Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: krystian » wtorek, 5 października 2021, 12:12

kuba9449 pisze: wtorek, 5 października 2021, 08:57Niby jak? lpg wyjdzie 40-50zł za 100km, elektryk wychodzi 7zł za 100km (bez pv, normalnie kupując prąd), więc lpg nie ma podjazdu. Dodatkowo w elektryku nie zmieniasz olejów, klocków, rozrządów itp.

Oczywiście trzeba porównywać auta podobnej klasy, ja mówię na przykładzie i3 które ma 6 z hakiem do setki, więc nie porównamy tego do seicento w lpg.

Chodzi mi o to, że za elektryk'a podobnej klasy musisz dać ok. 30% więcej, więc żeby Ci się ta różnica zwróciła w rozsądnym czasie musisz nim sporo jeździć.
Te 7zł to jak w domu podładujesz w nocy i jeździsz super oszczędnie.
Większość stacji ładowania na mieście jest już płatna, zwykłe ładowarki AC kosztują ok. 1,3zł/kwh, szybkie DC - stawka powyżej 2zł/kwh., także z 7zł ci się robi 15-25 zł/100km przy oszczędnej jeździe. Do tego niektórzy sobie jeszcze liczą za postój powyżej 1h.

Generalnie, żeby się opłacało, musisz wiecej jeździć, w dłuższe trasy, ale przy dłuższych trasach musisz bawić się w logistykę, ładowanie, itp., lub mieć większą baterię (tj. wyższy droższy model, który dłużej się będzie zwracał).

Obecnie, wśród taksówkarzy, coraz większą popularnością cieszą się hybrydy przerobione na LPG. One obecnie dają maksimum oszczędności.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » wtorek, 5 października 2021, 16:11

Jak pojawiły się newsy związane z produkcją Izery (była chyba podana orientacyjna cena), to tak na szybko liczyłem jaka to jest oszczędność w porównaniu do paliwa. Zakładałem nawet koszt prądu=0
Cena takiego auta powoduje, że przy normalnych przebiegach nie ma co w ogóle myśleć o oszczędnościach, bo różnica w cenie paliwa będzie się spłacać naprawdę długo...ale jak ceny spadną, to kto wie....
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 342
Rejestracja: 5 listopada 2017
Reputacja: 136
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: OlafCrypto » środa, 6 października 2021, 16:59

Więc sam policzyłem w końcu i Dla tesli S85 wyszło mi zasięg ok 400km a koszt ładowania 1KWh za 60gr pojemność aku 85KWh więc 400km za ok 50zł z własnego gniazdka przy taryfie nocnej taniej. Ale moja hybryda plug-in BMW X5 (którą mi niestety ukradli) na prądzie robiła max 20km przy baterii 9KWh czyli ok 5zł za 20 km czyli 100km za ok 25zł. Chyba dobrze liczę.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » środa, 13 października 2021, 06:32

Instalacja o której pisałem na początku wątku jest już gotowa - finalnie 10,78kWp. Cena taka jak pisałem. Instalacja jest z opcją rozbudowy - falownik jest przewymiarowany - ale będzie można praktycznie od ręki dołożyć paneli w przyszłości.
Wszystko to co pisałem o okresach zwrotu pozostaje w mocy - zrobię aktualizację opłacalności do nowego cennika po nowym roku.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? - nie wierzcie we wszystko co próbują wam wmówić fachowcy lub "fachowcy". Weryfikujcie te dane, a możecie się pozytywnie zdziwić.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Posty: 671
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: kuba9449 » środa, 20 października 2021, 07:42

krystian pisze: wtorek, 5 października 2021, 12:12Te 7zł to jak w domu podładujesz w nocy i jeździsz super oszczędnie.
Zdecydowanie nie oszczędnie ;)

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » sobota, 25 grudnia 2021, 12:51

to chyba tutaj też warto wkleić
http://cena-pradu.pl/taryfy.html
ceny rosną chyba szybciej, niż kolega pisał
krystian pisze: sobota, 2 października 2021, 14:28 Nie wiem czy widzicie co się dzieje na Towarowej Giełdzie Energii. W przeciągu pół roku, czarna energia podrozała z 250 do 440zł. Do tego trzeba doliczyć kolory, akcyza i mamy stawkę ponad 500zł za MWh, za samą energię, bez dystrubucji. To jest stawka dla dużych firm. Mniejsze firmy, na taryfach C, zapłacą jeszcze więcej.

Wczoraj rząd podniósł opłatę mocową, także dystrybucja też pódzie do góry. Trzeba liczyć ok. 180zł/MWh z wszytkimi kosztami.

Energia + dystrybucja będzie kosztować prawie 700zł.
Oczywiście dla domostw, taryfa G, rząd będzie blokował podwyżki, bo to jego elektrorat, mówi się o podwyżkach ok. 20%-30%.

To wszystko powoduje, że fotowoltaika zwróci się bardzo szybko. Problemem jest oczywiście przyłącze, nasz system dystrybucyjny jest stary i jednokierunkowy, nie przygotowany, żeby na końcówce gdzie powinien być odbiór prądu nagle powstawały minielektrownie.

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
https://tge.pl/otf
Ma ktoś jakiś pomysł, żeby obniżyć napięcie w sieci? ;)
Chętnie dołożyłbym jeszcze trochę PV (tak jak pisałem wczesniej, mam wszystko pod to przygotowane) - ale zbliżyłem się już niebezpiecznie blisko do granicznych 253V....od razu zaznaczam, że zwiększenie mocy odpada - z tego co kojarzę dodatwkowy 1kW poboru obniża napięcie o 1V, ale tutaj już nie ma raczej pola manewru...czy wymiana linii zasilającej od trafo na grubszy przekrój coś tutaj poprawi?
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wygadany
Posty: 671
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: kuba9449 » poniedziałek, 27 grudnia 2021, 07:31

U mnie mam ten problem z napięciem, wszyscy w okolicy go mają bo w nocy napięcie spada do 210v, w dzień u każdego pv się wyłącza z powodu zbyt wysokiego napięcia. Wymieniłem kabel od licznika do pv, jest lepiej ale problem nadal występuje.

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: fetek » poniedziałek, 27 grudnia 2021, 21:39

wow, sporo.. ja mam 230-233v over 24h :) ale jestem pierwszy i jedyny na linii od transformatora.
adiqq pisze: sobota, 25 grudnia 2021, 12:51 Ma ktoś jakiś pomysł, żeby obniżyć napięcie w sieci? ;)
Może pomyśl o jakiś magazynach, taki pseudo off grid ? napięcie można obniżyć ale nie wiem czy na taką skalę i co wtedy z wyprodukowaną energią..

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » wtorek, 28 grudnia 2021, 06:57

Pytam o to - bo jest zaplanowana wymiana linii o której pisałem ze względu na budowę nowego budynku na sąsiedniej działce.
@kuba9449 - jesteś w stanie określić jak wpłynęło to obniżenie napięcia? Mam opcję dołożenia niewielkim kosztem trochę PV, ale chyba pozostanie czekać, aż energetyka wymieni tę linię i dopiero potem dopiero myśleć o dokładaniu...
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 2868
Rejestracja: 14 lipca 2017
Reputacja: 441
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: https://nanocrawler.cc/explorer/account ... ec/history

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adamu79 » wtorek, 28 grudnia 2021, 16:02

A jak Wasze zapatrywania na temat ogrzewania chałupy prądem z PV. Zwłaszcza w dobie drożejących paliw kopalnych.

Początkujący
Posty: 217
Rejestracja: 18 sierpnia 2020
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: ozyrys486 » wtorek, 28 grudnia 2021, 16:19

A to myslisz ze będzie darmowe ogrzewanie po montarzu instalacji pv ?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » wtorek, 28 grudnia 2021, 16:21

To już chyba wykracza poza zakres wątku...
Koparki można wykorzystać zimą do dogrzewania domu - osobiście uważam różnego rodzaju systemy odzysku ciepła odpadowego uważam za świetne rozwiązanie - ale tylko i wyłącznie dla producentów i sprzedawców tych urządzeń ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: fetek » wtorek, 28 grudnia 2021, 17:49

Instalacje do magazynowania energii nawet bez PV przyniosą oszczędność, przy PV jeszcze większa optymalizacje i jakieś obejście braku prosumenta ale problem jest klasyczny czyli koszt instalacji. Pamiętaj że sensowne farmy już kilka lat temu poszły w magazyny energii a dzisiaj bez tego mogą Cie po prostu nie przyłączyć.

To kwestia czasu, ja już 4 lata temu słyszałem że EU zabije prosumenta i będzie cisnąć magazyny energii.

Jak ktoś ma rekuperacje albo inną wentylację mechaniczną to można zrobić jakiś patent ale bezpośrednie wykorzystanie tego powietrza uważam za głupotę.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » wtorek, 28 grudnia 2021, 17:56

fetek pisze: wtorek, 28 grudnia 2021, 17:49Instalacje do magazynowania energii nawet bez PV przyniosą oszczędność
Moje doświadczenie podpowiada mi, że przyniosą tylko i wyłącznie koszty ;)
Można próbować zrobić wyrzut powietrza w okolice czerpni - ale zawsze zostanie pytanie - czy oczędności wynikłe z tych wszystkich przeróbek będą większe niż poniesione koszty - ja osobiście mocno w to wątpię.

Dobrze znam temat zrobienia GWC (Gruntowy wymiennik ciepła) dla Wentylacji Mechaniczej. Jeśli chodzi o stronę ekonomiczną tego przedsięwzięcia, to mija się to z celem. Można probować to uzasadnić w inny sposób, ale na liczbach wychodzi tak a nie inaczej ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1733
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: fetek » wtorek, 28 grudnia 2021, 19:19

adiqq pisze: wtorek, 28 grudnia 2021, 17:56Można próbować zrobić wyrzut powietrza w okolice czerpni - ale zawsze zostanie pytanie - czy oczędności wynikłe z tych wszystkich przeróbek będą większe niż poniesione koszty - ja osobiście mocno w to wątpię.
zero korzyści, już nie jeden próbował montować "grzejnik" a inni się z takich patentów tylko śmieją.
adiqq pisze: wtorek, 28 grudnia 2021, 17:56Dobrze znam temat zrobienia GWC (Gruntowy wymiennik ciepła) dla Wentylacji Mechaniczej. Jeśli chodzi o stronę ekonomiczną tego przedsięwzięcia, to mija się to z celem. Można probować to uzasadnić w inny sposób, ale na liczbach wychodzi tak a nie inaczej
GWC to temat rzeka, niektóre patenty nie działają a inne można wykonać dość tanio ale pod warunkiem że akurat budujemy dom. Pytanie czy zabawa ma większy sens, ja mam na rurach 300 ale tylko po to by odsunąć czerpnię od miejsca gdzie pojawiają się dymy.

Wygadany
Posty: 671
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: -38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: kuba9449 » czwartek, 30 grudnia 2021, 08:39

adiqq pisze: wtorek, 28 grudnia 2021, 06:57@kuba9449 - jesteś w stanie określić jak wpłynęło to obniżenie napięcia? Mam opcję dołożenia niewielkim kosztem trochę PV, ale chyba pozostanie czekać, aż energetyka wymieni tę linię i dopiero potem dopiero myśleć o dokładaniu...
Żeby podać sensowne liczby musiałbym zgrać dane z całego roku, w wolnej chwili postaram sie to zrobić ale nie obiecam kiedy się uda.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » piątek, 25 marca 2022, 13:17

Trochę liczb ode mnie porównująch tak taryfy jak i PV
Niedawno zerbałem w arkuszu ceny od mojego dostawcy prądu (Tauron Gliwice), porównałem G11, G12w i G13. Ceny z tarczą antyinflacyjną, czyli VAT 5% Mam nadzieję, że się gdzieś nie pomyliłem, proszę też zwracać uwagę, że ceny się mogą z miesiąca na miesiąc mocno zmienić
G11 = 0,6058zł
G12w (średnia cena dla pracy ciągłej) = 0,5069zł (16,3% taniej niż G11)
G13 (średnia cena dla pracy ciągłej dla okresu 1.10-30.03, od 1.04-30.09 będzie tylko lepiej) = 0,4619 (23,8% taniej niż G11)

I tak dla zobrazowania, ile może dać PV w takim miesiącu jak marzec - od razu zaznaczę, że takie marca, jeśli chodzi o nasłonecznienie to dawno nie było. Średnia cena w marcu dla G12w spada do 0,396zł
Gdybym miał G13 to dla takiej samej produkcji średnia cena by spadła do 0,376zł (dla takiego samego profilu zużycia jak dla G12w - za pomocą aplikacji elicznik dostaje się na tacy % zużycia w poszczególnych strefach)
Widać wyraźnie, że bez PV najlepszą taryfą jest G13 (jak ktoś jest w Tauronie). Z małą instalacją PV prawdopodobnie także najkorzystniejsza będzie G13, natomiast przy większych instalacjach to już każdy musi sobie przeliczyć - tak jak dla aktualnych stawek cen, profilu zużycia - może być tak, że jednak G12w będzie bardziej opłacalne. Diabeł tkwi w szczegółach. Tak, jest ponadprzeciętny - ale w letnie miesiące spodziewam się jeszcze lepszych uzysków produkcyjnych.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » sobota, 30 kwietnia 2022, 23:16

Wstępne statystyki za kwiecień (bez dzisiejszego dnia) - tylko 0,2% produkcji zostało oddane do sieci ;)
W maju(i podobnie w czerwcu,licu i sierpniu) dzięki prognozowanej jeszcze większej produkcji przez PV (na podstawie wieloletniej średniej dla mojego regionu i paramentrów instalacji (nachylenie i azymut) spodziewam się rekordowo niskiej ceny średniej za 1kWh ;)

Dodano po 3 minutach 37 sekundach:
Może się będę powtarzać, ale....
Najważniejszy jest plan. To co teraz mam u siebie, to efekt obliczeń,symulacji i konsekwentnego wdrażania planu (z początku 2019r.) w życie. Mimo, że "autorytety" twierdziły, że się nie opłaca, że się nie da :roll:
No, da się. Pod warunkiem, że obliczenia są prawidłowe i jest PLAN.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: tonyxxl » niedziela, 1 maja 2022, 00:54

adiqq pisze: sobota, 30 kwietnia 2022, 23:20Pod warunkiem, że obliczenia są prawidłowe i jest PLAN
a jaki ten plan? chodzi ci o rozbudowywanie instalacji PV w miarę potrzeb o kolejna panele czy co?
Bo wiesz, tu covid, tu wojna i ciężko coś sensownie planować dzisiaj. Aczkolwiek, własna jakakolwiek instalacja fotowoltaiczna to zawsze jakiś zysk, kwestia dobrania do potrzeb i ewentualna rozudowa potem. No ale to są też konkretne koszty i nie wiem czy to wliczasz jakoś w "plan":?:

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
21
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » niedziela, 1 maja 2022, 08:13

Zanim jeszcze miałem pierwszą większą koparkę to i tak od początku chciałem mieć instalację PV. Tyle, że z myślą o kopaniu zrobiłem znacząco większą, a potem systematycznie rozbudowywałem. Od samego początku miałem dokładnie policzone ile faktycznie będzie mnie kosztować prąd w taryfie G12w (średnia 24h z pominięciem świąt) i do tego miałam gotową symulację o ile taka instalacja będzie mi obniżać rachunki dla pewnej mocy do której się przymierzałem w poszczególnych miesiącach.
To nie jest "jakiś" zysk. Przy całkiem sporej mocy na maj wychodzi mi średnia cena prądu przy normalnej produkcji w okolicy 0,37zł/1kWh. Czyli jakoś połowę taniej niż standardowa G11, prawda? (dzięki temu wychodzą takie a inne koszty wykopania poszczególnych coinów na ten moment!)
Tak, mogę napisać, że to wliczam (amortyzację)- na 1 instalację wziąłem kredyt, który właśnie spłaciłem z zysków, 2 instalacja już się zamortyzowała, bo było do niej bardzo dobra dopłata. 3 mam od niedawna, ale tutaj obowiązuje ta sama zasada co przy amortyzacji sprzętu o którą mnie czasami ktoś pyta - ta instalacja była wybudowana z zysków - jasne, mogę to policzyć w sposób tradycyjny, wyjdzie okres amortyzacji jak pisałem wcześniej w wątku. Falownik z tej ostatniej instalacji jest z zapasem, jest możliwość dołożyć paneli, jak nie będę się w szczycie produkcji zbizać niebezpiecznie do granicy 253V ;) Ja napięcia okażą się ok, to zaręczam, że dołożę.
Przypomina mi się taki aforyzm, jednego ze słynnych szachistów - że najważniejszy jest plan. A potem konsekwentne wcielanie go w życie. Zawsze wydawało mi się, że autorem tego był Lasker, ale nie potrafię tego teraz na szybko potwierdzić...chyba zaczyna mi pamięć szwankować ;)
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość