Zużycie sprzętu.

koe
Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 29 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: koe » czwartek, 5 grudnia 2013, 20:00

Witam, zastanawia mnie kwestia zużycia sprzętu podczas wydobywania monet.

W drodze do mnie jest właśnie zestaw z jedną kartą amd hd7950, procesor słabiutki celeron g530, psu 850w. Planuję aby koparka chodziła 24h. Jak z waszego doświadczenie wygląda sprawa z wytrzymałością sprzętu podczas wydobywania? Co najczęściej pada jako pierwsze(gpu?)?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 699
Rejestracja: 26 czerwca 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: lucky777 » czwartek, 5 grudnia 2013, 20:09

Żadnemu urządzeniu elektronicznemu nie służy praca 24h przy maksymalnym obciążeniu a nierzadko jeszcze podkręconemu w stosunku do fabrycznych parametrów.
Dlatego dużą uwagę należy zwrócić na producenta karty i zasilacza (nie ma co oszczędzać i raczej brać z górnej półki) aby przygoda z kopaniem nie skończyła się upaleniem któregoś z tych elementów a w dodatku problemami z gwarancją.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: maky » czwartek, 5 grudnia 2013, 20:22

U mnie najpierw szły łożyska wentylatorów na kartach...
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

koe
Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 29 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: koe » czwartek, 5 grudnia 2013, 20:43

OK, tak więc 24h na dobe odpada, nie bede kupowal co miesiac nowego podzespolu.

a np. co myślicie o planie 6h i 2h przerwy ?? Mógłbym pokombinować z ustawieniami bious, ew może ma ktoś jakiś namiar na włącznik czasowy pod pc-ta? Ew może ma ktoś jakieś sprytne rozwiązanie na przerobienie zwykłego włącznika czasowego na taki pod PC - czyli żeby współpracował z power switch-em PC-ta?

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: topnetdeal » czwartek, 5 grudnia 2013, 20:59

Twój plan ma jeden bardzo poważny mankament : większość pool'i stosuje system rozliczeń PPLNS, lub jakąś jego odmianę, ma to zapobiegać wskakiwaniu górników tylko na czas wysokiej opłacalności kopania danej waluty, a po ludzku : wszystkich "skoczków" słabiej się opłaca, ponieważ nie zaliczają oni 10, 20 czy innej pełnej liczby rund pod rząd, określonej przez pool'a i uprawniającej do maksymalnej wypłaty... Ty ze swoim wyłączaniem sprzętu będziesz widziany właśnie jak "skoczek" i na pewno nie będzie to korzystne finansowo. Nie lepiej ustawić sprzęt z nieco słabiej "wykręconymi" parametrami, ale kopać jednak 24h/dobę ?

Orator
Posty: 960
Rejestracja: 20 sierpnia 2012
Reputacja: 49
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: tomko222 » czwartek, 5 grudnia 2013, 21:12

koe pisze:a np. co myślicie o planie 6h i 2h przerwy ??
:shock: Jak chcesz szybko uwalić sprzęt to właśnie tak zrób :lol: Nic nie niszczy sprzętu tak jak nagrzewanie go a później wyłączanie go i ochładzanie... :roll: Po prostu włączyć sprzęt i zostawić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: maky » czwartek, 5 grudnia 2013, 21:16

Chyba lepiej było zainwestować w kopalnię. Tam problemy ze sprzętem nie są twoimi problemami. ;)
Kiedy ja kopałem to miałem karty tylko delikatnie podkręcone. O wiele mniej niż inni i dzięki temu używam ich do dzisiaj (ale wiatraki i tak padały). ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

koe
Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 213
Rejestracja: 29 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: koe » czwartek, 5 grudnia 2013, 22:25

Dziękuję za odpowiedzi.

maky, czyli jak nie będę kręcił tych 7950 to nie powinny paść zbyt szybko?
Nie lepiej ustawić sprzęt z nieco słabiej "wykręconymi" parametrami, ale kopać jednak 24h/dobę ?
Takie rozwiązanie mi się najbardziej podoba bo wydaje mi się zę będzie z tym najmniej problemów i roboty. "Wykręconymi" masz na myśli jakieś podkręcanie karty ? Czy chodziło ci o kupienie słabszych kart? Właściwie zastanawiam się czy nie użyć 3xhd 7770 niby są słabiutkie(183Mhash), ale ciągną mało prądu(80w) i pewnie będą się dużo mniej grzały przy domyślnych ustawieniach.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Zużycie sprzętu.

Postautor: topnetdeal » czwartek, 5 grudnia 2013, 22:28

Oczywiście, karty niech będą jak najwydajniejsze (na możliwości finansowe), wystarczy jedynie zrezygnować z bardzo mocnego OC...

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: Venesky » czwartek, 28 czerwca 2018, 23:10

maky pisze: Kiedy ja kopałem to miałem karty tylko delikatnie podkręcone.
Sory ,że odkopuję temat ale oszczędzi mi to zakładania osobnego :D
Mocne OC to znaczy jakie? Jeśli u siebie na Rx470 podkręciłem pamięci rdzenia (tak to się chyba nazywa xD) z 1650MHz na 1850MHz to już dużo? 90% mocy wentylatorów na karcie to dużo przy 65st.?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Zużycie sprzętu.

Postautor: adam1226 » piątek, 29 czerwca 2018, 01:33

Jest ok,
wentylatory troche moze za mocno - ale to na stale, czy okresowo? ale w sumie wymienic wentylator to nie jest jakis straszny problem - wazne by zrobic to na czas.
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: Venesky » piątek, 29 czerwca 2018, 02:23

Zdjąłem boczny panel i temperatura spadła do 60st. a wentylator zależy ,któremu programowi wierzyć wg. Claymore 74% ,a wg. HWiNFO 82%-~2500RPM
adam1226 pisze: ale to na stale, czy okresowo?
Na stałe to chyba zostawię bez panelu bocznego :D

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: koparki » piątek, 29 czerwca 2018, 02:35

Wszystkie zegary możesz ustawić do granic możliwości(do granicy sypania błędami) i nie zużyjesz maszyny pod jednym warunkiem: praca w niskich temperaturach. Jesli rdzeń nie będzie przekraczał 60-65 stopni to karty nie będa praktycznie ulegały zużyciu (i o ile stabilniej będą działały !). Nie mozna przy tym doprowadzić do stanu, że wentylatory działają non-stop na 80-100% bo się szybko uszkodzą, tylko turbinka z referentów wydaje się być pancerna.
W/w warunki mozna osiagnąć poprzez skrajne (ale stabilne) obniżenie napiecia oraz wentylowanie pomieszczenia. Nadmierne ciepło degraduje kartę , nawet pasta na rdzeniu i pady termiczne na pamięciach i sekcji zasilania zmieniaja swoje właściwości pod wpływem ciągłego smażenia co powoduje że elektronika się przegrzewa i degraduje jeszcze szybciej, przy tym doświadczasz ciagłych zawieszeń i ogólnej niestabilności.

apropo, śledź mocujący mocno ogranicza przepływ powietrza, ale mało kto moze sobie pozwolić na demontaż z powodu gwarancji i braku mocowania w obudowie.
---

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: Venesky » piątek, 29 czerwca 2018, 03:25

koparki pisze: Nie mozna przy tym doprowadzić do stanu, że wentylatory działają non-stop na 80-100% bo się szybko uszkodzą
Masz na myśli ,żeby robić koparce przerwy przykładowo 4H na dzień czy raczej żeby chodziły non-stop tylko ,że na 70%?
koparki pisze: W/w warunki mozna osiagnąć poprzez skrajne (ale stabilne) obniżenie napiecia
Stabilne to znaczy:
1.Do momentu kiedy karta działa tak jak tego oczekuje
2.Jakiś wyznaczony limit ,którego nie zauważę na pierwszy rzut oka ale zbyt niskie napięcia wpłyną na żywotność koparki.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Zużycie sprzętu.

Postautor: adam1226 » piątek, 29 czerwca 2018, 09:19

@Venesky, w zadnym razie przerwy, nie ma nic gorszego niż niestabilna praca..
Jesli chodzi o wysokosc napiec to od 850 do 950mV w zależności od karty..
W hw info masz cos takiego jak hardware error czy jakoś tak - teraz nie pamiętam.. im niższe tym lepiej


Wentylatory - jak mowie, niech sobie chodza nawet na 90% - warunek - intensywna obserwacja - jesli tylko zaczna sie jakiekolwiek niepokojace objawy, piski, trzaski -> konserwacja..
Chociaz najlepiej to dołożyć zewnetrzne wentylatory ktore odciaza te na kartach
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: slasta » wtorek, 3 lipca 2018, 14:13

@adam1226, @Venesky,
Parametr nazywa się GPU Memory Errors, i jest dostępny tylko dla kart AMD. Jak parametr pokazuje wartość większą niż 0 znaczy że przesadziłeś z zegaremi. GPU od Nvidii niestety nie ma tego parametru.
Obrazek

90% na wentylach to gruba przesada. Na takiej prędkości drastycznie spada ich żywotność. Wentyl na karcie można wymienić tylko że to dodatkowy koszt. Ja kilka miesięcy temu zamawiałem wentyle do kart Sapphire z serwisu w USA to zestaw nowych wentyli, 1kpl =3szt, płaciłem 150zł kpl + wysyłka. Także nie miało. Przykładowo w koparce masz 12xGPU i wentyle musisz wymienić 1x rok, robią się z tego nie małe koszty bo za cenę wentyli kupisz 1,5x GPU. Dlatego IMO lepiej zainwestować w wentyle zewnętrzne które są dużo tańsze i mogą znacząco obniżyć prędkość wentyli na GPU.

Zdychający wentyl najłatwiej zdiagnozować patrząc jak pracuje. Jak na łożysku pojawia się luz to zaczyna falować zamiast trzymać pion. Terkotanie i problemy z obracaniem się to już absolutnie ostatni gwizdek aby go wymienić.

Początkujący
Posty: 79
Rejestracja: 15 marca 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: Aizo » wtorek, 3 lipca 2018, 16:20

slasta pisze:Przykładowo w koparce masz 12xGPU i wentyle musisz wymienić 1x rok, robią się z tego nie małe koszty bo za cenę wentyli kupisz 1,5x GPU. Dlatego IMO lepiej zainwestować w wentyle zewnętrzne które są dużo tańsze i mogą znacząco obniżyć prędkość wentyli na GPU.
Czy jeśli wentyle zaczną padać na gwarancji to producent to uznaje ?

Co dają wentyle zewnętrzne ? one wysysają powietrze z pomiędzy kart czy wdmuchują ? ( rozumiem że to powietrze pomiędzy kartami wtedy jest chłodniejsze a co za tym idzie wentyle z kart je właśnie zasysają i tym chłodniejszym wieją w kartę ? )

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: slasta » wtorek, 3 lipca 2018, 18:15

@Aizo, W teorii powinno to podlegać gwarancji ale różnie mogą na to patrzeć.
Wentyle mają za zadanie wdmuchiwać, jest to wydajniejsze niż wyciąganie, powietrze między karty częściowo je chłodząc a także zapewniając zimniejsze powietrze dla wentyli na karcie więc GPU zyskują podwójnie.

Początkujący
Posty: 79
Rejestracja: 15 marca 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: Aizo » wtorek, 3 lipca 2018, 18:43

Od 2 miesięcy zastanawiam się nad tą modyfikacją ale nigdzie nie znalazłem jakiegoś porównania , czy duża jest różnica i czy jest to raczej must have ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2129
Rejestracja: 24 sierpnia 2011
Reputacja: 392
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zużycie sprzętu.

Postautor: slasta » środa, 4 lipca 2018, 07:27

@Aizo, IMO must have.

Wróć do „Sprzęt (hardware) do miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości