Dyskusja na temat kursu BTC

Twoim zdaniem

Czas głosowania minął poniedziałek, 11 marca 2024, 16:37

Mamy kolejną bańkę, przed nami potężne wzrosty
67
62%
To może być „Double Top” lub przebijemy ATH ale tylko nieznacznie
41
38%
 
Liczba głosów: 108
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 368
Rejestracja: 23 września 2020
Reputacja: 2302
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: KubaKoń » czwartek, 3 grudnia 2020, 21:45

Sprzedałem. Czekam na spadek i po prostu odkupię w "odpowiedni" dla siebie momencie ;).

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
13
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: miso20 » czwartek, 3 grudnia 2020, 23:11

shinya56 pisze: środa, 2 grudnia 2020, 18:30Po co czekać na takie ceny jak szanse, że je zobaczymy to totolotek ? Lepiej korzystać z tego co daje rynek teraz.
Co ty gadasz, przecież średnio co trzy lata Bitcoin osiąga "niemożliwą" cenę. Po co handlować i podejmować ryzyko? Jak ktoś sie nie zna, to lepiej wyjdzie na hodlowaniu.

Obecny strach na wysokości 20k$ był taki sam przy 1000$. Wtedy też się wydawało, że 3000$ to kosmos. A jak ktoś chce poszperać głebiej, to wystarczy zobaczyć tu na forum wątek z 2013 roku jak ludziom kopary opadały, że Bitcoin 40$ kosztuje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 grudnia 2020, 23:12 przez miso20, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 5 listopada 2020
Reputacja: 21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: oberschlesien.de

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: Czesio68 » czwartek, 3 grudnia 2020, 23:12

O "kurcze blade"dzisiaj zobaczyłem ,że @koparki ma moc odsyłania ludzi w niebyt,ostatnio czytałem kilka książek Jacka Piekary i tam taką siłę miała tylko święta inkwizycja.Ok ale żeby nie było OT,i aby @KubaKoń się mnie nie czepiał,to mój prosty chłopski łep mówi teraz BTC uklepuje grunt przed drogą na północ,wiem większość tutaj czeka na spadek/korektę/załamanie/odwrócenie trendy jak zwał tak zwał(no i piękny jest ten rozstrzał od 17k do 9.8k)jak ma tak być to nich będzie ,dla mnie to jest w tym monecie rynku bez znaczenia.Ale co ja tam wiem analizy,, wykresy etc. to dla mnie magia, tylko parę razy w 2017 pokierowałem się intuicją i wyszło na dobre :) :) :)

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: miso20 » czwartek, 3 grudnia 2020, 23:19

shinya56 pisze: środa, 2 grudnia 2020, 19:42Co mi po tym ? To tak samo jak teraz wiem jakie numery padły lotto w ostatnim losowaniu. Czasu nie cofniesz.
Bitcoin co trzy lata regularnie rośnie w pizdę, a ty mówisz, że to totolotek xd. Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji cykli, a przemawia za tym szereg rzeczy, które często tu były poruszane. W totolotku szanse masz chyba większa na śmierć w drodze do kolektury niż na wygraną. Więc nie, to nie jest totolotek.

shinya56 pisze: środa, 2 grudnia 2020, 19:49Poczytaj sobie o ludziach, którzy szybko zarobili pieniądze. Niektóre historie są dramatyczne.
Pieniędzmi trzeba też umieć zarządzać.
Oczywiście - pełna zgoda. Jednakże spora część ludzi inwestujących w BTC już przez samo to wykazuje się trochę większym rozsądkiem niż grający w totka.

socjolog2008 pisze: środa, 2 grudnia 2020, 22:36
kozaki_wiesi pisze: środa, 2 grudnia 2020, 19:40Do jakich wartości dojedziemy?

No ATH na volumenie i transakcjach to GWARANTUJE na pewno nie zrobimy już, było ponad 5 lat temu
Obrazek
https://data.bitcoinity.org/markets/volume/all?c=e&t=b
A czy ta strona nie uwzględnia czasem chińskiego fałszywego wolumenu?
EDIT: tak przyjrzałem się i data zgadza się z interwencją PBoC. Więc to bzdura co wkleiłeś - okcoin, huobi i btcchina mają razem 80% rynku z tego okresu. A wiadomo, że cały wolumen tam był lewy. Także to podważa wiarygodność całkowitą tego wykresu i tej strony.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 254
Rejestracja: 5 lipca 2019
Reputacja: 448
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: murlok » piątek, 4 grudnia 2020, 01:50

Takie coś chodzi mi po głowie. Kazdy prostokąt trwa 80 dni, zaczynając od wybicia do osiągniecia szczytu.
Mało kto był przygotowany na taki scenariusz.

Przemawia za tym też:
- sporo artykułów w światowych mediach głównego nurtu po przebiciu ath. efekt może być widoczny w grudniu
- wybicie w google trends
-


Obrazek

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4689
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3500
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: shinya56 » piątek, 4 grudnia 2020, 07:29

miso20 pisze: czwartek, 3 grudnia 2020, 23:19Bitcoin co trzy lata regularnie rośnie w pizdę, a ty mówisz, że to totolotek xd.

Totolotek to 10 000 000 $ za BTC. Tutaj takie kwoty padają.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9208
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7033
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: anagamidev » piątek, 4 grudnia 2020, 09:31

@shinya56 to kwestia czasu. Jeśli BTC przetrwa 10-20 lat, to ostatecznie wejdzie w zakres 1M-10M$ :D
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 391
Rejestracja: 17 września 2017
Reputacja: 127
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: pablo12 » piątek, 4 grudnia 2020, 09:47

@anagamidev Co z tego że wejdzie na 1-10M jeśli za 10-20 lat za milion kupisz sobie być może nowego opla czy vw z salonu.
A dziś za to kupisz sporą działke i dom zbudujesz a opla kupisz za 120 tysięcy powiedzmy. Zafiksowałeś się na kwotach a pytanie brzmi co za te 10-20 lat będziesz w stanie za to kupić.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 368
Rejestracja: 23 września 2020
Reputacja: 2302
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: KubaKoń » piątek, 4 grudnia 2020, 10:10

pablo12 pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 09:47Co z tego że wejdzie na 1-10M jeśli za 10-20 lat za milion kupisz sobie być może nowego opla czy vw z salonu
Inflacja FIATów = wzrost kursu deflacyjnego BTC (np. w PLN), który przechowa wartość Twojego pieniądza jeżeli w trakcie procesu narastającej inflacji będziesz trzymał swoje środki w BTC (lub np. złocie). Zobacz co robią np. Wenezuelczycy. W Wenezueli wybuchła przeogromna hiperinflacja. Gdybyś trzymał swoje oszczędności (równowartość opla z salonu) w boliwarze to inflacja totalnie zżarłaby Twoje oszczędności i za równowartość Opla byłbyś w stanie kupić tylko papier toaletowy. Gdybyś za boliwary kupił przed kryzysem BTC to przechowałbyś wartość pieniądza i dalej utrzymałbyś swoje oszczędności, które jakbyś na dany moment zamienił na walutę lokalną (kilka tys. razy więcej boliwarów) to dalej kupiłbyś opla z salonu. Już prościej się tego wytłumaczyć nie da.

Jeżeli zakładasz, że czeka nas przeogromna inflacja, albo hiperinflacja (ja osobiście tego nie wykluczam) to BTC jest genialnym rozwiązaniem, chociaż wielu uważa że BTC nigdy nie był i nie będzie store of value. Natomiast jeżeli należysz do tej drugiej grupy i też tak uważasz, to kup złoto - akurat jest po ładnej, lokalnej korekcie po osiągnięciu ATH i osobiście waliłbym z grubej rury longa na lewarza.

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 4 grudnia 2020, 10:14 przez KubaKoń, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1293
Rejestracja: 26 grudnia 2017
Reputacja: 1002
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: Majkos » piątek, 4 grudnia 2020, 10:13

kozaki_wiesi pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 10:10 Wtedy przerzucimy się na IOTA albo NANO i dalej będziemy spekulować :)
adiqq pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 10:03zapominanie o komputerach kwantowych...
Jest jeszcze hyper cash HC
A highly secure network, featuring quantum resistant signature technology.
KubaKoń pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 10:10osobiście waliłbym z grubej rury longa na lewarza.
Co do zlota obstawiam jeszcze jeden poziom do wybicia. Ale jesli by spadlo (mazenie) do 1500 to laduje sie na calego ;D
"Na rynku jak masz racje to masz kase, proste " . R.Zaorski

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: miso20 » piątek, 4 grudnia 2020, 11:27

shinya56 pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 07:29Totolotek to 10 000 000 $ za BTC. Tutaj takie kwoty padają.
Nie. Totolotkiem, to było 1000$ za Bitcoina w 2010 roku. Choć byli tacy, co już wtedy wieszczyli takie ceny. Teraz wszystko jest możliwe i całkiem prawdopodobne.

Ze względu na stała liczbę monet, cena zależy tylko od kapitalizacji. Czyli od tego ile kasy spłynie ze zwykłego systemu finansowego do tego bitcoinowego. A przepływ paru bilionów dolarów jest całkiem możliwy w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Osobiście jednak daje małą szansę na te 10$mln rzeczywiście, ale już milion jest w zasięgu ręki. Milion, to dla mnie 60-70% szansy w ciągu najbliższej dekady. 10mln$, to już może 20-30%. To zdecydowanie więcej niż szansa na totka.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 grudnia 2020, 11:30 przez miso20, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9208
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7033
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: anagamidev » piątek, 4 grudnia 2020, 11:28

Być może kolejna okazja na dobre wkupienie się, tym bardziej, że na 1h już RSI blisko 30 :D Coś nie mogą przebić tego 19500 zdaje się :D
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: miso20 » piątek, 4 grudnia 2020, 11:29

mikusieke pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 11:11 nie maja za bardzo bladego pojecia na jakim systemie kryptografii bazuja WSZYSTKIE wspolczesne standardy zabezpieczen w internecie, lacznie z bankowymi, rzadowymi. wszystkie.
Oczywiście - jak powstaną takie urządzenia, to pada generalnie cały świat. Dosłownie. Bitcoin będzie wtedy najmniejszym zmartwieniem, chyba że rzeczywiście wzrośnie do cen rzędy większych ;)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: adiqq » piątek, 4 grudnia 2020, 16:07

anagamidev pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 15:17@kirucha2 dokładnie, na razie te komputery kwantowe nie są stabilne i nie do każdego problemu się nadają.
Oczywiście, ja tego nie kwestionuję...ale jak rozmawiamy w perspektywie 10-20 lat...przypomnijcie sobie, jak wyglądała rzeczywistość 20 lat temu....pluskwa milenijna...ktoś jeszcze o tym pamięta? :lol:
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 106
Rejestracja: 15 sierpnia 2017
Reputacja: 75
Reputacja postu: 
21
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: SzypkiWonsz » piątek, 4 grudnia 2020, 16:17

Rozpisujecie się co będzie za 20 lat jakbyście byli tego pewni. Kto by przypuszczał w 2000 roku, że będzie mozna tak łatwo inwestować w różne aktywa. Pewnie większość mówiła, że finansjera nie dopuści do tego aby ulica mogła zarabiać. Kto przypuszczał, że w 2020 jedną z lepszych inwestycji okaże się Tesla. Większość pewnie myślała, że lobby naftowe do tego nie dopuści przez najbliższe 150 lat. Już nie rozpisuje się o samych kryptowalutach bo i tak wiekszość ludzi uważa, że cos czego nie można fizycznie dotknąć nie jest nic warte.

Prawda jest taka, że jeśli w 2030 kupa gówna będzie rosła o 10% tygodniowo to ludzie ze swoja chciwością będą ją gromadzić i w to inwestować. Bo nic dla ludzi sie nie liczy jak MIEĆ więcej dla SIEBIE.

### Chyba za mocny przykład na koniec :lol:


Pozdrawiam

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: socjolog2008 » piątek, 4 grudnia 2020, 16:23

miso20 pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 11:27Nie. Totolotkiem, to było 1000$ za Bitcoina w 2010 roku. Choć byli tacy, co już wtedy wieszczyli takie ceny. Teraz wszystko jest możliwe i całkiem prawdopodobne.

Również to że 10000% zrobi ci dowolny alt ,bo Bitcoin takie % ma już za sobą - chociaż za chwilę nie jeden napisze że wszystko przed nami. Miliard muszlowych Usdt za Bitasza /kto da więcej :mrgreen: . Ja tam w strachu nie żyję czy z przeświadczeniem że coś mi umyka nie posiadając BTC w portfelu (chociaż ździebko mam z waszych ref na PrimeXBT) a spokojnie czuję się ze swoimi altami wybranymi. Czy na to wołają scam czy anon bez szans (zresztą w stopce mam swoje typy stałe) ,czy inne to DZIENNIE tu wykręcić potrafi tyle co BTC przez 2 miesiące. A kwotę porównywalną do zakupu 1 BTC można wrzucić w dowolnego alta X, i potencjał jest znacznie znacznie większy - ale gdzie indziej.
miso20 pisze: czwartek, 3 grudnia 2020, 23:19A czy ta strona nie uwzględnia czasem chińskiego fałszywego wolumenu?
EDIT: tak przyjrzałem się i data zgadza się z interwencją PBoC. Więc to bzdura co wkleiłeś - okcoin, huobi i btcchina mają razem 80% rynku z tego okresu

Dziś wiadomo że volumen botami kręcony /wtedy się tu na forach pieklił nie jeden maxymalista że to nie prawda ;) ale masz może alternatywną wiarygodną stronę z przesyłanymi btc w okresie 2010-2020 bo chętnie bym popatrzył ?
Szkoda że znikło to pierdolenie Byków o adopcji i funkcjonalności z bani 2017, dzisiaj nowe hasła o SoV, cyfrowym buraku i Wenezueli czy innym Timbuctu. Rozmawiajmy o Europie, tu jesteśmy a w co włożył kasę poganiacz wielbłądów gdzieś tam to zostawmy bajkopisarzom może bardziej 8-)
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9208
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7033
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: anagamidev » piątek, 4 grudnia 2020, 16:45

adiqq pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 16:07Oczywiście, ja tego nie kwestionuję...ale jak rozmawiamy w perspektywie 10-20 lat...przypomnijcie sobie, jak wyglądała rzeczywistość 20 lat temu....pluskwa milenijna...ktoś jeszcze o tym pamięta?
Czyli jaki wniosek z tego? Strachy na lachy. Po prostu gdyby tak łatwo dało się złamać szyfrowanie, które jest stosowane obecnie to wszystko by wywaliło się na pysk, całe internety - ssl/tls: bankowość, e-mail, giełdy akcji, sklepy, e-płatności wszelkiej maści, kantory, strony rządowe, podatkowe, itp. itd. :D I na pewno większość inwestujących ma kasę w banku, a nie na giełdach krypto :D

Swoją drogą na SPX realizuje się chorągiewka zdaje się, ciekawe czy zaczął się tam już rajd Świętego Nicolasa, BTC też raczej powinien przeć w górę :D Chyba się nie zdekoreluje, hmmm :D

BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Początkujący
Posty: 130
Rejestracja: 9 lutego 2018
Reputacja: 46
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: rolph » piątek, 4 grudnia 2020, 17:04


Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: socjolog2008 » piątek, 4 grudnia 2020, 17:14

rolph pisze: piątek, 4 grudnia 2020, 17:04https://bithub.pl/kryptowaluty/czy-stab ... lne-w-usa/

I o to chodzi i trzymam wszystkie kciuku żeby tak się stało.
Obrót prawdziwymi światowymi walutami / prawdziwa podaż i popyt /eliminacja syntetycznych samo zwańczych crypto banków centralnych w postaci tych śmiesznych stablecoinów.
Ps. Tetherowi zostało jedynie 500 mln muszlowych usdt do zrobienia na idąc na rekord.

Wtedy większe szanse mają alty nie wspierane tetherem a wspierane realną wdrażaną technologią (której pra matką jest Bitcoin) ,tworzeniem realnych rozwiązań z zastosowaniem w e-handlu ,płatnościach, p2p wymianą i adopcją + funkcjonalnością wtedy konkretną a nie zarezerwowaną dla nielicznych.
Eliminacja poprzez KYC niepożądanego elementu ze świata przestępczego i oflagowanie adresów na których złodziejstwo trzyma kasę w postaci BTC od lat. To wtedy będzie to i będzie sukces :twisted: i można będzie wprowadzić kryptowaluty w nową rzeczywistość XXI wieku

Widać próby Facebook z ich walutą rozsierdziła duże Misie i się może w końcu ogarną i przymkną tą furtkę (Usdt) do kreowania czegoś z niczego. No oby ,oby, oby
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9208
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7033
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: anagamidev » piątek, 4 grudnia 2020, 17:28

@socjolog2008 wydaje mi się, że USDT/USDC, to sprawka amerykańskich służb, żeby rozłożyć inflację dolara na cały glob, inaczej USA skończyłyby jak Wenezuela, zresztą to co tam się dzieje już w zasadzie wskazuje, że ten proces się zaczął :D Od wielu lat USA okradają cały świat, teraz mnóstwo osób z zagranicy inwestuje przez te Revoulty i innego giełdy w amerykańskie akcje oraz kisi dolara jako bezpieczną przystań :D Aczkolwiek kiedy straci status imperium może nie być już tak ciekawie. Ogólnie czasy schyłkowe i tworzenia się nowego porządku :D No i ogólnie tutaj własnie chodzi o libry, chociaż teraz już nie będzie Libra tylko Diem - dzień, żeby odciąć się od fejsbukowych naleciałości :D
Through a collaboration with the Bolivarian Republic of Venezuela, led by President-elect Juan Guaido, U.S.-based fintech innovator Airtm, and coordination with the US government, we were able to put in place an aid disbursement pipeline that leveraged the power of USDC — dollar-backed, open, internet-based digital currency payments — to bypass the controls imposed by Maduro over the domestic financial system and put millions of dollars of funds into the hands of people fighting for the health and safety of the people of Venezuela.
https://www.circle.com/blog/circle-part ... using-usdc
Ostatnio zmieniony piątek, 4 grudnia 2020, 17:32 przez anagamidev, łącznie zmieniany 1 raz.
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: adamjttk, alomorti, Bundy, Eazzy0, Google [Bot], Jahu, ZielonaMila, Zmarzniety0 i 38 gości