Strona 1 z 1

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

: środa, 15 maja 2019, 16:17
autor: GalAnonimeczko
Cześć.
Jak wyglada rozliczanie się z US pod wzgl. kopania BTC?
Chodzi mi o minimalny zysk, uzyskiwany z własnego komputera (także jakieś grosze typu złotówka dziennie).
Zakładając, że trochę czasu ten komputer by pochodził w ten sposób, no to już się X PLN wygeneruje.
Załóżmy że taka osoba dostaje te pieniądze (a raczej ich równowartosc w BTC) na portfel BTC, no i logika by mówiła, że żeby działać zgodnie z literą prawa - przy wymianie BTC na PLN powinna jakoś się rozliczyć z urzędem skarbowym.
No wlasnie, ale jak? Przecież taki człowiek nie zalozy firmy, zeby sobie dla zabawy odpalić kopanie na prywatnym komputerku i zarobić np. 100zł w dwa miesiące.
A z drugiej strony, może się okazać że za 200zł zysku narobi sobie kłopotów.
Pewnie niektórzy napiszą - przecież to groszowe kwoty, i pewnie nikt by się nie doczepił. Ale jestem po prostu ciekaw jak to wygląda.
Niby są kwoty wolne od podatku, niby jest przychód z nieujawnionych źródeł (no własnie, bo przecież ta osoba nie ma jak udowodnić ile zarobiła, przecież nikt jej faktury nie wystawi za kopanie btc :lol: ), ale nie bardzo rozumiem.
Jedne źródła podają że nie ma problemów w przypadku tej sytuacji o której piszę(ale są to swego rodzaju domysły),
a inne, że nawet na takim osobistym komputerku generując zyski odpowiadające jednemu cheesburgeowi w kilka dni, mogą zostać uznane jako działalność, i wtedy fajne kary się robią :)

Czekam na ciekawe odpowieddzi :)

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

: sobota, 18 maja 2019, 00:14
autor: GalAnonimeczko
Naprawdę nikt nic?

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

: sobota, 18 maja 2019, 10:12
autor: Bagder
Po ostatnich nowelizacjach, Wg mojej aktualnej wiedzy, począwszy do 2019 roku obowiązek zapłaty podatku powstaje po sprzedaży kryptowalut na waluty fiducjarne (np. PLN), a także zamiany kryptowalut na usługi lub towary. Stawka podatku liniowa 19% i nie łączy się to z innymi przychodami. Rozliczenie podatku następuje do końca terminu składania zeznań podatkowych - czyli do końca kwietnia 2020r.

Sporym problemem jest kwestia rozliczenia ewentualnych kosztów - innych niż nabycie kryptowalut. Nowelizacja prawa podatkowego preferuje traderów (spekulantów), którzy mogą rozliczać koszty nabycia kryptowalut. Pod tym względem polskie prawo podatkowe jest w miarę przyjazne, ale nadal nie widziałem nowego wzoru zeznania rocznego - a to może być kluczowe...

Samo wydobywanie nie jest opodatkowane z pewnym zastrzeżeniem. Otóż, możliwa jest interpretacja - że wydobywanie kryptowalut w kopalniach zostanie potraktowane jako świadczenie usługi za zapłatę w naturze (w postaci pozyskanych od kopalni kryptowalut). Wówczas, należy się liczyć z podatkiem od przychodów w naturze (z możliwym rozliczeniem ewentualnych udowodnionych kosztów) wg skali podatkowej wpisywanych w standardowe pity oraz dodatkowo podatkiem od sprzedaży/zamiany kryptowalut (liniowym). Przy czym jak się zdaje to drugie nie pozwala na zaliczenie kosztów pozyskanych ze zlecenia (wartości kryptowalut). Należy zwrócić uwagę, że polskie kopalnie powinny rozliczać minerów jak od umów zlecenia, ale nawet jak tego nie zrobią - to nadal na podatniku ciąży obowiązek obliczenia i zapłaty podatku.

Jeśli chodzi o działalność gospodarczą - to raczej nie ma to znaczenia. Po pierwsze: przychody miesięczne do połowy minimalnego wynagrodzenia mogą być uzyskiwane w ramach tzw. działalności nierejestrowej, po drugie przychody ze sprzedaży kryptowalut nie łączą się z innymi przychodami także w ramach działalności gospodarczej.

Niestety, najbezpieczniej jest wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Albo po opłaceniu podwójnego podatku o zwrot nadpłaty w części z tytułu przychodów w kryptowalutach.

Na marginesie pytania - to samo dotyczy osób świadczących inne usługi za które zapłata następuje w kryptowalutach np. informatyczne.

Zrobiło się skomplikowanie? Więcej informacji znajdziesz w osobnych rozwiniętych wątkach, gdzie szczegółowo jest to omawiane z podaniem przepisów, interpretacji i orzeczeń sądowych np. tutaj: viewtopic.php?f=79&t=21138

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

: sobota, 25 maja 2019, 12:10
autor: randomowy świeżak
@GalAnonimeczko

nikt się nie odzywa bo temat jest z D***, po pierwsze do ok 3000 nie musisz się rozliczać, po drugie na domowym komputerku nawet jakimś najnowszym wydobycie 0,01 PLN zajmie ci jakieś 1000 lat. powodzenia.

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

: niedziela, 16 czerwca 2019, 16:41
autor: adiqq
wcale nie 1000 lat...dla takich domowych komputerków powstał jakiś czas temu gamerhash...