Dyskusja na temat kursu BTC

Twoim zdaniem

Czas głosowania minął poniedziałek, 11 marca 2024, 16:37

Mamy kolejną bańkę, przed nami potężne wzrosty
67
62%
To może być „Double Top” lub przebijemy ATH ale tylko nieznacznie
41
38%
 
Liczba głosów: 108
Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: koparki » czwartek, 1 sierpnia 2019, 14:03

za 3 kwartały halving BTC, tylko ten jeden powód wystarczy do tego aby 10k było tytanowym, pancernym wsparciem cenowym. Obecny kształt wykresu BTC lepszy niż bluechipów altowych może być własnie ze wzgledu na halving: https://www.bitcoinblockhalf.com/
Ja przewiduję spadkowy trend dominacji , zresztą taki jest na wykresie dominacji i jest to naturalne:
https://coinmarketcap.com/charts/#dominance-percentage
---

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4286
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4288
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: kozaki_wiesi » czwartek, 1 sierpnia 2019, 14:19

Halving to imo ściema tym razem bo redukcja inflacji będzie minimalna i właściwie bez znaczenia. Jak to raczej spodziewałbym się kontrarianskiego podejścia i okołohalvingowych spadków
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Orator
Posty: 845
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 279
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Awesomist » czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:05

@Wymazywanie naturalnie, cytowałem post gdzie było zapytanie co sie stanie w momencie halvingu LTC.
Jest jakaś tendencja że te halvingi są coraz szybciej (wcześniej) w cenie. Ciekawe czy nie mamy powoli halvingu BTC już w cenie, byłoby ciekawie ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9209
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7034
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: anagamidev » czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:11

Trochę nie związane bezpośrednio z BTC, ale takie pump and dump'y zdarzają się na wielu rynkach, przykład JSW :D 1000% w ciągu dwóch lat i w ciągu roku korekta 60% :D Dlatego czemu ma zdziwić BTC po 30k$ czy 100k$ za rok/dwa? :D #buylowsellhigh





BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:21

@anagamidev Dobra dobra, też jestem za wzrostem, ale trzeba uważać żeby nasze 9 czy 10k nie zrobiło się nowym 6k...
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: socjolog2008 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 16:18

BitJanusz pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 08:35@socjolog2008 ostatnio proponowałem, by zrobić zawody na bitmexie. Minimalna pozycja i dźwignia x100, wrzucamy za którym razem zostaniemy zlikwidowani

Można zrobić odrębny temat i niech się chociaż 5 osób zbierze i lecimy z koksem.
robithc pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 07:44Offtop @socjolog2008 - grales na tym Primexbt na produktach fx? Jak ze spreadem itp? Podoba mi sie ta gielda w sensie wlasnie dostepu jednoczesnie do btc i cfd

Nie no waluty /akcje to XTB. Na dźwigniach x100 raczej nie dotykam. Dla zabawy może czasami ;) Bezpiecznie kasa leży na forexach, są dźwignie rozsądne. Tutaj zdania nie zmieniłem. Ja miałbym nadal schiz mając np. 100k na jakiejś giełdzie kryptowalut na noc.
Wymazywanie pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 13:03o prostu czas i uwaga na to poświęcona jest zupełnie nieadekwatna do nagrody, której 50 czy 100 razy tyle mogę w tym samym czasie uzyskać na mojej bazowej grze.

Rozumiem i zazdroszczę tego czasu na grę. Ja gram rano przez 30 minut, teraz ze 3h i później tylko doglądam. Też przy takiej konkurencji nie chodziło by ile kto czasu poświęcił a dzienny/tygodniowy statemens
Awesomist pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:05aturalnie, cytowałem post gdzie było zapytanie co sie stanie w momencie halvingu LTC.

Halving LTC o tyle ciekawy, że za 3 dni zmniejsza się konkretnie nagroda, ale też w tle pojawiła się historia z premine LTC i dodatkowo z biegiem lat, każdy doskonale wie że nie zmieni się nic w kwestii adopcji, nadal nigdzie tym nie zapłacisz. Chociaż spekulacyjnie, kto wie
https://www.litecoinblockhalf.com
Siadam po wielu godzinach przy kompie i widzę poziomy identycznie z momentem stawiania wczoraj shortów. To ja się pobawię w kolejne shortowanie jednak z ciasnym SL do10150
ps. może alty zaczynają odbijać w końcu :mrgreen:
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Posty: 2797
Rejestracja: 17 marca 2014
Reputacja: 2132
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: miso20 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 17:35

kozaki_wiesi pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 14:19 Halving to imo ściema tym razem bo redukcja inflacji będzie minimalna i właściwie bez znaczenia. Jak to raczej spodziewałbym się kontrarianskiego podejścia i okołohalvingowych spadków
Jak większość osób patrzysz na halving od złej strony. Owszem redukcja inflacji będzie rzędu kilku (jak nie mniej) procent.

Istotne jest to, że znakomita większość monet na rynku ma już swojego właściciela, który po prostu bitcoina trzyma. Ile realnie BTC jest w obrocie? Ile realnie jest ich na giełdach? Niewiele w porównaniu do reszty - dołóż jeszcze Bitcoiny, które zginęły i nie da się ich odzyskać. Sam satoshi nakopał przecież tego milion lub miliony wg różnych szacunków.

W halvingu chodzi o to, że dzienna podaż zostaje ograniczona i tym samym przy stałym popycie powinna być dwa razy większa cena z samego prawa popytu i podaży. Bo to te nowe monety, które górnicy sprzedają na giełdach trzeba skupić, a nie pozostałe paręnaście milionów, które są poza obrotem.

Właśnie dlatego halving ma spore znaczenie, bo halving to nie spekulacja (tzn. wokół tego wydarzenia się owszem spekuluje), lecz po prostu bardziej mechaniczne prawo ekonomiczne.

Po halvingu wystarczy skupować dziennie dwa razy mniej monet żeby utrzymać te samą cenę. Czyli żeby cena spadała w dłuższej perspektywie musiałbyś mieć conajmniej dwa razy mniejszy popyt (ewentualnie zamrożone bitcoiny musiałyby naraz runąć na rynek) - oba przypadki niezbyt prwadopodobne, choć rzecz jasna możliwe.

Innymi słowy po halvingu wystarczy utrzymać ten sam popyt, by cena wzrosła dwukrotnie. Nie mówiąc już o tym, że zainteresowanie BTC zwiększa się cały czas i popyt ciągle rośnie. Tym samym popyt rośnie, a podaż systematycznie maleje. Po prostu trzeba zwrócić uwagę na monety wyłączone z cyrkulacji.

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
To jest troche jak z systemem rezerwy czastkowej - jakbyśmy wszyscy poszli do NBPu po nasze złoto to by się nie wypłacili każdemu :D (Tak wiem nasze złoto siedzi w Anglii)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: socjolog2008 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 17:54

miso20 pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 17:35Nie mówiąc już o tym, że zainteresowanie BTC zwiększa się cały czas i popyt ciągle rośnie. Tym samym popyt rośnie, a podaż systematycznie maleje.

Nie no muszę. Ja sobie pogram czasami na longi. Ale gdzie zwiększa się to zainteresowanie BTC - w Wenezueli, Mozambiku czy innym Hondurasie. Adopcji nie ma, płacić nie ma gdzie i jak, można było sobie takie rzeczy opowiadać po kilku latach, ale teraz jest 11 lat i to nadal popularne jak makowiec czy cukierki anyżowe. Daj my sobie spokój z ładowaniem wzajemnie historii do głowy o popularności..Po prostu są włączane z różną częstotliwością boty i drukowany Tether. A nie że każdy słyszał i marzy o BTC. Spekulacyjnie jest fajna zabawka. Napisał bym nie regulowana (ale przy oKYCowaniu wszystkiego to hasło też traci na znaczeniu pomalutku).

Po przeczytaniu przez chwilę dostałem rumieńców, chciałem longować i zamknąc shorty, ale mi przeszło jak sobie przypomniałem wszystkie te podróże gdzie bym padł z głodu z samym BTC w portfelu.

ps. takie sztabeczki skupować z każdego zysku a nie wierzyć w bajki z Narnii. My już nie jesteśmy early adopterami na 10000$ za BTC a spekulantami. Ta pałeczka i kasa grubasów przejdzie prędzej czy później gdzieś gdzie jest dużo więcej do ugrania. Kwestia czasu ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9209
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7034
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: anagamidev » czwartek, 1 sierpnia 2019, 18:15

@socjolog2008 ale co za różnica czy srebro czy BTC? :D Ani jednym ani drugim nie zapłacisz, poza tym jedno i drugie kupujesz spekulacyjnie, żeby zarobić :D Srebra jest nieograniczona ilość, dużo srebra jest odzyskiwane z rud innych metali niejako przy okazji, jest go tak dużo, że ludzi zaczęli robić z tego sztućce do jedzenia i jakieś świecidełka(może wywoływać alergię), a czy zjesz srebrną czy niesrebrną łyżką to tak samo się najesz :D Poza tym srebro musisz gdzieś przechowywać i nie możesz tego szybko przesłać na drugi koniec świata w kilka minut :D Poza tym kiedyś tam wyliczałem, że roczna produkcja srebra jest tak duża, iż aby utrzymać obecne ceny i zrównoważyć podaż na rynek musi napływać 13 468 000 000$, w przypadku BTC to 6 796 854 992$ czyli połowę mniej :D Za rok halving, więc teoretycznie BTC musiałby kosztować grubo ponad 40k-50k$, żeby być gorszym od srebra pod względem inflacyjnym jako store of value :D
Spoiler:
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 133
Rejestracja: 10 stycznia 2018
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Athread4 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 18:33

Czy ktos analizuje ruchy na mniejszych interwalach czasowych (5min)?

Obrazek

Dla mnie te swieczki z polaczeniem VOL wygladaja jak mini akumulacja, wiec jestem raczej zdania, ze dzisiaj polecimy UP.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: socjolog2008 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 18:36

anagamidev pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 18:15@socjolog2008 ale co za różnica czy srebro czy BTC?

Ale stary pojechałeś. Nie no faktycznie muszę zawstydzony zawinąć się do kąta jak popyt/podaż w przypadku Tethera...(którego doceniam jako przeciwnika, czy to na short czy long) ;)
Spoiler:
Mamy ,,U'' pod którego grałem jak większość widziała 8800 i niżej i zarobiłem. Ale teraz korekta, będzie się wyrywać ale zostanie zgaszony jak suchy suchar. Przynajmniej tak zakładam i tak gram obecnie. Dopiero wtedy wrócę do longów. Ichimoku powinien go za chwilę zgasić, światełko Byków :mrgreen:
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 991
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: wamak » czwartek, 1 sierpnia 2019, 18:48

@anagamidev
Na srebrze też mieliśmy bańkę, w 2011 roku. Cena nigdy nie wróciła do tamtego ATH. Wykres, który pokazałeś, XAG/USD 1M, przypomina wykres wielu altów, tyle że w 1W. Złoto też wtedy miało bańkę, ale nie straciło na wartości tyle, co srebro. BTC to takie złoto, a przeciętny alt, to srebro.
NA srebrze zrozumiałem, co to jest bańka, jak na foreksie skupowałem spadające noże, emocje ogromne, zyski dzienne ogromne, po czym jak bańka pękła, dalej skupowałem spadające noże i całe zyski poszły spowrotem do brokera :). To była niezła lekcja.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Ahr » czwartek, 1 sierpnia 2019, 19:34

Nie ma to jak czwartkowa dywagacja na forum :) z mojej analizy w przypadku mocnych zjazdów dołka dołków w long term można celować w 7066$ ale na ten moment bardziej niesie nas na 11800, po drodze są schodki, na chwilę obecną warto szukać pozycji, bo narzędzia, którymi się ostatnio posługuję wskazują na próbę wybicia do poziomu 10,6
@xtradex, dlatego, że musiałbym wrzucać kilka wykresów, a nałożenie jednego na drugiego, trzeciego i czwartego jest mało czytelne i za długo musiałbym tłumaczyć, a tutaj wpadam podzielić się spostrzeżeniami, a nie szukać poklasku
poza tym wystarczy mi fakt, że "na chwilę obecną warto szukać pozycji" mieliśmy na poziomie 10050$, a moje ostatnie testy póki, co sprawdzają się 100% na szybką grę na większym lewarze, na x10 ciągne póki co od 9,15 całym kapitałem. Testy robię skromnymi kwotami, zaczynałem od 100$ i gram ciągle all in, bo traktuję to jako zabawę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 sierpnia 2019, 19:55 przez Ahr, łącznie zmieniany 2 razy.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 569
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 837
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Piekło

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: xtraderx » czwartek, 1 sierpnia 2019, 19:40

► Pokaż Spoiler

Wygadany
Posty: 661
Rejestracja: 1 sierpnia 2017
Reputacja: 347
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Lais » czwartek, 1 sierpnia 2019, 19:50

@xtraderx to narzędzie @Ahr w połączeniu ze słowami "próba wybicia" wskazuje, że musi być to jakiś ciężki przedmiot, np młotek :p

To co jest niebezpieczne dla grających na spadki to pchanie po kilka dolarów w górę ale systematyczne. Już kilka razy tak było, że gdy próbowali jednym zamachem podbić większym zakupem to oczywiście było to gaszone ze względu na gwałtowny skok ceny. A potem gdy dziergali po trochu ale systematycznie to nie było zrzutów tylko coraz więcej botow się dołączało i był wzrost zamiast spadku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 1 sierpnia 2019, 20:36

@socjolog2008 To sztabka złota? Możesz podać adres na priv i godziny kiedy Cię nie ma?

Dodano po 5 minutach 53 sekundach:
Lais pisze: czwartek, 1 sierpnia 2019, 19:50To co jest niebezpieczne dla grających na spadki to pchanie po kilka dolarów w górę ale systematyczne. Już kilka razy tak było, że gdy próbowali jednym zamachem podbić większym zakupem to oczywiście było to gaszone ze względu na gwałtowny skok ceny. A potem gdy dziergali po trochu ale systematycznie to nie było zrzutów tylko coraz więcej botow się dołączało i był wzrost zamiast spadku.
Mądra dziewczyna! Ciekawe czy wiele traderek/inwestorek czyta wątek oprócz @Lais i chyba @nariensi. Odezwijcie się, za dużo tu testosteronu a za mało perfum. :mrgreen:
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 9209
Rejestracja: 8 kwietnia 2017
Reputacja: 7034
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: anagamidev » czwartek, 1 sierpnia 2019, 20:46

Nowy lokalny wierzchołek :D
BTC 122k$ soon! & 288k$ by 2024|Golden rule - BTFD|LTC 5k$ soon! & LISK 1kPLN soon!|SVG Image@Anagamidev
HODL on for dear life! | Never sell lower than you buy, buy more, average!
Liftoff, liftoff, liftoff :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 1 sierpnia 2019, 20:57

@anagamidev Znowu sprzedałeś za wcześnie? Wygląda na to, jakby chciało iść w kierunku 11k jednak.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 45
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: GD

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: plnxODIN » czwartek, 1 sierpnia 2019, 21:02

@Wymazywanie
no dobra aleee, nie w pojedynczym kroku... na moje to mamy obecnie koniec klina wzrostowego na 1h na bitfinexie, max zasięg 10300, więc jutro schłodzenie i jak utrzyma 10k, to w weekend możliwy atak wyżej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC dla POCZĄTKUJĄCYCH (2018)

Postautor: socjolog2008 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 21:14

I shorty poszły w p.u. Co to jest za niewdzięczna s.a do shortowania. Trzeba się było trzymać co sam wcześniej pisałem o 11400. Ide się naprocentować %. Do poniedziałku - przyśpieszam weekend :mrgreen:
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości