Mój start w inwestowanie

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 sierpnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: kryptociekawski » wtorek, 14 sierpnia 2018, 20:25

Dzień dobry wszystkim ! Piszę o poradę ;) Raczkuje w świece krypto ale od czegoś trzeba zacząć.
Chciałbym regulanie w miesiącu kupować bitcoina za około 500 zł. I aby to gdzieś sobie tam siedziało, nie chce tym obracać i handlować tylko dokupywać co miesiąc.
Chyba że doradzicie innego coina do takiej sprawy ;)

A docelowe pytania moje są takie:
Na jakiej giełdzie warto kupować Bitcoina. I czy na tej giełdzie mogę trzymać te środki, czy wypada przelewać na jakiś inny portfel, jeśli tak to jaki?

Jeśli jest już wątek z odpowiedziami na takie pytania to bardzo przepraszam, nie widziałem. Za wszelkie odpowiedzi będzie wdzięczny :)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: Bit-els » wtorek, 14 sierpnia 2018, 20:31

Nigdy na giełdzie. Portfeli całe mnóstwo. Np electrum.org
Zapisz seed w 2 kopiach min. To będzie Twoja kopia bezp.

Ewentualnie na long bitaddress.org. Drukujesz 2-3 kopie.
Okno prywatnościowe, po wejściu na stronę wyłączasz net. Po wydrukowaniu wyłaczasz kompa i drukarkę.

Najlepiej na linuxie. Windows... to dziurawy system. Ale też osobiście nie znam przypadku kradzieży z paper walleta wygenerowanego na na windowsie.

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: ikswodnal » wtorek, 14 sierpnia 2018, 20:42

kryptociekawski pisze: Chciałbym regulanie w miesiącu kupować bitcoina
To rozsądna decyzja. Ja wybrałem Bitcoin Cash. Dobrze jest złożyć zlecenie stałe do swojego banku na przelewanie określonej kwoty, co miesiąc na swoje konto wybranej giełdy. Praktycznym jest wybrać giełdę operującą na naszym polskim rynku. Niestety obecnie to już koniec automatyzacji. Po wpłynięciu PLN na giełdę trzeba każdorazowo co miesiąc - złożyć zlecenie zakupu wybranej kryptowaluty, następnie przelanie ich na swój adres. Na razie nie udaje się przekonać giełd kryptowalut by poszły śladem walutowych kantorów internetowych i skróciły te operacje do jednorazowego zlecenia stałego wykonywania tych dwu operacji.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2298
Rejestracja: 19 grudnia 2017
Reputacja: 3481
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: Pleasek89 » wtorek, 14 sierpnia 2018, 20:53

Planujesz bardzo rozsądnie. To chyba najlepsza "taktyka" w inwestowaniu w kryptowaluty.

Na twoim miejscu zrobiłbym tak - odrobacz komputer i przeskanuj programem antywirusowym. Stwórz konto na giełdzie, na której można zrobić 2 FA (aplikacja google authenticator), np. na polskim Bitbayu. Stwórz trudne hasła tak żeby potencjalnemu hackerowi utrudnić życie (nie straszę cię tylko lepiej być ostrożnym). Kupiony Bitcoin przelewaj na paper wallet - np. https://www.bitaddress.org. Możesz np. przelewać na paper wallet co miesiąc z giełdy, ale żebyś na niej za długo nie trzymał środków, bo wiesz, że różnie bywa z giełdami.

Jeden youtuber bardzo fajnie i prosto opisał krok po kroku jak stworzyć paper wallet (pamiętaj, żeby adres stworzyć offline).


Jeśli chcesz możesz sobie np. stworzyć 2-3 różne adresy i przelewać na zmianę, tak żebyś miał Btc na różnych portfelach, ale nie jest to wymóg konieczny, bo taki paper wallet stworzony w trybie offline jest bardzo bezpieczny (https://bitcoin.pl/poradniki/portfele/1 ... le-offline). Zapisane hasło/hasła zapisz/wydrukuj na kilku kopiach i schowaj w bezpiecznym miejscu i najlepiej żebyś powiedział jednej bardzo zaufanej osobie gdzie trzymasz hasła gdyby coś ci się stało. Gdybyś zapisywał ręcznie to pamiętaj żeby hasło/hasła zapisać bez błędów, bo możesz mieć później spory problem z logowaniem się.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Mój start w inwestowanie

Postautor: adam1226 » wtorek, 14 sierpnia 2018, 21:10

@kryptociekawski, mam nadzieje ze wczesniejsze porady sa rozsadne.

Od siebie powiem ze jest pewien dysonans jesli chodzi o to w co dokladnie inwestować..
Z jednej strony jest duze ryzyko dlugotrwalej, wrecz rekordowej bessy - która bitcoin powinien znieść mimo wszystko najlepiej
Z drugiej strony btc jeszcze "nie pekl" a niektóre topowe alty juz tak (co nie znaczy ze w razie co btc zleci bardziej niz alty)..
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: tonyxxl » środa, 15 sierpnia 2018, 12:26

Inwestowanie to coś gdzie potrafisz określić czas zakończenia i wielkość zysku. Kupując krypto nie ma inwestowania, to zwykła spekulacja. Nie możesz określić że za 5 lat takiego "inwestowania" cokolwiek zarobisz. Jeśli te 500 zł na miesiąc to dla ciebie pomijalna kwota w budżecie to możesz zaryzykować, ale gwarancji nie masz żadnych. Aczkolwiek teoretycznie lepiej zacząć teraz niż w grudniu 2017 ;)

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: Bit-els » środa, 15 sierpnia 2018, 12:56

@kryptociekawski, obowiązkowa lektura dla chcących inwestować w crypto. Wersja skrócona to 2,3 art z samego początku i kilka ostatnich
http://bitfilar.pl

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 sierpnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: kryptociekawski » wtorek, 21 sierpnia 2018, 22:41

Super! Dzięki za odpowiedzi :) Od 1 września wleci pierwszy zakup pewnie na BitBay i będę to przesyłał na paper wallet.
ikswodnal pisze:
kryptociekawski pisze: Chciałbym regulanie w miesiącu kupować bitcoina
Ja wybrałem Bitcoin Cash.
@ikswodnal o Bitcoin Cash za dużo nie słyszałem. Musiałbym o nim poczytać, czy to jakaś kopia Bitcoina i dlaczego właśnie na niego postawiłeś?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: ikswodnal » wtorek, 21 sierpnia 2018, 23:51

kryptociekawski pisze: o Bitcoin Cash za dużo nie słyszałem. Musiałbym o nim poczytać, czy to jakaś kopia Bitcoina i dlaczego właśnie na niego postawiłeś?
To jest Bitcoin po forku (lepsza wersja :D ) . Przewaga jego uwidacznia się przy systematycznym kupowaniu - fee (opłata) jest zdecydowanie stabilniejsza i niższa niż przy Bitcoin Core.
We wrześniu zaczynam walczyć o to by giełdy kryptowalutowe uprościły operacje do samoczynnego kupowania BCH i przekazywania ich na wskazany adres po wpłynięciu PLN-ów. Kantory walutowe mogą to robić to tym bardziej giełdy kryptowalutowe.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Mój start w inwestowanie

Postautor: adam1226 » środa, 22 sierpnia 2018, 00:29

kryptociekawski pisze: o Bitcoin Cash za dużo nie słyszałem
wg zwolenników to jest "prawdziwy bitcoin" - niestety jest wiele niejasnych kwestii, które niełatwo rozstrzygnąć, ponieważ zwolennicy obu stron często dają się ponieść emocjom.
Tak sobie teraz pomyślałem ta kwota 500zł to jest całość co chcesz inwestować czy kwota jaką chcesz przeznaczać na krypto?
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 sierpnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: kryptociekawski » środa, 22 sierpnia 2018, 17:56

adam1226 pisze: Tak sobie teraz pomyślałem ta kwota 500zł to jest całość co chcesz inwestować czy kwota jaką chcesz przeznaczać na krypto?
W każdym miesiącu będę przeznaczał 500 zł na zakup Bitcoina. (Lub też podziele to 50/50 z Bitcoin Cash jeśli poczytam i stwierdzę, że to ma sens). Dlaczego pytasz?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: redlumek » środa, 22 sierpnia 2018, 18:27

tonyxxl pisze:Inwestowanie to coś gdzie potrafisz określić czas zakończenia i wielkość zysku. Kupując krypto nie ma inwestowania, to zwykła spekulacja. Nie możesz określić że za 5 lat takiego "inwestowania" cokolwiek zarobisz. Jeśli te 500 zł na miesiąc to dla ciebie pomijalna kwota w budżecie to możesz zaryzykować, ale gwarancji nie masz żadnych. Aczkolwiek teoretycznie lepiej zacząć teraz niż w grudniu 2017 ;)
A czy kładąc pieniądze na lokatę to też spekulacja? Bo nie masz pewności ile za 5 lat odzyskasz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Mój start w inwestowanie

