Gpu do kopania

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 12:35

Mam gtx 970 kopie nim przy użyciu nicehash, mam pytanie dokupić drugiego takiego gtx i połączyć je przez SLI czy sprzedać tego i kupić coś od AMD dodam ze ta 970-tka radzi sobie dobrze w nicehash.

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

Gpu do kopania

Postautor: rav3n_pl » sobota, 14 stycznia 2017, 13:55

SLI nie używa się przy kopaniu. Poczytaj.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 14:14

@rav3n_pl Czyli w jaki sposób mogę połączyć kilka gtx-ów czy po prostu się nie da?

Mam w tej chwili gtx 970 16gb ram płytę Asusa z97-ar i procka i7 4790K

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: pm7 » sobota, 14 stycznia 2017, 14:48

To nie jest wiedza tajemna. Powinieneś posłuchać rav3n_pl i poczytać wątki o kopaniu na forum.

Do gier trzeba używać SLI/Crossfire, bo generujesz konkretny obraz, który musi zostać wyświetlony na monitorze podpiętym do jednej karty graficznej. Czyli w pewnym sensie kilka kart musi się zachowywać jak jedna. Obecnie jednak się już raczej odchodzi od SLI/CrossFire. To się po prostu nie sprawdza najlepiej i generalnie lepiej kupić jedną mocniejszą kartę.

Przy kopaniu jednak jest obojętne, czy używasz dwóch kart w dwóch komputerach, czy w jednym komputerze. W tym przypadku nie warto tracić mocy na SLI/CrossFire i utrudniać sobie konfigurację, tylko zwyczajnie włożyć dodatkowe karty i kopać.

Do Twojej płyty głównej spokojnie powinieneś móc włożyć jedną dodatkową kartę (karty powinny mieć wolną przestrzeń pod wentylatorami). Większą liczbę kart można podłączyć używając riserów. Jest to przedłużka umożliwiająca podłączenie karty w pewnej odległości (typowo 20-50cm, max koło 1m) od płyty głównej, co pozwala zachować odstępy między wentylatorami umożliwiające wydajne chłodzenie. Obecnie poleca się risery używające kabla USB 3.0 (uwaga, nie wolno tego kabla podłączać do portów USB w komputerze!) jako połączenia. Generalnie bardzo dobrze się sprawdzają, lepiej niż poprzednie risery na tasiemkach i nie są znacząco droższe.

Zwróć uwagę na zasilacz. Karty wymagają dużo prądu. Niemarkowe zasilacze sprawiają dużo problemów i często oszukują (zawyżają) dostępną moc. Nawet drogie, markowe zasilacze mogą być niewygodne w użyciu, jeżeli używają wielu linii zasilania (dzielą w określony sposób dostępną moc), bo trzeba wtedy pilnować równomiernego obciążenia linii.

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 15:08

Mam zasilacz 750w aktualnie, nie pamietam dokładnie jakiej firmy i dzięki za pomoc :)

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: jupp82 » sobota, 14 stycznia 2017, 15:08

Że też chciało Ci sie pisać.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: pm7 » sobota, 14 stycznia 2017, 15:14

@jupp82, zwykle mi się nie chce, ale brakuje mi dobrego źródła informacji o Bitcoinie i powiązanych tematach. Co prawda na forum jest prawdopodobnie wszystko (albo 99%), ale nie da się tego sensownie ułożyć.
Mam więc mglisty plan napisania dużego "poradnika", czy czegoś w tym rodzaju do czego mógłbym spokojnie odsyłać w przyszłości. Do tego celu świetnie się przydadzą rozbudowane odpowiedzi na pytania zadawane na forum. Gdyby nie to, moja odpowiedź byłaby pewnie o połowę krótsza, a może nawet powtórzyłbym jedynie odpowiedź rav3n_pl "poczytaj".

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0.0001 BTC

Gpu do kopania

Postautor: jupp82 » sobota, 14 stycznia 2017, 15:32

Przypominajac sobie moje poczatki tutaj i w miningu przyklaskuje Twojej incjatywie poradnika na nowych. Ale to nie zwalnia nikogo z szukajki bo forum to skarbnica wiedzy.

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 15:39

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy według was kupić tego drugiego gtx (i czy musi on być identyczny czy może być jeden od gigabyte a np drugi od msi) czy go sprzedać i kupić coś od amd i jeśli tak to co?

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: pm7 » sobota, 14 stycznia 2017, 15:54

Używanie kilku marek nie powinno mieć znaczenia w tym przypadku, byle nie mieszać AMD/Nvidia w jednym komputerze.
Co do opłacalności, raczej sam będziesz musiał policzyć i poszukać. Na forum jest dużo materiałów o wybieraniu kart.

Weteran
Posty: 2719
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 157
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: afrus » sobota, 14 stycznia 2017, 16:58

Ja mam w domowym kompie 2x gtx 1060 kopię ZEC na nicehash leci mi średnio 520 sol/s jest ok :)
https://www.bitmarket.pl/charity/
http://ethpool.pl
http://etcpool.pl
----------------------------------
Pomogłem?
ETC/ETH: 0xa2eff2cb7cdf1d98b922cffeb35ae88a691da5ef
BTC: 1Hn1wob4uDoFQSiVaUfDZiKkt29xct7YRS

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 17:17

@afrus masz je zamknięte w obudowie ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Gpu do kopania

Postautor: powered » sobota, 14 stycznia 2017, 17:31

kappav22 pisze: Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy według was kupić tego drugiego gtx (i czy musi on być identyczny czy może być jeden od gigabyte a np drugi od msi) czy go sprzedać i kupić coś od amd i jeśli tak to co?
Różnicując karty utrudnisz sobie trochę obsługę takiej koparki. Co chwilę pojawia się nowy miner, lub kryptowaluta z nowym algorytmem i wtedy trzeba powalczyć z konfiguracją. Więc najlepiej jak karty są jednakowe, dopracowujesz jedną konfigurację, która będzie działać tak samo na wszystkich, lub tworzysz jeden bios i wgrywasz go do pozostałych.
Jeżeli chcesz mieć różne karty, to muszą być takie które będą działać na jednym i tym samym sterowniku. Różne karty mogą też mieć różne wydajności w różnych kryptowalutach. Np. obecnie jedna karta bardziej wydajna jest w ETH a inna w ZEC.

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 17:35

powered pisze:
kappav22 pisze: Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy według was kupić tego drugiego gtx (i czy musi on być identyczny czy może być jeden od gigabyte a np drugi od msi) czy go sprzedać i kupić coś od amd i jeśli tak to co?
Różnicując karty utrudnisz sobie trochę obsługę takiej koparki. Co chwilę pojawia się nowy miner, lub kryptowaluta z nowym algorytmem i wtedy trzeba powalczyć z konfiguracją. Więc najlepiej jak karty są jednakowe, dopracowujesz jedną konfigurację, która będzie działać tak samo na wszystkich, lub tworzysz jeden bios i wgrywasz go do pozostałych.
Jeżeli chcesz mieć różne karty, to muszą być takie które będą działać na jednym i tym samym sterowniku. Różne karty mogą też mieć różne wydajności w różnych kryptowalutach. Np. obecnie jedna karta bardziej wydajna jest w ETH a inna w ZEC.
Mam gtxa od gigabyte drugiego planuje kupić od msi ale oba gtxy 970 nie np 970 i 980, co do konfiguracji to kopie i tak na nicehash

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: pm7 » sobota, 14 stycznia 2017, 18:03

kappav22 pisze: oba gtxy 970 nie np 970 i 980
Istnieją pewne różnice pomiędzy modelami o tym samym numerze. Głównie chodzi o chłodzenie, jakość sekcji zasilania, czasami kości RAM są od różnym producentów.

@powered, zasadniczo się zgadzam, ale w tym wypadku nie spodziewam się od kappav22 ruszania BIOS kart, ani wyciągania maksymalnej wydajności na kartach, więc posiadanie identycznych kart nie jest dla niego kluczowe, a jeżeli inna (inna seria, albo inny producent, ale ten sam model karty) będzie znacząco tańsza, to raczej poleciłbym tańszą.

Początkujący
Posty: 89
Rejestracja: 27 grudnia 2016
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: lobor » sobota, 14 stycznia 2017, 18:10

1. Sam jestem początkujący, ale poczytałem sporo tego forum (oraz kilka innych). Wniosek - jeżeli szukasz karty najwydajniejszej pod kątem energetycznym to obecnie jest to RX 470 4GB. Sam testowo zakupiłem MSI RX 470 GAMING X 4GB. Jeśli też zakupisz RX 470 (lub 480) to polecam sprawdzić co kryje się pod pojęciami
- undervolting
- memory straps
Można sporo ugrać w kwestii wydajności oraz poboru prądu (w moim przypadku dodatkowa radocha bo lubię dłubać w sprzęcie :) )

2. Z wyczytanych informacji wynika, że ogólnie stosowane są karty AMD, a NVIDIA obecnie lepiej sobie radzi tylko w ZEC.

3. Zanim wydasz pieniądze (na może niekoniecznie trafiony zakup) proponuję przetestować kopanie ETH, ETC, XMR, ZEC na obecnej karcie. Proponuję też zwrócić uwagę na koszt prądu (a jako pierwszy zakup proponuję miernik poboru prądu :D ja swój kupiłem za około 60 zł). Jeżeli zużycie prądu nie ma dla Ciebie znaczenia to najłatwiej zwiększysz moc obliczeniową dokładając kolejną kartę NVIDI.

4. @pm7 fajnie opisał kwestię rozbudowy o kolejną kartę/karty. Ja dodam od siebie, że warto zasilacz sprawdzić też pod kątem sprawności energetycznej, czy ma jakiś certyfikat sprawności? Jeżeli tak to jaki?

5. Może kupno teraz drugiej karty to niepotrzebna strata czasu i pieniędzy. Proponuję poczytać, po testować i zastanowić się, czy jeżeli chcesz już wydawać kasę to nie lepiej zbudować coś od podstaw do kopania z większą ilością kart (ewentualnie zapomnieć o kopaniu i zająć się graniem na giełdzie - podobno bardziej opłacalne od kopania ;) - też testuję i też jest z tego niezły "fun" ;) )

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 18:16

Prąd nie ma dla mnie znaczenia, kopie używając nicehash który z tego co widzę praktycznie cały czas kopie zec. Karta jest lekko podkręcona kopie 265 sol/s przy stałych 63 stopniach.Zamierzam kupić druga ale od msi jest trochę tańsza i łatwiej dostępna niż od gigabyte(taka aktualnie posiadam)

Początkujący
Posty: 89
Rejestracja: 27 grudnia 2016
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: lobor » sobota, 14 stycznia 2017, 18:25

Widziałem zastosowanie do grania 2 x GTX 970 różnych firm i nie było tam żadnego problemu. Z tego co opisali inni powyżej wynika, że tym bardziej nie powinno być problemu w kopaniu. Proponuję tylko zapewnić jeszcze dobre chłodzenie i ogień :D

Początkujący
Posty: 75
Rejestracja: 8 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: kappav22 » sobota, 14 stycznia 2017, 18:29

@lobor uważasz ze 63-64 stopni to za dużo dla niej?

Początkujący
Posty: 89
Rejestracja: 27 grudnia 2016
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Gpu do kopania

Postautor: lobor » sobota, 14 stycznia 2017, 18:44

IMHO taka temp obecnie jest bardzo dobra, ale sprawa może inaczej wyglądać kiedy dołożysz drugą kartę. Dlatego, bardziej zapobiegawczo wspomniałem o chłodzeniu :) Ogólnie jak wspomniał pm7 - im bardziej odsuniesz karty od siebie tym lepiej.

Oglądam Twoją płytę główną i widzę, że możesz odsunąć od siebie bardziej karty bo masz 3 x PCI Express x16. Jeżeli po zamontowaniu w skrajnych portach pod dolną kartą zostanie miejsce i wystarczą do tego przewody od zasilacza to możesz tak zrobić.

Nie wiem jaką masz obudowę, może niepotrzebnie kombinuje bo u Ciebie optymalne chłodzenie będzie dla kart zamontowanych w slotach PEG 1 i 2 (a nie jak wyżej napisałem 1 i 3).

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości