Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 1071
Rejestracja: 29 stycznia 2021
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: kemot80 » środa, 22 września 2021, 13:34

sockpuppet pisze: środa, 22 września 2021, 12:19 7-8 lat to chyba jak dostałeś panele za darmo... przy dzisjszej umowie, średnich cenach sprzętu to iwestyja na min 15 lat i to nie uwzględniając ostatniej inflacji. W tym temacie akurat nie jestem na bieżąco, tylko go co jakiś czas odswierzam, ale to nie zmienia faktu, że jeżeli energii nie oddajesz to same aku podciągają Ci okres zwrotu z inwestycji do 20 lat. A uprawnienia posiadam, co prawda na dana chwilę niaktualne, bo ten temat też odświeżam tylko na czas audytów w firmach (co nie zmiania faktu, że kody posiadam).


montowałem FV w grudniu 2019r. Biorąc dofinansowanie z Mój Prąd i odliczając od podatku inwestycję, zwrot inwestycji szacuję na maks 7lat, przy obecnym zużyciu energii i obecnych cenach. Montaż akku przy obecnej efektywności i pojemności jest zwykłym bezsensem.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: adiqq » środa, 22 września 2021, 15:12

sockpuppet pisze: środa, 22 września 2021, 12:19ak coś wiem to coś wiem i w przeciwieństwie do Ciebie jestem tego pewny i mogę przedstawić arguemnty i konkrety - np standardowa umowę przy zakładaniu paneli z operatorem. Nie da się podpisać innej umowy z operatorem - chyba że robisz to nielegalnie (mówimy o polsce). Jest tam jasno opisana moc paneli i na tej podstawie operator spodziewa się takiego i takiego wpływu z instalacji.
Tak - operator spodziewa się jakiegoś wpływu do instalacji, ale ty nie masz obowiązku nic do sieci oddawać.
Można mieć autokonsumpcję 99% albo i 99,8%. Nie wiedziałem, że to jest zabronione. :lol:
sockpuppet pisze: środa, 22 września 2021, 12:19-8 lat to chyba jak dostałeś panele za darmo... przy dzisjszej umowie, średnich cenach sprzętu to inwestyja na min 15 lat i to nie uwzględniając ostatniej inflacji. W tym temacie akurat nie jestem na bieżąco, tylko go co jakiś czas odswierzam, ale to nie zmienia faktu, że jeżeli energii nie oddajesz to same aku podciągają Ci okres zwrotu z inwestycji do 20 lat. A uprawnienia posiadam, co prawda na dana chwilę niaktualne, bo ten temat też odświeżam tylko na czas audytów w firmach (co nie zmiania faktu, że kody posiadam).
Koszt instalacji około 10,6kWP ma mnie wynieść 44,5k. Roczną produkcję z tej instalacji szacuję ostrożnie na 11000kWh. Mam do tego podstawy. Szacuję ostrożnie, bo instalacja będzie na gruncie. Zakładam też około 60% produkcji w drogiej taryfie. Roczna oszczędność z tego tytułu to około 5950zł - dla mojego aktualnego cennika (na podstawie średnich cen). Po spodziewanej podwyżce cen prądu - będzie ona rzecz jasna większa. Od kwoty inwestycji odliczam to co odliczę od podatku. Wychodzi około 6,5 roku. Zakładając, że moje założenia były zbyt optymistyczne, będzie mniejsza produkcja, coś prądu jednak oddam do sieci (przy większej instalacji to całkiem możliwe) - niech jest te 7-8 lat. Twoje 15 lat to....jakiś kosmos....podtrzymuje to co napisałem w poprzednim poście ;)
Tak, biorę też pod uwagę, że gdzieś się pomyliłem, jestem jednak pewny, że nie wpłynęło to drastycznie na moje obliczenia.

Wiesz dlaczego nie lubię przedstawiać takich wyliczeń? - bo po 1 jednej mojej odpowiedzi dostaję 5 kolejnych pytań z żądaniem odpowiedzi....i że jak nie odpowiem, to znaczy że się nie znam, jestem niewiarygodny i w ogóle nie mam racji. Brzmi znajomo? :lol:
Zaraz pewnie napiszesz, że to niemożliwe, żebym miał takie ceny - otóż jak najbardziej możliwe. Gdyby nie ostatnie podwyżki wielu rzeczy, to miałbym dużo niższą cenę za taką samą intalację :lol:



Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
kemot80 pisze: środa, 22 września 2021, 13:34montowałem FV w grudniu 2019r. Biorąc dofinansowanie z Mój Prąd i odliczając od podatku inwestycję, zwrot inwestycji szacuję na maks 7lat, przy obecnym zużyciu energii i obecnych cenach. Montaż akku przy obecnej efektywności i pojemności jest zwykłym bezsensem.
a co mówiłem o liczeniu?
ehhh, za każdym razem to samo ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 4 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
-18
Napiwki za post: 0 BTC

Dyskusja na temat kursu BTC

Postautor: sockpuppet » czwartek, 23 września 2021, 07:57

adiqq pisze: środa, 22 września 2021, 15:14Tak - operator spodziewa się jakiegoś wpływu do instalacji, ale ty nie masz obowiązku nic do sieci oddawać.
Można mieć autokonsumpcję 99% albo i 99,8%. Nie wiedziałem, że to jest zabronione.
Ale nie bedziesz mial takiej autokonsumpcji. Co chmurka przejdzie i lecisz wlaczycz dodatkowo 2 pralke? Najwiekszym kosztem w takiego typu instalacjach sa baterie, ktore niestety trzeba regularnie wymieniac. Chcesz mi powiedziec ze 99,8% pradu uzywasz bedac podlaczonym do operatora? Nie wiem komu chcesz takie bajki wciskac. Zalozmy ze masz instalacje na 2KW i kopiesz na 1KW. Jest slonczna pogoda to juz 1KW oddajesz operatorowi. Nie mozesz zalozyc wiekszego zuzycia pradu przez koparke niz daje na dana chwile inslacja, bo nie bedzie to dzialac. Biorac pod uwage nierowna pogode w polsce musisz zalozyc wieksza moc na panelach, a nadmiar oddajesz operatorowi (ew. jezeli masz instalacje na lewo to pakujesz w baterie).

Jak masz firme kopiaca, i bierzesz wszystko w koszty to oczywiscie, ze wyliczenia wychodza inne i skraca to czas zwrotu z instalacji. Ja pisze o przecietnym januszu co chce sobie panele zalozyc. Przy obecnej sytuacji podlaczenie wszystkiego samemu pozwala zaoszczedzic nawet do 40%(!) kwoty calej instalacji.

Nie przedstawisz wyliczen z rachunku bo ich nie wyliczysz, nie przedstawisz tez umowy bo wyszloby, ze takowa lamiesz.

@kemot80 na firme, dofinansowanie, samodzielny montaz. Policz wszystko normalnie wyjdzie ~ 15lat. Co do aku pelna zgoda. Jak mi firma instaluje za darmo aby tylko audyt wyszedl dobrze i przyznano certyfikat to znaczy, ze ludzie w polsce maja 100% zwrot po 1 dniu? Sytuacji indywidualnych nie bierzemy pod uwage tylko ogol a te ukazuja, ze inwestycja w panele to slaba inwestycja.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » czwartek, 23 września 2021, 10:50

@koparki - mam prośbę. Mogłbyś z wątku "Dyskusja na temat kursu BTC" przenieść tutaj kilka moich ostatnich postów i kolegi @sockpuppet z kilku ostatnich stron?
Temat nie został wyczerpany, a nie chcę więcej pisać w temacie do tego nie przeznaczonym...
Natomiast jestem zmuszony kontynuować ten wątek, bo wspomniany kolega napisał tyle głupot - że muszę to sprostować (ten jego usunięty post, za który dostał tyle minusów) też by tutaj pasował. Z góry dziękuję.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 25 sierpnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: max62 » czwartek, 23 września 2021, 14:53

Popieram, dobrze byłoby zagregować wszystkie posty związane z tym tematem (zwłaszcza z perspektywy zbliżających się podwyżek energii).

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 4 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: sockpuppet » czwartek, 23 września 2021, 15:20

Można zamieścić wszystkie moje posty, z chęcią będę kontynuował temat.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » piątek, 24 września 2021, 06:39

dziękuję
ręcznie porządkuję - początek dyskusji wyglądał tak
zaczęło się od tego postu (będę wklejać chronologicznie, treść jest zwykle ukryta w spoilerach)
viewtopic.php?p=714531#p714531
moja odpowiedz
viewtopic.php?p=714545#p714545
odpowiedz kolegi
viewtopic.php?p=714651#p714651
moja odpowiedz
viewtopic.php?p=714653#p714653
odpowiedz kolegi
viewtopic.php?p=714792#p714792
koniec dyskusji jest na samej górze...

Dodano po 6 minutach 35 sekundach:
sockpuppet pisze: czwartek, 23 września 2021, 07:57Ale nie bedziesz mial takiej autokonsumpcji.
Muszę cię zmartwić - mam dokładnie taka autokonsumpcję...naprawdę za każdym razem muszę wszystko pokazywać i udowadniać? Może screen z produkcji i screen z aplikacji elicznik z widoczną ilością oddaną do sieci? :lol:
sockpuppet pisze: czwartek, 23 września 2021, 07:57Chcesz mi powiedziec ze 99,8% pradu uzywasz bedac podlaczonym do operatora? Nie wiem komu chcesz takie bajki wciskac.
ehhhhh
j.w.
sockpuppet pisze: czwartek, 23 września 2021, 07:57@kemot80 na firme, dofinansowanie, samodzielny montaz. Policz wszystko normalnie wyjdzie ~ 15lat. Co do aku pelna zgoda. Jak mi firma instaluje za darmo aby tylko audyt wyszedl dobrze i przyznano certyfikat to znaczy, ze ludzie w polsce maja 100% zwrot po 1 dniu? Sytuacji indywidualnych nie bierzemy pod uwage tylko ogol a te ukazuja, ze inwestycja w panele to slaba inwestycja.
Przedstawiałem w poście wyżej za ile bedę mieć tę instalację. I wcale nie jest to po kosztach, ani nie robię tego sam. Firma też na tym zarobi. Jestem ich stałym klientem, a lista osób z mojego polecenia które robiły u nich instalacje (także w bardzo dobrych cenach!) jest bardzo długa i cały czas się wydłuża...tak trudno zrozumieć, że instalacje PV (szczególnie te większe) nie muszą być koszmarnie drogi? :lol:
Masz jakieś uwagi do tej kalkulacji? I obliczeń czasu zwrotu? - bardzo proszę, czekam z niecierpliwością...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 9 kwietnia 2021
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: marcin225 » piątek, 24 września 2021, 07:58

Zdecyduj się czy Ty masz tą instalację czy nie? Bo piszesz :
Przedstawiałem w poście wyżej za ile bedę mieć tę instalację.
oraz :
Może screen z produkcji i screen z aplikacji elicznik z widoczną ilością oddaną do sieci?
To w końcu jak jest?

Wygadany
Posty: 670
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: kuba9449 » piątek, 24 września 2021, 08:09

13-15 lat to okres zwrotu dużych inwestycji gdzie prąd sprzedaje się po 25 groszy.
Przy obecnym rozliczeniu małe instalacje zwracają się dużo szybciej, jeśli robi się je samodzielnie, wtedy można osiągnąć cenę 1000-1200zł za kW. Niestety nowe przepisy dużo zmieniają :/

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » piątek, 24 września 2021, 08:21

marcin225 pisze: piątek, 24 września 2021, 07:58 Zdecyduj się czy Ty masz tą instalację czy nie? Bo piszesz :
Przedstawiałem w poście wyżej za ile bedę mieć tę instalację.
oraz :
Może screen z produkcji i screen z aplikacji elicznik z widoczną ilością oddaną do sieci?
To w końcu jak jest?
Instalację mam już od jakiegoś czasu.
Ta o której piszę w poście wyżej, to kolejna instalacja, którą mam zamiar niedługo popełnić ;)
Wydawało mi się o oczywiste ;) - gdyby to była moja pierwsza instalacja, to przecież nie robiłbym 10,6kWp, prawda? :lol:
z twojej strony nie spodziewałem się akurat tego pytanie, zaskoczyłeś mnie ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » piątek, 24 września 2021, 13:05

kuba9449 pisze: piątek, 24 września 2021, 08:0913-15 lat to okres zwrotu dużych inwestycji gdzie prąd sprzedaje się po 25 groszy.
Przy obecnym rozliczeniu małe instalacje zwracają się dużo szybciej, jeśli robi się je samodzielnie, wtedy można osiągnąć cenę 1000-1200zł za kW. Niestety nowe przepisy dużo zmieniają :/
Pełna zgoda co do okresu zwrotu - bez problemu możemy tutaj mój przypadek bardzo drobiazgowo przeliczyć. Ja okres zwrotu liczyłem do G12w. Gdybym policzył dla cen z G11 to oczywiście okres ten byłby krótszy...ale chyba nie chodzi tutaj o kreatywną księgowośc, prawda? :lol:
Nowe przepisy - na ten moment ciężko wróżyć jak to faktycznie będzie, zbyt wiele jest niewiadomych - z czasem wejścia w życie włącznie. Chyba, że coś przegapiłem przez ostatnie dni.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 9 kwietnia 2021
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: marcin225 » piątek, 24 września 2021, 13:10


Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » piątek, 24 września 2021, 13:20

ja to wszystko czytałem, miało to wejść od 1.01.2022, ale zostało to odłożone w czasie - chyba że tak jak pisałem coś się ostatnio zmieniło. Jeśli tak, to poproszę link do odpowiedniego dziennika ustaw. No i to wszystko będzie dotyczyć właścicieli nowych instalacji....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 9 kwietnia 2021
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: marcin225 » piątek, 24 września 2021, 13:26

Nie ma jeszcze gotowej na to ustawy ale ma wejść w przyszłym roku. Wiadomo, że nowe instalacje tak rozliczane przestaną się opłacać.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » sobota, 25 września 2021, 07:08

Diabeł tkwi w szczegółach - jak zawsze. Jak będziesz mieć wysoką autokonsumpcję, to będzie się opłacać.
W ogóle to ciekawa sprawa z tą opłacalnością. Już jakiś czas temu w pewnym momencie zastanawiałem się czy zwiększyć moc czy dołożyć PV. No i jakby nie liczyć, to TU i TERAZ bardziej się opłacało zwiększyć moc (dołek na 30k$ 2 miesiące temu, przez jakiś tydzień była mała promocja na ceny sprzętu)
Tylko jest jedno ale...nie patrzę wyłącznie tu i teraz - ale wybiegam myślami już do okresu bessy która kiedyś nadejdzie - a wtedy cena prądu będzie miała bardzo istotne znaczenie. Teraz koszt prądu to 10-15%. Ile będzie to w bessie to mogę jedynie zgadywać...
właśnie po to założyłem kiedyś wątek
viewtopic.php?p=589656#p589656
po to, żeby kiedyś do tego wrócić i mieć czarno na białym pewne dane, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu na udowadnianie spraw dla mnie oczywistych ;)
koniec 2019 i początek 2020 chyba możem uznać jako besse?
tutaj viewtopic.php?p=615851#p615851
są wpisy z tamtego okresu. Widać więc wyraźnie, że koszt prądu to nawet 85% !
I z tego co widzę, to był taki dołek....W tamtym wątku podkreślałem, że do oblilczenia kosztów nie liczę uzysku PV które już wtedy miałem. Z PV wygląda to o wiele lepiej.
Wiele osób może sobie z tego nie zdawać sprawy, ale najwięcej zarabia się na miningu kopiąc w bessie....tak, to taki paradoks. I cierpliwie czekać na hossę.
Dla pewnej mocy X porównałem tygodniowy urobek prawie równo rok temu i teraz - teraz jest to tylko 15% tego co rok temu. Trzeba mieć tylko tani prąd i zapas środków na opłacenie rachunów na kilka/kilkanaście miesięcy :lol:



@sockpuppet - możesz się odnieśc do tego co napisałem wcześniej?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 4 września 2021
Reputacja: 25
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: sockpuppet » sobota, 25 września 2021, 13:04

adiqq pisze: piątek, 24 września 2021, 06:45Muszę cię zmartwić - mam dokładnie taka autokonsumpcję...naprawdę za każdym razem muszę wszystko pokazywać i udowadniać? Może screen z produkcji i screen z aplikacji elicznik z widoczną ilością oddaną do sieci?
MOzesz ustawic automat, ze jezeli panele dostaja wiecej papu to autoamtycznie zalacza dodatkowe karty, jezeli idzie chmurka to wylacza. ALE jest to dlubanie (twoje czas podejrzewam jest wiecej wart niz dodatkowa 1-2 karty) i w przypadku janusza to w ogole nei wchodzi w rachube.
adiqq pisze: piątek, 24 września 2021, 06:45ehhhhh
j.w.
No czyli co? Ustosunkuj sie od tego. Masz umowe legalna z operatorem czy nie masz? Bo oni obliczajac w plywy z zielonej energi tez musza cos zalozyc i unia potem te zalozenia sprtawdza. Mialo byc ztakiego a takiego gospodarstwa XKW, nawet jezeli nie ma (co jest raczej zadkoscia) to sprawdzaja czy byla umowa, czy panele na dachu sa, czy poszlo dofinansowanie przez bank na odpowiedni zakup - jak tak, nie am rpoblemu, jak nie, to jest pisk o fundusze z dotacji.
adiqq pisze: piątek, 24 września 2021, 06:45rzedstawiałem w poście wyżej za ile bedę mieć tę instalację. I wcale nie jest to po kosztach, ani nie robię tego sam. Firma też na tym zarobi. Jestem ich stałym klientem, a lista osób z mojego polecenia które robiły u nich instalacje (także w bardzo dobrych cenach!) jest bardzo długa i cały czas się wydłuża...tak trudno zrozumieć, że instalacje PV (szczególnie te większe) nie muszą być koszmarnie drogi?
Masz jakieś uwagi do tej kalkulacji? I obliczeń czasu zwrotu? - bardzo proszę, czekam z niecierpliwością...
podaj ten post, bo nie moge go znalezc. Jak tylko bede mial chwile to do tego wroce.

Na razie dyskusja dla panelow dla janusza wyglada, tak, ze ja mam tak i musiscie mi wierzyc pomimo, ze tak nie wychodzi, a przecietny janusz na pewno tez tak bedzie mial... Swoje obiczenia opieram na 5 najwiekszych miastach w polsce i na firmach normalnie tam operujacych majacych tysiace klientow i ukonczonych instalacji - mniejszych, wiekszych.

Zapalanie zarowek w chacie gdy uderza pik, to jakis zart i u 99% osob ta energia wyplywa do operatora, ktory wam potem "za darmo (-~20%) ja oddaje zima gdy panele dzialaja z gorsza wydajnoscia lub wcale. NAwet instalacje, ktore zysk uwalniaja w np podgrzewanie basenu gdy jest okazja, charakteryzuja sie wiekszym % oddania energi operatorowi.

Juz nie wspominajac, ze potrzebne jest w takim wypadku magazynownanie - drogie baterie (chodz tu wlasnie jest anjwieksze pole do popisu - o czym @adiqq nawet nie wspomnial).

Jak komus zalezy, niech idzie do audytora/firmy i poprosi o wycene i zapyta a wartosci, ktore podal @adiqq. Dla przeceitnej polskiej rodziny panele za 7k i zwrot po 7 altach to jest czysta fikcja. Ja nie wiem co wy za bzdury tu wypisujecie.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » sobota, 25 września 2021, 14:59

Jestem w trasie, więc więcej napisze pozniej, ale naprawdę nie potrafisz zrozumieć, że nie mam żadnych baterii? Że można mieć całkowicie legalnie wysoka autokonsumpcje? Serio?


Czyli co, mam wkleić screeny? I tak nie uwierzysz, tak samo jak nie wierzysz w ofertę która dostałem...jak wrzucę za jakiś czas fakturę, to też nie uwierzysz ..niestety, potwierdza się to co pisałem wcześniej...

Dodano po 2 godzinach 24 minutach 30 sekundach:
sockpuppet pisze: sobota, 25 września 2021, 13:04Juz nie wspominajac, ze potrzebne jest w takim wypadku magazynownanie - drogie baterie (chodz tu wlasnie jest anjwieksze pole do popisu - o czym @adiqq nawet nie wspomnial).
już o tym pisałem, ale ciągle czepiasz się jakichś baterii, których nie mam i których nie muszę mieć - słyszałeś kiedyś o intalacji niedowymiarowanej? Po tym co piszesz, to chyba nie...o optymalizacji , żeby maksymalnie pokrywać produkcją zapotrzebowanie w drogiej taryfie G12w - też pewnie nie słyszałeś?

Dodano po 15 minutach 50 sekundach:
sockpuppet pisze: sobota, 25 września 2021, 13:04podaj ten post, bo nie moge go znalezc. Jak tylko bede mial chwile to do tego wroce.
co tu jest do szukania? jest wyżej, ale proszę bardzo
adiqq pisze: środa, 22 września 2021, 15:14Koszt instalacji około 10,6kWP ma mnie wynieść 44,5k. Roczną produkcję z tej instalacji szacuję ostrożnie na 11000kWh. Mam do tego podstawy. Szacuję ostrożnie, bo instalacja będzie na gruncie. Zakładam też około 60% produkcji w drogiej taryfie. Roczna oszczędność z tego tytułu to około 5950zł - dla mojego aktualnego cennika (na podstawie średnich cen). Po spodziewanej podwyżce cen prądu - będzie ona rzecz jasna większa. Od kwoty inwestycji odliczam to co odliczę od podatku. Wychodzi około 6,5 roku. Zakładając, że moje założenia były zbyt optymistyczne, będzie mniejsza produkcja, coś prądu jednak oddam do sieci (przy większej instalacji to całkiem możliwe) - niech jest te 7-8 lat. Twoje 15 lat to....jakiś kosmos....podtrzymuje to co napisałem w poprzednim poście
Tak, biorę też pod uwagę, że gdzieś się pomyliłem, jestem jednak pewny, że nie wpłynęło to drastycznie na moje obliczenia.

Wiesz dlaczego nie lubię przedstawiać takich wyliczeń? - bo po 1 jednej mojej odpowiedzi dostaję 5 kolejnych pytań z żądaniem odpowiedzi....i że jak nie odpowiem, to znaczy że się nie znam, jestem niewiarygodny i w ogóle nie mam racji. Brzmi znajomo?
Zaraz pewnie napiszesz, że to niemożliwe, żebym miał takie ceny - otóż jak najbardziej możliwe. Gdyby nie ostatnie podwyżki wielu rzeczy, to miałbym dużo niższą cenę za taką samą intalację
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: krystian » niedziela, 26 września 2021, 10:59

Adiqq ma właściwe wyliczenia, ja mam od roku instalacje 9,5kW, rocznie mam z tego ok. 10MWh. Instalacja kosztowała brutto 35k (na dachu), z czego dostałęm 5k dotacji, oraz ok. 5k ulgi termo z rocznego pit. Okres zwrotu = 25k/4k(10MWh * 400zł) = 6,25 lat. Gdy ceny energii wzrosną, okres zwrotu będzie jeszcze krótszy.

Trzeba jednak pamiętać, że taryfa G oraz prosumenckie ulgi (to że możemy odebrać 80% naddatku) są dla domowych odbiorców. Dla większych farm krypto będzie konieczne przejście na taryfy firmowe C, tam z jednej strony nie ma dodatkowych ulg dla instalacji foto (są za to fajne pożyczki) , ale z drugiej strony mamy też droższą energię (znacznie droższą niż dla taryfy G).
Plusem taryfy C, jest to, że możemy ją sobie wliczyć w koszty prowadzenia farmy krypto (polskie prawo jest niedoskonałe w tej materii, ale to osobny temat).

Także wyliczenia są prawdziwe dla niedużej instalacji domowej, dla firm to może wyglądać trochę inaczej.

Początkujący
Posty: 136
Rejestracja: 11 marca 2021
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: WojciechT » niedziela, 26 września 2021, 12:35

krystian pisze: niedziela, 26 września 2021, 10:59Plusem taryfy C, jest to, że możemy ją sobie wliczyć w koszty prowadzenia farmy krypto (polskie prawo jest niedoskonałe w tej materii, ale to osobny temat).
Czy aby na pewno? Z US otrzymałem informacje, że w Polsce posiadanie oraz obracanie kryptowalutami nie jest opodatkowane, a co za tym idzie nie można wliczać koszty niczego co było wykorzystywane do ich pozyskania czyt. prąd, wynajem pomieszczeń, zakup sprzętu itd.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: krystian » niedziela, 26 września 2021, 12:55

WojciechT pisze: niedziela, 26 września 2021, 12:35Czy aby na pewno? Z US otrzymałem informacje, że w Polsce posiadanie oraz obracanie kryptowalutami nie jest opodatkowane, a co za tym idzie nie można wliczać koszty niczego co było wykorzystywane do ich pozyskania czyt. prąd, wynajem pomieszczeń, zakup sprzętu itd.


Polskie prawo jest dziurawe, ustawa dot. krypto nie bierze wogóle miningu pod uwagę (jedynie wtórne nabycie). Wyroki WSA w tym zakresie są pozytywne dla kopaczy.
Sąd potwierdził ,że kopanie waluty wirtualnej to również nabycie waluty wirtualnej za pomocą procesu kopania, czyli pierwotnego zakupu (wydobycia), a skoro tak, to wydatki na nabycie specjalnego sprzętu do kopania waluty wirtualnej i na zakup energii elektrycznej zużywanej przez ten sprzęt stanowią wydatki ponoszone bezpośrednio na nabycie waluty wirtualnej.

W necie jest dużo opinii na ten temat.

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości