Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » poniedziałek, 22 maja 2017, 21:00

Planuję rozpocząć inwestowanie w krypto waluty i stwierdziłem że Ethereum wydaje się bardzo kuszące i ma szanse na duże wzrostu w najbliższych latach.

Po pierwsze chciałbym zapytać, jak w bezpieczny sposób zabezpieczyć portfel? Słyszałem o różnych atakach oraz przekrętach z giełdami, stąd też wolałbym wybrać zaufaną. Ostatecznie jednak po nabyciu ETH chciałbym trzymać je w Cold Storage (offline) i najlepiej potrzymać przez kilka lat, bądź do czasu okazji na realizację zysków. Stąd też pytanie, czy jest jakiś sposób na odseparowanie mojego portfela od giełdy na której kupiłem ETH, tak aby nawet w przypadku wycieku danych nie będę zagrożony?

Po drugie, czy warto kupować bo ETH dalej będzie rosnąć czy raczej czekać na korektę? Moja intuicja podpowiada mi korektę bo kurs rósł ostatnio bardzo stromo. Oczywiście korekta powinna stworzyć idealną okazję do kupna, co o tym sądzicie?


Dodam też że moje zainteresowanie krypto walutami wynika z dynamiki tego rynku. Od jakiegoś czasu gram na GPW, jednak potencjał jaki oferuje Bitcoin, Ethereum oraz inne krypto waluty jest niezwykle kuszący. Swoją drogą typujecie jakieś inne młode waluty które mogą wzrosnąć jak ETH?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 125
Rejestracja: 26 kwietnia 2017
Reputacja: -33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: nnx3 » poniedziałek, 22 maja 2017, 21:04

najbardziej zaufane gieldy to Bitstamp ( licencja bankowa europa) w czerwcu maja dodac ETH na rynek,i Bitflyer (japonia) ubezpieczenie srodkow przez jakis fundusz ubezpieczeniowy.

portfel wygenerowany offline jest odseparowany i super bezpieczny a adres kazdy moze znac i wycieki z gield nie maja wplywy na bezpieczenstwo srodkow.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » poniedziałek, 22 maja 2017, 21:38

Czyli ryzykowne jest tylko trzymanie "portfeli" w serwisach online? Jak mam portfel offline do dokonuję transakcji przez giełdę i zasadniczo mój portfel od tego momenty jest bezpieczny?

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 20 lutego 2016
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Lamar » poniedziałek, 22 maja 2017, 21:56

Xender pisze: Planuję rozpocząć inwestowanie w krypto waluty i stwierdziłem że Ethereum wydaje się bardzo kuszące i ma szanse na duże wzrostu w najbliższych latach.

Po pierwsze chciałbym zapytać, jak w bezpieczny sposób zabezpieczyć portfel? Słyszałem o różnych atakach oraz przekrętach z giełdami, stąd też wolałbym wybrać zaufaną. Ostatecznie jednak po nabyciu ETH chciałbym trzymać je w Cold Storage (offline) i najlepiej potrzymać przez kilka lat, bądź do czasu okazji na realizację zysków. Stąd też pytanie, czy jest jakiś sposób na odseparowanie mojego portfela od giełdy na której kupiłem ETH, tak aby nawet w przypadku wycieku danych nie będę zagrożony?

Po drugie, czy warto kupować bo ETH dalej będzie rosnąć czy raczej czekać na korektę? Moja intuicja podpowiada mi korektę bo kurs rósł ostatnio bardzo stromo. Oczywiście korekta powinna stworzyć idealną okazję do kupna, co o tym sądzicie?


Dodam też że moje zainteresowanie krypto walutami wynika z dynamiki tego rynku. Od jakiegoś czasu gram na GPW, jednak potencjał jaki oferuje Bitcoin, Ethereum oraz inne krypto waluty jest niezwykle kuszący. Swoją drogą typujecie jakieś inne młode waluty które mogą wzrosnąć jak ETH?
Widzę, że mamy podobną historię i podejście.
Dopiero kilka miesięcy temu zdecydowałem się na wejście gotówką w rynek ale interesuję się tym już troszkę dłużej (i wciąż jestem głupi w tym temacie ;) )

Jeśli chodzi o przechowywanie to osobiście zacząłem od portfela papierowgo - bezpieczny ale niewygodny. Kupiłem BTC i miałem trzymać minimum do kolejnego halvingu. Ostatnio jednak kupiłem portfel sprzętowy i tutaj trzymam zainwestowane środki. Wadą jest to, że kusi to bardziej do aktywnego handlu - szczególnie teraz, kiedy dzieje się sporo. Jeśli jednak masz zamiar obracać grubszą gotówką to portfel sprzętowy to jest to.
Trzymanie środków na giełdzie to czysta głupota (w historii już zbyt wiele ich padło, codziennie są ataki hakerskie)

Co do ETH to są wady i zalety. Niedługo ta waluta przestanie być walutą PoW więc zostanie porzucona przez górników. Na chłopski rozum jakoś nie jestem w stanie przewidzieć co się wtedy stanie z kursem. Za to konkurencyjne waluty POW powinny zyskać.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 22 maja 2017, 22:12

Do bezpiecznego przechowywania popularnych kryptowalut polecam portfel sprzętowy (np. Bitcoin Trezor).

Jeżeli chodzi o analizy kursu i inne waluty, poczytaj odpowiednie wątki. Jest dużo dyskusji na ten temat, nie ma sensu powtarzać się w każdym wątku w którym ktoś spyta, bo nie chce mu się poczytać istniejących.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 254
Rejestracja: 22 września 2014
Reputacja: 311
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: spamboy » poniedziałek, 22 maja 2017, 23:15

Trezor jest stosunkowo drogi i nie zawsze uzasadniony. Jeśli aktywnie grasz, to musisz mieć i tak aktywa pod ręką, wiec siłą rzeczy leżą one na kontach giełd. Jeśli obracasz z rzadka kwotami niewielkimi, to śmiało możesz używać portfeli online - używa ich zdecydowana większość ludzi i wszystko jest OK.
Jeżeli chcesz być tanio i dobrze zabezpieczony, to wydrukuj na swojej drukarce (darmowe) papierowe portfele i pilnuj aby nie zjadł ci ich pies i uważaj na ciekawskich i wszelakie kataklizmy. W google wyszukasz temat pod haslem "paper wallet eth/btc/ltc". Trezor i podobne urządzenia są raczej dla osób lokujących spory kapitał. Nikt nie będzie kupować przecież sejfu by trzymać w nim kilka kilkanaście stówek.
Podejdź do tego tak na ludzki rozum i zastanow sie jak zabezpieczasz swoje środki złotówkowe... jesli trzymasz w domu w szafce bo lubisz miec nad nimi kontrole - to wydrukuj papera; jeśli na koncie w banku to użyj dobrze zabezpieczonego konta online; jesli zaś jest to zasób który trzymasz w sejfie lub skrytkach bankowych to użyj trezora.

Konta online mogą być zabezpieczane wielopoziomowo (multi-factor / 2FA). To znaczy że nikt nie ruszy środków do póki nie potwierdzisz np hasłem + kodem jednorazowym i/lub linkiem z emaila.
Co prawda błędy w mogą się zdarzać tak samo jak w sys. bankowych (nie uchroni sie przed tym nawet Trezor). Jeżeli jestes paranoikiem to zawsze możesz rozejrzeć się za czymś co zwą "cryptosteel".

--

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 125
Rejestracja: 26 kwietnia 2017
Reputacja: -33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: nnx3 » poniedziałek, 22 maja 2017, 23:19

spamboy pisze: Jeżeli chcesz być tanio i dobrze zabezpieczony, to wydrukuj na swojej drukarce (darmowe) papierowe portfele i pilnuj aby nie zjadł ci ich pies i uważaj na ciekawskich i wszelakie kataklizmy.
tego akurat lepiej nie robic, co niektore drukarki maja pamiec a pozniej serisanci lykaja portfele :D

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 254
Rejestracja: 22 września 2014
Reputacja: 311
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: spamboy » wtorek, 23 maja 2017, 00:26

To wydrukuje kilka kartek z Pana Tadeusza i nadpisze jej bufor.

Już widzę jak to serwisanci mozolnie wpinają się w kości każdej drukarencji w nadzieii że amoze ktoś przypadkiem drukował wlaśnie swój portfel. Powodzenia życzę, bo szansa mniejsza niż znalezienie diamentu na ulicy...

--
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 maja 2017, 00:26 przez spamboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 23 maja 2017, 01:02

Spójrz na wykres Eth/$t. Tak, to kosmicznie zły moment na to, co chcesz zrobić. Nawet jeśli idzie dalej do góry (bo to raczej bańka i kiedyś spadnie). Ryzyko straty jest tak duże, że inwestowanie na dłużej niż kilka godzin/max dni, na tej wysokości, to niemal hazard.

Masz 4 wyjścia:

1. Dać sobie spokój i powiedzieć jasno "spóźniłem się na to, ryzyko za duże, łatwo stracić, lepiej poszukam np. czegoś nowego, mało znanego"

2. Ganiać bańkę. Kupować i sprzedawać wyżej. Dobre jak lubisz ryzyko i jesteś online znaczną większość dnia.

3. Trading w potencjalnym downtrendzie, który prędzej czy później nadejdzie po szczycie. Próba kupna dołka i sprzedania bulltrapu/double topa.

4. Poczekanie do kolejnego dobra miejsca do kupna na longterm. Może to być za miesiąc, kilka miesięcy, rok, dwa lata.

Punkt 1 i 4 warto połączyć. Po drodze można i 3 zaliczyć. Punkt 2 jest najbardziej ryzykowny.

Ponownie, spójrz na wykres poniżej. Twój plan był dobry w styczniu, lutym... Był dobry w 2015 i na początku 2016... Teraz jest najgorsze z możliwych miejsc by myśleć o długiej inwestycji w coś, co tak dużo wzrosło. Szanuj pieniądze i rozsądnie je deponuj. Powodzenia. ;)

Obrazek

PS. Jakbym był złośliwy (trochę jestem) napisałbym, że pytania o inwestowanie na longterm na takiej wysokości powinny być z automatu na forum kasowane. :mrgreen:
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » wtorek, 23 maja 2017, 10:46

Lamar pisze:
Xender pisze:
Co do ETH to są wady i zalety. Niedługo ta waluta przestanie być walutą PoW więc zostanie porzucona przez górników. Na chłopski rozum jakoś nie jestem w stanie przewidzieć co się wtedy stanie z kursem. Za to konkurencyjne waluty POW powinny zyskać.
PoW - proof of work? ETH czyli jak uczestnicy sieci będą dowodzić swojego wkładu, aby zdobyć ETH? Bo z tego co rozumiem w Ethereum nie kopie się dla samego kopania, żeby znajdować jakieś klucze, a użycza się mocy obliczeniowej w celu wykonywania aplikacji bazujących na jakiś Ethereum'owum frameworku?



Zasadniczo to uważam że długoterminowe inwestowanie w tym momencie nie ma sensu, ale chciałem dopytać bo może zachowanie kryptowalut nie jest tak oczywiste jakbym się spodziewał ;). Tak czy siak planuję poczekać na okazję do zainwestowania na dłużej, poza tym poszukam też czegoś do zainwestowania już teraz, czegoś nowego i świeżego.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » środa, 24 maja 2017, 09:51

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Dlaczego na różnych portalach podających kurs ETH/$ widnieją bardzo różne ceny? Na przykład na jednej 188$ za 1 ETH, a na drugiej 200$ za 1 ETH. Czy to kursy są wyznaczane przez giełdy i kurs na stronie zależy od tego z jakiej giełdy korzystają?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: novymivo » środa, 24 maja 2017, 10:00

@Xender, Z eth uwazaj gdy jest ich nieograniczona ilosc, nie ma limitu, wiec jak uzasadniasz wzrost ceny w czasie ? Z tego wzgledu ja w eth nie wszedlem.
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » środa, 24 maja 2017, 10:11

Wydaje mi się że ETH ma przyszłość jako rozproszona platforma obliczeniowa (Bo taki chyba jest zamysł? Kopiąc udostępniamy swoje maszyny jak platformy obliczeniowe, tak?), tym bardziej ze wsparciem Microsoftu oraz innych firm z branży. Wydaje mi się że taka właśnie przyszłość może wpływać na wartość. Choć rzeczywiście to że ETH jest nieograniczone może ograniczyć wzrost cen, choć jak cena spadnie to pewnie warto będzie wejść.

Weteran
Posty: 1046
Rejestracja: 6 maja 2013
Reputacja: 62
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Maggix » środa, 24 maja 2017, 10:44

Szanse są znikome na Czerwcowe wprowadzenie ETH na Bitstamp , najwcześniej początkiem Sierpnia.
Co do inwestycji w eth to wchodzić jak tylko spadnie o 20-30 $ w skali kilku miesięcy jest duża szansa na 250$.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » środa, 24 maja 2017, 18:56

Mam jeszcze jedno pytanie, dlaczego kursy ETH różnią się między sobą na różnych portalach? Czy to kwestia tego, że ustalają kurs na podstawie różnych giełd?

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 254
Rejestracja: 22 września 2014
Reputacja: 311
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: spamboy » środa, 24 maja 2017, 21:50

Nie wiem o jakich portalach mówisz, ale to bardzo prawdopodobne że każdy z nich korzysta z innej giełdy, albo liczy średnią z wybranych kilku. Nie ma jednej przodującej giełdy, więc sytuacja się nieco rozmywa. A każda giełda ma taki kurs na jaki pozwala lokalny popyt, zaufanie i zasobność graczy.

--

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » środa, 24 maja 2017, 22:47

Dzięki wielkie za porady, na pewno się przydadzą ;).
Jeszcze jedna kwestia jest dla mnie ważna, jakie portale (Polskie i nie) są godne zaufania, a które nie? Chodzi głównie o zdobywanie wiarygodnej wiedzy, śledzenie trendów oraz wyłapywanie nowości, w szczególności młodych kryptowalut wartych zakupu.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 254
Rejestracja: 22 września 2014
Reputacja: 311
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: spamboy » czwartek, 25 maja 2017, 01:16

Tylko to forum ;)

A tak na poważnie to informacje czerpiemy z całego świata. Społeczności, konferencje, tweety, redit, kluby dyskusyjne, co się da.
Informacje publikowane w portalach często gęsto mają dla nas opóźnienie (ktos musi informację przeredagować i opublikować).

Wiarygodność kończy się tam gdzie zaczyna się zaufanie - może trochę przewrotne ale sprawdza się.

Nie ma czegoś w pełni wiarygodnego. Co rusz okazuje się że ktoś komu ufaliśmy, podpada mniej lub bardziej.
To są pieniądze, często duże - tu nie ma łatwej gry. Za pieniędzmi idą manipulacje. W takich sprawach musisz być zdany na siebie i własny rozum. Raz pojawia się info wartościowe innym razem scam. To że jakiś portal jest duży i popularny nie znaczy że może być zaufany. Stoją bowiem za nim jacyś ludzie, którzy mają swoje interesy. Forum pozwala nam zweryfikować jak inni widzą tą czy inną sprawę, ale z decyzjami i tak zawsze zostajesz sam. Sugerowanie się innymi (bez autoanalizy) to prosta droga na minę.
Najlepiej sięgać po informacje do samego źródła lub możliwie blisko. Z informacją jest jak z kręgami na wodzie im fala jest odleglejsza tym słabsza, opóźniona i bardziej zdeformowana. Z drugiej stony nie możesz być wszędzie, znać wszystkich i ogarniać wszystkiego.

Twoje pytanie jest zbyt obszerne. To trochę tak jakbyś zadał pytanie - jakie auto kupić? Nie da się dobrze odpowiedzieć, nie wiedząc do czego i jakich warunkach chcesz go używać. Nie ma bowiem auta do wszystkiego. Podobnież tu. Jedni skupiają się nad wybranym aktywem i inni na wielu, jedni potrzebują informacji do szybkich inwestycji manipulacyjnych, inni inwestują longterm. Są tacy co poszukują nowinek ale i tacy co uważają wszystko poza Bitem jako scam. Jest grupa ludzi zajmujacych sie rozwojem różnych projektów okołobitcoinowych (wdrożenia, eksperymenty, zagadnienia natury prawnej czy finansowej), zwykli ciułacze, handlarze i wielu innych. Każdy szuka innej informacji o odmiennej złożoności, specjalizacji czy dostępności.
Precyzyjniejsze informacje ludzie ci podadzą jak skonkretyzujesz zakres wiedzy, jaką chcesz pozyskać. Poświęć też trochę czasu na czytanie innych wątków forum bo liczenie, że wszystko ci do rąk ktoś da, to mało wyszukana metoda...

Aa... i jeszcze jedna ważna uwaga. Raczej zapomnij, że ktoś powie ci wprost w co akurat inwestować. Z trzech powodów:
1. Nie można prowadzić doracta inwestycyjnego bez adekwatnych licencji.
2. Nie ma osób nieomylnych.
3. Chęć osobistej szansy zrealizowania zysku, częstokroć stoi w sprzeczności do pozostałych graczy.
*4. Ograniczone zaufanie.





--

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Xender » czwartek, 25 maja 2017, 11:02

Nie pozostaje mi nic innego jak przekopać forum. Co do charakterystyki gry, to prawdopodobnie połączę inwestowanie długoterminowe ze spekulacją gdy będą nadarzać odpowiednie ku temu okazję. Tak czy siak dzięki za merytoryczny post ;). Muszę przyznać że community zebrane wokół BTC wydaje się funkcjonować o wiele zdrowiej niż szaleńcy na niektórych popularnych forach na B poświęconych GPW :), choć oczywiście nie oceniam tutaj Waszych intencji, a raczej jakość postów. Choć kto wie, może Wszyscy tutaj tylko czekają żeby pozbawić mnie moich BTC, a ja jestem tylko naiwnym początkującym graczem ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Początek z Ethereum: 1. Jak zabezpieczyć portfel? 2. Kupować czy czekać?

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 25 maja 2017, 19:53

Xender pisze: Choć kto wie, może Wszyscy tutaj tylko czekają żeby pozbawić mnie moich BTC, a ja jestem tylko naiwnym początkującym graczem
Nie, raczej jest odwrotnie, to ludzie piszący z pytaniami chcą czegoś od tych co stale/długo piszą na forum. Chcą porady, wskazówki itd. Oczywiście czasem są naganiacze, tacy ludzie zachęcają do kupna na nieracjonalnych poziomach i zapewniają o wzroście. Ale to łatwo zauważyć. Rozsądna osoba nie mówi nigdy "kupuj!" a raczej skłania Cię do samodzielnego pomyślenia i pokazuje na co patrzeć itd.
Ten temat może Cię zainteresować: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=27&t=20409
Najbardziej przydatne linki są w ost. poście na 1 stronie. To taki zestaw co polecałem często. Ale warto cały temat przeczytać, jest dość ciekawy przebieg dyskusji, Koleś chciał pomocy w grze, a wyszło na to, że z naszą pomocą sam się czegoś nauczył.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: szajsiwo i 25 gości