Kto zarządza Bitcoinem?

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Kto zarządza Bitcoinem?

Postautor: ekonokomik » piątek, 12 stycznia 2018, 10:55

Postanowiłem założyć temat w Przedszkolu, bo tłumacząc znajomemu co to Bitcoin, zdałem sobie sprawę, że nie znam odpowiedzi na tak trywialne pytanie.

Konkretnie: mówi się dużo o starciach devów (należących do różnych "stronnictw") z kopalniami, o forkach itd.

Ale mnie nie interesuje "polityka" tylko odpowiedź na poziomie najbardziej podstawowym:

Jaka organizacja "odpowiada" za stan, rozwój i bezpieczeństwo Bitcoina?
Skąd się biorą ci mityczni developerzy i kto ich zatrudnia, płaci i weryfikuje?
Kto i jak zatwierdza wprowadzane do kodu zmiany?
Czy może się zdarzyć, że jeden przekupiony, albo chory psychicznie koder wprowadzi do Bitcoina zmianę, która spowoduje globalne problemy techniczne?

Innymi słowy: jak to wygląda organizacyjnie "niskopoziomowo"?

W polskim wiki pod hasłem "Bitcoin" nie ma o tym nic. W bitcoin.org/pl w FAQ znalazłem hasło "Kto kontroluje sieć Bitcoin" i min. takie zdanie: "Programiści udoskonalają oprogramowanie, ale nie mogą samodzielnie wymusić zmian w samym protokole, ponieważ wszyscy użytkownicy mogą sami wybrać, jakiego oprogramowania i jakiej wersji użyją."
Ale to też wszystkiego mi nie wyjaśnia. Ktoś przecież musi fizycznie kodować, testować i wystawiać klienta core do pobrania/kompilacji.

Dlaczego mnie to interesuje? Bo zastanawiam się, czy przy całej swojej decentralizacji i opensourceowatości nie może się zdarzyć, że błąd (albo celowe działanie) jednego człowieka spowoduje kryzys, który np. skokowo obniży cenę BTC o 30%.
Kiedy chodzi o miliardy $, kontrakty itd. to już nie jest zabawa amatorów, ktoś to musi kontrolować i za to prawnie (!) odpowiadać.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kto zarządza Bitcoinem?

Postautor: Bit-els » piątek, 12 stycznia 2018, 11:49

Kod, rządzi kod. Każdy znający się na programowaniu może go wziąć i zrobić dowolną zmianę. Np zniesienie limitu 21 mln monet. I teraz istnienie takiego łańcucha zależy tylko od szeroko pojętej społeczności.
To darwinizm i ewolucja w czystym wydaniu.
Czy brak " normalnych procedur" znanych z zarządzania projektów tworzonych przez ludzi od zawsze może poskutkować upadkiem bita i szerzej całego crypto?
Tak może. Tak jak mogła nie udać się ewolucjai z pierwszej "aminokwasowej papki" 3 mld lat temu i nie wyłoniłby się człowiek

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kto zarządza Bitcoinem?

Postautor: benq » piątek, 12 stycznia 2018, 21:03

Trochę chyba jest tak, że rządzi ten, kto ma lepszy marketing, kto przekona do swojej wersji (niekoniecznie słusznej) więcej osób.
Jakaś część developerów/organizacji żyje z donatów.
Wielu z nich, pracuje charytatywnie.
Niektórzy znani w środowisku mają zastrzeżenie w umowach o pracę, że jakąś część czasu pracy (np 5h tygodniowo) mogą przeznaczać na pracę nad rozwojem BTC.

Żeby ten chory/złośliwy/genialny szaleniec wprowadził szkodliwe zmiany, jakaś (znacząca) część społeczności musi je zaakceptować, żeby zaszły one w głównym łańcuchu, lub żeby powstały form miał jakiekolwiek znaczenie i zasięg.

Co do odpowiedzialności prawnej - tutaj zaczynają się schody. Z technicznego punktu widzenia nikt za to nie odpowiada.
Jeżeli ktoś wprowadzi szkodliwe zmiany, które dzięki przekupstwu/nieuwadze zostaną powszechnie przyjęte, może to spowodować znacznie gorsze skutki, przy których wspomniany spadek wartości o 30% będzie błahostką.

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kto zarządza Bitcoinem?

Postautor: ekonokomik » sobota, 13 stycznia 2018, 10:37

@Bit-els, ale gdzieś ten kod jest wrzucany, prawda? Na btcoin.org?
Tam jest przecież jedyny, oficjalny klient.
Ktoś tę stronę kontroluje.

Ile osób zna się na kodzie i technikaliach tak bardzi że może (i chce) anaizować każdą zmianę w źródłach przed pobraniem nowej wersji?

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kto zarządza Bitcoinem?

Postautor: RafaelGrey » sobota, 13 stycznia 2018, 11:44

Załóżmy że wrzucam poprawkę na git - kto akceptuje pull requesty? 1 osoba czy wiele osób? Jeśli moja poprawka podoba się całej spolecznosci(minerom) ale nie podoba się devom - zostanie wprowadzona czy nie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 24
Rejestracja: 6 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kto zarządza Bitcoinem?

Postautor: kuba560x » niedziela, 14 stycznia 2018, 00:26

Cześć, nie mam dużego pojęcia jak to wszystko funkcjonuje. Kto odpowiada za stawianie bloków minerzy, czy może developerzy? Pytam bo nie jestem w stanie znaleźć jasnego i konkretnego tłumaczenia tego zagadnienia.
Pozdrawiam

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: 91az, Fugitive, Google [Bot], naciuje i 31 gości