Award BIOS Editor - co on robi?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 października 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Award BIOS Editor - co on robi?

Postautor: levaperov » środa, 26 października 2022, 18:11

Modowanie BIOS-u jest obarczone prawie nieograniczonymi możliwościami: ekstremalnym przetaktowaniem systemu, odblokowywaniem ukrytych funkcji.

Widziałem artykuły o Award Bios Editor, ale nie mogę znaleźć bezpiecznego programu i wideo. Czy ktoś zmienił ustawienia w edytorze Award Bios?

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 593
Rejestracja: 8 lutego 2020
Reputacja: 1114
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 7-bit secp256k1

Award BIOS Editor - co on robi?

Postautor: garlonicon » czwartek, 27 października 2022, 02:40

Modowanie BIOS-u jest obarczone prawie nieograniczonymi możliwościami: ekstremalnym przetaktowaniem systemu, odblokowywaniem ukrytych funkcji.
Jest też obarczone ogromnym ryzykiem. Dlatego na początek:

1) Upewnij się, że umiesz odczytać BIOS-a w całości (programy typu flashrom, ewentualnie te od producenta, jeśli mają taką opcję).
2) Jeśli go odczytasz, to możesz spróbować nanieść zmiany pod jakimiś maszynami wirtualnymi, żeby wiedzieć, co i jak chcesz zrobić.
3) Upewnij się, że jesteś w stanie odczytać BIOS-a w całości z zewnątrz (przy wyłączonym sprzęcie, z którego czytasz) i porównaj to z obrazem odczytanym wcześniej.
4) Zacznij od prostych modyfikacji i upewnij się, że działają.
5) Jeśli proste zmiany działają, to możesz przejść do tych bardziej zaawansowanych.

Najlepiej to robić krok po kroku, żeby w sytuacji, w której BIOS padnie, dało się go łatwo przywrócić, to raz. Dwa, jeśli dysponujesz binarkami BIOS-a, to przy ewentualnych naprawach będzie łatwiej przywrócić system do życia. No i trzy, musisz naprawdę wiedzieć, co robisz, musisz być gotowy na sytuację, że wgrywasz nową wersję i sprzęt nie wstaje.
Widziałem artykuły o Award Bios Editor, ale nie mogę znaleźć bezpiecznego programu i wideo.
Edytowanie BIOS-a nie jest "bezpieczne". Ludzie, którzy to robią, mają zwykle osobny sprzęt do czytania danych z płytek z BIOS-em, no i też cały zestaw do lutowania. Oczywiście da się podejść do tematu czysto software'owo, ale wtedy trzeba mieć 100% pewności, że wgrywana wersja wstanie i będzie działała. Bo jeśli nie, to trzeba przy wyłączonym sprzęcie wpiąć się z zewnątrz, zasilić samą płytkę z BIOS-em i wgrać to, co trzeba.

Nie mówiąc już o tym, że UEFI jest obwarowane zabezpieczeniami na tyle, że jak się cokolwiek nie zgadza, to sprzęt może się sam wyłączyć 30 sekund po odpaleniu:


Czy ktoś zmienił ustawienia w edytorze Award Bios?
Swego czasu używałem flashroma do czytania obrazów BIOS-a. Jakichś tooli od producentów też używałem do wgrywania nowych wersji. Czym innym jest jednak samo czytanie, żeby wiedzieć, co w trawie piszczy, a czym innym jest trwały zapis nowego BIOS-a.

A jeśli chodzi o "nieograniczone możliwości", to polecam libreboota: cały BIOS jest Open Source i możesz go zmieniać w czysto software'owy sposób (pod warunkiem, że wgrywana wersja jest w porządku, przy zapisie zawsze bierz pod uwagę ryzyko, że nowa wersja nie wstanie i że trzeba będzie coś lutować, osobno podpinać i ratować sprzęt, dlatego polecam najpierw odczytać binarkę i przejść wszystkie testy pod maszynami wirtualnymi).

Moderator
Posty: 9633
Rejestracja: 17 listopada 2011
Reputacja: 5804
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Award BIOS Editor - co on robi?

Postautor: koparki » czwartek, 27 października 2022, 05:14

garlonicon pisze: czwartek, 27 października 2022, 02:40Jest też obarczone ogromnym ryzykiem
Trzeba wspomnieć też o ryzyku wgrywania zmodyfikowanych gotowców z netu, ludzie dla paru dodatkowych funkcji bezkrytycznie wgrywają gotowce zmodyfikowanych biosów pochodzące z niezaufanych źródeł. To samo dotyczy oprogramowania do modyfikacji któremu nadajesz prawa admina.
---

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 października 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Award BIOS Editor - co on robi?

Postautor: levaperov » czwartek, 27 października 2022, 21:09

garlonicon pisze: czwartek, 27 października 2022, 02:40Это также обременено огромным риском. Итак, для начала:
To nie jest takie proste, jak myślałem. Tutaj potrzebujesz nerwów ze stali i sumienności.
Zacznę teraz znajomość ...
Dziękuję!

Wróć do „Kopacze (miners)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości