1 karta grzeje się bardziej od reszty

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 178
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: oliee0 » czwartek, 7 września 2017, 01:27

Witam,
posiadam 6 GTX'ów 1060 i 5 z nich ma stale temperaturę 46-49 stopni. Karta podłączona do głównego gniazda PCIe zawsze jest cieplejsza o ok. 13 stopni, aktualnie posiada równe 60.
Problem w tym, że nie jest to wina karty samej w sobie, bo każda inna przepięta na miejsce głównego PCIe też zaczyna grzać się bardziej od reszty.
Ktoś może miał kiedyś taki problem i zna rozwiązanie? W BIOSie wszystko ustawione okej, w Windowsie nic jej dodatkowo nie obciąża, poza tym obraz puszczony jest przez integrę.

Płyta to ASUS Z270-P.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 991
Rejestracja: 2 lipca 2017
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: wamak » czwartek, 7 września 2017, 01:35

Widocznie w tym miejscu jest najcieplej. Pomocny będzie dodatkowy wentylator wyrzucający ten nadmiar ciepła z okolic tej karty.
Inną przyczyną mogą być ustawienia programowe. Może po prostu dla GPU0 masz ustawione niższe obroty wentylatora albo wyższy power limit.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 58
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: fention » czwartek, 7 września 2017, 12:09

Wynika to z tego, że jest pierwszą karta najbliższej procesora. Ciągnie powietrze cieplejsze niż te co dostają inne karty. Cieplejszym się chłodzi to jest cieplejsza. Proste

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 30 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: Luke777 » czwartek, 7 września 2017, 23:53

fention pisze:Wynika to z tego, że jest pierwszą karta najbliższej procesora. Ciągnie powietrze cieplejsze niż te co dostają inne karty. Cieplejszym się chłodzi to jest cieplejsza. Proste
To nie jest wcale takie proste :) Objawy opisywane przez @oliee0 są moim zdaniem dziwne. W prawie wszystkich koparkach mam właśnie płyty Asus Z270-P i nie zaobserwowałem, żeby GPU 0 na gnieździe PCIe grzała się bardziej niż inne karty - z tego co pamiętałem u mnie jest wręcz odwrotnie.

Żeby nie było że mi się wydaje to przed chwilą jeszcze dla pewności to dokładnie sprawdziłem - wybrałem do sprawdzenia właśnie koparki z 8 x GTX 1060. Na każdej z nich temperatura GPU 0 w PCIe jest niższa o przynajmniej o 2-3 stopnie od pozostałych kart. Z ciekawości zerknąłem jeszcze na koparkę z GTX 1070 (ta sama płyta) i jest tam dokładnie to samo (GPU 0 jest chłodniejsze niż reszta). Mam jeszcze GTX 1080 TI, ale akurat wszystkie są na riserach. Korci mnie co prawda, żeby jedną z nich przepiąć na PCIe i porównać z temperaturą pozostałych, ale trochę szkoda mi jej przerywać, bo kopie aż miło ;)

@oliee0, być może to problem z płytą, a być może masz wyjątkowo kiepskie pod względem wentylacji rozmieszczenie podzespołów w swojej koparce (może wrzuć jej zdjęcie?). Jedno jest pewne - objawy, które opisałeś nie są normalne/typowe dla tej płyty i tych kart.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 178
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: oliee0 » piątek, 8 września 2017, 12:17

Karty przepinałem. Dajmy, że karta skrajnie od rogu ma 47 stopni i jej nie przesunę, a tylko zamienię slotami to ona zaczyna się grzać, a wtedy na co była na głównym PCIe robi się chłodna, więc wszystko zależy od tego cholernego slotu.
Dla pewności przejrzałem cały BIOS, zmieniałem też np. prędkość PCIe z v.1 do v.2, ale bez zmian.
Wgrywałem też BIOS od nowa.
Wygląda to tak, jakby te gniazdo dodatkowo czymś obciążało kartę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: tonyxxl » piątek, 8 września 2017, 12:24

sprawdzałeś jakie napięcie na rdzeniu pokazuje jakiś program do monitoringu?

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 30 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: Luke777 » piątek, 8 września 2017, 15:20

@oliee0 Jaki masz układ tych 6 kart? Jedna karta na PCIe (głównym), a pozostałe na riserach? Zakładam, że nie używasz przejściówek M.2 > PCIe. Jeśli masz jeszcze jeden zapasowy riser to podepnij GPU 0 poprzez niego w to samo gniazdo, w którym karta się tak bardzo grzeje i sprawdź wtedy odczyt temperatury.

Swoją drogą skąd masz odczyty temperatur GPU? Z programu kopiącego (np. Claymore) czy z programu do monitoringu (np. GPU-Z)? Jeśli tylko z programu kopiącego to kolega tonyxxl dobrze radzi, sprawdź temperaturę jeszcze innym programem,.

13 stopni różnicy i na dodatek jeszcze na plus to naprawdę coś niepokojącego. O ile to nie problem z błędnym odczytem temperatury to w zasadzie wystarczy, żeby oddać płytę do serwisu (płyta jest pewnie nowa i na gwarancji).

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 178
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: oliee0 » piątek, 8 września 2017, 17:27

Wszystkie karty są przez risery. Odczyty z HWMonitor, MSI Afterburnera i Claymore'a, wszystko wskazuje tak samo, no i karta zauważalnie jest cieplejsza jak się ją dotyka.
Napięcia na wszystkich kartach są identyczne - 0,8 V.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 30 sierpnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: Luke777 » piątek, 8 września 2017, 23:41

oliee0 pisze: Wszystkie karty są przez risery.
Nie napisałeś wcześniej, że masz GPU 0 podpiętą poprzez riser. Z Twojego wcześniejszego opisu
oliee0 pisze: (...) Karta podłączona do głównego gniazda PCIe (...)
zrozumiałem, że masz tę kartę wpiętą bezpośrednio w główne gniazdo PCIe na płycie głównej, a pozostałe karty są na riserach. Zresztą nie tylko ja tak zrozumiałem - widać po innych odpowiedziach, że było nas więcej :)

OK, a zmieniałeś riser, który jest podpięty do głównego portu PCIe na płycie głównej? Bo skoro zmiana kart daje za każdym razem taki sam objaw w postaci znacząco wyższej temperatury na tym gnieździe to należałoby jeszcze sprawdzić element pośredniczący czyli riser. To powinno wskazać gdzie leży problem (płyta czy jednak riser).

Poza tym nie napisałeś w końcu jak wygląda u Ciebie rozmieszczenie podzespołów. Być może w Twojej koparce umiejscowienie risera z kartą GPU 0 podpiętego pod główny port PCIe znajduje się na pozycji narażonej na nagrzewanie z zewnątrz. Oprócz wymiany risera na inny sugeruję Ci więc też wymianę pozycji risera/karty GPU 0 na inną i sprawdzenie jak wtedy wygląda temperatura.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 178
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: oliee0 » sobota, 9 września 2017, 09:58

O ten port PCIe to chodziło mi o to, że to ten główny port x16 z płyty. Riser też sprawdzałem, w sumie na samym początku to robiłem.
Karta są ustawione obok siebie, równolegle z odstępami ok. 10-15 cm.
Wystarczy przepiąć w to gniazdo PCIe po prostu inną kartę i automatycznie ta wpięta zaczyna się grzać, bez różnicy gdzie się znajduje.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 139
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: BobBudowniczy » sobota, 9 września 2017, 12:31

Rozkrec kartę weź maznij pasta termoprzewodzaca jakaś dobra i temp spadnie o 10stopni. Też miałem cyrki z kilkoma kartami. Teraz mam temp 60st I śmigła na 50%

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: powered » sobota, 9 września 2017, 12:41

@oliee0, Może to jest ta karta która daje obraz? Może jest włączony jakiś wygaszacz ekranu? Czy ta karta ma taką samą moc podczas kopania jak inne? Czy konfiguracja w minerze jest jednakowa dla wszystkich kart? (dla każdej karty można zrobić inny konfig).

@BobBudowniczy, chyba nie przeczytałeś wszystkiego co autor napisał.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 178
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: oliee0 » niedziela, 10 września 2017, 03:36

powered pisze:@oliee0, Może to jest ta karta która daje obraz? Może jest włączony jakiś wygaszacz ekranu? Czy ta karta ma taką samą moc podczas kopania jak inne? Czy konfiguracja w minerze jest jednakowa dla wszystkich kart? (dla każdej karty można zrobić inny konfig).

@BobBudowniczy, chyba nie przeczytałeś wszystkiego co autor napisał.
Obraz daje integra. Nie ma wygaszacza. :D Wszystkie karty są ustawione identyczne. :)
Tu nie chodzi o konkretną kartę, tak dla przypomnienia. Poza tym i tak bym jej nie rozkręcił, bo mam plomby na śrubkach od radiatora.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 139
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: BobBudowniczy » niedziela, 10 września 2017, 09:08

Tak czytałem dokładnie. Też mi się Rx480 ref grzał i dlatego swoją rozkręciłem.
Plomby same się odklejają jak karta jest rozgrzana

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 178
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 20
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: oliee0 » poniedziałek, 11 września 2017, 01:13

BobBudowniczy pisze: Tak czytałem dokładnie. Też mi się Rx480 ref grzał i dlatego swoją rozkręciłem.
Plomby same się odklejają jak karta jest rozgrzana
Jednak chyba niedokładnie. :D
Tutaj rozkręcenie mi nic nie da. Tu chodzi o slot PCIe na płycie, który "nagrzewa" podpiętą pod niego kartę!

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 28 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: MrShadow » sobota, 30 września 2017, 09:25

I jak znalazłeś przyczynę swojego problemu??? Pytam bo mam podobnie tylko na RX580...
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 38#p371338

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 8 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: plomien » czwartek, 12 lipca 2018, 20:09

mam ten sam problem ale z slotem pcie4
Płyta główna MSI Z270-A PRO
różne systemy linux
gen1 gen2 auto nic nie pomaga.
karta kopie tyle samo mhs ale się wywala co parę godzin.

jakieś pomysły?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: redlumek » czwartek, 12 lipca 2018, 20:23

Riser, zasilanie risera i zasilanie karty zmieniłeś?
Tzn wystarczy przepiać końcówkę co wchodzi w PCI-e w inny. I jeśli nowa karta będzie się tak samo przegrzewac to bym powiedział że coś nie tak z portem czi płyta główna.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 8 grudnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: plomien » czwartek, 12 lipca 2018, 21:14

obojętnie jaki riser jaka karta problem był na konkretnym PCI

przepiałem zasilanie jednej karty.

mam dwa zasilacze 750W
było podpięte 4karty na jeden 2karty + mobo na drugi
teraz mam
3karty jeden zasilacz 3karty +mobo drugi zasilacz
i temperatura przeszłą na inny slot pci.
problem z zasilaczem?

koparka działa od stycznia
problem temp mam od jakiegoś czasu

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

1 karta grzeje się bardziej od reszty

Postautor: redlumek » piątek, 13 lipca 2018, 19:38

No to chyba problem nie był na konkretnym pcie. Jak teraz nagle się zmienił, to problemem nie jest port pcie tylko to co do niego jest podłączone. Karta, riser, zasilanie karty, zasilanie risera.

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości