Pytania przedszkolaka

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 487
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 504
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania przedszkolaka

Postautor: paprykarz18 » środa, 18 października 2017, 15:14

Dzień dobry, Drodzy Forumowicze,

Chcę kupić pierwsze kryptomonety. Przymierzam się do tego od dłuższego czasu. Zdecydowałem ile i w co zainwestuję, ale mam kilka pytań dot. bezpieczeństwa i techniki.

Przeczytałem sporo, ale wciąż mam mętlik w głowie, więc piszę tutaj. Jeżeli nie chce się Wam odpowiadać, dajcie linki do odpowiednich tematów lub poradników, choć te z pierwszych stron Google już przeczytałem.

Trzymanie kryptowalut na giełdach jest ryzykowne (strona www może zniknąć, ktoś może się włamać na serwer itd., monety są w rękach właściciela giełdy). Z tego powodu kupiłem pendrive'a. Zainstaluję na nim Lunuxa i z niego będę się logował do BitBay i Bitfinex (z nich będę korzystał), aby ograniczyć ryzyko wirusów. Pendrive będzie przez większość czasu offline, bo nastawiam się na dłuższe inwestycje (co najmniej kilka miesięcy). Na pendrive zainstaluję odpowiednie portfele desktopowe, np. dla BitCoina będzie to Ethereum.

1. Portfele lekkie HD trzymają tylko część mojej monety, a reszta jest na jakiś serwerach. Czy to bezpieczne?
2. Co się stanie, jak pendrive się zepsuje? Stracę moje pieniądze? Czy wystarczy jakiś kod seed, aby odzyskać pieniądze, czy muszę na drugiego pendrive'a (offline) robić kopię zapasową pliku wallet.dat?
3. Głównie będę inwestował w altcoiny. Czy do każdego potrzebuję innego portfela? Znowu pytanie - co będzie, jak zepsuje mi się pendrive?
4. Jak najkorzystniej kupić walutę przez Bitfinex? Mam w tym momencie tylko złotówki. Lepiej kupić w BitBayu bitcoiny, przelać je na portfel, a później dopiero z portfela na Bitfinex, aby za nie kupić inne waluty?

Będzie mi miło, jeżeli ktoś będzie tak dobry i odpowie :)
Pozdrawiam,
Patryk

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Pytania przedszkolaka

Postautor: rav3n_pl » środa, 18 października 2017, 15:30

1. Bzdura. Lekki portfel (Mycelium, Electrum) mają klucze do Twoich monet. Kto ma klucze - ma dostęp do monet. Lekki portfel polega na pełnych węzłach do których się podłącza.
2. Backup seeda w bezpiecznym miejscu i nawet spalenie się routera u sąsiada od którego masz internet nic Ci nie zrobi.
3. Do altów najlepiej mieć pełny portfel. Po prostu miej backup walleta w kilku kopiach.
4. Do tego musisz sam dojść ;]
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1238
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania przedszkolaka

Postautor: Canis Lupus » środa, 18 października 2017, 16:09

paprykarz18 pisze: Na pendrive zainstaluję odpowiednie portfele desktopowe, np. dla BitCoina będzie to Ethereum.
dla Bitcoina to jednak polecam Ci electrum a nie ethereum.
https://electrum.org/#home

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 487
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 504
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytania przedszkolaka

Postautor: paprykarz18 » środa, 18 października 2017, 17:44

Dziękuję za odpowiedź i poradę.
Pozdrawiam!

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], lobor, shinya56, yaretzky i 49 gości