Szybki start dla początkującego - koparka

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: bolor » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 11:18

Dzień dobry!

Na wstępie przyznam, że to moje drugie konto, bo nie mogę znaleźć danych do pierwszego. ;-)

Proszę o porady osób obeznanych z tematem - w razie potrzeby zapłacę za wskazówki, a jak ktoś z Wrocławia mógłby doradzić coś bezpośrednio to byłoby super.

Generalnie... chciałbym zacząć kopać. Zadam więc kilka pytań w formie punktów. Wiem, że na forum są podobne tematy, ale albo nieaktualne albo nie do końca pasujące.

1. Czy radzicie zainwestować w koparkę czy np. każdego miesiąca kupować Bitcoiny za np. 500 zł? Czy kupowanie przez aplikację / stronę Blockchain + karta kredytowa ma sens?
2. Ile minimalnie muszę wydać na koparkę, żeby to miało sens? Z tego co wyczytałem, można mieć sprzęt za 2000 zł, a można za 40000. Chciałbym zacząć skromnie, ale sensownie.
3. Jeżeli radzicie kupić koparkę a umiem składać komputery - próbować samemu (jakie podzespoły?) czy ktoś oferuje działające koparki w dobrych cenach?
4. Czy kopanie zapcha mi cały internet w domu / pracy czy nie będzie obciążeniem dla przepustowości?
5. Kiedyś bawiłem się programem bitminter.com. Warto z tego korzystać jak już będę miał koparkę czy coś lepszego podpowiecie?
6. Nastawiać się na wydobywanie Bitcoinów czy może innej waluty na chwilę obecną?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam. :-)

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 12:21

1. kupować BTC
Reszta pytań nieważna.

Kopanie ma sens, jeżeli chcesz ryzykować że inwestycja Ci się zwróci shortterm (rok, max 2 lata).
Kupowanie BTC longterm (2+ lat) na chwilę obecną zawsze dawało większy zysk.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: slasta » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 12:32

1. Na to musisz sam sobie odpowiedzieć. Inwestując w koparkę może się ona nie zwrócić. Kupując coiny możesz stracić gdy ich cena pójdzie w dół. Kupowanie przez stronę blochchain.info i kartę kredytową do najtańszych nie należy. Masz kilka polskich giełd gdzie często kurs jest niższy niż ten na giełdach USD.
2. Jeśli inwestycja wypali to im więcej wydasz tym więcej zarobisz. Minimalna kwota to taka aby zakupić graty niezbędne to uruchomienia kompa z 1 GPU.
3. Tak, złożenie koparki niczym się nie różni od złożenia zwykłego PC. Schody zaczynają się przy zestawach z 5+ GPU.
4. Kopanie nie zapycha łącza , jest to raptem kilkaset MB miesięcznie, no chyba że mówimy o coinach typu BURST które polegają na udostępnianiu przestrzeni dyskowej, wtedy kopanie może wysycić łącze.
5. bitminter to kopalnia BTC, do kopania BTC potrzebujesz dedykowanej koparki opartej o układy ASIC. Za pomocą GPU BTC już od kilku lat się nie kopie.
6. Tak jak wspomniałem w punkcie 5 do kopania BTC potrzebujesz koparkę do tego dedykowaną, za pomocą GPU możesz kopać masę innych coinów które możesz później zamienić na BTC.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: bolor » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 15:21

Dziękuję @slasta i @rav3n_pl za odpowiedzi :-)

Zakup koparki wydaje mi się odpowiedniejszy własnie z powodu ryzyka spadku kursu waluty - czy w takiej sytuacji koparka nie jest bezpieczniejsza? W końcu przez cały czas będzie kopała....

Co do zakupu / kopania to mam jeszcze pytanie o ethereum. Może to by było lepsze ot BTC?

Czy ktoś może podesłać link do jakiegoś gotowego zestawu komputerowego, który nadawałby się na koparkę? Żebym wiedział, na czym się wzorowac?

@Slasta pisze o polskich giełdach. Możecie polecić coś bezpiecznego?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: slasta » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 16:18

Zajrzyj do FAQ, masz tam odpowiedzi na swoje pytania.
Co do budowy koparki to polecam przejrzeć dział hardware, masz tam kilkadziesiąt tematów o budowie koparki, nawet na pierwszej stronie masz co najmniej jeden temat w którym masz opisane wszystkie składniki.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: rav3n_pl » poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 16:30

bolor pisze: W końcu przez cały czas będzie kopała
walutę której wartość spada. I dopłacasz do prądu więcej i więcej. Na pewno lepsze rozwiązanie?
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Szybki start dla początkującego - koparka

Postautor: bolor » środa, 30 sierpnia 2017, 23:54

Rozumiem, dzięki za pomoc.

To wstępny plant jest taki, że kupię jakąś część BTC za gotówkę.

Do tego uruchomię koparkę z myślą o innych walutach.

I tu jeszcze prośba o podpowiedź: budżet na koparkę: 4000-6000 zł. Może ktoś coś doradzić w tej kwestii + najlepszy sposób / aplikacja do wydobywania innych walut? Mile widziane również wskazówki, na co zwrócić uwagę. Myślałem np. o Monero i korzystaniu z MinerGate. Chyba, że przy koparce robi się to inaczej?

Wróć do „Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość