Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: redlumek » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 16:42

Jako że zaczyna się fala upałów zmuszony byłem przenieść koparkę do garażu. W domu jest chłodniej, ale w garażu robi się piekarnik. Mam do odprowadzenia ok 2kW ciepła. Czy zwykły łazienkowy wentylator kanałowy da sobie radę? Jeśli nie - to co proponujecie? Garaż jest mały - kubatura ok 50m3. Zacząłem przeglądać wentylatory przemysłowe, ale to już wymaga większych przeróbek i wiedzy jak zrobić instalacje i jaki wentylator wybrać.

Czy np taki wentylator http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-d ... 5184130959 przymocowany do sufitu lub ściany przy kratce wentylacyjnej, zrobiona czerpnia nad koparkami oraz wyrzut ciepłego powietrza w wentylacje grawitacyjna (przy pomocy przejściówki na mniejszą średnicę otworu) będzie działać? Jakby był tu jakiś spec od wentylacji i to ocenił to byłbym bardzo wdzięczny.


A wy w jaki sposób wentylujecie pomieszczenia z koparkami?

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 28 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: kriss032 » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 17:31

Trochę za mało mam w garażu koparki w których pobór energii jest ok 2 kilowatów zamontowałem w oknie wentylator 100wat sklejka w oknie w sklejce otwór 50 cm w nim wentylator. dolot powietrza z zewnątrz otworem wentylacyjnym 15 cm i to okazało sie za mało, temperatura wewnątrz w upalny dzień ok 35C w nocy ok 28C- piekło. W dzień uchylam drzwi aby zwiększyć obieg powietrza, za mało powietrza dochodzi z zewnątrz. Wentylator 100wat z regulacją 50/75/100 wat domowy zakupiony w Castoramie zapięty na 100wat ma ssanie że drzwi wejściowe same się zamykają.
Co do kanałów wentylacyjnych na każdym zakręcie masz straty. to samo dotyczy kominów prosty komin ok. jakiś z zakrętami będzie miał gorszy cug. Oglądałem fotki kopalni w kontenerach to lipa nawet z dużymi wentylatorami nie pociągnie to mocy cieplnej 10-20 KW no chyba że na Syberii.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: redlumek » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 17:35

Wentylator 100w - a jaka wydajność? Tzn ile m3/h? No i jakbym zrobił taką czerpanie nad koparkami to myślę że lepsza byłaby wydajność.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 28 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: kriss032 » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 21:02

Wentylator z allegro jest za słaby a wydajność spadnie o połowę w wypadku zastosowania połączenia z kratką wentylacyjną rurami z kolankami, wlot do kanału wentylacyjnego też jest za mały, komin też ma za małą średnicę no chyba że święty mikołaj w niego wejdzie. same straty i spadek wydajności, u mnie nadmuch jest przez 3 kanały wentylacyjne, nieszczelne drzwi i nie wyrabia się panuje pociśnienie. wyciąg to duży wentylator umieszczony w oknie. Dane z allegro często są nie prawdziwe. Jeszcze jest jedna opcja małego i wydajnego wentylatora zakupić wentylatory 2 szt z antminera. ale te hałasują jak odrzutowiec . Zasada jest jedna duża średnica wentylatora mały hałas, mała średnica wentylatora duży hałas oczywiście przy tej samej wydajności. Kubatura garażu ma małe znaczenie, liczy się wydajność przepływu powietrza.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: redlumek » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 21:22

Dasz link do tego wentylatora? Ile razy w ciągu godziny wiatrak wymienia powietrze w pomieszczeniu?

Masz jakiś dodatkowy wiatrak przy koparkach który miesza powietrzem w pomieszczeniu?

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: krystian » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 22:44

Nawet jeśli miałbyś zrobić przejście do niższej średnicy, polecam:
http://ferono.pl/osiowe-kanalowe/1161-w ... ko250.html

Jest 4 razy wydajnieszy niż ten wyżej, a kosztuje tyle samo. Średnica jest niestety większa, no i jest najcichszy.
W zeszłym sezonie pracował u mnie ciągle przez kilka m-cy.

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: m.m » wtorek, 19 czerwca 2018, 09:21

Duże wentylatory o niskim ciśnieniu przepływu mają dobra wydajność i rozsądny pobór prądu, im większe ciśnienie tym większy pobór energii. Małe wentylatory są dobre do nadmuchu na urządzenie (ze względu na ciśnienie), nie do wyciągania powietrza z pomieszczenia

Taki patent może Ci zrobić podciśnienie w pomieszczeniu, ładowanie mocnego wentylatora to strzał w kolano, musisz zagwarantować napływ powietrza z zewnątrz. Po za tym sprzęt możesz chłodzić prędkością powietrza a nie jego temperaturą.

Wydmuchaj zalegające powietrze między karatami nawet zwykłym wentylatorem pokojowym, w kratce daj dopasowany wentylator lub deltę i daj temu czas, może wystarczy.

Dodano po 2 minutach 43 sekundach:
krystian pisze: Nawet jeśli miałbyś zrobić przejście do niższej średnicy, polecam:
http://ferono.pl/osiowe-kanalowe/1161-w ... ko250.html
160w, mi starcza 55W dla ponad 1200mhs, w upały mam 28C przy wysokośći pomieszczenia 180cm

przerost formy nad treścią, to tylko 2kw ciepła.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: krystian » wtorek, 19 czerwca 2018, 10:34

m.m pisze: Duże wentylatory o niskim ciśnieniu przepływu mają dobra wydajność i rozsądny pobór prądu, im większe ciśnienie tym większy pobór energii. Małe wentylatory są dobre do nadmuchu na urządzenie (ze względu na ciśnienie), nie do wyciągania powietrza z pomieszczenia

Taki patent może Ci zrobić podciśnienie w pomieszczeniu, ładowanie mocnego wentylatora to strzał w kolano, musisz zagwarantować napływ powietrza z zewnątrz. Po za tym sprzęt możesz chłodzić prędkością powietrza a nie jego temperaturą.

Wydmuchaj zalegające powietrze między karatami nawet zwykłym wentylatorem pokojowym, w kratce daj dopasowany wentylator lub deltę i daj temu czas, może wystarczy.

Dodano po 2 minutach 43 sekundach:
krystian pisze: Nawet jeśli miałbyś zrobić przejście do niższej średnicy, polecam:
http://ferono.pl/osiowe-kanalowe/1161-w ... ko250.html
160w, mi starcza 55W dla ponad 1200mhs, w upały mam 28C przy wysokośći pomieszczenia 180cm

przerost formy nad treścią, to tylko 2kw ciepła.
To oczywiste, że lepiej duża średnica i mniejsze obroty. Jedno to pobór prądu, a drugie to cisza.
Ale nie każdy może sobie pozwolić na zrobienie w ścianie lub dachu dużego otworu, już nie mówiąc że czesto bywa to kosztowne. Ile kosztuje ten Twój wentylator?

Kolega pisze o garażu, więc pewnie nie ma w nim okien, gdzie można coś wstawić.
Napływ powietrza i tak musisz zagwarantować, bez względu czy duża czy mała średnica.

2kW na początek, lepiej zrobić rezerwę niż co miesiąc wymieniać lub dokładać nowe.
A do wentylatora zawsze można dołożyć regulator obrotów lub falownik, wtedy będziemy mieli także spadek zużycia energii.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: redlumek » wtorek, 19 czerwca 2018, 16:15

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Jak dobrze rozumiem - jeśli wstawiłbym duży wentylator w okno (tak mam okno - jest to garaż w bryle domu) - to patrzeć na duże wentylatory z dużą ilością m3/h ale niekoniecznie z wysokim ciśnieniem (podniesie ono tylko zapotrzebowanie prądowe), zaś jakbym robił tunele i wywiew przez wentylacje grawitacyjną to szukać już coś z wyższym ciśnieniem? Jeśli tak - to jak wyliczyć te ciśnienie?

@krystian
Ten wentylator co podałeś link - to jak go miałeś zainstalowany? Podłączony do kanałów? Czy w ścianie/oknie?
Bo jakbym miał już instalować w oknie - to pewnie bym zainstalował ten http://ferono.pl/osiowe-scienne/1186-we ... pt250.html

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Wentylacja pomieszczenia z koparką.

Postautor: krystian » wtorek, 19 czerwca 2018, 21:03

redlumek pisze: Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Jak dobrze rozumiem - jeśli wstawiłbym duży wentylator w okno (tak mam okno - jest to garaż w bryle domu) - to patrzeć na duże wentylatory z dużą ilością m3/h ale niekoniecznie z wysokim ciśnieniem (podniesie ono tylko zapotrzebowanie prądowe), zaś jakbym robił tunele i wywiew przez wentylacje grawitacyjną to szukać już coś z wyższym ciśnieniem? Jeśli tak - to jak wyliczyć te ciśnienie?

@krystian
Ten wentylator co podałeś link - to jak go miałeś zainstalowany? Podłączony do kanałów? Czy w ścianie/oknie?
Bo jakbym miał już instalować w oknie - to pewnie bym zainstalował ten http://ferono.pl/osiowe-scienne/1186-we ... pt250.html
Tak, był podpięty do rury spiro, która to wychodziła ze ściany.
Niestety mam możliwość wykonania otworu w tylko jednej ścianie. Nadole jest nadmuch, za pomocą rur spiro skierowany na koparki, a w górnej części ściany jest otwór którym wychodzi powietrze.

Wiem, że lepiej wyciągać powietrze i czerpnie zrobić na przeciwległej ścianie, ale w tym pomieszczeniu nie miałem takich możliwości. Wentylator jest wydajny, ale głośny, coś jak S9.

Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości