RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 6 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: welli » wtorek, 19 listopada 2019, 20:58

Wszystko ustawione mam za pomocą OverdriveNTool. Napięcie rdzenia 750, według GPU-Z, oraz HWINFO 0.787-0.790V. Na ramie mam 0.800V. Temp: od 40 do 44 max.

"Sprawdź pod hwinfo czy nie sypie błędami pamiec karty ustawiona na 2000." - szczerze tego nigdy nie robiłem, jak przeprowadzić taką diagnostykę? Gdzie jest taka opcja w hwinfo?

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: koparki » wtorek, 19 listopada 2019, 21:34

welli pisze: wtorek, 19 listopada 2019, 20:58Gdzie jest taka opcja w hwinfo?

w googlu ;)
nie potrafię Ci opisać z pamięci , odpal-znajdziesz albo goole

Masz napiecie 0.787/0.8 przy 1100mhz/2000mhz i Ci to chodzi, stabilnie ????? zrób proszę screen z hwinfo ;)
Przy takiej prędkości rdzenia chyba niemożliwe ale musiałby się wypowiedzieć ktoś kto testował dużo modeli rx AMD. Daj sobie ciut wiecej 0.83 jak będzie przez miesiac stabilnie to obniż o 0.02 daj te same wartości na ram i rdzeń i sprawdź jak to widza programy diagnostyczne. Nic prawie nie stracisz na predkosci jak obnizysz jeszcze nieco rdzeń do np. 1090 chodzi o stabilność przy tak niskim napieciu
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: adiqq » wtorek, 19 listopada 2019, 21:43

tutaj o tym pisze
https://mining.help/
amd ethereum mining i tam szukaj hwinfo - dobrze wytłumaczone

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 6 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: welli » wtorek, 19 listopada 2019, 22:05

https://zapodaj.net/5a642c8d5dcd8.jpg.html
Jak coś jeszcze mam puszczony obraz z grafy (na razie).

*adiqq - ok poszukam, dzięki.

Dodano po 13 minutach 55 sekundach:
Dobra ogarnięte. Czyli miałeś racje 7 błedów na vram. Zmieniłem ustawienia na te ze stornki powyżej. 1150/850, 2050/850 na razie stabilnie, zobacyzmy za jakiś czas i stopniowo będzie się obniżać i monitorować. Dzięki.

PS. Aktualnie 30.5 mhs.

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: koparki » wtorek, 19 listopada 2019, 23:02

no i tam masz przecież jak byk rubryczkę gpu memory errors , masz 7 błędów jak dasz zegar -10 mhz to nie będzie błędów. Ale te 7 to jest nic, gdyby były tysiace to miałoby wpływ.

Dodano po 17 minutach 1 sekundzie:
@adiqq fajny link - własciwie 100% info w jednym miejscu bez potrzeby pytania i szukania na forach. Nie zawsze było tak luksusowo bo kiedyś każdy dodatkowy ogarnięty kolega po fachu to wyższa trudność sieci ;) dziś są ASIC i inne czasy.

przeczytaj sobie info o zalecanym systemie - ja bym potwierdził wszystko w 100%

Dodano po 38 minutach 16 sekundach:
na tej stronie jest porada aby ustawiać 1150@0.85v lecz jesli ktos ustawi na 1080@0.83v(lub jak widać u jednokartowego kolegi można i nizej) to jest oszczędność na energii 5% i gorszy hash tylko o 3% , chłodniej nawet o 40-50W (na sześcio-siedmiokartowej) i minimalnie ciszej - także kto co lubi ;)
---

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: adiqq » środa, 20 listopada 2019, 08:10

ten link to życzliwa osoba dała mi tutaj na początku roku, jak zaczynałem z koparkami, więć posyłam dalej :D
teraz jak nad tym myślę, to ja to wszystko wcieliłem w życie i pod win miałem niskie zużycie. Ale nie mialem stabilności...co jakiś czas z czymś były problemy...do tego też dokładało się wtedy słabe łącze (w piwnicy miałem wtedy tylko wifi, ze słabym sygnałem) - dzisiaj na kablu na pewno wyglądałoby to lepiej :D

Dodano po 51 sekundach:
adiqq pisze: środa, 20 listopada 2019, 08:09lecz jesli ktos ustawi na 1080@0.83v

tutaj chyba zależy bardziej od karty, bo pamiętam, że niektóre karty tak mi chodziły właśnie...

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 6 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: welli » środa, 20 listopada 2019, 12:49

Przy 1150/850, 2050/850 pracuje stabilnie. Temp: 45, max dobija 46, ale z tego co zaobserowałem dość znacząco nagrzewa się backplate. Ale mamy 30.5 mhs. Pobór GPU 80 wat.

Przy ustawieniach na których sypało 7 błędów temperatury były ok (chyba zrobie tak jak mówisz pamieci na 1990 i sie zobaczy). Temp 40-43. 29.800-30 mhs. Pobór GPU 75 wat.

Przy 1080/830, 1950/800 (aktualnie mam) - temp stała 43 stopnie. Backplate lekko ciepły. 28.800 - 29 mhs. Pobór GPU 75 wat.

Nie mam przy sobie miernika laserowego temperatury, więc dokładnie nie powiem. Wezmę ze sobą na następny tydzień. Planuje też zrobić jakiś mały stelaż, bo na razie mam to w starej obudowie, a raczej w samym szkielecie obudowy + wentylatorek jakiś najtańszy od SPS 1200 obr chyba miał jak dobrze pamiętam. Dmucha na kartę od tyłu (po przeciwnej stornie od portów).

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: adiqq » środa, 20 listopada 2019, 13:39

welli pisze: środa, 20 listopada 2019, 12:49Nie mam przy sobie miernika laserowego temperatury, więc dokładnie nie powiem. Wezmę ze sobą na następny tydzień. Planuje też zrobić jakiś mały stelaż, bo na razie mam to w starej obudowie, a raczej w samym szkielecie obudowy + wentylatorek jakiś najtańszy od SPS 1200 obr chyba miał jak dobrze pamiętam. Dmucha na kartę od tyłu (po przeciwnej stornie od portów).


daj sobie spokój z tą temperaturą...do tematu wrócisz, jak np. będzie rig 12 kartowy, albo więcej rigów X-kartowych. Wtedy, to zaczyna mieć większe znaczenie, szczególnie latem w upały. Teraz, to taka sztuka dla sztuki imho ;)
temat wentylatorków to też będzie - wtedy wymagać większego omówienia...przy 1 karcie - szkoda zachodu...
ale jak już zacząłęś, to z mojego doświadczenia...

taki (jeden z tańszych)
https://allegro.pl/oferta/wentylator-do ... 8563813095
nawet nie kupuj, beznadziejne, szybko się zużywają, 1000obr to mało...imho

te
https://allegro.pl/oferta/wentylator-ko ... 7709605483
akurat u mnie pracują, chyba najlepsze jakie mam, ale też i sporo droższe

jak już tego sprzętu jest więcej, to lepiej kupić wentylator cyrkulacyjny (koszt taki sam jak kilka/kilkanaście malutkich wiatraczków) - jeden taki załatwi ci skuteczny nawiew nawet na 2-3 rigi ;)

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 6 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: welli » czwartek, 21 listopada 2019, 00:02

Po prostu sprzętu nie chce uszkodzić. Backplate jest znacznie ciepły w miejscach pamięci. Nie wiem w jakiej temperaturze mogą pracować kości. Wiem że sekcja zasilania przynajmniej na płytach głównych wytrzymywała 100+. Co do vram poszukam informacji na ten temat.

Aktualnie mam 1100/830 2050/830. Przez parę godzin widzę niestabilność straszna ale w wykresie dochodu. O ile przez noc na innych ustawieniach wykres był w miarę prosty, to teraz widzę pagórki. Pamięci nie sypały błędów. Cóż wrócę na mieszkanie to zobaczymy o co chodzi.

Co do wentyli mam silentiumpc zephyr czy jakoś tak. Chciałem go podrasować trochę w biosie niestety aktualnie nie mam przy sobie klawy na PS2 wiec do biosu nie mam jak się dostać.

Ta akyge co wysłałeś dziewczynie kiedyś montowałem do ultra budżetowego pc na studia. Komp chodzi od rana do nocy od 2 lat i na razie jeszcze się trzyma dmuchadełko :D

Dodano po 5 godzinach 9 minutach 21 sekundach:
Co do stabilności na co zwracać uwagę prócz błędów pamięci? Jakie parametry kontrolować na bieżąco?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: adiqq » czwartek, 21 listopada 2019, 05:58

co do temperattury - w hive zapala się ostrzeżenie od 61C/70% wiatraków, a alarm od 72C/80% wiatraków ;)
przydaje się apka do minoringu czy wszystko pracuje - polecam checkpool

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 6 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: welli » sobota, 23 listopada 2019, 07:22

Ja na razie zostaję przy windows. Może kiedyś na poważnie pomyślę o kopaniu, to przerzucę się na hive'a.

Tak wgl. wpadła mi w rączki identyczna druga karta, więc pomijając dobrą zabawę, zdobywanie wiedzy, to na piwko będzie parę grosza :)
Może koledzy mi powiedzą, gdzie portfel założyć, albo gdzie kopać i gdzie potem wypłacić (chodzi mi o prowizje, żeby z 3 piwek nie zrobiło się jedno). Też nigdy nie siedziałem w temacie giełd itp.

PS. Parę dni teraz jechałem na gamerhashu. Pomijając zarobki, bo jakieś są, to o ile korzystamy z claymore'a jest git. Po zainstalowaniu ich apki na główny pc cały czas wywala wirusy i zwalnia komp. Oczywiście byłem na tyle głupi, że pobrałem to na koparkę, gdzie nie mam antywirusa. Koparka chodziła 4 dni, zauważyłem, że system zwalnia. Bo restarcie sprzętu już kappa. Komunikat "Missing System Operation". Wyprzedzam pytania - dysk sprawny, przetestowany parę razy po całym zdarzeniu. Taka przestroga :)

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: koparki » sobota, 23 listopada 2019, 11:02

@welli Wyrób sobie nawyk że 30 razy się zastanawiasz zanim wpuścisz jakis soft do systemu. Do pracy codziennej linux i soft opensource z repozytorium i to tylko ten najbardziej popularny i mocno wspierany przez społeczność a na koparce jak masz Windows to ściagnij z github-a soft wyłączajacy szpiegostwo i niekontrolowane połączenia z M$, poza tym w WIN10 jest firewall a na tego firewalla jest nakładka GUI która ułatwia korzystanie (kosztuje chyba 10$). Ważne że jest to nakładka na natywnego firewalla a nie goowno firm trzecich typu comodo itp które wpuszczasz do systemu z wszelkimi mozliwymi uprawnieniami. Za pomocą firewalla wyłączysz wszystko co się łączy z netem a nie powinno. Mozna tez wyłaczyć niepotrzebne procesy w Win. Po takich modyfikacjach masz stabilnego lekkiego , szybkiego samograja wyspecjalizowanego do jednego celu.
---

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 6 listopada 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: welli » środa, 4 grudnia 2019, 10:19

@koparki Dzięki za radę. Rozumiem, że na kompie do użytku codziennego także można zastosować tą wskazówkę? Co do szpiegostwa, ostanio rozmawiałem z informatykiem z pewnej uczelni na temat wydajności sprzetów od lenovo. Dowiedziałem sie tyle, iż produkty lenovo posiadają dwie karty sieciowe (jedna do użytku własnego, druga to przesłu informacji). Trochę Offtop robię, ale moze kogoś to zaciekawi. Ile w tym prawdy nie wiem. Ale sam mam lenovo y700 z i5 (4 rdzenie 6gen), oraz GTX 960M i laptop jest o wiele mniej wydajny niż sprzęty moich znajomych z np: i5 (2 rdzenie 7 gen), oraz GTX 950M.


Wracając do kopania troche mnie nie było za co przepraszam. Końcem końców zostałem namówiony na HiveOS i musze powiedzieć jestem bardzo zadowolony. Ustawienia te same co z win 1085/1990. Na win 10 przy napięciu 800mV z hashrate ok. 29.5 mhs. Na HiveOS jest ok. 30.10 mhs przy tych samych ustawieniach, lecz napięciu 830mV. Pobór mocy jak na razie identycnzy. Temperatury mniejsze względem windowsa. Zero problemów i stabilna praca. Temperatury min. 37, max. 45 przy fan 43% (w zależoności od aktualnej temperatury w pomieszczeniu). Praca na Ethash (leci drugi tydzień).

Co do HiveOS mam jeszcze pytanko, które zrodziło się po zmianie algorytmu Monero na RandomX. Zauważyłem dwie zmiany i moze ktoś wie o co chodzi. Wszystko na załączonym zdjęciu.

https://zapodaj.net/5bc835e5403a9.png.html

Po odpaleniu monero na CPU, zauważyłem, iż pojawiają sie wartości oznacozne parametrem "R" - czerwone kółko. Co to zonacza?
A druga sprawa, również po odpalneiu monero na CPU. Zauważyłem stopniowe zwiększajace sie wykorzystanie ramu. Po restarcie koparki jest ok. 550 mb dostępnej pamięci, lecz stopniowo się zmniejsza. Po paru godzinach ok. 400 mb, a po nocy jak widać na zdjęciu już mniej jak 400 mb. Może ktoś wie o co chodzi?

Próbowałem także dokopać sobie trochę na kompie osobistym (windows 10) - lecz na razie rezygnuje z tego pomysłu przez problematyczność. Błedy GTX na claymore.

Pozdrawiam formułowiczów :D

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: adiqq » środa, 4 grudnia 2019, 11:12

welli pisze: środa, 4 grudnia 2019, 10:19Po odpaleniu monero na CPU, zauważyłem, iż pojawiają sie wartości oznacozne parametrem "R" - czerwone kółko. Co to zonacza?

To są rejecty, obliczenia niezaakceptowane. Normalna rzecz. - jak jest w małych ilościach. Jak jest pomiedzy 2-3% to kolor jest inny. Jak jest więcej, to sprawdz która karta ci wali błędami i nie podkręcaj jej tak mocno

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

RX 470 pytanko odnośnie ustawienia i kopania.

Postautor: koparki » środa, 4 grudnia 2019, 16:18

welli pisze: środa, 4 grudnia 2019, 10:19@koparki Dzięki za radę. Rozumiem, że na kompie do użytku codziennego także można zastosować tą wskazówkę?

oczywiście to się dotyczy każdego użytkownika w kazdym kompie
welli pisze: środa, 4 grudnia 2019, 10:19Ustawienia te same co z win 1085/1990. Na win 10 przy napięciu 800mV z hashrate ok. 29.5 mhs. Na HiveOS jest ok. 30.10 mhs przy tych samych ustawieniach, lecz napięciu 830mV. Pobór mocy jak na razie identycnzy.
patrz zawsze miernikiem ze ściany jaki masz pobór bo system moze pokazywać niezgodnie ze stanem faktycznym.
---

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości