PCC-3 problem z sekcją C

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 czerwca 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: ddawid36 » wtorek, 19 czerwca 2018, 01:30

Cześć, mam problem związany z PCC-3, a w szczególności z sekcją C
W sekcji C:
- w polu 21 "Przedmiot opodatkowania" jeżeli nie mam umowy (kupiłem na giełdzie) muszę zaznaczyć "inne"? Jeżeli tak to czy muszę pokazać podczas składania wyciąg z giełd (podobno wyciąg jest złym dokumentem)
-w polu 24 "Zwięzłe określenie treści i przedmiotu czynności cywilnoprawnej" wystarczy wpisać "kryptowaluty" czy coś innego (miałem zamiar wpisać "Kryptowaluta - bitcoin")

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: Mosteque » wtorek, 19 czerwca 2018, 07:08

Mówią, żeby nie płacić, a Ty płacisz.
Czym się kierujesz? Bo jeśli chcesz zapłacić "na wszelki wypadek", żeby "prawa" nie złamać, to i tak je złamałeś, bo powinieneś zapłacić w ciągu 14 dni...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: kajetan » wtorek, 19 czerwca 2018, 09:35

@ddawid36 W tej chwili nie ma chyba sensu płacić, skoro min. Gruza powiedział że nie trzeba, a już na pewno nie warto za okres dawniejszy niż 14 dni. Jest ciągle szansa na to, że zaniechają poboru, także za przeszłe transakcje. Rozporządzenie w sprawie PCC miało być 15 czerwca, trochę się spóźniają, ale ma być na dniach.

PCC jeśli płacisz, to płacisz od każdej transakcji, więc wyciąg i tak byłby konieczny jako dowód gdyby mieli sprawdzać. Podczas składania nic nie pokazujesz, przecież to się da złożyć i przez internet, tylko czynnego żalu się nie da. Czynny żal jest potrzebny jeśli spóźniasz się z PCC, czyli transakcja była dawniej niż 14 dni temu i chcesz uniknąć mandatu. W czynnym żalu musisz napisać szczegółowo jakie transakcje wykonałeś, i czy ktoś ci pomagał, inaczej żal nie byłby skuteczny.

Dla osób prywatnych wyciąg nie jest złym dokumentem, tylko gdy się prowadzi działalność na KPiR to może być problem, choć nawet tu MF zostawiło furtkę, twierdząc dość kuriozalnie, że wprawdzie nie da się tego wpisać do KPiR, ale można płacić podatki tak jakby się dało.

Dla każdej transakcji ma być osobny druczek, co wynika z tego, że podatek 1% od każdej transakcji jest liczony osobno i osobno zaokrąglany do pełnych złotych, jak najpierw podsumujesz i dopiero dla sumy policzysz 1% i zaokrąglisz to wyjdzie błędny podatek. Druk składasz nawet jeśli podatek zaokrągla się do zera. Czynny żal może być jeden do wszystkich transakcji.

Nie mam pojęcia, co wpisać w pole 21, teoretycznie każda transakcja cywilnoprawna to zawarta umowa (ewentualnie umowa niepisana), nawet jak kupuję bułki w sklepie to zawieram umowę. Ale w takim razie nie byłoby potrzebne pole "Inne". Nie wiem, wpisz co chcesz, i tak w US też nie będą wiedzieć.

Nie ma zaleceń, co wpisywać w pole 24, więc tak czy inaczej będzie dobrze. I tak musisz szczegółowo to opisać w czynnym żalu.

Ale serio, jeśli to nie jest jakaś sytuacja awaryjna, np. urzędnik ci każe to wypełnić podczas kontroli, a zwłaszcza jeśli kupiłeś pierwsze krypto dawniej niż 14 dni temu, to ja bym się wstrzymał co najmniej do wydania rozporządzenia przez MF.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 czerwca 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: ddawid36 » wtorek, 19 czerwca 2018, 18:54

Dziękuje za odpowiedzi. Jeżeli chodzi o zakup to ostatni miałem w lutym więc jest więcej niż 14 dni. Jakby ludzie pisali, żeby nie płacić to bym nie płacił, ale dosyć sporo osób płaci. W temacie "Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?" jest wiele opinii na temat PCC, więc trudno wybrać odpowiednią jak nie jest się super obeznanym w prawie podatkowym. A tego PCC też nie jest strasznie dużo bo coś koło 10 PPC na max 200 złotych. Jeżeli chodzi o to co powiedział Gruza to miała być a ciągle nie ma, a US nie śpi.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: esse » wtorek, 19 czerwca 2018, 19:13

ddawid36 pisze: ale dosyć sporo osób płaci
Skąd masz takie informacje?
Zobacz na stronę 2 http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//502/ ... 345985.PDF

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 czerwca 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: ddawid36 » wtorek, 19 czerwca 2018, 19:54

A dokładnie o który punkt? Bo jeżeli dobrze zrozumiałem to w tym tekście "Zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do umów sprzedaży i zamiany dokonanych od dnia 13 lipca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2019 r." można wywnioskować, że PCC nie trzeba składać w tym przedziale czasowym. A co z wcześniejszymi?
O to Ci się rozchodziło, że PCC nie ma zbyt dużego wpływu na dochody? To związku z tym mają w czterech literach czy ja to złoże? Bo wątpię

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: esse » wtorek, 19 czerwca 2018, 20:01

ddawid36 pisze: A dokładnie o który punkt?
W wyniku analizy deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych złożonych w okresie od października 2016 r. do lutego 2018 r. ustalono, że jedynie w stosunku do kilkudziesięciu transakcji podatnicy wykazali przedmiot transakcji, jako odnoszący się do walut wirtualnych.
A więc raczej mało osób płaci...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC-3 problem z sekcją C

Postautor: kajetan » wtorek, 19 czerwca 2018, 21:49

esse pisze: A więc raczej mało osób płaci...
Skończyli sprawdzanie na lutym, a w kwietniu dopiero większość ludzi dowiedziało się o jakimś PCC od krypto. A teraz jeszcze się dowiedzieli, że rozporządzenie zwalniające nie obejmuje przeszłości. A do końca roku planowane jest uproszczenie PCC, aby dało się składać jeden druk za cały miesiąc. Coś mi się wydaje, że zwiększy się popularność płacenia tego podatku od krypto za zeszłe lata.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: nekotribal, sebamistrz i 45 gości