Koparka dla początkującego na RTX 3070

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka dla początkującego na RTX 3070

Postautor: psykodelik » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 06:56

Cześć! Zainteresowałem się niedawno tematem, akurat montują u mnie panele słoneczne. Będę miał do zadysponowania około 500 W/h. Chciałbym zbudować swoją pierwszą koparkę i wykorzystać tę moc na kopanie Ravencoin. Aktualnie mój budżet to 5000 - 8000 zł. Zastanawiam się nad zakupem używanych części: karty RTX 3070, płyty głównej, procesora, RAM, HDD. Zasilacz mam, 610 W z serwera Lenovo. W przyszłości rozważam rozszerzenie tej koparki do maksymalnie 500 W.
Mam kilka problemów:
Po pierwsze po czym rozpoznać że GPU nie posiada blokady LHA? Na portalach aukcyjnych jest sporo takich kart.
Po drugie: jaką płytę główną wybrać? Taką, która ma kilka złącz PCI-E x16, czy wystarczy płyta z jednym złączem, a potem ewentualnie będzie możliwość rozszerzenia tego poprzez risery?
Po trzecie: jaki procesor? Podejrzewam że nie może to być najtańszy, pasujący do podstawki? Czy wybór procesora jest uzależniony od modelu GPU albo innego pozespołu?
Po czwarte: ile pamięci RAM? Czy to ma w ogóle znaczenie jeśli kopie na GPU?
Chciałbym zbudować tanią koparkę, mieszczącą się w podanym budżecie, która podziała 2-3 lata i pozwoli nabrać wprawy w temacie.

Orator
Posty: 914
Rejestracja: 3 marca 2012
Reputacja: 190
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka dla początkującego na RTX 3070

Postautor: Bult » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 08:48

Najprostszym wyznacznikiem będzie cena , jeśli karta nie ma LHR to zapłacisz za nią ok 7k lub po prostu pytaj sprzedającego na pudełku musi być oznaczenie. Riser - to przedłużka PCI-e są rozdzielacze ale to płyta musi musi mieć obsługę danej ilości GPU tak więc najprościej będzie kupić taką która ma więcej slotów. Pamięci może być 4 GB i wystarczy procesor najtańszy. I najważniejsze poczytaj tematy na forum aby zdobyć odpowiednią wiedzę.
30 finał WOŚP eSkarbonka - https://eskarbonka.wosp.org.pl/eabwxh

Początkujący
Posty: 145
Rejestracja: 11 marca 2021
Reputacja: 71
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka dla początkującego na RTX 3070

Postautor: WojciechT » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 12:26

Jeżeli kupuje się używki to trzeba dogadać się ze sprzedającym na ewentualny zwrot, bo brak oznaczenia lhr niekoniecznie oznacza, że go nie ma. Kupowałem 3060, które na pudełku nie miały żadnych oznaczeń, posiadały naklejkę, ze jest to model V1, a po podłączeniu okazywało sie, że to lhr.
Masz do rozdysponowania 500 Wh, czy 500 kwh?

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka dla początkującego na RTX 3070

Postautor: ozyrys486 » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:38

odp1 jesli chcesz kopac rvn to niema znaczenia czy karta jest z czy bez lhr. przy tym coinie to ograniczenie nie działa
odp2 płyta taka żby miała kilka slotów pci nie ważne jakie
opd3 jesli nie zamierzasz kopać na cpu to najtanszy
odp 4 ram do kopania gpu nie ma wiekszego znaczenia chodzi tylko o stabilność programu do kopania min 4gb

z tą fotowoltaika uważaj skąd wiesz na ten moment ze bedziesz miał 500w wolnej energii na godz. ?
to ze jakiś "specjalista" ci to wyliczył na karce to nie oznacza ze tak bedziesz miał. wystarczy ze bedzie pochmórny dzień przez kilka dni i wyliczenia już się nie zgadzają lub za dużo urządznień będzie włączonych

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka dla początkującego na RTX 3070

Postautor: adiqq » poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:47

ozyrys486 pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:38odp1 jesli chcesz kopac rvn to niema znaczenia czy karta jest z czy bez lhr. przy tym coinie to ograniczenie nie działa
Bez sensu teraz kopać RVN, jak jest ETH , po halvingu to już sięga absurdu :lol:
psykodelik pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 06:56Chciałbym zbudować tanią koparkę, mieszczącą się w podanym budżecie, która podziała 2-3 lata i pozwoli nabrać wprawy w temacie.
Daj sobie spokój...teraz jest najgorszy moment, żeby wchodzić w mining. Za jakiś czas powinien być lepszy...z naciskiem na powinien.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 stycznia 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparka dla początkującego na RTX 3070

Postautor: psykodelik » wtorek, 11 stycznia 2022, 08:04

Bult pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 08:48Riser - to przedłużka PCI-e

Dzięki, byłem przekonany że Riser to rozdzielacz... :)
WojciechT pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 12:26Masz do rozdysponowania 500 Wh, czy 500 kwh?

Moja koparka może pobierać maksymalnie 500 W na godzinę. Może więcej ale będę musiał dopłacać, żona zacznie być podejrzliwa ;)
ozyrys486 pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:38odp1 jesli chcesz kopac rvn to niema znaczenia czy karta jest z czy bez lhr. przy tym coinie to ograniczenie nie działa

Z tego co czytałem to to ograniczenie LHR jest "założone" na pamięci, a nie procesorze. To jest ta różnica w kopania ETH, a Ravencoinów? Hmm, ciekawe na czym to polega.
ozyrys486 pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:38z tą fotowoltaika uważaj skąd wiesz na ten moment ze bedziesz miał 500w wolnej energii na godz. ?
to ze jakiś "specjalista" ci to wyliczył na karce to nie oznacza ze tak bedziesz miał. wystarczy ze bedzie pochmórny dzień przez kilka dni i wyliczenia już się nie zgadzają lub za dużo urządznień będzie włączonych

Policzyłem to na podstawie rachunków za prąd i prognozy uzysku z paneli. Wiem, że to może nie być do końca wiarygodne, ale na czymś muszę się oprzeć :)
adiqq pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:47Bez sensu teraz kopać RVN, jak jest ETH , po halvingu to już sięga absurdu

Rzeczywiście, kopanie ETH jest bardziej opłacalne. Tę opcję również rozważam. Czytałem jednak że ETH niedługo ma przejść na PoS, dlatego nie uzależniam doboru sprzętu od wysokości zysku z tej konkretnej kryptowaluty. Wiem że Ravencoin jutro przejdzie halving, nie znam rynku totalnie ale zakładam że dużo górników z tego powodu odejdzie do innych kryptowalut i kopanie może będzie bardziej opłacalne.
adiqq pisze: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:47Daj sobie spokój...teraz jest najgorszy moment, żeby wchodzić w mining. Za jakiś czas powinien być lepszy...z naciskiem na powinien.

Rzeczywiście, ceny kart są bardzo wywindowane, energia elektryczna jest coraz droższa. Uważam jednak że nigdy nie ma dobrego momentu, a w im gorszych czasach zaczyna się zdobywać wiedzę i budować doświadczenie, tym łatwiej będzie, kiedy przypłynie wysoka fala ;) Zaznaczę tylko że nie zamierzam na tym zarabiać, a poznać rynek, sprzęt i dobrze się przy tym bawić ;)

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości