Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Początkujący
Posty: 126
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: czester1994 » czwartek, 12 stycznia 2023, 12:09

Witam. Jako że ceny prądu w tym roku wzrosły, kopanie jest opłacalne tylko przy prawie darmowym prądzie, muszę poprawić wydajność jeśli chodzi o wykorzystanie energii z mojej instalacji fotowoltaicznej. Teraz przez zimę moje koparki praktycznie stoją wyłączone, ponieważ instalacja fotowoltaiczne prawie nic nie produkuje w pochmurne dni. Czy jest ktoś na forum kto byłby w stanie ogarnąć program który będzie na bieżąco monitorował aktualną moc jaką panele generują i po spełnieniu lub nie spełnieniu warunków pewnych warunków będzie uruchamiał lub zatrzymywał wydobycie? Np. jeśli moc produkowana przez panele wyniesie +3kW przez min. 5 minut wtedy program wysyła komendę do hiveos zeby koparka ruszyła i odwrotnie. Przed zimą miałem ustawione żeby koparki włączały się tylko na kilka godzin między jedną a drugą godziną. W tym roku wolałbym żeby to było bardziej zautomatyzowane aby zredukować koszty za energię elektryczną najbardziej jak się da

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 812
Rejestracja: 17 października 2018
Reputacja: 935
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: 대한민국

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: Kutalisk » czwartek, 12 stycznia 2023, 13:12

czester1994 pisze: czwartek, 12 stycznia 2023, 12:09Np. jeśli moc produkowana przez panele wyniesie +3kW przez min. 5 minut wtedy program wysyła komendę do hiveos zeby koparka ruszyła i odwrotnie.
Takie "skakanie" powoduje straty urobku w przypadku stosowania przez pool metody PPLNS jako wynagrodzenie. Dodatkowo te 30-60s od rozruchu nie kopiesz, a ze ściany ciągnie. Częste cykle on/off mają ujemny wpływ na żywotność sprzętu (najczęściej wtedy dochodzi do awarii).

Lepiej wyjdziesz przy kopaniu 24h zmniejszoną mocą (poborem w W) w okolicach 20-25% kWp twojej instalacji PV (wiadomo zależnie od GPU/algorytmu). uśrednisz sobie cenę prądu o - 20-50%, a np. takie NEXA jest opłacalne przy ok. 0,15$/kWh aktualnie. Trzeba liczyć i być elastycznym. To co jest na granicy opłacalności dzisiaj jutro może być nieaktualne.

Ewentualnie tak jak pisałeś do marca tylko kopanie w dzień całością albo częścią + w cenie ogrzewanie.

Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 14 listopada 2022
Reputacja: 32
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: warsaw_fan » czwartek, 12 stycznia 2023, 13:46

@czester1994 Spróbuj na forum o fotowoltaice czy tam o budownictwie, tam bardziej chyba pomogą w tym temacie, opisz temat co i jak, powinni pomóc.

Początkujący
Posty: 126
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: czester1994 » czwartek, 12 stycznia 2023, 14:21

@Kutalisk mi głównie chodzi żeby wykorzystać nadmiar energii produkowany przez pv. Ja mieszkam w mieszkaniu, instalację postawiłem u rodziców na wsi. Instalacja powstała ponad 2 lata temu właśnie pod koparki w razie gdy opłacalność poleci na łeb na szyję. A nadmiar energii chcę wykorzystać z tego względu że instalacja w ciągu roku wyprodukuje 4-5x tyle energii ile aktualnie zużywają rodzice. To że przez przerwy opłacalność zmniejszy się o te kilka może kilkanaście procent nie jest dla mnie problemem bo nie jest to moje główne źródło dochodu, a chcę żeby instalacja zwróciła się w jak najkrótszym czasie. Koparki już mi się dawno zwróciły z nawiązką. Plus jest taki że jestem prosumentem czyli z tego co wepchnę do sieci mogę odebrać 80%

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 20 sierpnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: romekkar » czwartek, 12 stycznia 2023, 16:07

Napisz jaki masz falownik i jaki licznik dwukierunkowy to Ci spróbuję pomóc - ja u siebie mam kilka różnych rozwiązań

Początkujący
Posty: 126
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: czester1994 » piątek, 13 stycznia 2023, 00:04

@romekkar licznik to Landis+Gyr E550. Falownik to FoxEss T10

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: ozyrys486 » piątek, 13 stycznia 2023, 02:09

A to nie lepszym rozwiazaniem bylo by zastosowanie falownika hybrydowego i zasilic koparki z akumulatora.
Jak akumulator osiagnie jakies napięcie ro uruchomi sie zasilanie koprarek i na odwrot ?

Początkujący
Posty: 126
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: czester1994 » piątek, 13 stycznia 2023, 13:09

@ozyrys486 chcę bazować na tym co mam. Wydobycie kryptowalut jest tak niepewnym tematem że nie chcę inwestować kolejnych kilkudziesięciu tysięcy. Z poprzedniej hossy spłacił mi się sprzęt z nawiązką plus postawiłem instalację fotowoltaiczną. Jeśli chodzi o akumulatory to nie wiem jaką będą miały żywotność jeśli codzienne będę ładowane i rozładowywane do "zera", w porównaniu z żywotnością podczas standardowego ich użytkowania na potrzeby domowe

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 20 sierpnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: romekkar » piątek, 13 stycznia 2023, 18:01

Niestety nie mam akurat w moich instalacjach Twojej konfiguracji sprzętu - mam falowniki Fronius, Kostal i Solax. Pracują z dedykowanymi licznikami (Fronius) lub sterownikiem pvmonitor i licznikiem Eastron SDM630 oraz dowolnymi licznikami impulsowymi. Sterowanie koparkami poprzez zamontowane na zasilaniu moduły sonoff POW R2 lub R3. Na wyjściach sterownika pvmonitor lub wyjściach falownika zamontowane sonoff mini R2.
Z poziomu sterownika lub falownika konfiguracja wyjść w funkcji nadmiaru produkcji mocy i czasu + prosta scena konfigurowana w ewelink (program producenta sonoff), łatwe do ogarnięcia przez każdego kto ma do czynienia z kompem. W bonusie masz możliwość sterowania koparkami w funkcji czasu (ja mam instalacje w taryfach G12W lub G13), informację o faktycznym zużyciu mocy przez koparkę, ochronę koparki przed przeciążeniem itp. Dodatkowo jeśli użyjesz sterownika pvmonitor możesz zbudować automatykę (mi obsługuje antminery L3 pracujące zanurzeniowo ładujące instalację co i CWU) zbierać temperatury z obiektu, sterować dowolnymi wyjściami itp.

Początkujący
Posty: 126
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: czester1994 » piątek, 13 stycznia 2023, 19:33

@romekkar z aplikacji ewelink korzystam bo przed gniazdkami do których mam podłączone koparki mam zamontowane sonoff th16. Za ich pomocą włączałem i wyłączałem koparki aby pracowały tylko w dzień (scena), plus je restsrtowałem gdy się zawieszały. Pytając o licznik dwukierunkowy myślałem że masz na myśli licznik który zamontował mi zakład energetyczny, a Tobie chodziło o licznik zamontowany przy falowniku. Przy falowniku nie mam zamontowanego licznika dwukierunkowego (do FoxEss jest Chint DTSU666) ponieważ nie miałem potrzeby żeby go montować. Czyli u ciebie jest coś w stylu że gdy fotowoltaika produkuje to sonoffy włączają zasilanie na koparki i one startują?

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 20 sierpnia 2021
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki krypto sprzężone z instalacją fotowoltaiczną

Postautor: romekkar » piątek, 13 stycznia 2023, 20:41

Mam liczniki dwukierunkowe zamontowane na przyłączu (dublują liczniki ZE) - moje obiekty zużywają energię nie tylko na koparki więc informacja o samej produkcji PV to za mało na decyzję o pracy koparek (szczególnie w tym roku, przy limicie 2000kw taniej energio, potem x2 cena).
Przykładowo falownik Fronius z licznikiem Fronius ma 4 wyjścia, które można dowolnie konfigurować w funkcji produkowanej, eksportowanej lub importowanej energii. Na takim wyjściu ma podłączone styki wejścia mini R2.
Konfiguruję wyjście na falowniki by się zamknęło np przy produkcji 2kW (natychmiastowo) z otwarło przy poborze 100W w czasie 1 minuty, co aktywuje wejście mini r2. Buduję scenę, gdzie wyzwalaczem jest stan mini r2 a elementem wykonawczym pow r3 lub ich kilka (u ciebie th16)

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
Jeśli cała energia z PV idzie Ci na koparki to pewnie nie będziesz potrzebował licznika, twój falownik powinien mieć wyjścia programowalne, które skonfigurujesz w panelu falownika

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości