Koparka do 9000 zł

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: kacperpol » wtorek, 31 października 2017, 10:03

Cześć jestem nowy potrzebuje porady związanej z budową koparki.
Mam problem z doborem karty graficznej. Obecnie wybór padł na
6x gtx 1060 3gb , ale może macie lepszy pomysł.
Kopać zamierzam na Zcash lub Ethereum. Podobno Nvidiia jest lepsza do Zcash.
Obecne podzespoły to
Pentium G4560
4gb ram
ssd
płyta wciąż nieznana

Proszę o podpowiedź co do zasilaczy oraz płyty głównej.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 218
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: dyziok » wtorek, 31 października 2017, 10:31

@kacperpol, płyta do wyboru biostar b250 pro btc, jest chyba na 6, 8 i 12 kart lub asrock h81 pro btc (6 portów) lub jeszcze asrock h110 pro btc (13 portów). Zasilacz, którego ja używam i jestem zadowolony to corsair hx1200i.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: kacperpol » wtorek, 31 października 2017, 10:41

Kolego ale te płyty nie mają wyjścia zintegrowaną karte graficzną.
Nie wiem czy to prawda , ale podobno karta która wyświetla obraz ma gorszą wydajność ?
Czy nie lepiej jest użyć dwóch tańszych zasilaczy w razie potencjalnej awarii ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 218
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: dyziok » wtorek, 31 października 2017, 10:57

@kacperpol, nie ma znaczenia.
co do zasilaczy to możesz zastosować 2 - stabilniej

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: kacperpol » wtorek, 31 października 2017, 11:00

Polecisz mi jakieś dwa zasilacze , płytę wziąłem tą co podałeś i ramu 4gb.
Zastanawia mnie czy 3gb w 1060 wystarczy ,ale z tego co widziałem to tak
Ewentualnie można łączyć np 3karty 3gb i 3 karty 6gb ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: slasta » wtorek, 31 października 2017, 11:33

płyta, tak jak kolega dyziok pisze, Biostar b250 pro btc - 12xGPU - chyba najlepsza opcja, dużo portów , w miarę tania.
cpu - brał bym G4400, sam ich używam zamiast celeronów bo kosztują niewiele więcej a jest większa szansa ich odsprzedaży w przyszłości
ram - ok, choć ja używam kości 8GB, powód jak wyżej, ale różnica w cenie znacząca w stosunku do 4GB więc nie jest to konieczne
SSD nie potrzebny, starczy pamięć USB 32GB, na którym stawiasz system SimpleMiningalbo nvOC

Płyta, cpu, ram, usb to jakieś 1000zł.
zasilacz - ATX 1200W to jakieś 1000zł, ale kwestię zasilania należy dobrze przemyśleć bo może warto pójść w zasilacz serwerowy który uciągnie pełną obsadę 12kart i risery zasilane z PCIE. Pamiętaj że kopiąc ZEC karta ciągnie więcej prądu niż przy ETH, a co za tym idzie i większy prąd będzie pobierany z risera a to przy podłączeniu więcej niż 1 risera na przewodzie z zasilacza może być niebezpieczne. Karta z portu PCIE, a więc i risera, może pociągnąć do 75W, przy kartach GTX1060 które mają TPD 120W i zasilane są z 1 zewnętrznego wtyku 6pin przez który może pójść 75W na port PCIE/riser zostaje 45W, przy 2 kartach masz już 90W. IMO to dość dużo jak na 1 żyłę 12V która idzie w przewodzie z molexami do zasilacza.
8 x GPU 1060 3GB + riser po 900zł/szt to ok 7200zł.
Razem wychodzi ok 9200zł.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 31 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: kacperpol » wtorek, 31 października 2017, 12:28

A co sądzisz o nicehash? Podobno najlepsza opcja jak nie wypłacasz zbyt często.
Kart myślałem na razie 6 , system na ssd normalnie.
Co do zasilania to myślałem nad dwoma zasilaczami.
Jeden taki http://allegro.pl/markowy-coolermaster- ... 20275.html
drugi http://allegro.pl/markowy-coolermaster- ... 48112.html
Całość razem z ramem ,cpu, stelażem rizenami wysyłką i prockiem g4560 chociaż zamienię na ten który mówisz wyjdzie 6700zł.

A jeśli zasilacz serwerowy to jaki ? Nie mam pojęcia

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: slasta » wtorek, 31 października 2017, 14:12

@kacperpol, nicehash to tak naprawdę nic specjalnego, nadaje się dla kompletnie zielonych bo masz zbite wszystko w kupie, bo nie dość ze nalicza sobie procent za używanie ich nakładki na minery które są ogólnie dostępne, to jeszcze zarabiają na tobie przeliczając alty na BTC.

Co do zasilacza serwerowego to na 6gpu nada się coś takiego - link
Ale wiadomo, paczka od majfrendów chwilę idzie, więc możesz poszukac czegoś lokalnie. Zajrzyj do działu sprzedam, jest tam osobnik Baki który ma na sprzedaż zasilacze serwerowe. Ja mam do oddania zasilacz ale 2000W i do tanich nie należy, więc dla ciebie raczej słaba opcja.
Pamiętaj że oprócz zasilacza serwerowego który służy do zasilenia kart potrzebny jest też zasilacz do zasilenia płyty głównej - ja np stosuje do tego celu zasilacze pico o mocy 160W który również jest zasilany z zasilacza serwerowego.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 3 lipca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: czadfad » czwartek, 2 listopada 2017, 01:34

zastanów się 2x nad zakupem na dziś dzień masz zysk kolo 5$ przy 6 kartach. Po drugie rozmiar pliku DAG rośnie kolo kwietnia 2018 juz na kartach 3gb takiego eth nie wykopiesz bo pliki bedą miały ponad 3gb.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: Brian33 » sobota, 18 listopada 2017, 20:30

Witam forumowiczów i podpinam się pod temat bo chciałem założyć podobny:)

Na chwie obecną rozważam 3 opcje jeśli chodzi o karty:
1) 8x GTX 1060 3GB dzięki @slasta myślałem o czymś takim tylko na 6-7 GPU
2) 6x GTX 1060 GB zawsze sie zabezpieczamy tymi 6GB (rozmiar DAG dla ETH)
3) 6x XFX Radeon RX 580 OC 8GB opcja z najmniejszym ROI na chwilę obecną jednak może warta rozważenia i dołożenia 1,5k w nadziei że staracę najmniej przy ewentualnej odsprzedaży części lub całości koparki.
Mało wiadomo mi o tych kartach. Wydaje mi się że pamięć bedzie na Hynixie i powinny dawać 27-30Mh dla ETH~~via Youtube ale może ktoś doda coś od siebie o tych kartach.

Najlepsze ROI dadzą dwa pierwsze zestawy i podoba mi się że na tych GTX całkiem dobrze wychodzi kopanie ZEC czego nie można powiedzieć o kartach RX580 jak może to wyglądać w przypadku tej karty? Jeśli sadzicie że warto kopać na tych kartach proszę o rady co do reszty setupu.

Dodam jeszcze że tematem krypto zainteresowałem się 2 tygodnie temu i po prostu zapragnąłem mieć koparkę...a raczej ją zbudować:). Dzięki temu zapoznam się z szerokim tematem kryptowalut od podszewki. Myślę że możliwości że obecne ceny krypto są bardzo wysoko plus możliwa szybka nierentowność koparek plus jakiś polityk zapragnie to banować są całkiem realnie. Nie myślę o tym jako super inwestycji ale jestem człowiekiem praktycznym więc chcę to zrobić dobrze i zagłębić się w temat.

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 7 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka do 9000 zł

Postautor: wienia81 » czwartek, 30 listopada 2017, 22:00

Ja posiadam 2 sztuki XFX RX 580 8 GB GTS XXX - i wyciągam na nich w dualu jakieś 29,5 MH/s ETH na sztuce, więc przyzwoicie, karty fajne choć mogły by mieć troszkę cichsze i wydajniejsze chłodzenie ale tragedii nie ma spokojnie można osiągnąć na nich 65 stopni.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: EL POLAKO i 36 gości