przelew z paper wallet

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 1 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: taurus » środa, 14 lutego 2018, 19:32

Witam.
Usiłuję zrozumieć zasadę działania portfela papierowego i nie wszystko jest dla mnie jasne. Prosiłbym o wyjaśnienie.


Po pierwsze :
Jeżeli posiadam dwa portfele papierowe, to chcąc przelać środki z jednego na drugi muszę się posłużyć dowolnym pośrednikiem ( portfelem online ) z opcją importu klucza prywatnego. Innymi słowy z papierka na papierek przeleję wtedy, gdy podam do wiadomości ( jakby nie było publicznej ) swój klucz prywatny portfela z którego chcę dokonać przelewu. Dobrze mówię ?

Jeśli dobrze - to po drugie :
Wyobraźmy sobie sytuację, że posiadam na portfelu papierowym zdeponowane np. 0.5 Monero. Wiem o tym, że taki portfel służy do przechowywania coinów, a nie do codziennego użytku, ale zaszła nagła potrzeba wypłaty częśći środków np. 0.2 Monero na czyjeś konto ( portfel ). Aby zrealizować taki przelew muszę podać swój klucz prywatny. To powoduje, że ktoś zna ( pośrednik chyba o którym pisałem w punkcie 1 ) mój klucz prywatny do mojego portfela i może się zdarzyć, że zechce go "sprawdzić ". To raczej niedobra sytuacja. Czy dobrym wyjściem jest teraz utworzyć nowy portfel i na niego przelać coiny, które zostały na pierwszym portfelu ? To powoduje, że coiny są na portfelu o nieznanym nikomu kluczu prywatnym ( tak mi się wydaje ).

Pozdr.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: esse » środa, 14 lutego 2018, 21:05

taurus pisze:
Jeżeli posiadam dwa portfele papierowe, to chcąc przelać środki z jednego na drugi muszę się posłużyć dowolnym pośrednikiem ( portfelem online ) z opcją importu klucza prywatnego. Innymi słowy z papierka na papierek przeleję wtedy, gdy podam do wiadomości ( jakby nie było publicznej ) swój klucz prywatny portfela z którego chcę dokonać przelewu. Dobrze mówię ?
Dlaczego do wiadomości publicznej? Nic nie podajesz publicznie. Robisz import klucza, albo lepiej sweep. Są wątki na forum o sweep, poczytaj.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

przelew z paper wallet

Postautor: powered » czwartek, 15 lutego 2018, 01:35

@taurus, To co posiadasz na kartce to tak naprawdę nie jest to portfel tylko klucz prywatny do adresu. Aby zarządzać środkami które znajdują się na tym adresie musisz zaimportować ten adres do jakiegoś portfela. Jeżeli nie ufasz portfelom online (i dobrze) to zainstalują sobie własny portfel na komputerze lub telefonie. Potem, jeżeli chcesz dalej trzymać środki na paperwallet to utwórz nowy i zrób na niego przelew.

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: redbog » czwartek, 15 lutego 2018, 03:02

@taurus, Mając papierowy portfel i chcąc wydać jakieś btc musisz zaimportować priv key(klucz prywatny) nie do żadnego pośrednika tylko do swojego portfela bitcoinowego np.electrum polecam. Ten portfel w przyjazny sposób umożliwi tobie wydawanie btc ale jeśli byś miał zainfekowany komputer to niestety możesz stracić środki.

Podsumowując papierowy portfel jest bezpieczny ale całkowicie nie praktyczny nie polecam korzystania z tego rozwiązania. Zwykły bitcoinowy portfel electrum jest wygodny i praktyczny ale nie jest tak bezpieczny jak papierowy.

Żeby rozwiązać ten dylemat proponuje tak zwany zimny portfel.

Poradnik dotyczy portfela Electrum.
=======================
Musisz mieć dwa komputery z kamerką. Jeden będzie offline drugi online.(nie koniecznie dwa ale tak jest dużo wygodniej)

Najpierw instalujesz electrum na offline. Tworzysz seed i robisz jego kopie np. na kartce. Później klikasz Wallet -> Master public keys i tą ikonkę żeby wyświetliło qr code.

Teraz idziesz do komputera online. Instalujesz electrum. Tylko zaznaczasz "Use public or private keys", klikasz na ikonkę z qrcode. Uruchomi się kamerka, musisz nią z czytać ten qrcode który masz wyświetlony na kompie offline.

Teraz powinieneś posiadać zsynchronizowane electrum miedzy online a offline. Ten online jest tylko do podglądu nic z niego nie da się ukraść.
=======================

WYSYŁANIE TRANSAKCJI
(on=electrum na kompie online, off=electrum na kompie offline)
Śledź tez ten artykuł od "Create an unsigned transaction"to będziesz widział obrazki https://freedomnode.com/blog/73/how-to- ... h-electrum


Create an unsigned transaction- Tworzenie niepodpisanej transakcji na online:
1. Na on klikasz "wyślij"
2.Ustalasz kwotę i fee(opłatę transakcyjną)
3.Klikasz "preview"(Przygotowałeś niepodpisaną transakcje, nie mogłeś jej podpisać ponieważ klucze prywatne są tylko na off, Wiec musisz ją tam przenieść).
4.Wyświetli się okienko i klikasz na ikonkę qrcode (lub klikasz zapisz i zapisujesz plik na usb)

Sign the transaction- Podpisanie transakcji na offline:
5.Na off klikasz "narzędzia>wczytaj transakcje>Z QR code"(lub narzędzia>wczytaj transakcje>Z pliku)
6.Uruchomi się kamerka i musisz zeskanować ten qr code który wcześniej przygotowałeś na on(lub wkładasz to usb na którym zapisałeś ten plik przygotowany na on, musisz wczytać ten plik).
7.Klikasz "podpisz" (transakcja jest gotowa tylko że siec btc o tym nie wie, wiec teraz musisz z powrotem tą już podpisaną transakcje przenieść na on)
8.Klikasz na qr code(lub "Zapisz" i zapisujesz na usb)

Broadcast the signed transaction- Wysłanie podpisanej transakcji na online:
9.Na on klikasz "narzędzia>wczytaj transakcje>Z QR code"(lub narzędzia>wczytaj transakcje>Z pliku)
10.Uruchomi się kamerka i musisz zeskanować ten qr code który wcześniej przygotowałeś na off(lub wkładasz to usb na którym zapisałeś ten plik przygotowany na off, musisz wczytać ten plik).
11.Klikasz "Broadcast" czyli puszczasz tą transakcje do sieci bitcoin (rozgłaszasz transakcje).
12.Koniec czekasz aż siec potwierdzi transakcje.

Polecam korzystać z qrcode ale jak bardzo chcesz to korzystaj z usb tylko tym sposobem lekko zmniejszasz bezpieczeństwo. Ale dalej pozostaje ono na bardzo wysokim poziomie.

Zamiast kompa online można używać smartfona i to na nim zainstalować electrum ale osobiście nie testowałem.


Ten komputer offline możesz uruchomić tylko czasowo na potrzebę utworzenia seeda(zapisania na kartkę) i wyciągnięcia public master key. Jeśli nie zamierzasz długo wypłacać kasy to skasować go. Seed zapisany na kartce pełni role takiego można powiedzieć papierowego portfela. Kiedy zajdzie potrzeba wypłacić to znowu zainstalujesz portfel offline i przywrócisz z kopii(seeda).
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 lutego 2018, 15:21 przez redbog, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 249
Rejestracja: 5 kwietnia 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: Kamien » czwartek, 15 lutego 2018, 11:34

Mnie zastanawia fakt, dlaczego w portfelu offline nie da się stworzyć podpisanej transakcji którą wystarczy wysłać do portfela online. Uniknięto by sytuacji podwójnego przesyłu raz na jeden a raz na drugi portfel. Wystarczyło by wtedy jedno urządzenie z kamerą a sam proces tworzenia transakcji byłby szybszy

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: redbog » czwartek, 15 lutego 2018, 14:28

@Kamien, Żeby utworzyć transakcje(niepodpisaną) potrzebne są aktualne dane z sieci bitcoin wiec jesteśmy skazani robić to online.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 1 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: taurus » czwartek, 15 lutego 2018, 16:49

Teraz to mi sie pod deklem gotuje....
Czyli klucze wygenerowane podczas tworzenia tzw. paper wallet są mi potrzebne, aby uzyskać dostęp do swoich coinów na faktycznym portfelu. Ten portfel "prawdziwy" ma dostęp do sieci , która niezbędna jest do zrealizowania jakichkolwiek transakcji. Tak ?
Po kolei :
pobieram paper wallet na komputer i w trybie ofline tworzę klucze ( prywatny i publiczny ) . Prywatny zapisuję na kartce i ukrywam przed światem. Urobek z poola chcę przelać na ten portfel. Podaję więc klucz publiczny i przelewam coiny na swój portfel. Pytanie : gdzie fizycznie znajduje się ów portfel ? Na moim kompie ( przecież na nim tworzyłem klucze ) ?

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: esse » czwartek, 15 lutego 2018, 17:21

taurus pisze: Pytanie : gdzie fizycznie znajduje się ów portfel ? Na moim kompie ( przecież na nim tworzyłem klucze ) ?
Portfel/adres "znajduje" się w blockchainie. Jeśli posiadasz klucz prywatny do tego adresu, to oznacza, że możesz wydawać z niego środki.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 1 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: taurus » czwartek, 15 lutego 2018, 17:59

Ok. Czyli generalnie paper wallet to nic innego, jak bezpieczny sposób przechowywania kluczy potrzebnych do dostępu do swoich coinów. Aby się do nich dostać i tak muszę zaimportować swój klucz do "prawdziwego" portfela.
Można by rzec, że klucz prywatny to dowód, że jestem właścicielem "kawałka" blockchaina . Ten " kawałek" to właśnie moje coiny. Aby z nich skorzystać potrzebne jest oprogramowanie ( portfel ) w którym podaje dowód ( klucz prywatny ), że ten właśnie " kawałek" jest do mojej dyspozycji .
Tak ?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 841
Rejestracja: 25 grudnia 2013
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

przelew z paper wallet

Postautor: Bitcoiniak » czwartek, 15 lutego 2018, 18:05

Dokładnie.
Archiwum czasopism z okresu PRL:
http://www.jaglarz.info/ja/czasopisma/iks186.php
Prośba o dofinansowanie projektu przez miłośników starych czasopism:
1GazetyC1AR8aBnCSPxMgjZVTbnD4toA8H lub Xt8Sy8Kgd9xmMgExk3RULqAqfn47WxfXaF

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 1 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: taurus » czwartek, 15 lutego 2018, 18:40

Dobra.
Trochę to podsumuję, czy ogarniam to jakoś : utworzyłem portfel papierowy. Gdzie bym nie kopał i ile bym nie ukopał, to podając zawsze ten sam klucz publiczny powoduję, że coiny spływają pod ten sam adres. Niczego więcej nie potrzebuję : chcę zasilić portfel - podaje klucz publiczny wygenerowany podczas tworzenia tego portfela.
Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku wypłaty z takiego portfela. Tutaj blockchain musi "wiedzieć", że z tego adresu można wypłacić tyle a tyle coinów. trzeba więc podać swój klucz prywatny. Na jego podstawie blockchain "wie", że pod tym adresem jest ileśtam coinów. Aby to "powiedzieć" blockchainowi potrzebuję programu ( czyli takiego portfela ), gdzie mogę podać swój klucz prywatny jako dowód, że tam są faktycznie jakieś coiny.
Tak to wygląda ?

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: esse » czwartek, 15 lutego 2018, 18:43

taurus pisze: ... gdzie mogę podać swój klucz prywatny jako dowód, że tam są faktycznie jakieś coiny.
Raczej jako dowód, że to Ty możesz wydawać z tego adresu. Blockchain bez znajomości klucza prywatnego wie, jaki jest stan adres danego adresu.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: Bit-els » czwartek, 15 lutego 2018, 18:50

Uściślając- podajesz adres, nie klucz publiczny. Bo proces generowania (wylosowywania właściwie) wygląda tak:
Ogromna, przypadkowa liczba- operacje kryptograficzne w wyniku których masz- klucz prywatny- klucz publiczny- adres. Na adresie są środki i blockchain je widzi.
Wypłatę robi tylko osoba mająca priva.
Praktycznie: poprzez import lub sweep wprowadzasz priva do portfela.
Import to dołączenie klucza do portfela i do chwili zrobienia przelewu nic się nie dzieje.
Swep to przelew natychmiastowy z adresu paper walleta do portfela mobilnego czy na kompie.
Trzeba zadbać o kopię kluczy portfela mobilnego. Najczęściej to słowa- seed tzw

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 9 lutego 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: Fred Onizuka » czwartek, 15 lutego 2018, 18:52

edbog pisze: Żeby utworzyć transakcje(niepodpisaną) potrzebne są aktualne dane z sieci bitcoin wiec jesteśmy skazani robić to online.
W sumie, to wystarczyłoby utworzyć niepodpisaną transakcję w komputerze będącym online (aby mieć aktualne dane), przenieść ją i podpisać dopiero na drugim komputerze (offline) zawierającym klucz prywatny. Trzeba by jeszcze przed podpisaniem, dla pewności, sprawdzić, czy podpisywana transakcja jest dokładnie tą, którą utworzyliśmy (czy "coś" nie podmieniło adresów).
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 lutego 2018, 19:04 przez Fred Onizuka, łącznie zmieniany 1 raz.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: Bit-els » czwartek, 15 lutego 2018, 18:55

Zamiast filozofować wygeneruj sobie adres, prześlij na nie jakiś grosz i mobilnym zesweepuj.
https://paper.dash.org
Jesli nie masz dashy (bloki wpadają b.szybko, a przelew do 3 gr) poślij mi taki adres, prześlę ci złotówkę, a Tu sobie zesweepujesz tym portfelem
https://play.google.com/store/apps/deta ... oin.wallet

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

przelew z paper wallet

Postautor: redbog » czwartek, 15 lutego 2018, 20:05

@Fred Onizuka, Przecież dokładnie takie coś opisałem w wcześniejszym poście.
Fred Onizuka pisze: Trzeba by jeszcze przed podpisaniem, dla pewności, sprawdzić, czy podpisywana transakcja jest dokładnie tą, którą utworzyliśmy (czy "coś" nie podmieniło adresów).
Fakt tego nie opisałem ale w komputerze offline trzeba ostatecznie sprawdzić co się podpisuje czy adres i kwota pasuje.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, szajsiwo i 16 gości