Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: donvito5 » wtorek, 17 kwietnia 2018, 03:42

Przepraszam za takie pytanie ale piekla mi sie mysli w glowie i czegos nie rozumiem.

Z tego co wiemy Bitcoin i prawie kazda crypto jest to kod OpenSource.

Wiec jak chronologicznie to powstalo?

1. Kod zostal uruchomiony na 1 PC i sobie kopal ale gdzie na lokalnym PC?
2. Co sie stalo jak kod zostal uruchomiony na 2, 3, 4, 5 komputerach? Rozumiem ze obliczaly hash ale jak sie wymienialy informacja? Gdzie kopaly? Jak komputery wiedzialy o swoim istnieniu wzajemnie i o kazdym nastepnym ktory dochodzil?
3. Jesli dochodzi do forka to niby kto to robi i jak to jest dystrybulowane?
4. Oplaty transakcyjne do kogo trafiaja?
5. Czy sa programisci blockchain i gdzie sie tego nauczyc?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: benq » wtorek, 17 kwietnia 2018, 07:15

@donvito5, Nie ma za co przepraszam, pytania nie są jakieś idiotyczne.

ad 1 i 2: Odnośnie kopania samodzielnego, bez pooli jest artykuł na głównej:
https://bitcoin.pl/poradniki/mining/624 ... y-lottomat
Ale jak to wyglądało na samym początku nie wiem, może Cień pomoże, wołam
ShadowOfHarbringer pisze: Jak dyskutuje na Internecie od 1999
ad 3: Decyduje moc, tzn. górnicy, dłuższy łańcuch zostaje tym głównym, a krótszy albo umiera, albo zostaje "słabszym" forkiem, poczytaj więcej choćby tu: https://kryptopomocnik.pl/bitcoin-fork-co-to-jest-fork/

ad 4: Wszystkie fees trafiają do górników jako nagroda za zawarcie transakcji w bloku. Jeżeli wszystkie BTC zostaną wydobyte, będzie to jedyna nagroda dla górników za utrzymywanie sieci (nie będzie już kopania)

ad 5: Oczywiście, że są programiści i developerzy blockchain, nawet open-sourcowy BTC ma całkiem pokaźną grupę devów.
Jak się tego nauczyć już nie wiem. Najlepiej zacząć od informatyki/programowania.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: ShadowOfHarbringer » wtorek, 17 kwietnia 2018, 09:16

donvito5 pisze:1. Kod zostal uruchomiony na 1 PC i sobie kopal ale gdzie na lokalnym PC?
Tak, Satoshi uruchomił kod tylko na swoim jednym PC na samym początku i kopał tylko tym.

W tamtym czasie możliwe było wykopanie bloku co 10 minut na pojedynczym PC, trudność była tak niska.
donvito5 pisze:2. Co sie stalo jak kod zostal uruchomiony na 2, 3, 4, 5 komputerach?
Nic, klienty skomunikowały się, wykopały 5 razy tyle bloków, po tym difficulty podskoczyło tak, że już nie dało się jednym kompem wykopywać bloku co 10 min.
donvito5 pisze:Rozumiem ze obliczaly hash ale jak sie wymienialy informacja?
Nie rozumiem pytania. Klient Satoshiego był aplikacją typu Peer-2-Peer od początku. Klienty zawsze wymieniały się informacjami. Podobnie do sieci Bittorrent.

Klienty wymieniają się zarówno transakcjami jak i wykopanymi blokami. Po czym te bloki walidują z użyciem funkcji kryptograficznej - sprawdzając czy są poprawne.
donvito5 pisze:Gdzie kopaly?
Jak to gdzie ? Wtedy nie było poolów miningowych. Klient satoshiego był jednocześnie minerem.
donvito5 pisze: Jak komputery wiedzialy o swoim istnieniu wzajemnie i o kazdym nastepnym ktory dochodzil?
Jak wyżej - P2P.

Na resztę pytań chyba już odpowiedział kolega wyżej.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Posty: 1175
Rejestracja: 18 września 2016
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@c_witold

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: WitoldC » wtorek, 17 kwietnia 2018, 09:35

ShadowOfHarbringer pisze: Klienty zawsze wymieniały się informacjami.
Ale skąd ktoś znał IP innego klienta?

Dodano po 2 minutach 30 sekundach:
Może na jakimś forum się wymieniali?

Dodano po 13 minutach 2 sekundach:
Nieważne, przecież to inni podłączali się do SN a on rozgłaszał innym.
Zna ktoś pierwsze IP od SN?

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: ShadowOfHarbringer » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:12

WitoldC pisze:
ShadowOfHarbringer pisze: Klienty zawsze wymieniały się informacjami.
Ale skąd ktoś znał IP innego klienta?

Może na jakimś forum się wymieniali?
Blisko.

Na liście mailingowej dla kryptografów się wymieniali.

Naprawdę, te Wasze pytania są dziwne. Tak trudno się domyślić, że mieli jakieś grupy dyskusyjne gdzie się komunikowali ?
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: FortiDude » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:13

@WitoldC, wydaje mi się, że nie rozumiesz działania sieci P2P.

Zadałeś pytanie jak zostać programistą blockchain - wnioskuje po tym, że nie masz wiele wspólnego z programowaniem. W przeciwnym wypadku nie zadawałbyś takiego pytania ;)

Poczytaj o P2P to zrozumiesz trochę szerzej jak to działa. Co do kwestii programowania - z góry Ci powiem, że na żadnych studiach nikt Cie tego nie nauczy, a o kursach nie słyszałem. Ja uczyłem się samodzielnie kilka lat temu, jednak w blockchain nie wchodzę, nie moja działka.

Weteran
Posty: 1175
Rejestracja: 18 września 2016
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@c_witold

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: WitoldC » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:18

ShadowOfHarbringer pisze: Na liście mailingowej dla kryptografów się wymieniali.
Mógłbyś przybliżyć (jakiś link, nazwa grupy...).
FortiDude pisze: @WitoldC, wydaje mi się, że nie rozumiesz działania sieci P2P.
Z czego tak wnioskujesz?

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: ikswodnal » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:22

FortiDude pisze: Ja uczyłem się samodzielnie kilka lat temu, jednak w blockchain nie wchodzę, nie moja działka.
No tak, lekcje religii są ważniejsze od matematyki i fizyki :-(
Jednak sądzę że nauka Blockchaina, ujęcie jej w programie edukacji jest konieczne.
Inaczej w zastraszającym tempie będziemy się cofać a sytuacja nasza będzie gorsza niż w czasach gdy pańszczyznę na naszych ziemiach znosili zaborcy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: FortiDude » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:30

@WitoldC, nie wiem jak wyglądały początku bitcoina, jak się miedzy sobą komunikowali ale jakoś musieli. W tamtych czasach popularne były fora (bitcointalk.org), IRC (baaardzo popularne) czy jakieś grupy dyskusyjne (nigdy nie używałem). Tam musieli wymieniać się informacjami, pomysłami itp.

Nie jestem jedynie pewien jak to wyglądało w przypadku zmiennego IP (np. w Polsce neostrada), nie odpowiem Ci na to pytanie obecnie.

@ikswodnal, najpierw niech w polskich szkołach ruszy nauka programowania (również i na uczelniach). Po dostaniu pierwszej pracy jako programista poszedłem sobie zrobić studia - inżynieria oprogramowania na prywatnej uczelni. Poziom nauczania mierny, po 3.5 roku kto nie potrafił programować to i tak się nie nauczył. Ludzie mieli nadal problem aby napisać coś więcej niż algorytm sortowania ;) nie mówiąc o blockchain..

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: ikswodnal » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:34

FortiDude pisze: najpierw niech w polskich szkołach ruszy nauka programowania (również i na uczelniach).
Oczywiście. Tutaj kłania się wykorzystanie tzw czasu społecznego uczeń uczy się ~ 36 h tygodniowo w tym 2 h religii. Zmienić to na matematykę, informatykę a nawet gry w szachy - zawsze trzeba zaczynać od podstaw. No ale odbiegamy od tematu.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:47

donvito5 pisze: 1. Kod zostal uruchomiony na 1 PC i sobie kopal ale gdzie na lokalnym PC?
Na co najmniej 3, na jednym się nie da.
donvito5 pisze: 2. Co sie stalo jak kod zostal uruchomiony na 2, 3, 4, 5 komputerach?(...)
W kodzie zapisane były IP pierwszych węzłów i kolejne pojawiające się najpierw od nich dowiadywały się o kolejnych. Węzły wymieniają się listą podłączonych węzłów, a same próbują podłączyć się do 6-8 innych.
donvito5 pisze: 3. Jesli dochodzi do forka to niby kto to robi i jak to jest dystrybulowane?
O zabiciu forka decyduje moc obliczeniowa pozostałej części sieci. Oczywiście ktoś może sobie kopać dalej fork mniejszościowy (jak mamy BCH na przykład)
donvito5 pisze: 4. Oplaty transakcyjne do kogo trafiaja?
Braki w podstawach widzę okrutne... Od zawsze do tego, kto wykopie blok.
donvito5 pisze: 5. Czy sa programisci blockchain i gdzie sie tego nauczyc?
Są. W internetach.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Posty: 1175
Rejestracja: 18 września 2016
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@c_witold

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: WitoldC » wtorek, 17 kwietnia 2018, 11:09

rav3n_pl pisze: W kodzie zapisane były IP pierwszych węzłów
Zassałem Bitcoin v0.1.0 source i nie mogę znaleźć. Możesz podać jaki plik albo jakie te IP?

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: ShadowOfHarbringer » wtorek, 17 kwietnia 2018, 12:06

FortiDude pisze:Poczytaj o P2P to zrozumiesz trochę szerzej jak to działa. Co do kwestii programowania - z góry Ci powiem, że na żadnych studiach nikt Cie tego nie nauczy, a o kursach nie słyszałem. Ja uczyłem się samodzielnie kilka lat temu, jednak w blockchain nie wchodzę, nie moja działka.
Dałbym plus do reputacji, ale mi się wyczerpała.

Na żadnych studiach nie nauczą Cię programowania. Na uczelni co najwyżej liźniesz temat.

Człowiek uczy się programowania robiąc własne projekty, lub w pracy dla kogoś.

Najbardziej polecam dołączyć do jakiegoś projektu open source, zacząć coś klepać/poprawiać jakieś drobne błędy i zobaczyć czy inni programiści zgodzą się na nasze łatki. Jeżeli się zgadzają, to znaczy że już potrafisz (coś tam) programować. Jeżeli nie, to jeszcze wymagasz treningu. To tak mniej więcej.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 17 kwietnia 2018, 12:56

Ostatnio właśnie siedzę mocno w historii BTC w latach 2009-2012 (z naciskiem na 2009-2010), bo nie znam tych lat a jest to dla mnie szalenie ciekawe. Raczej tematy spekulacji i ogólne mnie interesują niż ściśle techniczne. Cenowo doszedłem już do tradingu pregiełdowego czyli wycena i "kantor" NLP. :) Czytam równocześnie spekulację ale głównie polską i jestem po bańce do 32$. Euforia która skończyła się koło 100zł, wiele gadała, że będzie 1000zł, tylko że dużo szybciej niż faktycznie był (a był prawie tysiak w kwietniu 2013, okolice 850zł). 19 czerwca 2011 na Goxie miał miejsce włam na konto z ponad 250k BTC i ktoś zrzucił to do 0.01$ (poszedł sell jakieś 260k+ za 0.01$), odkupił i chciał wypłacić, udało mu się tylko 1000$ ze względu na limit. Zrobiono rollback. Zresztą cena typu 0.01$ to już dużo w porównaniu z prehisorią i czasami NLP/bitcoinmarket. Mała ciekawostka: na etapie tworzenia przez @dwdollar pierwszej giełdy BTC (bitcoinmarket) już były u niektórych lęki, że będą dumpy do 0! :mrgreen: FUD cenowy był już obecny zanim zaczęto wycenę giełdową :mrgreen: (NLP wyceniał po kosztach wydobycia więc nie była to jeszcze spekulacja per se). :)

Najtańsza wycena BTC ever jaką wyśledziłem na NLP była na poziomie 0.000633$ za 1 BTC (0.06 centa).
Biorąc to jako ATL, do ATH wzrosło o 3,142,338,000%

Zastanawiam się momentami nad założeniem wątku prehistorycznego BTC i wrzucaniu tam różnych ciekawostek. Ale nie wiem czy założę, o tym wszystkim można samemu poczytać, a zapewniam, że warto... To powyżej to kilka smaczków na szybko. Faktycznie BTC cenowo wyszedł z niczego, z zera, z żywej fascynacji i zabawy ale też świadomości geniuszu, który za tym stoi.
WitoldC pisze: Mógłbyś przybliżyć (jakiś link, nazwa grupy...).
http://satoshi.nakamotoinstitute.org/em ... ptography/
donvito5 pisze: 4. Oplaty transakcyjne do kogo trafiaja?
benq pisze: ad 4: Wszystkie fees trafiają do górników jako nagroda za zawarcie transakcji w bloku. Jeżeli wszystkie BTC zostaną wydobyte, będzie to jedyna nagroda dla górników za utrzymywanie sieci (nie będzie już kopania)
Na początku nie było fee.
Dopiero w kliencie z czerwca 2011: https://bitcoin.org/en/release/v0.3.22
Wcześniej nie było fee, ale nie jestem pewny, lepiej niech ktoś kompetentny jak Shadow sprostuje.
@Maky, narzeka że fee się pojawia hehe: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=4&t=688
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Jak powstal Bitcoin podstawowe pytania

Postautor: rav3n_pl » wtorek, 17 kwietnia 2018, 14:49

WitoldC pisze: Możesz podać jaki plik albo jakie te IP?
Przepraszam, mój błąd.
Pierwsze wersje rozpoznawały IP przez kanał na IRC xD
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości