Long-term a podatki

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 13:08

Witam wszystkich forumowiczów!

Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi jak wyglada kwestia podatków w takiej sytuacji. Kupuje powiedzmy na bitbayu bitcoina i jakieś alty. Załóżmy ze kurs poszedł do góry, super. Nie sprzedaje na PLN tylko przerzucam na swoje odpowiednie portfele. Powtarzam ten proces co jakiś czas. Mniej więcej co miesiąc wrzucam kilka stówek na giełdę kupuje kryptowaluty a wyplacam na portfele dopiero jak stwierdzę ze uzbierało się tego sporo. Cały czas bez sprzedawania coinow czy to na giełdzie czy jakkolwiek inaczej. Rozumiem ze w sytuacji w której będę chciał spieniężyć moje kryptowaluty będę musiał dopiero wtedy zapłacić podatek, prawda ?

Czy do takiego nazwijmy to oszczędzania, wymagana będzie działalność gospodarcza ?
Wprawdzie posiadam swoją firmę ale nie chciałbym tego łączyć. To traktuje trochę jako takie eksperymentalne oszczędzanie.

I jeszcze jedno. I co jeśli czasem chciałbym wymieniać powiedzmy BTC na LTC bez „przerabiania” na złotówki. Da się tak na bitbay albo gdziekolwiek indziej? Bo z tego co czytałem w sytuacji w której wymienię kreptowalute na PLN (z zyskiem) powstaje zobowiązanie podatkowe. Czy taka wymiana w obrębie kryptowalut pozwalała by to jakoś ominąć?

Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś pomoże mi znaleźć odpowiedzi na te nurtujące mnie pytania.

Dziękuje i pozdrawiam.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 141
Rejestracja: 31 października 2017
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Long-term a podatki

Postautor: sciborsson » czwartek, 23 listopada 2017, 13:10

Ponoć w "Rzeczpospolitej" jest artykuł z oficjalnym stanowiskiem KNF w sprawie podatku za handel krytpowalutami. Sam nie czytałem ale jak znajdziesz to możesz podlinkować, każdy skorzysta.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 14:02

http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/3091 ... chodu.html może o to Ci chodziło ale hm nie daje on odpowiedzi na moje pytania.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 15:26

slowdrums@me.com pisze: Czy taka wymiana w obrębie kryptowalut pozwalała by to jakoś ominąć?
Często, gęsto kolega Koparki zaznaczał, że on nie wchodzi w fiaty, tylko przerzuca BTC/alty, bo wtedy omija całkowicie system podatkowy.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 15:27

Jestem kompletnym noobem, prosiłbym trochę jaśniej :D

Wygadany
Posty: 564
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 90
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: S.O.S » czwartek, 23 listopada 2017, 15:48

@slowdrums@me.com, TAK MI SI WYDAJE, że "bez 'przerabiania' na złotówki" nie ma obowiązku podatkowego. Oczywiście przez złotówki musisz rozumieć każdą inną walutę FIAT.
Nie tyczy się to bitfinexa, gdzie piszą wszędzie w interfejsie giełdy, że handlujesz USD a tak naprawdę są to tethery(USDT).
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 listopada 2017, 18:43 przez S.O.S, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 15:58

Ok wielkie dzięki. Czyli dobrze to zrozumiałem. Hm ale to gdzie mogę przerzucać kryptowaluty według podanego schematu ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 16:14

Wszędzie, przecież wszystkie alty wymienialne masz na BTC.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 16:23

Dobra już widzę. Czyli mogę BTC wymienić np. na LTC. Czyli dopiero kiedy będę chciał całość spieniężyć będę musiał zapłacić podatek. A co do mojego kolejnego pytania mogę nie mieszać w to swojej działalności?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 17:01

Chyba tylko wtedy musisz mieszać działalność gdybyś koparki chciał wrzucać w koszty i np zużycie prądu. Ewentualnie gdybyś chciał prowadzić kantor.
Obecnie w Polsce kryptowaluty to nie środki pieniężne, więc jak masz obrazki z donaldem i zamieniasz na obrazki z myszką miki to US nic do tego nie ma.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 17:34

Ostatnie pytanie. A czy jest jakieś miejsce gdzie można alty wymieniać na alty albo na BTC ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 17:41

kraken.com
cryptopia.co.nz

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: Harey » czwartek, 23 listopada 2017, 17:43

KryptoBanita pisze: Chyba tylko wtedy musisz mieszać działalność gdybyś koparki chciał wrzucać w koszty i np zużycie prądu.
A teraz co najmniej równie dobra wykładnia: :mrgreen:

Cały czas prowadziłeś działalność gospodarczą celem uzyskania kiedyś przychodu, zapominając o jej rejestracji, zapłacie ZUS i rozliczeniach (nawet nie zapłacie) PIT i VAT.
(jest trochę interpretacji, które wskazują, że krypto kopane nie łapią się na zwolnienie z VAT).

Nie jestem specem w tej dziedzinie ani nie chcę wywoływać koszmarów sennych, tylko mi się Kluska z Optimus'a przypomniał... Tak wiem, przeprosili go po latach i zapewne bardzo się ucieszył :?

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: ekonokomik » czwartek, 23 listopada 2017, 18:08

S.O.S pisze: @slowdrums@me.com, czyli "bez 'przerabiania' na złotówki" nie ma obowiązku podatkowego. Oczywiście przez złotówki musisz rozumieć każdą inną walutę FIAT.
Nie tyczy się to bitfinexa, gdzie piszą wszędzie w interfejsie giełdy, że handlujesz USD a tak naprawdę są to tethery(USDT).
Bardzo chciałbym zobaczyć minę urzędnika US jak mu to tłumaczysz :D "Wprawdzie tu jest napisane, że sprzedałem BTC za USD, ale tak naprawdę to są Tethery!" :lol:
KryptoBanita pisze: Obecnie w Polsce kryptowaluty to nie środki pieniężne, więc jak masz obrazki z donaldem i zamieniasz na obrazki z myszką miki to US nic do tego nie ma.
Poważnie? To się nazywa wymiana barterowa. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umow ... dowy-i-vat
"Wymiana barterowa odbywa się co prawda, bez udziału pieniądza, ale to on stanowi miernik wartości wymienianych dóbr, wynikający z postanowień umowy barterowej. Przychodem podatkowym jest więc wartość wykonanego świadczenia w naturze, wyrażona w cenie określonej w umowie."

PS. Ponieważ podatki i finanse to nie moja działka, więc kiedyś jeden kolega poprosił o dopisywanie pod amatorskimi wypowiedziami na ten temat: TAK MI SIĘ WYDAJE.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 18:19

Nigdy nie wiadomo, co urzędnikom wpadnie do pustego łba - przekonało się o tym wielu i przytoczony przez Harey, Pan Kluska jest koronnym przykładem, jak wykończyć człowieka samą zmianą interpretacji obowiązujących przepisów.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 18:24

@Harey Tyle ze ja prowadzę działalność. Nie chce tylko tego mieszać. Bo i po co. Jedynie wpłacam. I mam zAmiar obracać kryptowalutami bez fiat. Dodać do PKD informacje to nie problem, a czerpać aktualnie zysku z kryptowaput nie bede.
Martwi mnie jedynie co napisał kolega ekonokomik.

@ekonokomik Hm to ja już nie rozumiem. To jak by miało to wyglądać ? Jaki podatek miałbym zapłacić gdy za btc kupię np LTC.


P.S czy nikt na forum nie miał realnie takich problemów ? Przejrzałem mnóstwo topicow i każdy właściwie pisze tak mi się wydaje.
Nikt nie rozliczał się z fiskusem z bitcoinow?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 18:27

slowdrums@me.com pisze: gdy za btc kupię np LTC.
Teoretycznie tak jak tłumaczy Prezes:

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 23#p393723

PS
W praktyce już widzę jak chętnie wex wysyła dane do polskiego US ;)

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 18:29

Wex?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 18:30

"ruska" gieła - podniosła się, mimo, że ją FBI zaorało.

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=55&t=8002

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Long-term a podatki

Postautor: slowdrums » czwartek, 23 listopada 2017, 18:42

Tylko chciałbym wiedzieć jak zrobić to wszystko legit a nie potem tłumaczyć się przed US czemu przykładowo ze 100 ltc zrobiło się 300.

Dodano po 8 minutach 18 sekundach:
Znaku510 pisze: Po tym co tu zobaczyłem zapytałem się supportu BitBay jak to jest:

- Obowiązek powstaje w momencie wypłaty na konto bankowe waluty FIAT, wtedy gdy mamy zysk.
- Osoba prywatna ma obowiązek złożyć PIT-11.
- Historia wpłat i wypłat oraz ewentualnych transakcji jest potrzebna w momencie, w którym US sam upomni się o dokumentacje przychodu, z którego dostarczyliśmy PIT. (Samo to jest już rzadkością, chociaż pewnie przy zysku 100x mogą się zainteresować).
Czy ktoś miał tak i nie miał żadnych problemów ?

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Karolak, miso20, sebamistrz i 32 gości