koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 17 czerwca 2016
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: rejmer » piątek, 15 lipca 2016, 09:39

Witam,
przymierzam się do uruchomienia pewnego obiektu przemysłowego, gdzie będzie używana ciepła woda(temp. ok.40-45stC) w ilościach ok. 8kW/h w trybie prawie ciągłym. Dodatkowo w zimie również ogrzewanie podłogowe - chociaż to raczej poza tematem. Normalnie przewiduje ogrzewanie gazowe, ale zacząłem się zastanawiać, czy nie dałoby się wykorzystać koparek do, powiedzmy, wstępnego podgrzania wody przed kotłem gazowym, aby zmniejszyć zużycie gazu i zredukować koszty dzięki wydobyciu BTC(albo innej crypto).

Czy są gotowe jakieś koparki, które "fabrycznie" przystosowane są do pracy jako podgrzewacze wody?
Może ktoś już coś takiego robił/liczył?

Internet będzie, prąd w takich ilościach będzie, miejsce będzie. Zależy mi na bezobsługowości i bezpieczeństwie wobec używanej wody, najlepiej w wersji box - podłączyć do wody/prądu/internetu i ma działać.

Ktoś? Coś?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1212
Rejestracja: 14 listopada 2014
Reputacja: 128
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Jaworzno

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: ExcaliburPLL » piątek, 15 lipca 2016, 10:41

rejmer pisze:Witam,
przymierzam się do uruchomienia pewnego obiektu przemysłowego, gdzie będzie używana ciepła woda(temp. ok.40-45stC) w ilościach ok. 8kW/h w trybie prawie ciągłym. Dodatkowo w zimie również ogrzewanie podłogowe - chociaż to raczej poza tematem. Normalnie przewiduje ogrzewanie gazowe, ale zacząłem się zastanawiać, czy nie dałoby się wykorzystać koparek do, powiedzmy, wstępnego podgrzania wody przed kotłem gazowym, aby zmniejszyć zużycie gazu i zredukować koszty dzięki wydobyciu BTC(albo innej crypto).

Czy są gotowe jakieś koparki, które "fabrycznie" przystosowane są do pracy jako podgrzewacze wody?
Może ktoś już coś takiego robił/liczył?

Internet będzie, prąd w takich ilościach będzie, miejsce będzie. Zależy mi na bezobsługowości i bezpieczeństwie wobec używanej wody, najlepiej w wersji box - podłączyć do wody/prądu/internetu i ma działać.

Ktoś? Coś?
Jest takowa maszyna. http://en.hotmine.io/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: slasta » piątek, 15 lipca 2016, 11:05

będziesz musiał zmierzyć się z kilkoma problemami
1. woda - do chłodzenia nie nadaje się zwykła woda z kranu więc pytanie czy to obieg zamknięty i można użyć wody demineralizowanej lub jakiegoś borygo, czy obieg otwarty i używana jest zwykła woda która wykorzystywana jest w produkcji
2. sprzęt - brak jest obecnie koparek z fabrycznym blokiem wodnym więc musiał byś je dorobić a to nie mały koszt
3. opłacalność - inwestycja w sprzęt jest mocno ryzykowna, teoretycznie jeśli cena BTC nie będzie rosła a co za tym idzie ludzie nie rzucą się na zakup sprzętu to i trudność kopania nie będzie rosła to można pomyśleć nad koparkami

Antminer S9
są one aktualnie najbardziej wydajne prądowo, pobierają ok 1300W i wyciągają 13TH jednak są dość drogie , nie wiem po ile masz prąd ale przy cenie 0,28zł/kWh koszt prądu to 1/3 urobku, gdyby trudność nie rosła to czas zwrotu sprzęty wynosi ok 250 dni
Antminer S7
tez pobierają ok 1300W ale wyciągają tylko 4,7TH i przy cenie prądu jak wyżej prąd zjada już ok 70%, tu sprzęt niby tańszy ale z racji że prad zjada większa część urobku to czas zwrotu to ok 300 dni

Oczywiście szanse że trudność nie będzie rosła są raczej małe, nie będzie rosła jak w ostatnich latach ale jednak kierunek będzie w górę więc czas do odkopania sprzętu może się wydłużyć lub być nie osiągalny gdy koszt prądu przekroczy wartość urobku. W czas zwrotu nie wliczony został koszt zasilaczy i całej instalacji.
ExcaliburPLL pisze:Jest takowa maszyna. http://en.hotmine.io/
raczej był, bo jak można zauważyć koparka jest oparta o czipy BitFury które od dawna kopią mniej niż zjedzą prądu

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1212
Rejestracja: 14 listopada 2014
Reputacja: 128
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Jaworzno

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: ExcaliburPLL » piątek, 15 lipca 2016, 11:19

Nie było mowy, że bilans ma być na plus ;)

Swego czasu zacząłem projektować układ rurek miedzianych aby się wpasowały w radiator s1/s3/s5 - projekt był obiecujący ale poległem na szukaniu rozsądnej pompy wody. Jak ktoś coś fajnego znajdzie to pewnie wrócę do tematu bo układ rurek mam już polutowany.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 17 czerwca 2016
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: rejmer » piątek, 15 lipca 2016, 11:39

ExcaliburPLL pisze:Jest takowa maszyna. http://en.hotmine.io/
Czego takiego właśnie szukałem.
Ale w między czasie zgłębiłem trochę temat na kalkulatorach opłacalności i wychodzi na to, że nie ma to większego sensu przy alternatywie jaką jest ogrzewanie gazowe.
slasta pisze:będziesz musiał zmierzyć się z kilkoma problemami
1. woda - do chłodzenia nie nadaje się zwykła woda z kranu więc pytanie czy to obieg zamknięty i można użyć wody demineralizowanej lub jakiegoś borygo, czy obieg otwarty i używana jest zwykła woda która wykorzystywana jest w produkcji
2. sprzęt - brak jest obecnie koparek z fabrycznym blokiem wodnym więc musiał byś je dorobić a to nie mały koszt
3. opłacalność - inwestycja w sprzęt jest mocno ryzykowna, teoretycznie jeśli cena BTC nie będzie rosła a co za tym idzie ludzie nie rzucą się na zakup sprzętu to i trudność kopania nie będzie rosła to można pomyśleć nad koparkami
Dlatego szukałem jakiegoś gotowego rozwiązania, gdzie ktoś już te wszystkie problemy przerabiał i to co pokazał ExcaliburPLL tak właśnie wygląda. Właściwie to pewnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby do takiej "obudowy" włożyć inne zabawki.
slasta pisze:raczej był, bo jak można zauważyć koparka jest oparta o czipy BitFury które od dawna kopią mniej niż zjedzą prądu
Niby maja pre-order na 28 Thash / 6400$ / 3,3kW.
Co przy moich warunkach(zdyskontowana cena prądu ok. 35gr) jest opłacalne zaledwie przez ok. 6miesiecy (z grubsza obliczenia w kalkulatorach). Raczej inwestycja nie warta zabawy.
ExcaliburPLL pisze:Swego czasu zacząłem projektować układ rurek miedzianych aby się wpasowały w radiator s1/s3/s5 - projekt był obiecujący ale poległem na szukaniu rozsądnej pompy wody. Jak ktoś coś fajnego znajdzie to pewnie wrócę do tematu bo układ rurek mam już polutowany.
Taka byłaby za słaba?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: powered » piątek, 15 lipca 2016, 12:05

Aby się nie wiązać z jednego rodzajem koparek lub z jakimś skomplikowanym systemem chłodzenia koparek, to można "zamknąć" koparki w jednym pomieszczeniu, a pomieszczenie potraktować jako dolne źródło ciepła dla pompy ciepła. Plus, to mała różnica temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła dzięki czemu sprawność pompy ciepła w takich warunkach będzie wysoka.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 17 czerwca 2016
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: rejmer » piątek, 15 lipca 2016, 12:11

Obawiam się, że sprawność takiego układu byłaby kiepska.
chip -> radiator -> powietrze[kiepsko transportuje ciepło] -> rurka z wodą i do tego jeszcze straty przez ścianki pomieszczenia/pojemnika na koparkę i do tego jeszcze wysoka temperatura pracy układu. No chyba że ogrzewalibyśmy pomieszczenie, bez martwienia się o hałas - wtedy ok.
Sprawność lepsza powinna być w układzie:
chip -> olej -> rurka z wodą.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: slasta » piątek, 15 lipca 2016, 12:15

rejmer pisze:
slasta pisze:raczej był, bo jak można zauważyć koparka jest oparta o czipy BitFury które od dawna kopią mniej niż zjedzą prądu
Niby maja pre-order na 28 Thash / 6400$ / 3,3kW.
Co przy moich warunkach(zdyskontowana cena prądu ok. 35gr) jest opłacalne zaledwie przez ok. 6miesiecy (z grubsza obliczenia w kalkulatorach). Raczej inwestycja nie warta zabawy.
Preorder to jest opcja typu daj nam hajs a my może kiedyś dostarczymy ci sprzęt. A po drugie ta maszynka 28TH pewnie nigdy nie ujrzy światła dziennego bo BitFury nie udostępni nikomu chipów, no chyba że będziesz chciał dokapitalizować BitFury kwotą kilkudziesięciu mln$.

W sumie to ten ich sprzęt to jest nic innego jak utopiona koparka w oleju więc równie dobrze utopić można każdą inną. Dać obieg oleju przez jakiś wymiennik ciepła z którego ciepło będzie odbierane przez wodę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3439
Rejestracja: 4 sierpnia 2011
Reputacja: 479
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: 1AqwNEzAp5GE46jebmZYqvq3tXt19iChJN

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: powered » piątek, 15 lipca 2016, 12:24

W moim założeniu nie było żadnej modernizacji w standardowym chodzeniu koparek bo to nie jest takie proste do zrealizowania. Tylko wykorzystaniu ciepłego pomieszczenia jako dobre źródło ciepła dla pompy powietrze>woda.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 17 czerwca 2016
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: rejmer » piątek, 15 lipca 2016, 12:34

slasta pisze:W sumie to ten ich sprzęt to jest nic innego jak utopiona koparka w oleju więc równie dobrze utopić można każdą inną. Dać obieg oleju przez jakiś wymiennik ciepła z którego ciepło będzie odbierane przez wodę.
Zrobili pudło na olej, zrobili wymiennik olej<->woda, zapakowali razem w miarę sensownie... A gdyby tak dało się kupić od nich tylko "opakowanie", to można by było włożyć tam coś lepszego?
powered pisze:W moim założeniu nie było żadnej modernizacji w standardowym chodzeniu koparek bo to nie jest takie proste do zrealizowania. Tylko wykorzystaniu ciepłego pomieszczenia jako dobre źródło ciepła dla pompy powietrze>woda.
U mnie raczej chodziło o maksymalne wykorzystanie ciepła, którego i tak będę potrzebował (w wodzie), aby zmniejszyć koszty eksploatacyjne koparki - chyba jednak nie warto...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2130
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: slasta » piątek, 15 lipca 2016, 13:19

rejmer pisze:
slasta pisze:W sumie to ten ich sprzęt to jest nic innego jak utopiona koparka w oleju więc równie dobrze utopić można każdą inną. Dać obieg oleju przez jakiś wymiennik ciepła z którego ciepło będzie odbierane przez wodę.
Zrobili pudło na olej, zrobili wymiennik olej<->woda, zapakowali razem w miarę sensownie... A gdyby tak dało się kupić od nich tylko "opakowanie", to można by było włożyć tam coś lepszego?
Taniej było by zrobić samemu, myślę że w kwocie 1000zł można by było to wykonać. Uspawać stelaż z profili, zbiornik z nierdzewki, dać wymiennik ciepła, pompę obiegową oleju + ewentualnie drugą do wody (ale raczej nie potrzebna), trochę kształtek albo użyć PEXa i gotowe.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2438
Rejestracja: 27 listopada 2013
Reputacja: 42
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Katowice

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: majkel_94 » piątek, 15 lipca 2016, 14:41

Dokładnie, powsadzać koparki do akwarium z olejem mineralnym, zamontować w akwarium radiator/nagrzewnicę która będzie pobierała ciepło oleju i podgrzewała wodę płynącą w środku rurek/radiatora ;)

Nie trzeba modyfikować koparek, ale raczej do 45*C nie podgrzejesz wody, raczej tylko z 10 zrobisz 30 stopni max :P
Typowe LC z kompa którego ciepło chipa 90*C bezpośrednio podgrzewa wodę w układzie by spełniło Twoje warunki, ale to musisz szukać koparek z WC, a tam chyba koparka to multum chipów czyli multum bloków odbierających ciepło czyli mało sensowna inwestycja ;)

Ale jakby to miało sens, to możesz skupować za bezcen te koparki które mniej wykopią niż prądu zużyją, bo wtedy możesz kupić dużo kW i szybko Ci się inwestycja zwróci :P

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1212
Rejestracja: 14 listopada 2014
Reputacja: 128
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Jaworzno

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: ExcaliburPLL » piątek, 15 lipca 2016, 14:48

Próbowałem kiedyś zniszczyć przez przegrzanie S1. Nie udało mi się. Po wyłączeniu wiatraków pirometr pokazywał 82C na radiatorze a koparka po prostu sobie piszczała i nie kopała. Jak ostygła znów kopała i tak w kółko. Zakładam, że 80C radiator x 2 (w S1 są dwa w końcu) spokojnie nagrzeje olej do takiej samej temperatury. Wymiennik również, więc i woda w wymienniku powinna być gorąca.

Śmiem twierdzić, że grzanie byłoby BARDZO wydajne.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 17 czerwca 2016
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: rejmer » piątek, 15 lipca 2016, 16:42

majkel_94 pisze:Ale jakby to miało sens, to możesz skupować za bezcen te koparki które mniej wykopią niż prądu zużyją, bo wtedy możesz kupić dużo kW i szybko Ci się inwestycja zwróci
Problem w tym, że taniej chyba wychodzi grzać gazem niż koparką na "normalnym" prądzie.Jakby nie było gazu a jedynie prąd...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2438
Rejestracja: 27 listopada 2013
Reputacja: 42
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Katowice

Re: koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: majkel_94 » piątek, 15 lipca 2016, 17:33

ExcaliburPLL pisze:Próbowałem kiedyś zniszczyć przez przegrzanie S1. Nie udało mi się. Po wyłączeniu wiatraków pirometr pokazywał 82C na radiatorze a koparka po prostu sobie piszczała i nie kopała. Jak ostygła znów kopała i tak w kółko. Zakładam, że 80C radiator x 2 (w S1 są dwa w końcu) spokojnie nagrzeje olej do takiej samej temperatury. Wymiennik również, więc i woda w wymienniku powinna być gorąca.

Śmiem twierdzić, że grzanie byłoby BARDZO wydajne.
No w sumie to nie CPU/GPU, a sam krzem to i 160*C wytrzyma ;) Więc to może zadziałać jakby zadbać o dobry transfer ciepła :P

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 53
Rejestracja: 6 lipca 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: NuMeRoUnO » sobota, 12 sierpnia 2017, 00:25

A co powiecie na pompe ciepla cwu koszt 4-7tys. W zime zapiąć w drugą wężownice i jak podgrzeje wodę do 60' wlaczy sie pompa c.o a na duże mrozy wiadomo gaz ale od października do grudnia powinno dom ogrzać? Oczywiście przy założeniu że serwerownia będzie pobierała ciągle z 3-4Kw. Pompa dodatkowo schodzi pomieszczenie o 5-10' co o tym myślicie?

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 53
Rejestracja: 6 lipca 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: NuMeRoUnO » środa, 21 marca 2018, 11:47

Witam

Temat ogrzewania domu oraz ciepłej wody został ogarnięty :) Działa super dom 160m2 i zima za nami w komfortowych warunkach. 21-25'C Jeżeli ktoś jest zainteresowany zapraszam do kontaktu

marcinw@evento.sklep.pl

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 17 sierpnia 2015
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: YouHaveToCoinYourBit » środa, 21 marca 2018, 13:09

W niektórych komputerach, np. laptopach, stosuje się rurki cieplne. Mają one ścianki pokryte od wewnątrz włóknistym materiałem nasączonym płynem, który chłodzi procesor parując, pary przepływają przez środek rurki i skraplają się (nasączając materiał) w chłodzonym końcu. Jakaś kopalnia w ogóle używa procesorów zanurzonych w płynie o tajnym składzie, który paruje i skrapla się na rurkach chłodzących na górze naczynia. Może wykorzystanie parowania i skraplania pozwoliłoby wydajnie chłodzić koparkę przy uzyskaniu odpowiedniej temperatury wody?
Zużywanie się układów scalonych polega na dyfuzji termicznej, która powoduje, że elementy umieszczone w ściśle określonych miejscach (np. elementy tranzystorów z odpowiednimi domieszkami) mieszają się ze sobą. Im wyższa temperatura, tym dyfuzja zachodzi wydajniej.

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: m.m » środa, 21 marca 2018, 13:59

nie wymyślaj koła od nowa, chłodzie zanurzeniowe to żadna nowość i z powodzeniem jest stosowana w przemyśle, podobnie jak heat pipe o którym piszesz.

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 17 sierpnia 2015
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

koparka jako ogrzewanie wodne C.O.

Postautor: YouHaveToCoinYourBit » piątek, 25 maja 2018, 13:50

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Przecież sam napisałem, że takie rozwiązania są stosowane, więc nie wmawiaj mi, że "wymyślam koło od nowa".

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości