Cold Storage?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: davo97 » sobota, 28 lipca 2018, 02:14

Witajcie,
Planuje hodlowac na longterm i rozmyślam nad formą przechowania btc.
Zastanawiam się przede wszystkim nad paper walletem z tej strony i teraz pytanie do was.
1. Jest do wyboru adres typu segwit i segwit(bech32), który wybrac i czym tak naprawdę się różnią?
2. Jakich sposobów przechowywania długoterminowego używacie wy, bardziej doświadczeni bitcoinowcy?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: pm7 » sobota, 28 lipca 2018, 12:31

1. Inna implementacja tego samego pomysłu. bech32 jest lepsze, ale niektóre giełdy/portfele nie pozwolą wysłać na ten adres.
Osobiście użyłbym "Legacy" (czyli adresów zaczynających się od "1"). Główną zaletą SW dla użytkowników jest zmniejszenie opłat za wysyłkę, co nie powinno mieć znaczenia dla Cold Storage - i tak się nie wysyła często z takiego portfela.

Ale (dla mnie) bardziej zaufaną stroną jest https://www.bitaddress.org/, zwłaszcza wersja pobrana z GitHub i uruchomiona na Linux Live CD bez Internetu.

2. Najlepsze sposoby: Cold storage, hardware wallet (Trezor), multisig http://docs.electrum.org/en/latest/multisig.html
Można połączyć te techniki dla najwyższego bezpieczeństwa.

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: redbog » sobota, 28 lipca 2018, 18:06

@davo97, 1. bech32 to "prawdziwy" segwit, to przyszłość na to powoli się przesiadają użytkownicy btc. Ale w sumie jest mało istotne jaki typ wybierzesz ważne jest żebyś to ty posiadał "haslo" priv key do tego adresu.

2.Nie wiem czy ta strona która podałeś jest wiarygodna ja bym jej nigdy nie użył, jeśli już chcesz mieć paper wallet to użyj strony którą zaleca pm7.

Ja kiedyś gdy miałem więcej i trzymałem na dłużej oraz bylem paranoikiem to korzystałem z walletu offline i podpisywania offline teraz po prostu trzymam to normalnie na swoim laptopie online na electrum na linuxie ale ten sposób nie należy do bezpiecznych, za to jest wygodny i do mniejszych sum w sam raz.
Zaraz poszukam instrukcji krok po kroku tworzenia walletu offline i wrzucę.

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: redbog » sobota, 28 lipca 2018, 18:33

@davo97,
(on=electrum na kompie online, off=electrum na kompie offline bez dostępu do internetu)
Śledź tez ten artykuł to będziesz widział obrazki https://freedomnode.com/blog/73/how-to- ... h-electrum

Musisz mieć dwa komputery z kamerką. Jeden będzie offline drugi online albo zamiast kompa online można używać smartfona i to na nim zainstalować electrum ale osobiście nie testowałem.

Najpierw instalujesz electrum na off. Tworzysz seed i robisz jego kopie np. na kartce. Później klikasz Wallet ->Information i tą ikonkę żeby wyświetliło qr code.

Teraz idziesz do komputera online. Instalujesz electrum. Tylko zaznaczasz "Use public or private keys", klikasz na ikonkę z qrcode. Uruchomi się kamerka, musisz na z czytać ten qrcode który masz wyświetlony na kompie offline.

Teraz powinieneś posiadać zsynchronizowane electrum miedzy online a offline. Możesz ewentualnie skasować electrum off i jedyną kopią bezpieczeństwa zostanie ten seed na kartce(najlepiej zrób 2 kartki albo coś bardziej trwałego). Natomiast electrum online służy jedynie do podglądu, odbierania i tworzenia transakcji ale nie podpisanej(nikt nie może ukraść btc)



Create an unsigned transaction- Tworzenie niepodpisanej transakcji na online:
1. Na on klikasz "wyślij"
2.Ustalasz kwotę i fee(opłatę transakcyjną/pozostawiasz standardową)
3.Klikasz "preview"(Przygotowałeś niepodpisaną transakcje, nie mogłeś jej podpisać ponieważ klucze prywatne są tylko na off, Wiec musisz ją tam przenieść).
4.Wyświetli się okienko i klikasz na ikonkę qrcode (lub klikasz zapisz i zapisujesz plik na usb)

Sign the transaction- Podpisanie transakcji na offline:
5.Na off klikasz "narzędzia>wczytaj transakcje>Z QR code"(lub narzędzia>wczytaj transakcje>Z pliku)
6.Uruchomi się kamerka i musisz zeskanować ten qr code który wcześniej przygotowałeś na on(lub wkładasz to usb na którym zapisałeś ten plik przygotowany na on, musisz wczytać ten plik).
7.Klikasz "podpisz" (transakcja jest gotowa tylko że siec btc o tym nie wie, wiec teraz musisz z powrotem tą już podpisaną transakcje przenieść na on)
8.Klikasz na qr code(lub "Zapisz" i zapisujesz na usb)

Broadcast the signed transaction- Wysłanie podpisanej transakcji na online:
9.Na on klikasz "narzędzia>wczytaj transakcje>Z QR code"(lub narzędzia>wczytaj transakcje>Z pliku)
10.Uruchomi się kamerka i musisz zeskanować ten qr code który wcześniej przygotowałeś na off(lub wkładasz to usb na którym zapisałeś ten plik przygotowany na off, musisz wczytać ten plik).
11.Klikasz "Broadcast" czyli puszczasz tą transakcje do sieci bitcoin (rozgłaszasz transakcje).
12.Koniec czekasz aż siec potwierdzi transakcje.

Polecam korzystać z qrcode ale jak bardzo chcesz to korzystaj z usb tylko tym sposobem lekko zmniejszasz bezpieczeństwo. Ale dalej pozostaje ono na bardzo wysokim poziomie.
Dla po testowania zrób przelew od siebie do siebie na inny adres, masz tam w portfelu sporo ich.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Cold Storage?

Postautor: adam1226 » niedziela, 29 lipca 2018, 11:53

@redbog, w poradniku na bitcoin.pl bylo troche inaczej jesli chodzi o utworzenie pary on/off-line
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: redbog » niedziela, 29 lipca 2018, 14:04

@adam1226, Daj link. To co podałem to jest mój autorski poradnik krok po kroku ze już chyba jaśniej nie można.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 339
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 184
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: aprojection » niedziela, 29 lipca 2018, 14:35

Jak dla mnie:

1. Portfel sprzętowy, np. Trezor (z dodatkowym hasłem) <- zdecydowanie polecam
2. Na maszynie offline (system uzyty tylko w ww. celu i format), odpalasz klienta CORE, eksportujesz klucz prywatny (polecam zapisac w pliku tekstowym i wrzucic do malego kontenera Truecrypta i zapisac na roznej masci przenosnych nosnikach danych, wrzucic na gdrive, etc...)

@rav3n_pl , nie wiem czy dobrze zrozumiales, CORE w pkt. 2 ma sluzyc jedynie jako generator adresu
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 lipca 2018, 21:50 przez aprojection, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Cold Storage?

Postautor: adam1226 » niedziela, 29 lipca 2018, 19:04

:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Cold Storage?

Postautor: rav3n_pl » niedziela, 29 lipca 2018, 21:44

@aprojection, Core jako cold storage? XD Raczej nie.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: redbog » niedziela, 29 lipca 2018, 22:20

adam1226 pisze: , w poradniku na bitcoin.pl bylo troche inaczej jesli chodzi o utworzenie pary on/off-line
adam1226 pisze: http://bitcoin.pl/poradniki/portfele/38 ... el-bitcoin
Przeczytałem to w zasadzie mój opis i ten na bitcoin.pl to to samo, z ta różnicą że na stronie jest trochę przestarzały delikatnie mówiąc (w nowszym electrum są troszkę pozmieniane opcje) i dodatkowo ja bym zalecał korzystać z qrcode(skoro jest dostępny i prosty w obsłudze) zamiast nośnika usb.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: davo97 » poniedziałek, 30 lipca 2018, 00:45

Zdecyduje się jednak na offline electrum tylko teraz mam dylemat. Chcę to zostawić na jakieś 2-3 lata to powinienem zrobić portfel legacy czy bech32? Na przykład taki bitbay albo binance wspiera bech32? nigdzie nie mogłem znaleźć.

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: redbog » poniedziałek, 30 lipca 2018, 01:08

@davo97, https://en.bitcoin.it/wiki/Bech32_adoption niestety nie wszystkie giełdy tu są. Posprawdzaj czy na giełdach z których chcesz korzystać można wypłacić na bech32 jeśli można to korzystaj z tego jeśli nie albo nie jesteś pewny to wybierz legacy.

Przelew jest droższy w legacy porównując z bech32 ale ewentualnie po paru latach będziesz mógł sobie strwożyć nowy portfel bech32 i jednym przelewem przenieść się z legacy na bech32.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Cold Storage?

Postautor: adam1226 » poniedziałek, 30 lipca 2018, 01:43

@davo97, gdzie zamierzasz przechowywac portfel offline?
bo jesli np na na systemie na pendrive to istnieje ryzyko, ze dane "Wyparuja"
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 249
Rejestracja: 5 kwietnia 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: Kamien » poniedziałek, 30 lipca 2018, 08:48

Ja polecam silnie zaszyfrować plik i wrzucić go w chmurę, będziesz miał do niego dostęp z każdego miejsca i każdego urządzenia, bez zamartwiania się, że fizyczny nośnik (pendrive, kartka papieru) ulegnie zniszczeniu, czy coś w tym stylu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 lipca 2018, 08:48 przez Kamien, łącznie zmieniany 1 raz.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 30 lipca 2018, 23:36

Gorzej, jak nam złamią zabezpieczenia tego pliku :(
Polecam Keepass, można mocno spowolnić sprawdzenie hasła.
Nasz cold storage może się otwierać nawet kilka minut, a cudownie spowolni to wszelkie próby łamania haseł.

Początkujący
Posty: 249
Rejestracja: 5 kwietnia 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: Kamien » wtorek, 31 lipca 2018, 08:12

Sam używać keepassa jak dla mnie to nie ma za bardzo powodu martwić się łamaniem haseł.

Zawsze możemy ukryć plik pod inną nazwą czy jako plik .jpg zawsze dodatkowa ochrona

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: davo97 » poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 18:17

Faktycznie pendrive może się zniszczyć bo u mnie często są powodzie haha. To może jak zrobię paperwallet na bitadress.org(oczywiście Linux offline) i zaszyfruje privkey bip38 to też nie muszę mieć obaw przed wysłaniem pdf na chmurę?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: Bit-els » poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 19:37

Tak. Plus może nie google, a protonmail.com z łatwym do zapamiętania loginem i hasłem

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14377
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Cold Storage?

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 19:37

bip38 jest nie do ruszenia. Tylko nie zapomnij hasła XD
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Cold Storage?

Postautor: Bit-els » poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 20:31

@rav3n_pl, a minimalne wymagania hasła? Np typu: Szladzieweczkadolaseczka ?

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: anagamidev, cafard, kemot80, Tazz28, zbig001 i 12 gości