Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Neviar » wtorek, 23 stycznia 2018, 15:48

Mam dzienną pracę/umowę o dzieło, którą chcę zamienić na kontrakt (Działalność związana z oprogramowaniem). Dla zleceniodawcy (jeden i ten sam) nie ma znaczenia czy będę VATowcem czy nie, kasę taką samą do ręki dostanę. Więc fakturę jedną będę wystawiał, na początku (lub później) pewnie będę chciał kupić lepszego blaszaka, może sporadycznie jakiś sprzęt komputerowy/akcesoria (pojedyncze/jednorazowe sytuacje) i wrzucić to w koszty. Miliona stałych wydatków generować nie będę.

Jestem też w trakcie zakupu koparki za ponad 30k, którą będę chciał amortyzować. Jak czytałem tutaj na forum, wszystko co związane z krypto nie podlega VATowi, więc nie ma co odpisywać.

Jest sens zostania VATowcem czy lepiej nie? Jeżeli trzeba coś sprecyzować to postaram się, natomiast to moja pierwsza działalność i nie o wszystkich aspektach jeszcze wiem ;).

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: redlumek » wtorek, 23 stycznia 2018, 16:00

Sprawdź na co będziesz miał wystawiane faktury być może będziesz musiał być VATowcem.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: krystian » wtorek, 23 stycznia 2018, 16:26

Przejść na vat możesz w każdym momencie, wrócić z powrotem już nie jest tak łatwo. Jeśli Twoim usługobiorcom jest wszystko jedno, ja bym nie przechodził na VAT.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Neviar » wtorek, 23 stycznia 2018, 16:36

@krystian, dzięki :)

@redlumek, osobiście będę wystawiał jedną fakturę miesięcznie dla zleceniodawcy, który jest VATowcem. Do ręki dostanę tyle samo niezależnie czy będę VATowcem czy nie.

Otrzymywać wielu faktur się nie spodziewam:
- telefon - najtańsza oferta dla numeru służbowego "aby był". Nie wiem czy dodatkowe podpięcie mojego abonamentu i żony będzie dobrze wyglądało, skoro jestem sam sobie firmą
- internet - najtańsza oferta na potrzeby koparek. Jak najtaniej będzie bez faktury to jej nie będzie
- usługi księgowe
- ...

Nie mam pojęcia co jeszcze. Lokalu nie będę wynajmował czy płacił za prąd jako firma. Raz na jakiś czas, jak wspomniałem, kupię sobie jakiś sprzęt komputerowy, materiały eksploatacyjne. Na tyle rzadko, że nie uznam ich za koszty częste. Dlatego nie wiem czy jest sens bawić się VATem.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: redlumek » wtorek, 23 stycznia 2018, 16:47

Jak będziesz dostawać tyle samo to nie opłaca ci się być VATowcem. Bo od faktury VAT wystawionej jemu będziesz musiał odprowadzić VAT.
Co do mojej rady chodziło mi raczej czy to co będziesz robił (czyli wystawiał faktury) nie wyłącza cię że zwolnienia vat

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Neviar » środa, 24 stycznia 2018, 13:27

@redlumek, znaczy mi chodziło o to, że niezależnie od tego czy będę VATowcem czy nie (zleceniodawca jest VATowcem) to na czysto będę dostawał tyle samo, pomijając ewentualny VAT związany z wystawieniem faktury... tak przynajmniej wynikało z rozmowy, ale jeszcze się dopytam ;D.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: redlumek » środa, 24 stycznia 2018, 19:56

Aha czyli wartość netto plus VAT lub same netto jak zwolniony. To ja bym był VATowcem. Zawsze coś tam z VAT ci się zwróci. Z drugiej strony księgowość będzie o wiele trudniejsza.

Weteran
Posty: 1270
Rejestracja: 29 grudnia 2013
Reputacja: 842
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Vilv » środa, 24 stycznia 2018, 20:03

Z tego co się orientuje to nie masz wyjścia i będziesz musiał zostać vatowcem. Kopanie kryptowalut podlega pod vat. Tylko obrót nimi jest zwolniony z vatu. Ja np prowadzę działalność związaną z obrotem krypto bez wydobycia i jestem zwolniony z vatu do momentu przekroczenia 200 tyś zł obrotu

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: redlumek » środa, 24 stycznia 2018, 20:36

Mylisz zwolnienie podmiotowe z przedmiotowym. Handel kryptowalutami jest zwolniony przedmiotowo - czyli zwolnienie masz zawsze bez znaczenia jakie masz obroty. Zaś zwolnienie podmiotowe to zwolnienie działalności które nie przekroczyły obrotu 200 tyś rocznie. Oczywiście są wykluczenia ze zwolnienia podmiotowego.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Neviar » środa, 24 stycznia 2018, 22:29

Dopiero tutaj na forum czytałem czyjeś posty, że kopanie też jakoś podchodzi pod zasadę braku możliwości odliczenia VATu za zakupiony sprzęt, jedynie amortyzacja zostaje :?:

Weteran
Posty: 1270
Rejestracja: 29 grudnia 2013
Reputacja: 842
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Vilv » czwartek, 25 stycznia 2018, 07:10

redlumek pisze: Mylisz zwolnienie podmiotowe z przedmiotowym. Handel kryptowalutami jest zwolniony przedmiotowo - czyli zwolnienie masz zawsze bez znaczenia jakie masz obroty. Zaś zwolnienie podmiotowe to zwolnienie działalności które nie przekroczyły obrotu 200 tyś rocznie. Oczywiście są wykluczenia ze zwolnienia podmiotowego.
Bo moja działalność nie opiera się tylko na obrocie kryptowalutami sorki że tego nie napisałem i mnie ten limit niestety dotyczy i takie nabijanie obrotów do 200k spowoduje że będę musiał zostać vatowcem mimo że od krypto vatu płacić nie będę musiał to obejmie moją pozostałą sprzedaż.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: redlumek » czwartek, 25 stycznia 2018, 07:29

I to zmienia całą postać rzeczy. Mam ten sam problem.

Początkujący
Posty: 94
Rejestracja: 14 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Aleksiejs » czwartek, 25 stycznia 2018, 07:53

Panowie, a jaki w ogóle widzicie pozytyw i sens nie bycia vatowcem? Przecież Wy faktury i tak opłacacie Z vatem. Będąc vatowcami, zawsze coś tam odliczycie i sumarycznie będziecie na tym do przodu finansowo.

Sytuacja gdy bardziej opłaca się być na działalności gospodarczej bez Vat jest wtedy gdy wystawiacie faktury osobom prywatnym, bez działalności gospodarczej. Opłaca się to dlatego, że możecie być bardziej konkurencyjni cenowo niż Ci, którzy wystawiają FV z VATem (dla klienta bez DG liczy się kwota faktury brutto, dlatego ma to znaczenie)

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: redlumek » czwartek, 25 stycznia 2018, 08:36

Jeśli masz w działalności tylko kryptowaluty to na wszelki wypadek dzialalbym jako nievatowiec. A bo to wiadomo czy np za rok ktoś nie dojdzie do wniosku że trzeba jednak zapłacić VAT - a tak to jesteś kryty. Będąc VATowcem i tak nie odliczysz VATu od zakupów bo będziesz mieć sprzedaż zwolniona.
Zaś jeśli będziesz mieć parę działalności to wszystko zależy czy twoi klienci są płatnika i VAT czy nie. Jeśli nie to bez sensu jest bycie VATowcem. Zaś jeśli są - to zawsze jakaś tam cześć VATu odzyskasz z wydatków poniesionych na działalność mieszaną.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Neviar » czwartek, 25 stycznia 2018, 12:04

Dzięki chłopaki, czyli małe podsumowanie. Jeżeli czegoś nie zrozumiałem to poprawcie :D.

Wybiorę podatek liniowy 19%. 1% to mała/niewielka różnica, z wielu ulg i tak bym nie skorzystał na ten moment, nie muszę się bać, że przez przypadek biznes związany z krypto pójdzie jak marzenie i przekroczę próg podatkowy.

Niezależnie od tego czy jestem VATowcem czy nie, wydatki na:
- sprzęt
- oprogramowanie
- bilet miesięczny na dojazdy do pracy
- telefony, abonamenty
- prąd
- inne rachunki...
... mogę wrzucić w koszty prowadzenia działalności (jednej jak i drugiej), amortyzację.

A co z tym VATem...

Gdybym zajmował się tylko krypto, wtedy najłatwiej byłoby nie być VATowcem na ten moment.

Natomiast działalność będzie mieszana, prowadzona w dwóch rejonach:
1. Związaną z oprogramowaniem, dajmy na to testowanie oprogramowania - PKD 62.01.Z
Oznaczę biuro u siebie w domu, natomiast pracować mogę zarówno w domu jak i u klienta. VAT mogę odliczyć za komplet sprzętu komputerowego (nawet jakąś mini koparkę w obudowie ATX jako bardzo mocny PC ;) ), meble (czy podatek liniowy wyklucza biurka, krzesła?, księgowy mi powie i tak :P), inne rachunki

2. Emisja/wydobycie, kupno oraz sprzedaż krypto - PKD 64.19.Z :?:
Kupno i sprzedaż nie podlega pod VAT. A jak w końcu jest z odliczeniem koparek, routerów, prądu, innych rzeczy dzięki którym wydobywam krypto :?:

I jeżeli zrozumiałem, w moim przypadku warto być VATowcem, gdyż od czasu do czasu uda się coś dodatkowo odliczyć. A jak coś jest zwolnione z VATu to i tak się tym nie przejmuję.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Tokio » czwartek, 25 stycznia 2018, 13:05

Obrót krypto nie podlega VAT.
Koparki służą do wydobycia krypto, więc służą do zwiększenia przychodu w tym zakresie, też są przedmiotowo zwolnione z VAT. Przedmiotowe zwolnienie dotyczy wszelkich czynności i zakupów, które zwiększają przychody w tej dziedzinie.
Jak sobie kupisz całą koparkę, możesz ją amortyzować. Jak sobie będziesz kupował same karty do 10 000 pln, to IMO możesz wrzucić jednorazowo od razu w koszt (ale to do dopytania u księgowej).

Z oprogramowaniem to też podpytaj księgowej. Nie słuchaj się nas na forum! Ale jeśli testujesz oprogramowanie, a nie np. tworzysz dzieła, to powinno być tak jak napisałeś.

I na dobrą sprawę, wśród kosztów jakie wymieniłeś, o ile nie kupisz sobie wypasionej bryki i nie będziesz jeździł po Polsce kupując dużo paliwa, to moim zdaniem nie pchaj się w VAT, będziesz miał tylko księgowość droższą i częstsze kontrole.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Neviar » czwartek, 25 stycznia 2018, 13:28

Tokio pisze: Jak sobie kupisz całą koparkę, możesz ją amortyzować. Jak sobie będziesz kupował same karty do 10 000 pln, to IMO możesz wrzucić jednorazowo od razu w koszt (ale to do dopytania u księgowej).
Kupowana na części, na wszystko imienny fakturo-podobny dokument. Prawie wszystko zamówione, zostały bzdety. Oczywiście, że dopytam jak tylko podpiszę z biurem umowę, jeszcze tego samego dnia gdy założę działalność :). Wcześniej nie za bardzo mają czas o takich rzeczach rozmawiać nawet za pieniądze... taki okres w roku :P.
Tokio pisze: Nie słuchaj się nas na forum!
Nie traktuję wszystkiego tutaj jako wyroczni, bo jednego dnia mogę usłyszeć 2 różne zdania ;). Ale właśnie na tych zdaniach i argumentacji mi zależy również. Jako oprogramowanie, chodziło mi o kopie Winzgrozy 10 dla koparek ;).
Tokio pisze: I na dobrą sprawę, wśród kosztów jakie wymieniłeś, o ile nie kupisz sobie wypasionej bryki i nie będziesz jeździł po Polsce kupując dużo paliwa, to moim zdaniem nie pchaj się w VAT, będziesz miał tylko księgowość droższą i częstsze kontrole.
Na pewno w tym roku nie ma mowy o aucie :P. Musiałbym chyba przypadkiem milion na handlu wygrać ;). Nawet w przyszłym roku nie kupiłbym auta za 100k w leasingu. Są ważniejsze wydatki, a przyszłość kopania krypto nieznana, aby na tym polegać i bujać się Mercem :D.
No i dzięki za poradę zrezygnowania z VAT, to już kolejna :). Może faktycznie olać VAT, jeżeli ma to generować problemy, koszty, a wiele na tym ugrać się nie uda.

Weteran
Posty: 1270
Rejestracja: 29 grudnia 2013
Reputacja: 842
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Vilv » czwartek, 25 stycznia 2018, 17:13

Najlepiej zadzwoń na infolinie Krajowej Informacji Podatkowej tam udzielą Ci wszystkich odpowiedzi :
z telefonu stacjonarnego: 801 055 055
z telefonu komórkowego: (22) 330 03 30
z zagranicy: +48 22 330 03 30

od godziny 7 do 18 tylko są straszne kolejki, jak dzwoniłem automat mówił że jest z 100 osób na linii i czekałem około godziny na połączenie ale zostały rozwiane wszystkie wątpliwości i podała mi nawet numer ustawy która dotyczyła mojego problemu tak że gorąco polecam zasięgnąć tam informacji.

A co do podatku liniowego to przy zakładaniu działalności musisz podać taką formę opodatkowania bo później nie będziesz mógł zmienić gdyż termin na taką zmianę miną 20 stycznia. A jeszcze co do tego zwolnienia z vat to 200tyś jest w skali roku a że minęło już 25 dni tego roku to ta suma musi zostać pomniejszona, możesz to policzyć za pomocą tego kalkulatora https://kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator ... at,12.html .

A co do auta to raczej nówki nie opłaca się kupować bo amortyzacja używanego to 30miesięcy(samochód musi być używany przynajmniej 6 miesięcy) a nowego to 5 lat.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: Tokio » czwartek, 25 stycznia 2018, 18:42

Neviar pisze: Jako oprogramowanie, chodziło mi o kopie Winzgrozy 10 dla koparek
A mi jako oprogramowanie, chodziło o Twoją pracę:) Różne formy rozliczeń programistów, grafików, testerów oprogramowania itp.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 7 lipca 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy w moim przypadku jest sens/możliwość bycia VATowcem?

Postautor: malinarek70 » czwartek, 7 lipca 2022, 11:38

Nie warto być podatnikiem VAT tak długo jak w świetle przepisów nie trzeba nim być. Ja korzystam cały czas ze zwolnienia i póki nie przekroczę progu obrotów to dobrowolnie nie przejdę. Faktury bez VAT i rachunki wystawiam klientom w używając program do faktur bez VAT Pakiet Przedsiębiorcy Rachunek. Można go pobrać tutaj:

https://www.pakietprzedsiebiorcy.pl/rachunek

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 29 gości