Pytanie dot. Fork

FLT
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: FLT » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:16

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym polega fork? Jaki ma to wpływ na wydobycie? Dowiedziałem się od pewnego człowieka że fork pewnej waluty powoduje brak całkowity opłacalności wydobycia na antminerze, chciałem zweryfikować tą informację.

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
FLT pisze: Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym polega fork? Jaki ma to wpływ na wydobycie? Dowiedziałem się od pewnego człowieka że fork pewnej waluty powoduje brak całkowity opłacalności wydobycia na antminerze, chciałem zweryfikować tą informację.

Edit: Nie znalazłem w wyszukiwarce podobnego tematu, więc z góry przepraszam, jeżeli jednak taki temat już istnieje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: maky » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:27

FLT pisze: Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym polega fork? Jaki ma to wpływ na wydobycie? Dowiedziałem się od pewnego człowieka że fork pewnej waluty powoduje brak całkowity opłacalności wydobycia na antminerze, chciałem zweryfikować tą informację.
Modyfikacja oprogramowania coina A powoduje, że masz grupę oprogramowania A i A1. Oprogramowanie A nie przyjmuje bloków A1 ze względu na to, że widzi je jako nieprawidłowe. W ten sposób powstają dwa łańcuchy. Od strony kopania zazwyczaj nie zmienia się sposób haszowania a tym zajmuje się sprzęt. Reszta modyfikacji czyli przygotowanie danych do haszowania wykonuje soft tak więc w zależności od tego czy zmodyfikujesz soft kopiesz A lub A1. Oczywiście może być też fork gdzie zmienia się sposób haszowania. (tak po krótce i w uproszczeniu)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

FLT
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: FLT » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:29

To rozwinę wypowiedź żeby rozwiać wątpliwości. Podobno na monero zapowiada się jakiś fork i to ma spowodować że antminerem nie wykopię nic, wydało mi się to trochę dziwne.

Czyli zmiana hashowania nie jest zależna czy to hard fork czy inny?

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: gigi » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:37

Zmiana juz byla na monero jakis czas temu i asici sa niekompatybilne obecnie. Z tego co pamietam monero ma w planie robic taki fork co jakis czas aby wywliminowac ewentualnie powstajace asici.

Hardfork to zmiana niekompatybilna wstecz. Softfork kompatybilna. Aby wykonac fork (czy to soft czy hard) wiekszosc musi zgodzic sie na zmiane i zainstalowac nowe oprogramowanie, ktore umie obslugiwac i stare bloki i nowe - wtedy fork aktywuje sie od danego umowionego bloku.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

FLT
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: FLT » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:49

Czyli rozumiem że na monero nie warto startować z asicami. Da się jakoś sprawdzić czy dana kryptowaluta na danym asicu wypali żeby nie władować się na minę, brzydko mówiąc? Chodzi o to czy da się uzyskać informacje na ten temat, wiadomo kalkulator nie obsługuje takich informacji.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: gigi » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:55

Mozesz kopac inne waluty, ktore maja stare algo, Monero v7 to jest fork v6 sa asic od bitmaina.

Pamietaj, ze wiekszosc walut ma teoretycznie zapisane ze sa asic resistant czyli teoretycznie moga zmienic algorytm aby wywalic asici. Musisz poszukac w ticketach danego coina i przewidziec na ile dany coin chce wprowadzic taka zmiane.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

FLT
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: FLT » poniedziałek, 30 lipca 2018, 12:59

gigi pisze: Mozesz kopac inne waluty, ktore maja stare algo, Monero v7 to jest fork v6 sa asic od bitmaina.

Pamietaj, ze wiekszosc walut ma teoretycznie zapisane ze sa asic resistant czyli teoretycznie moga zmienic algorytm aby wywalic asici. Musisz poszukac w ticketach danego coina i przewidziec na ile dany coin chce wprowadzic taka zmiane.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
No niby tak... Ale chodzi o to żeby później ją zamienić na tradycyjną walutę, a takowej nie widziałem na giełdach. Ja właściwie nawet jeszcze nie zakupiłem asic'a więc po prostu zastanawiam się która najbardziej mi się opłaci. W kalkulatorze Monero wyrzucało piękne liczby, aż za piękne.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: gigi » poniedziałek, 30 lipca 2018, 13:01

Po forku trudnosc spadla 3 krotnie to sie nie dziwie.

Zawsze mozesz wymienic coin->btc->fiat.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

FLT
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: FLT » poniedziałek, 30 lipca 2018, 13:06

Wracając do wcześniejszej wypowiedzi. Po forku zmienił się algorytm? Przynajmniej tak wyczytałem. Czy to nie tylko algorytm wpływa na opłacalność asic'a? Szczerze powiem że zgłupiałem kompletnie. Chciałbym też otrzymać odpowiedź na pytanie jak sprawdzić czy asic zadziała na danej krypto, czy raczej się nie da i trzeba spekulować? Wybaczcie za głupie pytania, ale im więcej się dowiaduje tym mniej zaczynam rozumieć...

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: gigi » poniedziałek, 30 lipca 2018, 13:12

Hardfork moze zmienic algorytm kopania ale nie musi. Zalezy co jest zmieniane. Poprostu hardfork powoduje jakas zmiane ktora jest niekompatybilna wstecz ale nie koniecznie chodzi o kopanie.


Nie wiem czy da sie sprawdzic - nie interesowalem sie tym.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dodano po 2 minutach 44 sekundach:
Algorytm to sposob wyliczania blokow. Asic ma na sztywno ten algorytm zaimplementowany.

Takze jak zmieni sie sposob wyliczania blokow to asic nie bedzie umial wyliczyc tego bo ma juz na sztywno zapisane „w sobie” jak ma liczyc.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: gigi » poniedziałek, 30 lipca 2018, 13:12

Algorytm to sposob wyliczania blokow. Asic ma na sztywno ten algorytm zaimplementowany.

Takze jak zmieni sie sposob wyliczania blokow to asic nie bedzie umial wyliczyc tego bo ma juz na sztywno zapisane „w sobie” jak ma liczyc.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

FLT
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 27 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: FLT » poniedziałek, 30 lipca 2018, 13:17

Czyli owy jegomość okłamał mnie co do efektywności asic'a cryptonight? Chociaż szukając w internecie znalazłem jakieś wpisy że monero zamierza uniemożliwiać pracę Asic'om, ale nie wiem ile czasu ma ten post.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: gigi » poniedziałek, 30 lipca 2018, 13:20

FLT pisze:Czyli owy jegomość okłamał mnie co do efektywności asic'a cryptonight? Chociaż szukając w internecie znalazłem jakieś wpisy że monero zamierza uniemożliwiać pracę Asic'om, ale nie wiem ile czasu ma ten post.
Tak jak pisalem wczesniej. Monero zmienilo algo na cryptonightv7 i asic od bitmain nie potrafi tego obslugiwac bo ma zaimplementowane v6. Inne waluty ktore dzialaja na cryptonightv6 bedzie mozna kopac (ale tez wiekszosc chce przesiasc sie na v7 z tego co pamietam).

Nie wiem kto i co Ci powiedzial takze trudno mi cos na to odpowiedziec.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Weteran
Posty: 1602
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 775
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pytanie dot. Fork

Postautor: redbog » poniedziałek, 30 lipca 2018, 14:03

FLT pisze: Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym polega fork?
Są rożne rodzaje forków, ja to pojmuje w ten sposob:

-fork kodu źródłowego: kryptowaluta która kopiuje kod źródłowy innej krypto(najczęściej bitcoina) , wprowadza jakieś zmiany i tak powstaje nowa krypto.

- fork łańcucha bloków: kryptowaluta która kopiuje stan kont z innej kryptowaluty(najczęściej bitcoina) oraz najczęściej robi zarazem forka kodu źródłowego i tak powstaje nowa krypto w której masz od razu taki sam stan kont jaki miałeś w krypto od ktorej ten fork został wykonany(najczęściej btc).

- Hard fork: to sposób wprowadzenia zmian do istniejącej kryptowaluty za zgodą większości mocy obliczeniowej sieci ale bez wstecznej zgodności, wprowadza się nowe zasady funkcjonowania sieci. Przy poprawnie przeprowadzonym hard forku zostaje tylko jedna kryptowaluta działająca pod nowym oprogramowaniem, ta działająca pod starym ginie śmiercią naturalną.

- Soft fork: sposób wprowadzenia zmian do istniejącej kryptowaluty za zgodą większości sieci ale z zachowaniem wstecznej zgodności. Zostaje tylko jedna kryptowaluta z dodaną jakąś nową funkcjonalnością/aktualizacją oprogramowania. Prawdopodobnie za pomocą soft forka nie można wprowadzić niektórych drastycznych zmian w krypto wtedy pozostaje ewentualnie tylko hard fork.

Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości