Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Wymazywanie » wtorek, 20 listopada 2018, 15:28

benq pisze: Jeszcze przykład z innej beczki. Kupiłem w tym roku mieszkanie za 70,000. 15,000 kosztował mnie remont.
Obecnie jest wynajmowane. Po zapłaceniu notariusza, odliczeniu podatku etc. zostaje mi do ręki 550 zł czynszu miesięcznie.
Czyli, zakładając utrzymanie cen nieruchomości na tym samym poziomie, zwrot nastąpi po niemal 13 latach.
Wielu uznaje, że to idiotyczna inwestycja, że jak można mieć taki horyzont czasowy, że to loteria, czy się trafi najemca, czy rynek nie polegnie w takiej perspektywie. Często słyszę deklaracje, ile to by nie zarobili gdzie indziej mając 85,000 na inwestycję dziś, że w 13 lat osiągnęli by 20x zwrot, kiedy ja dopiero wyjdę na zero.
A ja czuję się z tym wprost wspaniale i jest to mój ulubiony rodzaj inwestycji.
Nic na siłę.
To jest prawdziwa inwestycja długoterminowa. To jest znakomita sprawa, jak ktoś ma w tym doświadczenie i ma kontakty by np. robić tanio dobre remonty lub sam robi część, ma gotówkę w kilku takich inwestycjach i ogólnie porusza się w tym sprawnie. Ja takich ludzi bardzo szanuję, bo to ciężka i kreatywna praca.
Często słyszę deklaracje, ile to by nie zarobili gdzie indziej mając
Klucz to tryb przypuszczający. Na giełdzie też wielu mądrych, bo widzi wykres po lewej i się dziwi, czemu ktoś sprzedał z zyskiem 20% a nie 200%. :)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6745
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 6561
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: BitJanusz » wtorek, 20 listopada 2018, 17:45

@benq, muszę zgodzić się z @Wymazywanie. Nie mam nawet ułamka jego doświadczenia na tym rynku, ale z tego, co już przerobiłem - nie ma nic gorszego i bardziej podłego, niż bagholdowanie za ciężkie pieniądze. Ba, nawet bagholdowanie za małe (co robię właśnie, bo -z bólem serca - po prostu zapomniałem, że kupiłem alta na jednej giełdzie i jest na -30% pod wodą obecnie :roll:) jest po prostu poniżające. Kończymy jako frajerzy, którym wetknięto w ręce jeszcze gorące siatki, które lepsi/sprytniejsi sprzedali nam z ulgą i uciechą.

Rozumiem, że nie chcesz być traderem, a tym bardziej nie daytraderem, bo to ciężki kawałek boczku. :mrgreen: ale spójrz na to z tej strony, jeżeli naprawdę się czymś nie zajmiesz, nie poświęcisz temu uwagi, to IMO nigdy w tym nie osiągniesz pewnej stałości, może ci się udać raz, czy dwa, fartowne wejście a la moje w NXT w grudniu, ale to jest właśnie to: fart, równie dobrze możesz wziąć 30k i próbować w kasynie stawiać ciągle na czarne, przynajmniej w jedną noc się rozstrzygnie, czy jesteś bogaty, czy nie :mrgreen:

Są boty oraz strony, które umożliwiają np. ustawianie pozycji dla wielu coinów jednocześnie na binance, w tym oczywiście SL i TP, i nie mówię tu o drogich algobotach grających pod konkretne narzędzia HFT, tylko o prostym sposobie by właśnie NIE czekać i nie śledzić wykresów na okrągło, a jedynie systematycznych kontrol raz na jakiś czas. Określasz poziomy, stop lossy, take profit na interesujących cię altach i hajda. 100% kapitału gotowe na to, by załapać się na coś, co określiłeś jako okazję, a jak nie wypali - to żeby cię wypchnąć z pozycji ze stratą 5% (trudno się mówi). Jest to alternatywa dla ciężkiego i stresującego daytrade na BTC (na bitmexie), w tym walką z interfejsem, algobotami, wyleszczami i wszechobecnym lagiem. I może to być w ogólnym rozrachunku lepsze od siedzenia na kupie rosnących strat i pocieszania się, że tylko 33% kapitału jest na minusie, a nie całość. Taka sugestia :) bagholding ssie. Straszliwie. Wracam bagholdować ZIL :roll:
Pomogłem? Tipuj! Chciwy Janusz ucieszy się z każdego grosza.
LTC: LPRbb7aQyrfqMTXP8Q9GBJNUeSPxAdMssM

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: Bit-els » wtorek, 20 listopada 2018, 19:29

@BitJanusz, Przecież Benq się zajął. Zrobił analizę fundamentalną, umieścił to wszystko w kontekście rewolucji crypto, zainwestował kasę jaką może stracić.
Wy traderzy jak narkomani, jak dzieci we mgle szukający swego kamienia filozoficznego nie możecie pojąć, że z rynkiem, czyli każdy z Was przeciw wszystkim innym, w długim okresie możecie tylko przegrać. Przegrać, czyli stracić część lub całość, albo zarobić mniej niż rynek.
Stawiam dasha, że nikt z tego forum nie zarobi procentowo więcej od Benq w okresie 10 lat. A za 10 lat dash będzie po minimum 10 K $

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: amneziahaze » wtorek, 20 listopada 2018, 20:38

Bit-els pisze: A za 10 lat dash będzie po minimum 10 K $
Jak rozumiem to drugi projekt, gdzie benq dokłada do straty z poprzedniego?

Śmiała wiara, warto wierzyć... ale to ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, bo wcale tak być nie musi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » wtorek, 20 listopada 2018, 22:01

BitJanusz pisze: Rozumiem, że nie chcesz być traderem, a tym bardziej nie daytraderem, bo to ciężki kawałek boczku. ale spójrz na to z tej strony, jeżeli naprawdę się czymś nie zajmiesz, nie poświęcisz temu uwagi, to IMO nigdy w tym nie osiągniesz pewnej stałości, może ci się udać raz, czy dwa, fartowne wejście a la moje w NXT w grudniu, ale to jest właśnie to: fart, równie dobrze możesz wziąć 30k i próbować w kasynie stawiać ciągle na czarne, przynajmniej w jedną noc się rozstrzygnie, czy jesteś bogaty, czy nie
Hmm ale co wy z tym kasynem?
Naprawdę przyszłościową technologię, której zastosowanie widzę za 3/5/10/20 lat w skali globalnej porównujecie z obstawianiem kolorowych kulek na karuzeli?
Kilka ładnych lat temu zainwestowałem w akcje pewnej firmy zlokalizowanej niedaleko mojego domu. Miała bardzo solidne fundamenty - praktycznie monopolista w swojej branży, zerowa szansa na konkurencję czy wygryzienie z rynku.
Miałem po prostu trochę wolnej gotówki, z którą nie wiedziałem co zrobić - nie brakowało mi na auto czy wakacje, a środki na lokacie ostatni raz trzymałem, kiedy oferowali 6% bez ograniczeń czasowych.
Oczywiście nie obserwowałem rynku, zupełnie nie interesowała mnie spekulacja - to był klasyczny zakup - kup i zapomnij.
Nie znałem wtedy nawet pojęć "górka", "dołek" czy "bańka".
Po mniej więcej roku, kiedy postanowiłem zajrzeć co się tam dzieje zobaczyłem ubytek niemal 70% wartości. Firma miała poważny problem technologiczny, wymagający olbrzymiej inwestycji. W dodatku prezes okazał się skorumpowanym oszustem, który skończył z wyrokiem. Jak możecie się domyślać, spanikowany sprzedałem swoje udziały przełykając stratę.
Niespełna 2 lata później, zmodernizowana firma potroiła cenę (licząc od mojej ceny zakupu, nie po spadkach), a ja czułem się jak o wiele większy frajer niż wtedy, gdy zniknęło 70% mojego wkładu.

@Wymazywanie, @BitJanusz, @amneziahaze,
Wy jesteście spekulantami z krwi i kości.
Ja w tym wątku sprawdzam bardziej jakie szanse na tym rynku ma inwestor.
I żeby było jasne - zdefiniuję moje pojęcia - zaznaczam, to nie są oficjalne definicje, tylko moje rozumienie tematu.

Spekulant - osoba, która ma totalnie w dupie jakie aktywo posiada, może nawet nie wiedzieć jaką firmę/kryptowalutę/kruszec sprzedaje i kupuje, liczą się tylko wykresy, scalping i walka z rynkiem. Spekulant powinien mieć ściśle określone ramy, w obrębie których działa, ustalony horyzont czasowy, stop loss, take profit etc.

Inwestor - osoba, która bardzo starannie wybiera aktywo, w którym lokuje swoje fundusze. Nie interesują go dzienne ruchy cenowe. Nie sprzedaje, żeby odkupić taniej. Jedyne co monitoruje na bieżąco, to fundamenty - czy w dalszym ciągu jest to projekt/firma/waluta w której zauważył potencjał, czy cały rynek się nie zmienił, czy pojawiła się istotna konkurencja etc.

Spekulant, to zajęcie na pełen etat, wymagające mozolnego ślęczenia nad świeczkami, obmyślania dziesiątek możliwych scenariuszy wraz z prawdopodobieństwem ich zaistnienia.

Inwestor, to człowiek, który ma wolne środki, które chce przeznaczyć na zdywersyfikowanie swojego majątku w różnego typu aktywa, które jego zdaniem mają potencjał.

Spekulant musi zarabiać, bo często stanowi to jego źródło utrzymania.

Inwestor ma zupełnie odrębne źródło utrzymania, a jego inwestycje to tylko spożytkowanie nadwyżek finansowych.

Czy inwestor kupując obraz Van Gogha ma możliwość cięcia strat, gdy na kilku aukcjach Sotheby's nie było chętnych nabywców na dzieła sztuki? Nie.

Ja próbuję się przekonać i udowodnić (sobie oraz innym) czy przyjmując takie podejście do sprawy można na tym rynku cokolwiek ugrać.
Nie twierdzę, że mam rację. Chcę to po prostu sprawdzić empirycznie. I dzielę się swoimi obserwacjami, żeby ktoś mógł wyciągnąć swoje wnioski i zobaczyć bezboleśnie czy to ma sens czy jednak nie.
amneziahaze pisze: Jak rozumiem to drugi projekt, gdzie benq dokłada do straty z poprzedniego?
Rozumiem oceniasz rezultat projektu, kiedy nie minęła nawet połowa założonego horyzontu czasowego? Przy długotrwałej bessie? To tak jakbyś oceniał wyniki tradingowe kogoś, kto kupił i trzymał na mega hossie.
Ale dziękuję za troskę o moje finanse. Mają się całkiem nie najgorzej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6745
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 6561
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: BitJanusz » wtorek, 20 listopada 2018, 22:10

@Bit-els bardzo śmiałe twierdzenie. Za 10 lat.. hmm... przychodzi mi do głowy mnóstwo scenariuszy. Pęknięcie bańki na wszystkim, wojna, pierdyknięcie superwulkanu... tak, wiem, brzmi jak science-fiction, ale to tak długi okres czasu, że ciężko mi sobie wyobrazić robienie finansowego planu "na za 10 lat" pod aktywa spekulacyjne. Oczywiście życzę @benq, żeby się dorobił, jak my wszyscy, ale póki co to wciąż tylko hopium.

@benq, żeby nie było, że Cię nie rozumiem: wiem, jaki masz plan, po prostu "wydaje mi się", że strategia akumulacji jest ryzykowna, bo zaczynasz od minusa...
Pomogłem? Tipuj! Chciwy Janusz ucieszy się z każdego grosza.
LTC: LPRbb7aQyrfqMTXP8Q9GBJNUeSPxAdMssM

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
8
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: janku66 » wtorek, 20 listopada 2018, 23:13

@benq, fajne mają nasi Forumowicze komentarze, chwała każdemu z nich za opinię.
Nawet @wymazywanie za te jego "twarde pisiorki" HODLerow, które są już chyba w trzech wątkach wspomniane ;)

Jednakże, jeśli o mnie chodzi, to podzielam Twoje podejście inwestora.

Będziesz naszym forumowym Buffettem, bo wybrałeś swoje Coca Cole :D
https://www.investopedia.com/news/warre ... a-cola-ko/

Krypto są jak James Bond, zawsze wychodzą z bagna. Jeśli one nigdy zatem nie umrą to czy Twój portfel za kilka lat nie będzie cieszyć oczu? Myślę, że będzie i chyba właśnie o to chodzi w Twoim eksperymencie.

@prezes i jego emerytura za Litecony, też ciekawy pomysł.

Bądźmy oryginalni, miejmy swoje pomysły na siebie i swoje finanse. Nie uprawiajmy wszyscy rodeo na "bykach" i nie jeździjmy na "niedźwiedziach" jak Putin. Kombinujmy, szukajmy swoich sposobów.

Ten wątek to Twój sposób.
Monitorowany i przemyślany.
Nie widzę powodów byś nie wyszedł na swoje, pod warunkiem, że się nie mylę ze swoim stwierdzeniem, że krypto są jak 007 ;)
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: prezes » środa, 21 listopada 2018, 07:31

Ja wkleję tylko jak wyglądała tabelka na samym początku emerytury za litecoin, po 6 miesiącach było prawie - 30 %. Obecnie jest poniżej 1000 % zysku. Eksperyment chcę ciągnąć do emerytury czyli czas się tu liczy ale nie tak że nie mam żadnego SL po drodze. Jeżeli by się okazało że kryptowaluta litecoin została całkowicie porzucona przez deweloperów i kopaczy i cena definitywnie zmierza do 0 to zamykam go, nie dopłacam juz co miesiąc nowych kwot i wypłacam to co zostało.

Im dłuższy okres czasu inwestycji tym większa szansa, że coś się nie uda i że jednak na tym nie zarobimy ale jest też druga strona medalu. Dla mnie ten eksperyment nie jest kasą z której chcę żyć na emeryturze, bo dbam o moją przyszłą emeryturę w inny sposób, a nawet kilka sposobów, to jest bardziej rodzaj buntu przeciwko ZUS-owi, zresztą w opisie jest wszystko napisane.
https://litecoin.pl/emerytura-za-litecoiny/
2018-11-21 07_24_14-Emerytura za litecoiny.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: janku66 » środa, 21 listopada 2018, 07:57

prezes pisze: Jeżeli by się okazało że kryptowaluta litecoin została całkowicie porzucona przez deweloperów i kopaczy i cena definitywnie zmierza do 0 to zamykam go, nie dopłacam juz co miesiąc nowych kwot i wypłacam to co zostało
Nie chcę się za @benq wypowiadać, popraw mnie jeśli się mylę, ale takiego "SL" to on też ma moim zdaniem.

Eksperyment/inwestycja benq nie zakłada zmian strategii będącej odpowiedzią na zwykłe fluktuacje rynku takie jak korekta chociażby, w sensie nie zakłada sprzedaży aktywa z powodu korekty.

Porównując projekt benq z Twoim, to benqu wymyślił go lepiej.
Ty masz jedną walutę, co wiadomo jakie niesie to ze sobą ryzyko.
Ty kupujesz konkretnego dnia, konkretną ilość niezależnie czy właśnie jesteś w ATH, czy w dołku. Benq posiada jakaś elastyczność w założeniach co na long run powinno dać mu więcej zysku.

Tak sądzę, autor niech sprostuje jak się mylę.
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » środa, 21 listopada 2018, 08:18

@vjankuv, O to właśnie chodzi, sposobów obracania kryptowalutami jest mnóstwo, które dadzą najlepszy efekt pokaże dopiero czas.

@prezes, Świetny przykład. Niektórzy powiedzieliby, że po 5 miesiącach spadków uśrednianie strat i dopłacanie od stratnych pozycji to idiotyzm. Tymczasem czas zweryfikował te opinie. A przecież wiemy, że po pierwsze, to nie jest Twój główny sposób inwestycji w krypto. Po drugie, stówka miesięcznie to nieodczuwalna kwota, więc nawet wyzerowanie inwestycji nie byłoby bolesne dla Twojego budżetu.
Styczeń 2018 to musiał być ciężki moment, z zainwestowanych 3,600 zł zrobiło się 170,000 zł - kusząca sprawa, żeby wycofać środki - tym bardziej, że od dawna prognozowałeś spadki.
Drugi ciężki moment - obecnie. Patrzenie jak ze 170,000 zł robi się 40,000 zł musi trochę wpływać na psychikę.
Ale tak jak pisaliśmy w innym wątku - skoro horyzont czasowy jest tak odległy, to zupełnie nie ma powodów do niepokoju.
A jedyne czym powinieneś się przejmować, to ewentualna fundamentalna zmiana albo krytyczny bug w LTC.
A na to się nie zanosi, także keep strong. 8-)

Dodano po 2 minutach 51 sekundach:
vjankuv pisze: Eksperyment/inwestycja benq nie zakłada zmian strategii będącej odpowiedzią na zwykłe fluktuacje rynku takie jak korekta chociażby, w sensie nie zakłada sprzedaży aktywa z powodu korekty.
Dokładnie tak. nie interesuje mnie sprzedaż dziś, żeby odkupić taniej jutro. To, co zostało kupione czeka grzecznie na swój czas. Ciężko to porównać do pomysłu prezesa, zupełnie inne założenia.
U mnie plusem jest na pewno dywersyfikacja - któraś krypto powinna się w końcu wybić.
U prezesa plusem jest procent składany, regularne zakupy pozwolą wyjść na swoje nawet, jeśli moment pierwszych zakupów był bardzo słaby (jak u mnie).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: prezes » środa, 21 listopada 2018, 08:42

@vjankuv, są plusy i minusy. Mój eksperyment jest mega prosty, kupuję tylko jedną walutę konkretnego dnia, uśrednianie ceny w górę albo w dół w założeniu że za x lat cena będzie wyższa niż obecna. Kwota inwestycji jest mało obciążająca dla mojego portfela, można powiedzieć że niezauważalna. Minusem jest jedna waluta ale kiedyś nie było więcej tylko 3 na krzyż waluty. Wrzucenie więcej walut skomplikowało by projekt ale jednocześnie zapewniłoby dywersyfikację. Ja nic nie będę zmieniał. Zobaczymy za 10, 20 lat jak przetrwa do tego czasu LTC. Większość jest mądrych po fakcie i mówią że gdybyś kupił akcje X spółki 20 lat temu i trzymał do teraz to byłbyś milionerem ale mało jest w stanie coś takiego zrobić z różnych powodów. Założenie mojego eksperymentu jest takie, że nie obciąża on zbytnio naszego portfela, a potencjalne zyski są nieograniczone a stratą jest tylko to co włożymy czyli 100 % wkładu ale ten wkład to jest ułamek procenta naszego całego kapitału.

Eksperymenty na lata są nudne na co dzień ale mogą być ekscytujące po latach. Jedni sobie np. co miesiąc kupują jakiś model do składania za 100 zł inni idą do kina co tydzień jeszcze inni robią jeszcze coś innego ale każda z tych osób robi to bo daje im to jakąś przyjemność. Ja robię różne rzeczy które dają mi jakąś przyjemność nie koniecznie mam z tego profit jakiś materialny. To jest mój pierwszy taki eksperyment długofalowy przeprowadzany świadomie. Nie kojarzę żeby ktoś to robił wcześniej, wiec mam dodatkową frajdę że jestem prekursorem i jest już na pewno kilku naśladowców, np. bitfilar czy projekt @benq. Fajne jest to, że czy to domator czy benq dorzucają coś od siebie do tego. Pierwotna forma nie zawsze jest najlepsza, choć najprostsze rozwiązania bywają najbardziej skuteczne. Fajnie by było pogadać za 10 lat o tych projektach i porównać czy miały sens, który wypalił lepiej a który gorzej. Możemy sobie oczywiście zrobić wirtualne obliczenia wstecz od teraz ale to nie to samo, nie ma w tym żadnych emocji tylko suche liczby a ważniejsze jest coś innego.

Dodano po 11 minutach 28 sekundach:
benq pisze: @prezes, Świetny przykład. Niektórzy powiedzieliby, że po 5 miesiącach spadków uśrednianie strat i dopłacanie od stratnych pozycji to idiotyzm. Tymczasem czas zweryfikował te opinie. A przecież wiemy, że po pierwsze, to nie jest Twój główny sposób inwestycji w krypto. Po drugie, stówka miesięcznie to nieodczuwalna kwota, więc nawet wyzerowanie inwestycji nie byłoby bolesne dla Twojego budżetu.
Styczeń 2018 to musiał być ciężki moment, z zainwestowanych 3,600 zł zrobiło się 170,000 zł - kusząca sprawa, żeby wycofać środki - tym bardziej, że od dawna prognozowałeś spadki.
Drugi ciężki moment - obecnie. Patrzenie jak ze 170,000 zł robi się 40,000 zł musi trochę wpływać na psychikę.
To jest clue tego wszystkiego. Na takim długofalowym projekcie w sytuacjach kryzysowych możemy trenować swoją psychikę, jeżeli robimy to świadomie to efekty mogą być pozytywne. Np. takie morsowanie może Cię zabić w kilka minut albo doprowadzić do nieodwracalnych odmrożeń albo może Cię wzmocnić, jeżeli robisz to świadomie. Nakręciłem ostatnio film o nieświadomych hodlerach i jakie to może mieć negatywny wpływ na ich życie. To tak jakby ktoś chciał zacząć morsować nie mając o tym zielonego pojęcia, wchodząc do zimnej wody bez żadnego planu może się okazać że już nigdy z niej nie wyjdzie. Znam kilku hodlerów od lat, którzy już raczej ze swoich inwestycji nigdy nie wyjdą z różnych powodów. Inna sprawa jak robisz to świadomie, masz plan działania.

Jedna ważna uwaga nie piszę tu o trenowaniu bycia w błędzie, jak się okaże że LTC padło to kończę projekt a nie płacę na niego kolejne 10 lat.

Umiejętność przyznawania się do błędu i do cięcia strat to bardzo trudna sztuka ale bardzo ważna w życiu.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6745
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 6561
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: BitJanusz » środa, 21 listopada 2018, 16:43

Akurat pomysł, żeby co miesiąc wkładać jakąś sumę (zamiast ZUS-u, ech gdyby się dało) w wybrane aktywo uważam za świetny i to od dawna. Ja np z takiego PPK zrezygnuję od razu. Nie zacząłem jednak jeszcze tego robić, ponieważ uważam, że od lat 70. mamy "bańkę na wszystkim" i kryptowaluty są tylko pokłosiem tego zjawiska. Czekam na lekkie oczyszczenie rynku (wygląda na to, że się zaczęło) i raczej wybiorę spółki giełdowe, nie kryptowaluty, głównie dlatego, że dla nich nie da się dokonać analizy fundamentalnej, tj. nie da się powiązać ich kondycji ekonomicznej z wartością. W szczególności interesuje mnie AMD, które z uwagi na nowe produkty może zdetronizować intela i zaliczyć konkretne wzrosty w przyszłości, jak również wszelkiej maści podwykonawcy gigantów technologicznych.

Inwestując co miesiąc małą sumę mamy znacznie lepszą kontrolę nad sytuacją "w czasie". WIdzimy jak zmienia się rynek, w razie czego można nawiać. Właśnie to, co robi @prezes.
Pomogłem? Tipuj! Chciwy Janusz ucieszy się z każdego grosza.
LTC: LPRbb7aQyrfqMTXP8Q9GBJNUeSPxAdMssM

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » środa, 21 listopada 2018, 20:20

@BitJanusz,
A jak widzisz przyszłość, zakładając, że od lat 70tych jest bańka na wszystkim? Dla mnie jedyną odpowiedzią jest jak największa dywersyfikacja.
Z drugiej strony, ciężko to wszystko nazwać bańką, może po prostu rozwój i dobrobyt na świecie przyspieszył?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6745
Rejestracja: 15 września 2017
Reputacja: 6561
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: BitJanusz » czwartek, 22 listopada 2018, 11:04

@benq,

jak się kończą bańki z grubsza wiemy. Solidna korekta, prawdopodobnie powiązana z jakimś światowym krachem, po której wrócimy do wzrostów.
Pomogłem? Tipuj! Chciwy Janusz ucieszy się z każdego grosza.
LTC: LPRbb7aQyrfqMTXP8Q9GBJNUeSPxAdMssM

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: amneziahaze » czwartek, 22 listopada 2018, 20:57

Można pisać i pisać... oceniać, ubierać się w definicje itd. Mi szkoda na to troszeczkę czasu. W 2009 kupiłem nieruchomość w centrum i ziemię. Samemu zrobiłem remont generalny, bo jestem chciwy. Dziś bym zrobił inaczej, bo wchodzi era ruchomości, choć wszystkim kojarzy sie z dziadowskimi kempingami biedy amerykanskiej. Zaś straty 70 procent bym po prostu nie zniósł. Chyba zabiłbym się własną pięścią. Już lepiej oddać dziecku albo cokolwiek. Ale to kwestia psychiki i podejscia.

Dlatego kupowanie w ciemno dokladanie do strat czy łapanie noży uważam za zwykły hazard, tudzież brak szacunku do własnego kapitału. Pozdrawiam.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: benq » czwartek, 22 listopada 2018, 21:11

@amneziahaze, Straty 70% kapitału również bym nie zniósł, na pewno przeorałaby mi psychikę.
Ale -70% z 25% z 25 % to już jest w granicach stop lossa ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4918
Rejestracja: 31 stycznia 2013
Reputacja: 2772
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: amneziahaze » czwartek, 22 listopada 2018, 21:17

Chodzi mi o to że Warrenów B. jest bardzo mało, za to dużo się o nich pisze, dokładnie odwrotnie skorelowane do przegranych.

Natomiast moim zdaniem warto próbować jeżeli się w coś mocno wierzy. Tak samo jak warto się rzadziej mylić od reszty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 6053
Rejestracja: 20 grudnia 2015
Reputacja: 9002
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: socjolog2008 » czwartek, 22 listopada 2018, 21:19

Takie inwestycje mają sens. Wystarczy cofnąć się w czasie o 3 lata i zobaczyć w co się inwestowało. Ja osobiście podobnie widzę temat, tylko potencjał spekulacyjny postrzegam w nowych tematach, świeżynkach a nie świetności projektu. Namecoin był genialnym projektem z domenami, skorelowany z miningiem BTC, a padł. Ja osobiście widzę potencjalny sukces w czasie związany z forkami (obecne zawirowania na forku forka świetnie pokazuje jak się rynek budzi i spekulanci do gry w takich momentach), nie rozwijam już nawet, a prawdopodobną porażkę z tokenami różnej maści - to wg. mnie wydmuszka. Tokenizacja, i te ich monety na łańcuchu ETH. Wartość ma anonimowość, XMR za 250 zł - to jest cena miła dla oka, niekoniecznie najtańsza ze wszystkich. W tej chwili znowu wielu, co zrealizowało zyski w 2017 (mniejsze, nawet jak mogły być większe), co znowu nie oznacza że to będą najniższe z możliwych poziomy. Prawda unaocznia jedno - tak i tak,co by nie wymyślali, cudowali, forkowali to wygra BITCOIN BTC.
WIG20toTHEmoon https://www.gpw.pl
Sztuczna inteligencja GPW : Atende* Ailleron* Spyrosoft* Datawalk* Voxel* Oex* LiveChat* Brand24* Medapp * MedialG
https://tinyurl.com/Stats-Polska
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2023

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4685
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 3499
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: shinya56 » czwartek, 22 listopada 2018, 22:08

Bit-els pisze: Stawiam dasha, że nikt z tego forum nie zarobi procentowo więcej od Benq w okresie 10 lat. A za 10 lat dash będzie po minimum 10 K $
Nie wiadomo co będzie za tydzień, a tu perspektywy na 10 lat. To jest rynek technologiczny, który zmienia się niesamowicie szybko.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Inwestycja w blue chips - 20,000 zł w 20 największych kryptowalut

Postautor: mecenas » czwartek, 22 listopada 2018, 22:13

shinya56 pisze: To jest rynek technologiczny, który zmienia się niesamowicie szybko.
A zatem czy DASH nie może zmieniać się niesamowicie szybko wraz z tym rynkiem technologicznym? ;)
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Wróć do „Przedszkole”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: alomorti, grzeg, jacek-g, miso20, Ratchet, Sałata, Tazz28, TomaszT i 29 gości