chłodzenie koparki cieczą

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: ozyrys486 » niedziela, 20 grudnia 2020, 08:47

witam mam koparkę antminer i poszukuje sprawdzonego sposobu na chłodzenie cieczą.
czekam na wasze sposoby

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: slasta » niedziela, 31 stycznia 2021, 09:54

Kiedyś BitmainTech wypuścił Antminery C1 chłodzone cieczą ale jakoś się nie przyjęły. Zrobienie customowych bloków może nie być tanie. Najprościej chyba będzie wsadzić do akwarium i zalać olejem.

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: ozyrys486 » niedziela, 31 stycznia 2021, 10:05

też do tego wniosku doszłem przegładając internet zrobić obudowę i utopić w oleju który jest dielektrykiem np. OLEJU OFC22

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: powered » niedziela, 31 stycznia 2021, 11:47

"utopić w akwarium"
I następnym pytaniem będzie: "poszukuje sprawdzonego sposobu na chłodzenie akwarium"

Zacząć trzeba od tego, niezależnie czy będzie to powietrze czy olej: "co zrobić aby czynnik chłodniczy miał najniższą temperaturę?"

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: ozyrys486 » niedziela, 31 stycznia 2021, 14:07

pomysł na odbiór "ciepła" już mam ale ze względu na prowadzone prace w domu muszę poczekać pochwalę się po zakończeniu :)

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: fetek » niedziela, 31 stycznia 2021, 21:08

powered pisze: niedziela, 31 stycznia 2021, 11:47 Zacząć trzeba od tego, niezależnie czy będzie to powietrze czy olej: "co zrobić aby czynnik chłodniczy miał najniższą temperaturę?"
to akurat jest najmniejszy problem.

Tylko że ani woda a zwłaszcza olej się do tego nie nadają, chyba że sprzęt potem chcemy wyrzucić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: powered » poniedziałek, 1 lutego 2021, 00:30

fetek pisze: niedziela, 31 stycznia 2021, 21:08to akurat jest najmniejszy problem
Jak by to nie był problem, to oryginalne fabryczne chłodzenie powietrzem byłoby w zupełności wystarczające. Problem rodzi się wtedy, gdy koparki zaczynają się gotować w jednym pomieszczeniu i szuka się jakiegoś sposobu na chłodzenie koparek, zamiast zadbać o chłodzenie pomieszczenia.

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: ozyrys486 » poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:25

mi bardziej chodzi o odzysk części ciepła generowanego przez koparkę
teraz to po prostu idzie w "powietrze"
i nie zapominajmy że przy chłodzeniu ciecia mamy dużo ciszej w pomieszczeniu

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: fetek » poniedziałek, 1 lutego 2021, 10:16

ozyrys486 pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:25mi bardziej chodzi o odzysk części ciepła generowanego przez koparkę
teraz to po prostu idzie w "powietrze"
i niech tak zostanie, nie zawracaj sobie tym głowy.
ozyrys486 pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:25 i nie zapominajmy że przy chłodzeniu ciecia mamy dużo ciszej w pomieszczeniu
ale mamy wiele innych problemów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: powered » poniedziałek, 1 lutego 2021, 14:18

ozyrys486 pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 06:25mi bardziej chodzi o odzysk części ciepła generowanego przez koparkę
Jest to tak niska temperatura że nadaje się jedynie do bezpośredniego ogrzewania pomieszczenia. Jeżeli chciałbyś to ciepło odzyskać do innych celów np do zasobnika ciepła, to bez pompy ciepła nie zdołasz tego zrobić.

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: ozyrys486 » poniedziałek, 1 lutego 2021, 15:00

@fetek
A dlaczego odrazu problemy?

@powered
Jesli temp. Urządzenia to 60 st. To nie jestem wstanie ogrzać circzy do przynajmniej 50 st ?

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: fetek » poniedziałek, 1 lutego 2021, 16:26

ozyrys486 pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 15:00 Jesli temp. Urządzenia to 60 st. To nie jestem wstanie ogrzać circzy do przynajmniej 50 st ?
oczywiście że nie.
ozyrys486 pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 15:00 A dlaczego odrazu problemy?
pierwszy problem to samo chłodzie kart, najlepiej zastosować bloki wodne ale to duży koszt. Zalanie "cieczą", cóż glikol, woda, oleje to wszystko ma marną efektywność a zanurzone urządzenia nie wyglądają zbyt dobrze po wyłowieniu. Płyny specjalistyczne na tą skalę są zbyt drogie ale nawet one potrafią pozostawić osady.

"akwarium" bardzo szybko przegrzejesz, więc musisz zastosować odpowiedni wymiennik ciepła i go odpowiednio schłodzić. Całość musisz bardzo dobrze zabezpieczyć przed pyłami / kurzem itd.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: powered » poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:02

ozyrys486 pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 15:00Jesli temp. Urządzenia to 60 st. To nie jestem wstanie ogrzać circzy do przynajmniej 50 st ?
Podaje przykładowe temperatury, ale mniej więcej tak to będzie wyglądało.

Aby utrzymać 60 *C na rdzeniu to musisz odbierać od niego czynnik chłodzący o temp minimum 40 *C (nie wiem czy tego nie zawyżyłem). Gdzie wykorzystasz tak niską temperaturę? Jeżeli puścisz to gdzieś przez wymiennik ciepła to zasobnik nagrzejesz do temp 30 *C

Pomyśl od drugiej strony. Jeżeli w zasobniku ciepła oczekujesz osiągnąć 50 *C to czynnik z wymiennika ciepła, który będzie opuszczał zasobnik będzie miał z 60 *C No i jak czymś tak ciepłym chcesz schłodzić koparkę?

Najmniej skomplikowany sposób to w pomieszczeniu gdzie stoją koparki postawić pompę ciepła powietrze/woda. Będzie to klima i odzysk ciepła w jednym urządzeniu.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: adiqq » poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:10

powered pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:02Najmniej skomplikowany sposób to w pomieszczeniu gdzie stoją koparki postawić pompę ciepła powietrze/woda. Będzie to klima i odzysk ciepła w jednym urządzeniu.
Nie wiesz o czym piszesz...było już wielu takich, co proponowało wylot z WM (wentylacji mechanicznej) puścić pod wentylator z PC-PW. Wiesz w czym jest największy problem o którym nikt nie myśli? Że prędkość powietrza wylatująca z WM to 100-150m3/h, natomiast wentylator PC-PW to inny rząd wielkości.

Co jakiś czas pojawiają się różne "rewolucyjne" pomysły (także jak ten, żeby dolne źródło poziome z gruntowej pompy ciepła położyć pod przydomową oczyszczalnią ścieków). Niestety, ale one wszystie mają jedną wspólną cechę - na pierwszy rzut oka wyglądają świetnie, natomiast w praktyce są umówmy się że słabe. W przypadku DZ poziomego i POS może skończyć się to zamrożeniem POS...czyli więcej szkody niż pożytku.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: powered » poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:24

@adiqq Jakie wentylatory, jaka prędkość powietrza?
Zwykła pompa ciepła, którą stawia się na zewnątrz gdzie pracuje w niższych temperaturach, teraz stawiasz ją w środowisku gdzie jest wyższa temperatura czyli korzystniej dla pompy ciepła. Obliczasz ile ciepła produkują koparki i dobierasz odpowiednią pompę ciepła. Jakby zdołała obniżyć temperaturę poniżej 0 *C w pomieszczeni w co wątpię to koparką nic nie będzie. Ale samo dopuszczenie do takiej sytuacji to by była głupota mając na uwadze sprawność pompy.
@adiqq czy klimatyzowana serwerownia to coś nienormalnego, to coś nie działa?

Jedyny problem jaki widzę to znaleźć chętnych którzy by wykorzystali tyle ciepła. To musiałby być hotel lub większy basen z wodą itp.

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: fetek » poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:08

powered pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:02Najmniej skomplikowany sposób to w pomieszczeniu gdzie stoją koparki postawić pompę ciepła powietrze/woda. Będzie to klima i odzysk ciepła w jednym urządzeniu.
lol... jak już to zrobić zaciąg dla małej pompki np bojler / pralka.
powered pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:24Zwykła pompa ciepła, którą stawia się na zewnątrz gdzie pracuje w niższych temperaturach, teraz stawiasz ją w środowisku gdzie jest wyższa temperatura czyli korzystniej dla pompy ciepła. Obliczasz ile ciepła produkują koparki i dobierasz odpowiednią pompę ciepła. Jakby zdołała obniżyć temperaturę poniżej 0 *C w pomieszczeni w co wątpię to koparką nic nie będzie. Ale samo dopuszczenie do takiej sytuacji to by była głupota mając na uwadze sprawność pompy.
@adiqq czy klimatyzowana serwerownia to coś nienormalnego, to coś nie działa?
:shock: :mrgreen:
pierdzie, gdzie takich robią ?
powered pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:24 @adiqq czy klimatyzowana serwerownia to coś nienormalnego, to coś nie działa?
działa.. bo jest na zewnątrz budynku :)
adiqq pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:10Nie wiesz o czym piszesz...
nie pierwszy raz...
powered pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:24Zwykła pompa ciepła, którą stawia się na zewnątrz gdzie pracuje w niższych temperaturach, teraz stawiasz ją w środowisku gdzie jest wyższa temperatura czyli korzystniej dla pompy ciepła
Na zewnątrz są tylko monobloki w każdej innej konfiguracji PC jest w budynku. PC to propan lub środek syntetyczny do którego obsługi musisz mieć uprawnienia (F). Wymiennik przerzuca tysiące m3 powietrza więc warto się zaopatrzyć w butle z tlenem i maski.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:14 przez fetek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: adiqq » poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:12

powered pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 18:24@adiqq czy klimatyzowana serwerownia to coś nienormalnego, to coś nie działa?

Jedyny problem jaki widzę to znaleźć chętnych którzy by wykorzystali tyle ciepła. To musiałby być hotel lub większy basen z wodą itp.
Co innego klimatyzacja w serwerowni, a co innego próba wykorzystania ciepła odpadowego z koparek - i to jeszcze do pompy ciepła...w teorii wszystko się da, tylko że to niewarta skórka wyprawki, tak jak w przykładach podanych wcześniej przeze mnie.
Te wszystkie systemy odzysku ciepła i różne inne tego typu - zarabiają na nich przede wszystkim ich producenci :D
Żeby nie było - rozważałem poważnie odzysk ciepła odpadowego u mnie, ale olałem temat z kilku powodów - najwazniejszy - spory koszt inwestycyjny a oszczędność niewielka. Ciężko na poważnie brać opcję inwestowania kilku tys. w system odzysku ciepła, jak się płaci rocznie za CO+CWU około 2tys. I oszczędnośc siłą rzeczy byłaby niewielka...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1741
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: fetek » poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:18

adiqq pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:12w teorii wszystko się da,
nie da się.. jakby to było możliwe i miało sens to ludzie by robili GWC a nie ładowali 40k w odwierty. Po za tym wymiennik ma zmienne stany.

po za tym jak sam zauważyłeś.. 6000 m3/h w pomieszczeniu zamkniętym ? pomijam kwestię COP bo autor pomysłu nawet nie wiem jak to przełożyć i wypisuje jakieś dyrdymały o basenach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: adiqq » poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:31

fetek pisze: poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:18jakby to było możliwe i miało sens to ludzie by robili GWC a nie ładowali 40k w odwierty.
A widzisz - ja zrezygnowałem z glikolowego GWC z lenistwa - mimo, że mam idealne warunki pod DZ poziome (pod koniec okresu grzewczego temperatura nigdy nie spadła poniżej +1,8C) - a nie chciałem wykorzystywać DZ do dwóch instalacji....lepsze jest wrogiem dobrego ;) O cenie nie będę nawet pisać, bo zrobilem to we własnym zakresie naprawdę tanio ;) I z reguły zawstydzam osiąganymi temperaturami posiadaczy odwiertów ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

chłodzenie koparki cieczą

Postautor: powered » poniedziałek, 1 lutego 2021, 22:28

Klimatyzator to zwykła pompa ciepła, z tą różnicą że zamiast ogrzewać zasobnik ciepła, to ogrzewa powietrze na zewnątrz. W idei klimatyzatora jest niewykorzystanie ciepła i potraktowanie go jako efekt uboczny.
I jak mam te wypowiedzi powyżej rozumieć? Że jak się zagwarantuje pompie ciepła lepsze warunki, czyli mniejszą różnicę temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem, to nie będzie działać? Gratulacje logicznego myślenia:)

Ja wiem że te urządzenia swoje kosztują. Ale w przypadku klimatyzatora nikt nic nie marudzi o jego "opłacalności", ale w przypadku pompy ciepła, to już zaczynają się wywody odnośnie opłacalności. Dziwne podejście do tego samego urządzenia ale spełniającego różne zadania.

Mam znajomego co tak sobie wymyślił, że dolnym źródłem ciepła będzie jego piwnica. No i jak się można spodziewać ma okropnie zimno w tej piwnicy, ale i tak dla niego jest to cieplejsze źródło ciepła niż powietrze na zewnątrz. A co by było jak bym mu do piwnicy wstawił koparki? To nie będzie miało prawa działać? :D

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości