Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 189
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 164
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: Yogi77 » czwartek, 30 listopada 2017, 22:46

Dopiero co zaczynam i stąd mam kilka konkretnych pytań na temat funkcjonowania klienta bitcoin na które można chyba dość szybko i łatwo odpowiedzieć.

Oto one:

1. Używam klienta Electrum. Dlaczego po wyeksportowaniu klucza prywatnego (Wallet -> Private Keys -> Export) mam plik z tak wieloma parami kluczy ? Tam jest kilkanaście par kluczy. Po co one i czy można z nich jakoś skorzystać z poziomu klienta ?

2. Do czego dokładnie służy opcja Wallet -> Private Keys -> Sweep ? Czy to wczytuje klucz do już istniejącego portfela ? Ale jeśli tak, to przecież klucz prywatny nie będzie pasował do klucza publicznego dla danego portfela.

Czy zamiast używania opcji importowania i eksportowania klucza, mógłbym po prostu podmienić plik .dat ?

3. Czy plik wallet.dat zawiera pełną informacje o moich kluczach i nie zmienia się w trakcie korzystania z portfela ? Pytam bo przykładowo jeśli chciałbym zrobić kopię zapasową portfela na nośnik zewnętrzny to nie muszę jej co jakiś czas aktualizować ?

4.W oknie 'send'suwak prowizji dopuszcza najmniej 157 sat / byte. Czy w Electrum da się ustawić zerową prowizje ? Czy transakcja z zerową prowizją zostałaby zatwierdzona (nawet kosztem długiego, przykładowo kilkudniowego czasu oczekiwania) ?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: pm7 » czwartek, 30 listopada 2017, 22:57

1. Dopóki nie musisz, nie dotykaj kluczy prywatnych. Trzymaj seed w bezpiecznym miejscu i tyle. Kluczy jest wiele, bo powstaje nowy dla każdego nowego adresu.

2. To służy do jednorazowego przeniesienia środków z danego klucza prywatnego do portfela. Ponadto chyba nie rozumiesz, że portfel może zawierać setki różnych adresów (każdy adres to inna para kluczy prywatnych i publicznych).
Yogi77 pisze: Czy zamiast używania opcji importowania i eksportowania klucza, mógłbym po prostu podmienić plik .dat ?
wallet.dat to raczej Bitcoin Core. Po co podmieniać? Electrum ładnie obsługuje używanie wielu portfeli (plik, nowy/otwórz).

3. Zrób kopię seed, tak jak kazało Electrum przy tworzeniu. Ewentualnie okazjonalnie rób kopię portfela jak zależy Ci na opisach transakcji.

4. W ustawieniach powinieneś móc zmienić zakres, ale transakcja z zerową opłatą nie zostanie nawet przepuszczona przez serwery Electrum/Bitcoind.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: esse » czwartek, 30 listopada 2017, 22:58

Yogi77 pisze:
1. Używam klienta Electrum. Dlaczego po wyeksportowaniu klucza prywatnego (Wallet -> Private Keys -> Export) mam plik z tak wieloma parami kluczy ? Tam jest kilkanaście par kluczy. Po co one i czy można z nich jakoś skorzystać z poziomu klienta ?
Są to klucze do poszczególnych adresów w portfelu.
2. Do czego dokładnie służy opcja Wallet -> Private Keys -> Sweep ? Czy to wczytuje klucz do już istniejącego portfela ? Ale jeśli tak, to przecież klucz prywatny nie będzie pasował do klucza publicznego dla danego portfela.

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=5&t=20597
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=20911

3. Czy plik wallet.dat zawiera pełną informacje o moich kluczach i nie zmienia się w trakcie korzystania z portfela ? Pytam bo przykładowo jeśli chciałbym zrobić kopię zapasową portfela na nośnik zewnętrzny to nie muszę jej co jakiś czas aktualizować ?
Electrum jest portfelem deterministycznym, więc do odtworzenia wystarczy seed.
4.W oknie 'send'suwak prowizji dopuszcza najmniej 157 sat / byte. Czy w Electrum da się ustawić zerową prowizje ? Czy transakcja z zerową prowizją zostałaby zatwierdzona (nawet kosztem długiego, przykładowo kilkudniowego czasu oczekiwania) ?
Raczej nie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 189
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 164
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: Yogi77 » czwartek, 30 listopada 2017, 23:35

pm7 pisze:1. Dopóki nie musisz, nie dotykaj kluczy prywatnych.
Spokojnie. Właśnie po to się dopytuje żeby być świadomym użytkownikiem i jak najlepiej rozumieć co robię.
pm7 pisze:Trzymaj seed w bezpiecznym miejscu i tyle. Kluczy jest wiele, bo powstaje nowy dla każdego nowego adresu.
Z poziomu klienta widzę tylko jeden adres. Czy jest jakiś sposób żeby wyświetlić te inne adresy w programie
klienta (bo w oknie 'receive' mogę zobaczyć tylko jeden adres).

Jaki jest sens tworzenia od razu kilkunastu adresów w jednym portfelu ?

Czy sieć wie że te adresy pochodzą z jednego porfela / od jednego właściela ?
pm7 pisze:2. To służy do jednorazowego przeniesienia środków z danego klucza prywatnego do portfela.
Właśnie taką opcje potrzebuje.

Na początku myślałem że każdy klient używa tego samego
formatu pliku portfela, dlatego nie wiedziałem po co są dostępne dodatkowe metody importu klucza.

Czyli jeżeli storzyłem sobie np. adres w Bitcoin Core i teraz chce używać tego adresu również na Electrum to
muszę zaimportować do istniejącego portfela korzystając z Wallet -> Private Keys -> Sweep albo mogę stworzyć
nowy porfel z tym adresem (Create Nowy_Porfel -> Import Bitcoin adresses or private keys).

Czy jeżeli dany adres mam w porfelu Bitcoin Core i potem przeniosę go do porfela Electrum (np. Private Keys -> Sweep)
to będę mógł go używać na obydwu klientach na raz ?

esse pisze:Electrum jest portfelem deterministycznym, więc do odtworzenia wystarczy seed.
Ale jak rozumiem, zamiast niego plik porfela również by wystarczył ? Apropo tego: pytanie na poziomie
nieco bardziej technicznym: teoretycznie mogłoby się zdarzyć że klient generując klucz trafiłby przypadkiem na
klucz który jest już przez kogoś używany ?

.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: esse » czwartek, 30 listopada 2017, 23:46

@Yogi77,
Z poziomu klienta widzę tylko jeden adres. Czy jest jakiś sposób żeby wyświetlić te inne adresy w programie
klienta (bo w oknie 'receive' mogę zobaczyć tylko jeden adres).
W menu View kliknij Show addresses.
Jaki jest sens tworzenia od razu kilkunastu adresów w jednym portfelu ?
Najlepiej używać każdego z adresów tylko raz. Zwiększa to prywatność i utrudnia śledzenie.
Czy jeżeli dany adres mam w porfelu Bitcoin Core i potem przeniosę go do porfela Electrum (np. Private Keys -> Sweep)
to będę mógł go używać na obydwu klientach na raz ? [/b]
Tak, ale po co?
teoretycznie mogłoby się zdarzyć że klient generując klucz trafiłby przypadkiem na
klucz który jest już przez kogoś używany ?
Teoretycznie tak, ale bardzo, bardzo, mało prawdopodobne.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: pm7 » czwartek, 30 listopada 2017, 23:51

Yogi77 pisze: Z poziomu klienta widzę tylko jeden adres. Czy jest jakiś sposób żeby wyświetlić te inne adresy w programie
Menu, "View", "Addresses", albo podobnie. Sugeruję przejrzeć dostępne pozycje w menu.
Yogi77 pisze: Czy sieć wie że te adresy pochodzą z jednego porfela / od jednego właściela ?
Nie.
Yogi77 pisze: Jaki jest sens tworzenia od razu kilkunastu adresów w jednym portfelu ?
Jest kilka powodów, generalnie chodzi o unikanie negatywny skutków jawności transakcji i braku możliwości dodania opisu/tytuły transakcji.
Teoria jest taka, że każdemu dajesz inny adres. Dzięki temu:
-wiesz od kogo jest dany przelew
-przelewający nie może łatwo śledzić ile masz kasy, jak często i gdzie wydaje itd.
Yogi77 pisze: Na początku myślałem że każdy klient używa tego samego
formatu pliku portfela
Niestety, jest praktycznie na odwrót. Szczęśliwie seed zaczyna być standardem wszędzie. Nieco mniej szczęśliwie, choć Electrum przyjmuje standardowy seed jeżeli odtwarzasz portfel, sam generuje niestandardowy, który nie pasuje w innych portfelach.
Yogi77 pisze: Czyli jeżeli storzyłem sobie np. adres w Bitcoin Core i teraz chce używać tego adresu również na Electrum to
muszę zaimportować do istniejącego portfela korzystając z Wallet -> Private Keys -> Sweep albo mogę stworzyć
nowy porfel z tym adresem (Create Nowy_Porfel -> Import Bitcoin adresses or private keys).
Zalecana metoda to zrobić backup starego portfela, przesłać z niego środki na nowy i zapomnieć (ewentualnie ponownie zajrzeć, jeżeli przez pomyłkę wyślemy na zły adres).

Sweep nie umożliwia importu. Sweep jednorazowo przenosi środki z danego adresu.
Teoretycznie możesz utworzyć portfel z tego klucza, niekoniecznie polecam.
Poczytaj http://bitzuma.com/posts/five-ways-to-l ... addresses/
Yogi77 pisze: Czy jeżeli dany adres mam w porfelu Bitcoin Core i potem przeniosę go do porfela Electrum (np. Private Keys -> Sweep)
to będę mógł go używać na obydwu klientach na raz ?
Teoretycznie tak, w praktyce to nie działa przez adres reszty i jest ogólnie niepolecane (lepiej tworzyć osobne portfele dla wyższego bezpieczeństwa). Portfele po każdym przelewie będą pokazywały różne saldo.
Yogi77 pisze: Ale jak rozumiem, zamiast niego plik .dat również by wystarczył ?
Teoretycznie backup pliku portfela umożliwi odzyskanie środków. Praktycznie, zaleca się backup seed, bo jest to znacznie prostsze i bezpieczniejsze. Format pliku portfela (sposób zapisu danych) może się zmienić.
Yogi77 pisze: Apropo tego: pytanie na poziomie
nieco bardziej technicznym: teoretycznie mogłoby się zdarzyć że klient generując klucz trafiłby przypadkiem na
klucz który jest już przez kogoś używany ?
Teoretycznie tak, praktycznie szansa na to jest tak bliska zeru, że trudna do odróżnienia.
Możliwych adresów jest 2^160. To jest około 49-cyfrowa liczba. Jest więcej rozmów o tym na forum, ale w skrócie: bardziej należy się bać takich rzeczy jak (wielokrotne) uderzenie pioruna.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 189
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 164
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: Yogi77 » piątek, 1 grudnia 2017, 01:21

Tak, ale po co?
Jak to po co ? Żeby np. mieć dostęp do tego samego adresu z kilku komputerów (oczywiście to nie musi być
Bitcoin Core + Electrum, równie dobrze może być Electrum + Electrum).

Najbardziej praktyczną opcją wydaje mi się po prostu skopiowanie pliku portfela i jego wczytanie na każdym
komputerze.

Inny przykład to sytaucja gdy korzystasz z klienta w dystrybucji Live CD, która nie zapisuje danych na dysku twardym. Wtedy musisz
przy każdym uruchomieniu odtwarzać porfel z danych przechowywanych na nośniku zewnętrznym.
Sweep nie umożliwia importu. Sweep jednorazowo przenosi środki z danego adresu.
Wiem co robi Sweep

Ale i tak nie będę używał Sweep, bo po prostu będę przenosił plik portfela.

I jeszcze jedno: czy z seeda można rzeczywiście odzyskać cały portfel i ewentualnie dodatkowe klucze które są deterministycznie generowane ?

Teoretycznie możesz utworzyć portfel z tego klucza, niekoniecznie polecam.
Poczytaj http://bitzuma.com/posts/five-ways-to-l ... addresses/
No to mamy punkt 4. "Sharing a Wallet". Na jednym z równoległych portfeli środki mogłyby przestać być
widoczne jeśli podczas transakcji reszta przeszła na nowo wygenerowany adres nieznany dla drugiego porfela. Po pierwsze,
mógłbym to wtedy naprawić ręcznie importując ten klucz do drugiego porfela. Po drugie, można chyba zapobiec takiej
sytuacji manualnie wybierając na jaki adres idzie reszta. Można po prostu kierować reszty na ten sam adres.
Teoretycznie tak, w praktyce to nie działa przez adres reszty i jest ogólnie niepolecane (lepiej tworzyć osobne portfele dla wyższego bezpieczeństwa). Portfele po każdym przelewie będą pokazywały różne saldo.
Co nie działa przez adres reszty ? Jeżeli będe używał jako adres reszty tylko tych adresów, które
posiadam na obydwu portfelach to nie widzę problemu.
Teoretycznie tak, ale bardzo, bardzo, mało prawdopodobne.
Zawsze zastawawiało mnie jak to jest od strony programistycznej rozwiązane. Czy użytkownik
zostałby wtedy poinformowany że uzyskał dostęp do istniejącego już adresu czy może klient wygenerowałby
nowy adres przemilczawszy ten incydent.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kilka krótkich pytań na temat klienta bitcoin

Postautor: pm7 » niedziela, 3 grudnia 2017, 14:43

Yogi77 pisze: I jeszcze jedno: czy z seeda można rzeczywiście odzyskać cały portfel i ewentualnie dodatkowe klucze które są deterministycznie generowane ?
Wszystkie klucze są domyślnie generowane z seeda.
Yogi77 pisze: Co nie działa przez adres reszty ? Jeżeli będe używał jako adres reszty tylko tych adresów, które
posiadam na obydwu portfelach to nie widzę problemu.
Większości użytkowników raczej się nie chce ręcznie wybierać adresu reszty. To mogłoby sensownie działać, jakbyś używał wszędzie Electrum, ale wciąż zmniejsza bezpieczeństwo.
Yogi77 pisze: Zawsze zastawawiało mnie jak to jest od strony programistycznej rozwiązane. Czy użytkownik
zostałby wtedy poinformowany że uzyskał dostęp do istniejącego już adresu czy może klient wygenerowałby
nowy adres przemilczawszy ten incydent.
Portfele nie sprawdzają, czy zaszła niemożliwa sytuacja :)
Bitcoin Core zakłada, że nikt nie mógł wysłać środków na adres zanim został on utworzony, natomiast Electrum co uruchomienie odpytuje o historię transakcji danych adresów, więc pewnie by wykryło.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot], locus1111, tomaroc i 14 gości