Groszowe wydobywanie BTC a prawo

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

Postautor: GalAnonimeczko » środa, 15 maja 2019, 16:17

Cześć.
Jak wyglada rozliczanie się z US pod wzgl. kopania BTC?
Chodzi mi o minimalny zysk, uzyskiwany z własnego komputera (także jakieś grosze typu złotówka dziennie).
Zakładając, że trochę czasu ten komputer by pochodził w ten sposób, no to już się X PLN wygeneruje.
Załóżmy że taka osoba dostaje te pieniądze (a raczej ich równowartosc w BTC) na portfel BTC, no i logika by mówiła, że żeby działać zgodnie z literą prawa - przy wymianie BTC na PLN powinna jakoś się rozliczyć z urzędem skarbowym.
No wlasnie, ale jak? Przecież taki człowiek nie zalozy firmy, zeby sobie dla zabawy odpalić kopanie na prywatnym komputerku i zarobić np. 100zł w dwa miesiące.
A z drugiej strony, może się okazać że za 200zł zysku narobi sobie kłopotów.
Pewnie niektórzy napiszą - przecież to groszowe kwoty, i pewnie nikt by się nie doczepił. Ale jestem po prostu ciekaw jak to wygląda.
Niby są kwoty wolne od podatku, niby jest przychód z nieujawnionych źródeł (no własnie, bo przecież ta osoba nie ma jak udowodnić ile zarobiła, przecież nikt jej faktury nie wystawi za kopanie btc :lol: ), ale nie bardzo rozumiem.
Jedne źródła podają że nie ma problemów w przypadku tej sytuacji o której piszę(ale są to swego rodzaju domysły),
a inne, że nawet na takim osobistym komputerku generując zyski odpowiadające jednemu cheesburgeowi w kilka dni, mogą zostać uznane jako działalność, i wtedy fajne kary się robią :)

Czekam na ciekawe odpowieddzi :)

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

Postautor: GalAnonimeczko » sobota, 18 maja 2019, 00:14

Naprawdę nikt nic?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

Postautor: Bagder » sobota, 18 maja 2019, 10:12

Po ostatnich nowelizacjach, Wg mojej aktualnej wiedzy, począwszy do 2019 roku obowiązek zapłaty podatku powstaje po sprzedaży kryptowalut na waluty fiducjarne (np. PLN), a także zamiany kryptowalut na usługi lub towary. Stawka podatku liniowa 19% i nie łączy się to z innymi przychodami. Rozliczenie podatku następuje do końca terminu składania zeznań podatkowych - czyli do końca kwietnia 2020r.

Sporym problemem jest kwestia rozliczenia ewentualnych kosztów - innych niż nabycie kryptowalut. Nowelizacja prawa podatkowego preferuje traderów (spekulantów), którzy mogą rozliczać koszty nabycia kryptowalut. Pod tym względem polskie prawo podatkowe jest w miarę przyjazne, ale nadal nie widziałem nowego wzoru zeznania rocznego - a to może być kluczowe...

Samo wydobywanie nie jest opodatkowane z pewnym zastrzeżeniem. Otóż, możliwa jest interpretacja - że wydobywanie kryptowalut w kopalniach zostanie potraktowane jako świadczenie usługi za zapłatę w naturze (w postaci pozyskanych od kopalni kryptowalut). Wówczas, należy się liczyć z podatkiem od przychodów w naturze (z możliwym rozliczeniem ewentualnych udowodnionych kosztów) wg skali podatkowej wpisywanych w standardowe pity oraz dodatkowo podatkiem od sprzedaży/zamiany kryptowalut (liniowym). Przy czym jak się zdaje to drugie nie pozwala na zaliczenie kosztów pozyskanych ze zlecenia (wartości kryptowalut). Należy zwrócić uwagę, że polskie kopalnie powinny rozliczać minerów jak od umów zlecenia, ale nawet jak tego nie zrobią - to nadal na podatniku ciąży obowiązek obliczenia i zapłaty podatku.

Jeśli chodzi o działalność gospodarczą - to raczej nie ma to znaczenia. Po pierwsze: przychody miesięczne do połowy minimalnego wynagrodzenia mogą być uzyskiwane w ramach tzw. działalności nierejestrowej, po drugie przychody ze sprzedaży kryptowalut nie łączą się z innymi przychodami także w ramach działalności gospodarczej.

Niestety, najbezpieczniej jest wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Albo po opłaceniu podwójnego podatku o zwrot nadpłaty w części z tytułu przychodów w kryptowalutach.

Na marginesie pytania - to samo dotyczy osób świadczących inne usługi za które zapłata następuje w kryptowalutach np. informatyczne.

Zrobiło się skomplikowanie? Więcej informacji znajdziesz w osobnych rozwiniętych wątkach, gdzie szczegółowo jest to omawiane z podaniem przepisów, interpretacji i orzeczeń sądowych np. tutaj: viewtopic.php?f=79&t=21138
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 299
Rejestracja: 20 maja 2018
Reputacja: 101
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://tippin.me/@Hegemon1995

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

Postautor: randomowy świeżak » sobota, 25 maja 2019, 12:10

@GalAnonimeczko

nikt się nie odzywa bo temat jest z D***, po pierwsze do ok 3000 nie musisz się rozliczać, po drugie na domowym komputerku nawet jakimś najnowszym wydobycie 0,01 PLN zajmie ci jakieś 1000 lat. powodzenia.

Początkujący
Posty: 1716
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Groszowe wydobywanie BTC a prawo

Postautor: adiqq » niedziela, 16 czerwca 2019, 16:41

wcale nie 1000 lat...dla takich domowych komputerków powstał jakiś czas temu gamerhash...

Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość