Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: tonyxxl » niedziela, 1 maja 2022, 18:40

To jak masz to opanowane, to jaka instalacja będzie na pewno wystarczająca aby pokryć w 100% prądu na powiedzmy koparkę zużywającą (żeby sie prosto liczyło) 1kW?
Bo ja to widze tak; to jest 8800kWh pobrane w roku. Czyli sama instalacja do tej koparki powinna być na okrągło przyjmijmy 9kW. I teraz ważne; czyli koszt postawienia i uruchomienia takiej instalacji... Z reklam widzę że najnizsza cenę za 1kW instalacji to 4tys. Czyli 36tys trzeba zainwestować.
Koparka zużywa rocznie 8800kWh przy średniej cenie (0,7) to jest koszt 6100zł rocznie. Czyli 6 lat na jednej takiej koparce powinniśmy kopać żeby faktycznie mieć dopiero od wtedy "darmowy prąd". Oczywiście rozumiem, że prąd to prąd i można go wykorzystać w trakcie czy po kopaniu na tysiące sposobów a nie tylko do koparki, no ale skupmy się na instalacji stricte pod koparkę 1kW. Czy taki okres zwrotu inwestycji jest zgodny z prawdą?

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » niedziela, 1 maja 2022, 21:24

Powiem tak - nie ma sensu robić instalacji tak jak piszesz - bo wiąże się to z dodatkowymi kosztami - magazyn energii. Dużo lepiej ekonomicznie wychodzi zrobić taką instalację, żeby całą produkcję(lub większość) na bieżąco zużywać. Pisałem już o tym już dawno w którymś wątku. Nie ma sensu mieć "darmowego"prądu, dużo bardziej praktyczne jest mieć niższą średnią cenę prądu - tak jak podane przeze mnie 0,37zł zamiast np. 0,50 czy 0,62 czy ile tam komu wychodzi. Bo tańszy prąd średnioroczniepowinien pozwoli ci przetrwać okres bessy.
Teraz dodatkowo komplikują wszystkie obliczenia nowe zasady rozliczania prosumentów.
Tym bardziej warto wszystko zużywać.

O okresach zwrotu instalacji w tym wątku już było o tym wcześniej. 6-7 lat wychodziło jak ostatnio o tym pisałem.
Nie wiem jak to wychodzi od 1.04 wg nowych zasad. W sytuacji gdy zużywasz cały wyprodukowany prąd powinno być pododnie. Powinno - bo z tego co slyszałem i czytałem, to ceny instalacji wzrosły. Te wspomniane przez ciebie 4000/1kWp to może być już historia.

Na pewno lepiej byłoby operować na konkretnych liczbach. Jak nie chcesz tutaj tego podawać (nie dziwię się) to pisz na priv.
Mogę opisać taki ogólny przypadek instalacji 4kWp - zakładam że jest orientacja południowa i idealne warunki (bez zacienienia) Załóżmy, że taka instalacja produkuje rocznie około 4200kWh, w dobry dzień w południe będzie produkować niecałe 4kWh, zawsze w domu jest jakaś autokonsumpcja, 20-25% można śmiało przyjąć na ten cel, więc zostaje do zagospodarowania około 3kWh. czyli 3 koparki po 1kWh. Czyli miesięcznie wyjdzie to około 2230kWh. Instalacja PV wyprodukuje w takim maju około 575kWh co spowoduje, że średnia cena z przykładowego cennika G12w obniży się z 0,483 do 0,335zł. W hossie cena prądu nie ma aż takiego znaczenia, bo rentowność jest niezła, natomiast w bessie ma znaczenie kluczowe. I teraz jeśli dla takiej instalacji będziesz chciał zamontować magazyn energii, żeby ten prąd gromadzić i zasilać koparkę także w nocy to sprawdz sobie ceny takich magazynów (muszą też mieć odpowiednią wielkość, żeby pomieścić dzienną nadwyżkę!) Tak, wiem, do magazynów są też dopłaty, ale magazyny są drogie i taka dodatkowa dopłata do inwestycji drastycznie obniży okres zwrotu takiej inwestycji.
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 1734
Rejestracja: 8 grudnia 2020
Reputacja: 449
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: fetek » poniedziałek, 2 maja 2022, 21:03

adiqq pisze: niedziela, 1 maja 2022, 21:24Te wspomniane przez ciebie 4000/1kWp to może być już historia.
to już dawno jest historia.
adiqq pisze: niedziela, 1 maja 2022, 21:24O okresach zwrotu instalacji w tym wątku już było o tym wcześniej. 6-7 lat wychodziło jak ostatnio o tym pisałem.
Mi wyszło 5, po starych cenach prądu.
adiqq pisze: niedziela, 1 maja 2022, 21:24 takim maju około 575kWh co spowoduje
wątpię byś tyle osiągnął, nie z 4kWp w panelach.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: adiqq » poniedziałek, 2 maja 2022, 22:05

Fakt przesadziłem. Kalkulator podpowiada mi około 460kWh, ale sumaryczna roczna produkcja jak najbardziej możliwa

Dodano po 8 minutach 33 sekundach:
swoją drogą - przydatne narzędzie
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

jako wskaźnik, ile mniej więcej będzie wynosić produkcja dla danej lokalizacji i parematrów instalacji
HiveOS https://hiveos.farm?ref=121257
Nie chce subskrypcji na bzdurne teorie spiskowe !
Nie mam zamiaru dyskutować z "krypto-czubami" !
Tylko trzecie oko i otwarta czakra prawdę ci powie !

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 28 września 2022
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koszty prądu, fotowoltaika i inne zagadnienia z tym związane

Postautor: piotrjuszczyk » piątek, 30 września 2022, 20:24

U mnie wygląda to tak.
Fotowoltaika 8,7 kWp uruchomiona 14.03.2022. Do tej pory wyprodukowała: 7060 kWh.
Według licznika pobrałem w tym czasie 1100 kWh i oddałem 5960 kWh.
Niestety koparka pracowała ze zmienną ilością kart i zużycie energii wahało się od 150 do 550 W.
Jednocześnie fotowoltaika poszła na 10 letni kredyt i płacę za nią 460 zł/miesiąc - stała rata.
Wyopałem BTC za 200 zł. Z tym że kopanie zaczęło się w połowie lipca, a rozbudowa o jedną lepszą kartę jest od połowy sierpnia.

Wróć do „Ogólnie o miningu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości