Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

mar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: mar » sobota, 22 kwietnia 2017, 17:36

mam dwa zestawy z trzema kartami rx 480 i zasilaczem 700W, który ma m.in. 2 wtyki 8pin (na jednej linii) do zasilania GPU.
Resztę trzeba kombinować i tak też zrobiłem, wykorzystując adaptery, które miałem.
Ale... po kilku dniach/tygodniach widzę, że kabelki zasilające (oprócz 8pin PCI-E) są zbyt gorące, bo zmieniły kolor. Koparki wyłączone, bo boję się, że przewody się spalą... albo zasilacz.
Podpowiedzcie proszę jak podłączyć karty, mając do dyspozycji zasilacz (KCAS 700W) z:
SATA x 7
MOLEX x 4
6+2 PIN x 2
FDD x 1
no i zasilenie płyty 24pin i 4+4 pin.
Mam też do dyspozycji zasilacz CORSAIR VS650.
Kopanie do tej pory dosyć stabilne, biosy zmodyfikowane, więc zapotrzebowanie na energię niższe.
PS. Szukałem na forum i takie tematy jak łączenie zasilaczy w jednej koparce znalazłem, ale wykorzystanie dostępnych wtyczek do odpowiedniego zasilania kart, nie znalazłem :)

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: pm7 » sobota, 22 kwietnia 2017, 17:44

Jak nie potrzebujesz gwarancji, możesz pociąć kable i zewrzeć razem przewody zasilające 12V, a z nich poprowadzić odpowiednią ilość złącz zasilającysz PCI-e, albo przylutować grubsze kable bezpośrednio w zasilaczu.
Jeżeli nie chcesz modyfikować zasilacza w ten sposób, to możesz jedynie ograniczać się, by z jednego kabla nie brać za dużo prądu, co może uniemożliwić zasilenie wszystkich GPU.

mar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: mar » niedziela, 23 kwietnia 2017, 12:03

gwarancja raczej mnie nie interesuje w tym przypadku, ale grzebać w zasilaczu i lutować też sam nie chcę...
mam taki pomysł, jeśli największa moc (jeśli się dobrze domyślam) jest na linii PCI-e 6+2 pin, to czy można tam zastosować jakiś adapter, rozgałęźnik? Tak, aby z dwóch wtyczek zrobić trzy, a zasilanie riserów podpiąć z sata/molex?
Przy okazji pytanie - jak rozkłada się pobór mocy w karcie pomiędzy złączami zasilania samej karty 8pin i przez riser? Bo jeśli większość idzie przez 8-pinowe złącze, to może zasilanie risera z molex/sata wystarczy?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Wiem, że niektórzy łączą zasilacze w jednej (6-kartowej) koparce i podłączają w jakiś przemyślany sposób zasilanie do 6 GPU i domyślam się, że działa to wiele miesięcy. Tylko czy jest to możliwe ze standardowymi złączami, czy jednak tak jak podpowiedział pm7 trzeba lutować, itd.?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: pm7 » niedziela, 23 kwietnia 2017, 13:26

mar pisze: mam taki pomysł, jeśli największa moc (jeśli się dobrze domyślam) jest na linii PCI-e 6+2 pin, to czy można tam zastosować
To zależy, czy Twój zasilacz ma podział +12V na kilka linii. Dobre zasilacze mają jedną linię.
W twoim przypadku problemem jest grubość kabli i równomierność ich obciążenia, nie zaś równomierność obciążenia linii zasilania (gdyby o to chodziło, zasilacz działałby niestabilnie).
mar pisze: Przy okazji pytanie - jak rozkłada się pobór mocy w karcie pomiędzy złączami zasilania samej karty 8pin i przez riser?
Riser zastępuje płytę główną w zasilaniu karty. Według standardu, GPU może pobierać z płyty głównej 75W:
https://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express#Power
mar pisze: Bo jeśli większość idzie przez 8-pinowe złącze, to może zasilanie risera z molex/sata wystarczy?
Czy na pewno dobrze zapisałeś to pytanie? Sam napisałeś, że większość prądu idzie ze złącza 8-pin, więc jak niby zasilanie z risera miałoby starczyć? Może chodziło o zasilanie tylko ze złącza 8-pin, ale też (raczej) nie zadziała, bo GPU się nie uruchomi.