Postautor: adam1226 » środa, 22 sierpnia 2018, 18:29

@kryptociekawski, wg mnie nie ma sensu teraz wchodzic cala kwota; ja bym wrzucal kilkadziesiat % z tego co bym pierwotnie przeznaczyl, a reszte dopiero po doedukowaniu sie...
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: tonyxxl » środa, 22 sierpnia 2018, 19:12

redlumek pisze: A czy kładąc pieniądze na lokatę to też spekulacja? Bo nie masz pewności ile za 5 lat odzyskasz.
mimo wszystko większa pewność niż w krypto...a że inflacja zje "zysk" z odsetek to tez inna sprawa.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: redlumek » środa, 22 sierpnia 2018, 19:19

tonyxxl pisze:
redlumek pisze: A czy kładąc pieniądze na lokatę to też spekulacja? Bo nie masz pewności ile za 5 lat odzyskasz.
mimo wszystko większa pewność niż w krypto...a że inflacja zje "zysk" z odsetek to tez inna sprawa.
Chodziło mi o kryzysy finansowe i np nacjonalizacja części funduszy ludzi z kont bankowych, jak to było na Cyprze.
Ps a gdzie jest granica pomiędzy inwestowaniem a spekulacją?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: tonyxxl » środa, 22 sierpnia 2018, 21:40

redlumek pisze: Ps a gdzie jest granica pomiędzy inwestowaniem a spekulacją?
Powiedzmy że coś do czego możesz zrobić choćby teoretyczny biznes plan a wynik zależny jest głównie od twoich umiejętności i włożonego czasu/pieniędzy, to inwestowanie. Tutaj jest możliwość a nawet pewność (kiedy biznes oparty jest na warunkach wolnorynkowych) , że obie strony (Ty i twoi klienci) zyskają, reszta to gra spekulacyjna a wynik zawsze w końcu musi być: wygrany-przegrany, gdzie nijak nie da się określić po której stronie się znajdziesz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: Wymazywanie » środa, 22 sierpnia 2018, 22:03

@redlumek,
A nie jest tak, że inwestuje się w wartość fundamentalną danego aktywa, a spekuluje na zmienności jego ceny?
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: tarpan » środa, 22 sierpnia 2018, 23:50

@kryptociekawski, nie wiem czy zwróciłeś uwagę na mocną zmienność ceny BTC nawet w ciągu 1 dnia. Np. dziś min 6300$, max 6900 a dzień się jeszcze nie skończył. W związku z tym radziłbym przyjąć jakaś strategię, aby nawet kupując raz w miesiącu i na długi okres, nie kupować na górkach. Jeżeli nie znasz żadnych wskaźników to na https://bitcoinwisdom.com/ masz wyznaczone średnie (domyślnie linie: niebieska i żółta) i radziłbym kupować poniżej co w prosty sposób zwiększy twoje potencjalne zyski.
Poza tym, jak napisali koledzy, bezpieczeństwo czyli czysty od wirusów komp oraz przelewanie środków z giełdy na portfel.
PS. radzę kupować BTC, najmniej ryzykowne aktywo z najbardziej ryzykownego rynku krypto ;)

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: redlumek » czwartek, 23 sierpnia 2018, 17:13

Wymazywanie pisze:@redlumek,
A nie jest tak, że inwestuje się w wartość fundamentalną danego aktywa, a spekuluje na zmienności jego ceny?
Brawo. Takiej odpowiedzi się spodziewałem :)

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 sierpnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Mój start w inwestowanie

Postautor: kryptociekawski » piątek, 24 sierpnia 2018, 16:34

adam1226 pisze: @kryptociekawski, wg mnie nie ma sensu teraz wchodzic cala kwota; ja bym wrzucal kilkadziesiat % z tego co bym pierwotnie przeznaczyl, a reszte dopiero po doedukowaniu sie...
@adam1226,
Dzięki również za taką radę. Edukować się będę cały czas. W mojej obecnej sytuacji te 500 zł to idealna kwota co by się z btc nie działo.

@tarpan,
świetna sprawa z tą stronką co podesłałeś, naprawdę godna uwagi. Będę korzystał :)

Dzięki wszystkim za porady i wskazówki!

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Azeldoh, Karolak, Lord_Bafford i 32 gości