym problem? :)

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 lipca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: kapciu75 » piątek, 25 grudnia 2020, 21:19

Panowie, w jaki sposób najsensowniej spieniężyć swoje BTC.
BTC mam w portfelu Electrum.
Pierwotnie myślałem o wypłacie w bitomacie. Potem jednak pomyślałem o przelewie BTC z Electrum do Coinbase, z Coinbase do Revolut (na konto EUR).
Doradźcie proszę w jaki sposób najsensowniej to zrobić biorąc pod uwagę prowizje.

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: gofer » piątek, 25 grudnia 2020, 21:40

@kapciu75 Nie wiem ile tego chcesz wypłacać ale chyba najlepiej bitomat i zachować anonimowość przynajmniej w jakimś stopniu - a teraz to ułatwione bo w maseczkach trzeba chodzić. Problem taki, że musisz znaleźć bitomata poza galerią bo one zamknięte.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 lipca 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: kapciu75 » piątek, 25 grudnia 2020, 21:43

@gofer Mam równowartość ok. 2k. Jaki bitomat polecasz?

Wygadany
Posty: 638
Rejestracja: 1 lipca 2017
Reputacja: 111
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: gofer » piątek, 25 grudnia 2020, 21:56

@kapciu75 Ten co najbliżej i czynny.
https://flyingatom.com/bankomaty-bitcoin/

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: miso20 » piątek, 25 grudnia 2020, 23:31

@kapciu75 Tak małą kwotę zrzuć sobie na telefon, np. na Electrum, Coinomi lub MyCellium. Idź z nim do bitomatu. Tam postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jak będziesz wysyłać Bitcoiny, to daj maksymalną opłatę najlepiej. Wtedy transakcja przejdzie szybciej. Nie musisz koczować pod Bitomatem w obawie, że środki się potwierdzą. Dostaniesz kod odbioru na sms lub emaila.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gdzie NAJTANIEJ kupić bitcoin i inne waluty?

Postautor: ext111 » niedziela, 27 grudnia 2020, 17:30

Witam, w tej chwili kupuje zwyczajnie na bitbayu, wpłacając tam złotówki. Widzę różnicę w kursach i zastanawiam się w jaki sposób grać najtaniej. Założyłem konta w usd, eur i planowałem te dolary przelać na jakąś inną giełdę, ale nie jestem pewien czy wyjdę na tym lepiej. Prowizje za wymianę usd na pln, może jakieś prowizje za wpłaty/wypłaty usd na giełdach. Sam nie wiem czy to się opłaca. Proszę o pomoc w jakis sposób to zrobić, za jaką walutę kupować bitcoina i gdzie. Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 grudnia 2020
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania nowicjuszy o kupno i handel . Gdzie kupić. Jaka giełda. Bitcoin i inne kryptowaluty

Postautor: Cebula92 » wtorek, 29 grudnia 2020, 00:28

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem i szukam pomocy w sprawie BTC. Nigdy się tym nie interesowałem, a jedynie słyszałem. Chciałbym zainwestować w BTC i moje pytanie jest następujący jaką giełdę wybrać na początku, myślałem o BitBay, bo słyszałem dobre opinie, ale jak jest naprawdę ? Chciałbym coś prostego, aby osoba raczkująca była w stanie sama wszystko ogarnąć. Kolejne pytanie, to czy wpłacone środki mogę trzymać na koncie ile chcę, nawet jeżeli kurs będzie bardzo niekorzystny ? Nie chciałbym, aby moje konto było minusowe, a jeśli miałbym stracić, to tylko swój depozyt czy takiej możliwości nie ma ? Kolejne pytanie, to kiedy waszym zdaniem warto zainwestować w BTC, bo z tego co widziałem ostatnio mocno skoczyło w górę, a chciałbym kupić jak dosyć mocno spadnie, chodź nie wiem czy jest na to szansa ? Jeżeli tutaj na forum jest temat w którym krok po kroku wyjaśnione jest jak zacząć i tak dalej, to prosiłbym o link, bo nie znalazłem. Proszę również o odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: fledermaus i 34 gości