mar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: mar » niedziela, 23 kwietnia 2017, 22:52

Czy na pewno dobrze zapisałeś to pytanie? Sam napisałeś, że większość prądu idzie ze złącza 8-pin, więc jak niby zasilanie z risera miałoby starczyć? Może chodziło o zasilanie tylko ze złącza 8-pin, ale też (raczej) nie zadziała, bo GPU się nie uruchomi.
tak, źle zadałem pytanie, tzn. nieprecyzyjnie. Miałem na myśli: Czy poza zasilaniem GPU przez 8pin, zasilanie risera może być z sata/molex? Czy te złącza mają wystarczający prąd, aby zasilić nawet 75W?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: pm7 » poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 14:33

Molex (złącze) poradzi sobie z zapasem z takim poborem. http://www.playtool.com/pages/psuconnec ... peripheral
SATA już niekoniecznie (oficjalnie jakieś 55W wolno pobierać). http://www.playtool.com/pages/psuconnec ... .html#sata
W obu przypadkach zachodzi problem z grubością kabli, który sam zauważyłeś (napisałeś, że się kable rozgrzały Ci się na tyle, że zmieniły kolor).
Jakie risery używasz? Jeżeli risery USB, to już teraz nie pobierasz ani trochę prądu z płyty głównej.

mar
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwietnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: mar » czwartek, 4 maja 2017, 17:06

pm7 pisze: Molex (złącze) poradzi sobie z zapasem z takim poborem. http://www.playtool.com/pages/psuconnec ... peripheral
SATA już niekoniecznie (oficjalnie jakieś 55W wolno pobierać). http://www.playtool.com/pages/psuconnec ... .html#sata
W obu przypadkach zachodzi problem z grubością kabli, który sam zauważyłeś (napisałeś, że się kable rozgrzały Ci się na tyle, że zmieniły kolor).
Jakie risery używasz? Jeżeli risery USB, to już teraz nie pobierasz ani trochę prądu z płyty głównej.
pm7, dziękuję za pomoc. Risery mam USB. Co do zasilania i sposobu podłączenia. Zastosowałem rozgałęźnik 6pin na 2x8pin i w ten sposób mam zasilane 3 karty z jednej linii zasilacza (oryginalny kabel zasilający ma dwie wtyczki 6+2pin). Zasilanie riserów podpiąłem z trzech kabli sata. Jest lepiej, na pewno nie grzeją się tak bardzo kable. Zestaw działa już ponad tydzień.

Mam jednak problem z innej beczki. Podłączyłem dwa zasilacze do jednej koparki. Mam 2 x 650 W i chcę je wykorzystać. Połączyłem zielony ps_on i masę z wtyczek ATX. Po odpaleniu działa kilka minut, po czym zasilacz, który jest podpięty "dodatkowo" przestaje działać, a z nim 3 GPU. Jest na to jakiś sposób? :)

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak podłączyć zasilanie 3 kart rx 480 z zasilacza, który ma 2 x 8pin PCI-E i SATA, MOLEX?

Postautor: pm7 » czwartek, 4 maja 2017, 18:16

mar pisze: Po odpaleniu działa kilka minut, po czym zasilacz, który jest podpięty "dodatkowo" przestaje działać, a z nim 3 GPU. Jest na to jakiś sposób? :)
Może być, że za małe obciążenie jest na liniach 3.3V/5V. Kupujesz rezystory mocy i podłączasz, albo kupujesz lepszy zasilacz.

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, pyton71, Sałata i 26 gości