Panele fotowoltaiczne a koparka

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: Kamiloski » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 21:41

@powered, przeczytaj jeszcze raz co napisałem, bo własnie dodałem parę linijek

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: powered » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 21:54

@Kamiloski, Ja się nie znam, ja nie jestem od tego specjalistą. Więc mam do Ciebie prośbę:
Chcę sobie zamontować instalacje fotowoltaiczną (bez pozycjonera) o mocy 10 kW.
Ile mi wyprodukuje kWh energii w ciągu roku w naszych warunkach klimatycznych?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: redlumek » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 21:57

A instalacja ma być nad morzem czy w Bieszczadach? Bo to pewnie też robi różnicę.

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: Kamiloski » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 22:10

@powered, 10 kW w zależności od sprawności paneli i położenia w Polsce między 9000 kWh a 11 000 kWh, przyjmijmy 10 000 kWh = 10 MWh

@redlumek, robi różnicę. Zawsze możesz sobie oszacować na podstawie danych nasłonecznienia dla Twojej miejscowości (dane mają chyba dla niektórych miejsc od lat 60-tych bodajże) gdzieś na stronach państwowych meteo. Różnice nie są jakieś mega ogromne ale może być w granicach 10-20% max. Nie sprawdzałem rzeczywistych wyników ludzi z innych miast Polski, ale tak wnioskuję po mapie z nałozonym srednim nasłonecznieniem w kraju.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: HODLER.TECH » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 22:40

Przepraszam że się wtrącam, ale jeśli już myśleć o koparkach na panele słoneczne, proponowałbym rozważyć Hiszpanię jako miejsce docelowe. Reklamy mówiące o 300 słonecznych dniach w roku nie są przesadzone, wynajem nieruchomości jest tu bardzo tani, dom o powierzchni 140m2 można wynająć od ręki za 400Euro /mc z działką lub dachem umożliwiającym montaż paneli. Dni nawet w zimę są dłuższe niż w Polsce, naturalnie nie istnieje tu coś takiego jak mróz czy śnieg, jest mnóstwo wolnych lokali czy domów do wynajęcia / kupna co sprawia że ceny wynajmu są bardzo niskie, czynszy brak lub są bardzo niskie (100E/rok w mieście), jest wiele firm które szukają dowolnego zajęcia, nawet pilnowania koparek, mogę polecić sprawdzone osoby, lokalizacje, kontakty itd. Dodatkowym atutem jest fakt że prawie w każdym z wynajmowanych domów jest już zamontowana klimatyzacja, normalnie jest ona używana prawie wyłącznie do ogrzewania domów zimą ponieważ są one tak skonstruowane że poza 2 letnimi miesiącami z temperaturami ponad 40stopni, nie trzeba go chłodzić, gdyż praktycznie przez całą pozostałą część roku w środku jest o wiele chłodniej niż w polskim ocieplonym budownictwie.

EDIT: Zwyczajem jest tutaj montowanie solidnych krat w oknach, nawet w najbardziej odległych górskich wioskach montują je na etapie budowy domu w standardzie co ułatwia ochronę budynku, dobry system alarmowy, zaufana osoba na miejscu sprawia że lokalizacja jest naprawdę bezpieczna.

Tutaj przykładowy dom do wynajęcia za 550E z wielką działką. Po sezonie letnim będzie kosztował 100Euro mniej: https://hondonvalleyhomes.com/listing/hvh-hfr/

Tutaj można sprawdzić lokale użytkowe z działką lub dachem w bardzo niskich cenach: https://www.kyero.com/en/alicante-provi ... asc&page=1
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 czerwca 2018, 22:59 przez HODLER.TECH, łącznie zmieniany 1 raz.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: powered » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 22:53

Kamiloski pisze: @powered, 10 kW w zależności od sprawności paneli i położenia w Polsce między 9000 kWh a 11 000 kWh, przyjmijmy 10 000 kWh = 10 MWh
OK, czyli mniej więcej się zgadza.
Ale sprawność paneli chyba nie musisz brać pod uwagę (tu by wyszły błędy rzędu około 80%). Sprawność to już sam producent chyba uwzględnił podając ich moc?

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: Kamiloski » wtorek, 19 czerwca 2018, 01:39

@powered, zgadza się, pomyliłem się, chodziło mi o jakość paneli tzn. wartość temperaturowego współczynnika mocy (im wyższa temperatura tym pojawiają się większe straty), temperatura NOCT - im niższa tym lepiej, no i wiadomo jakość materiałowa czy nie robi się dużo hot spotów.

Odnośnie trackerów to śmiech na sali jak zobaczyłem po ile polscy sprzedawcy je oferują. Wydaje mi się, że narazie mało kto się decyduje i chyba przez to jeszcze bardziej wywindowali ceny, masakra. Za tracker na 10 paneli płacić 20k zł to kompletne nieporozumienie, tym bardziej, że składa się on przeważnie z metalowego słupa, stelażu na położenie paneli no i dwóch siłowników do sterowania lewo-prawo, góra-dół +(chyba sterownik z programem do śledzenia). Płacić za tracker dwukrotność wartości całej instalacji składającej się z 10 paneli - kompletne nieporozumienie. Pewnie pozostaje DIY lub zlecenie jakiemuś znajomemu fachowcowi-złotej rączce, czy coś w ten deseń.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 10 maja 2018
Reputacja: -16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: siaragt » wtorek, 19 czerwca 2018, 21:42

W sumie to juz wszytko wiem :) poza kwestia jesli "dom" nie zuzywa pradu a on sie generuje w instlacji bez aku to dostawca pradu ma obowiazek go odkupic? Mowie o przypadku gdy kowalski sobie zamontowal zestaw fotowoltaiki?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: KryptoBanita » wtorek, 19 czerwca 2018, 21:48

siaragt pisze: dostawca pradu ma obowiazek go odkupic?
Ma, o ile nie ma tego we głębokiej dupie i woli płacic kary za nie odkupowanie - Kluska i panele słoneczne :mrgreen:

Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 17
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: Kamiloski » środa, 20 czerwca 2018, 03:12

@siaragt, opisałem kilka postów wyżej jak rozlicza się z zakałdem energetycznym.

Wracając do tematu trackerów @koparki, "badając" ich konstrukcje wyszło mi, że najczęściej składa się ona z:

- metalowej rury/słupa zalanej z fundamentem lub zamocowanym na długie śruby zalane z fundamentem
- drugiej części rury w kształcie litery T (nasadza się ją na słup, w celu możliwości obrotu wschód-zachód), prawdopodobnie używa się łożyska (są też wersie bez rury T, ale zazwyczaj na mniejsza ilość paneli
- profili metalowych
- 2 siłowników zasilanych 12 lub 24 V (siłownik wschód-zachód jest najczęściej większy i dłuższy od tego północ-południe, co wynika z konstrukcji całości) kazdy ok. 60 W mocy pobieranej
- sensora światła - układu elektronicznego do śledzenia ruchu słońca
- anemometr - do mierzenia prędkości wiatru (w celu wyłączenia śledzenia w przypadku silnych wiatrów)
- sterownik elektroniczny, do którego łączymy sensor światła, anemometr oraz 2 siłowniki, źródło zasilania 12/24V sterownik+sensor światła
- jako źródło zasilania 12 V lub 24 V wydaje się słuszne zastosowanie jednego oddzielnie pracującego panelu z regulatorem ładowania 12/24V i akumulatorem powiedzmy 120 Ah 12 V
- inwerter fotowoltaiczny - wiele osób stosuje tutaj microinwertery (każdy panel ma swój inwerter zamontowany za nim z tyłu) koszt jednej sztuki dobrego producenta na ebay ok.120 zł oczywiście finalnie wszystkie są połączone ze sobą. Takie rozwiązanie daje większe uzyski z racji tego, że w sytuacji gdy mamy łańcuchy paneli połączone szeregowo i jeden inwerter, każdy panel "przyjmuje" wartość wytwarzanego przez siebie prądu równy co do wartości wytwarzanej przez najsłabszy panel.

Sprawdzając opłacalność:

- słup ośmiokątny stalowy ocynkowany (z jakiejś firmy od słupów oświetleniowych, średnica 200 mm) ok. 1800 zł
- słup w kształcie litery T załóżmy, że 80% ceny słupa - dochodzi spawanie - 1440 zł
- 2 siłowniki 700 zł za sztukę - 1400 zł
- sterownik elektroniczny + sensor światła 390 zł
- anemometr 130 zł
- regulator ładowania 75 zł
- akumulator 400 zł
- dodatkowy panel 600 zł
- koszt profili metalowych stelażu oszacowany dla 12 paneli 650 zł
- profile do siłowników, śruby itp. załóżmy 600 zł

Koszt końcowy trackera dla 12 paneli, 1.6 m2 każdy, łącznie ok. 3 kW mocy zainstalowanej : 7485 zł.
Oczywiście niektóre wartości przyjąłem troszkę większe. Cena słupa powinna wyjść mniejsza, bo słupy oświetleniowe są dosyć wysokie.

Generalnie największym kosztem jest słup i słup w kształcie litery T (stanowi to prawie 50% ceny trackera)i tu próbowałbym zoptymalizować kosztowo (przynajmniej -30% taniej).
Załóżmy, że zmniejszymy moc dodatkowego panelu i tym samym pojemność akumulatora, oszczędzając 500 zł, wychodzi nam ok 5000 zł za całość. Dla wspomnianej w poprzednich postach instalacji 10 kW, która kosztuje 40k zł, koszt trackerów wyniesie ok. 15k zł, co stanowi 37% wartości samej instalacji. Oczywiście obliczenia są szacunkowe - ciężko mi było oszacować koszt tych słupów. .

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: powered » środa, 20 czerwca 2018, 10:44

Na ebayu mona znaleźć tanie trackery za 100-300$ razem z systemem śledzenia słońca (wyglądają jak siłowniki śrubowe). Ale to chyba są zabawki przeznaczone na małe konstrukcje, na małe obciążenia.
Solidniejsze są tego typu konstrukcje gdzie mamy silne łożysko zespolone z przekładnią ślimakową i silnikiem.
https://www.alibaba.com/showroom/solar- ... drive.html
Sterowanie można zrobić na raspberry pi. (można znaleźć dużo pomysłów i gotowych przykładów).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Panele fotowoltaiczne a koparka

Postautor: KryptoBanita » środa, 26 września 2018, 22:45

Kto najtaniej w polandeszu zrobi mi 3kW na dachu?
Podobno teraz można akumulować prund w elektorwni i odebrać 70% :?: :?:

Seryjnie pytam - dwie dychy do zainwestowania mam, ale krótka piłka i bez teges teges!

Znaczy - oferta - przyjeżdżacie - gotówka w ręku mym - instalujecie i jak działa kasę przygarniacie :mrgreen:

PS
Mile widziane jakieś papiery na dotację... Ale ja tak średnio wierzę w dawanie na tacę hehehheeee

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości